10,601

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

In sfarsit cineva ma intelege neutral:| :pls:  :bravo:

10,602

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Dana si daca nu se obisnuieste?? ele traiesc cam 20 de ani (acuma nu stiu daca chiar asa o fi,dar asa scrie pe site) si cred ca in 8 luni nu are cum sa o imblanzeasca,dar au fost cazuri care dupa 1 an a inceput sa ii manance din mana,cu multa rabdare poti orice.

Nici Alfi al meu nu e foarte bland,vine cand vrea el la mine,si deobicei nu prea vine,dar vine pe deget dupa ce oboseste si numai are chef sa zboare,dar nu sta mult,sta cat sa vada ce e nou si sa mai ciupeasca degetul si pe urma pleaca.

- Bianca

10,603

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Il iubesc ca ochii din cap.. si tin la el... si nu l`as da.. da poate lui nu`i place.. si deasta.. ! am facut tot posibilul..i`am cumparat fel de fel de jucarii,,,:-j si il las liber si tot suiera la mine.. :-j

Nici sa ma apropiu de el nu pot.. neutral neutral

10,604

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Daca zici ca il iubesti ca ochii din cap atunci de ce il dai???


Pai dar nu trei sa il lasi liber,mai intai ar trebui sa incerci in colivie sa il mangai,sa ii dai sa pape din mana,si apoi dupa ce o sa il lasi liber o sa vezi ca va fi schimbat muult.

In colivie are spatiul restrans si poti sa il obisnuiesti mai bine...

- Bianca

10,605

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

I`am pus seminte in mana.. si in cusca doar da din aripi ca un descreierat.. cum sa procedez ?

10,606

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana sunt de parere ca pot trece si ani nu neaparat zile,luni!totusi sunt niste pasari care isi vor pastra mereu caracterul lor specific,din libertate,salbaticie!
si mai sunt de parere ca atunci cand iti iei o pasare nu o iei doar pentru simplul fapt ca o poti sau nu imblanzi,ci pentru frumusetea ei!sunt multe specii(canari,gould amandine,zebre australiene etc.) care sunt niste exemplare superbe dar care cu greu le poti imblanzi,iar acele persoane care au asea ceva si le iau doar pentru ca le plac!

Animalele mele:,Cipy(hamster Campbell)- :hamster: ,Paco(perus)- :perus: ,Cookie(pekinez)- :caine: ,Rio(Micul Alexandru)- :malex:

10,607

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

lexyaa* wrote:

I`am pus seminte in mana.. si in cusca doar da din aripi ca un descreierat.. cum sa procedez ?

daca imi pun mana chiar langa el.. ma musca..

Pai as vrea si eu sa`i pot oferi afectiune.. si nu pot.. caraie.. cu jucariile nici nu se joaca.. ma musca.. :-j

10,608

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu o sa imi iau o nimfa,si chiar daca ea e blanda,eu tot o sa o las sa faca ce vrea smile

incerci sa il mangai,daca iti este frica,ia niste manusi,si mangaie-l,api incearca cu papica,e imposibil sa nu se imblanzeasca.Stiu oameni care au cumparat nimfe mature si au reusit greu,asa este,dar eu reusit sa le imblanzeasca,cheia succesului e rabdarea

- Bianca

10,609

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dar nu sta la mangaiat.. neutral fuge si da din aripi si isi intoarce capul dupa mana mea.. nici sa`l ating nu pot fara sa fiu muscata.. neutral si cu manusa.. cred ca o sa se sperie.. si nu vreau asta..

10,610 (edited by dana1 28-06-2011 15:54)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ai nostri sunt luati de pui si e mai usor cu acomodarea..doresc si eu binele nimfei..si poate binele ei e alaturi de alti semeni de-ai sai..devin of-topic..TIMI intinde capul la DIA sa-l scarpine si ea uneori il ciupeste..mi-e mila de el atunci..eu am reusit sa-l mangai pe intuneric fara sa fuga..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,611

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

In colivie unde fuge?? ca doar nu cred ca are 1 m si ceva colivia....

- Bianca

10,612

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Al meu cred ca era mai batran de 5 luni [nu cum a spus vanzatoarea] pt ca de atunci nu a mai crescut.. deci era adult.. si doare fff tare cand ma musca.. m`a muscat prin manusa de mi`a dat sangele.. neutral

pai zboara.. si da din aripi. si face ture.. roata.. ale coliviei..pe jos..:|

Adaugat: 28-06-2011 16:53

Biancadumi  ti`am trimis un mesaj :d

10,613 (edited by ioana99 28-06-2011 17:26)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

@lexia,eu as zice sa nu dai nimfa pentru ca deja s-a acomodat cu mediul,tot ce trebuie este putina rabdare,acum este putin mai greu de imblanzit pentru ca este destul de maricica,nu se poate imblanzii singura,vorbeste cu ea,poti s-o si alinti.
   Nici ai mei nu erau asa blanzi la inceput dar acum mananca de la mine din mana  si imi vin pe umar...
   Cel mai bine este sa nu schimbi nimfa cu un perus,greseala a fost a ta ca nu ai intervenit mai repede si ea s-a atasat de tine intr-o oarecare masura,nu il pedepsi.Daca nu o imblanzesti las-o,nu o stresa...
Poti vrei neaparat sa-ti cumperi un perus poti sa-l cumperi si sa-i ai pe amandoi.
Cum se spune"aniamalele iau comportamentul stapanului"...
Mult succes,sa ne dai vesti!;)

-Ioana-

10,614

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sa invatam din greselile altora ca nu avem noi timp sa le facem pe toate :k:    ..cred ca e valabil si pentru mine.. :rusine:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,615

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Paco

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,616

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

In cusca pasarii.. big_smile este nevoie de grilaj pe jos? neaparat ?/:) :wow:  :wow:

10,617

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

@Smire,ai niste "bijuterii" foarte scumpe,imi pare rau de Yoyo...
@lexia,este mai bine cu,pentru ca papagalul sa nu se murdareasca asa tare,si pasarelele mele au dar nu este problema daca lipseste din colivia anaripatelor...

Am citit intr-o carte:stinghiile sunt recomandate sa fie bineinteles din lemn si sa fie putin mai groase (ghearele sa nu se atinga) pentru ca piciorusul pasarii sa se relaxeze dar sunt si exeptii (canarii sau alte pasari care au gherutele mai lungi ca cele obisnuite)... smile

-Ioana-

10,618

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

lexyaa* wrote:

In cusca pasarii.. big_smile este nevoie de grilaj pe jos? neaparat ?/:) :wow:  :wow:

Nu,sunt total de acord cu ei ce au zis despre tine....in primul rand cati ani ai,ca sa stim,Cat despre nimfele mele nu sunt salbatici deloc...este nevoie doar de "Rabdarea".Bun hai sa va zic cate ceva de Silver,canta de mama focului am sa filmez intro zi si am sa va arat si voua.

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,619

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Misu abia astept sa vad cum canta Silver !
Eu de cateva zile am avut calculatorul cu virusi si a trebuit sa instalam din nou Windows-ul ! Acum am toate pozele pe laptop ... Dar am cateva facute ieri si azi !
De zburat acum zboara 3 pui ! Au mai ramas 2 cei mici in colivie ! Mult nu mai au nici ei si vor zbura !

Cei 3 muschetari ! wink
Piticii ! :heart:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

10,620

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sa fie sanatosi si le pup motul.. :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,621

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

foarte frumosi

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

10,622

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

superbi smile ce greu trece timpul,abea astept sa imi iau puiutul acasa  :heart:  :heart:  :floare:

- Bianca

10,623

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

va avea ALFI partener la nazbatii... smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,624

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sper ca sa mai cuminte ca Alfi  smile  si sa nu il invete Alfi si pe el la prostii  smile  azi a ros din dulap,l-a cam ciuruit  smile  l-am certat un picut dar na...nu pot ramane suparata pe el orice ar fi  :heart:

Poze noi cu TIMI cand mai vedem si noi  big_smile  nu de alta,dar e tare comic si imi place foarte mult de el,e exact culoarea pe care as vrea sa o aibe nimfa pe care o sa o iau  :heart:  :heart:

- Bianca

10,625 (edited by dana1 01-07-2011 13:29)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XLc0MS5zzhk[/youtube]  E LA COAFOR..SE FACE FRUMOS PENTRU poze.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: