10,576

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Laura numai micutzei frumosi ai avut.....  :heart: Sa fie toti sanatosi.Bianca ai de unde alege dar oricare ar fi cred ca esti nerabdatoare.Si la tine se mareste familia incet dar sigur.....  :hihi:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,577 (edited by flyaway70 26-06-2011 20:19)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc Ramona ! Imi pare rau ca nu "s-a transmis boala" si la ai tai ... Dar nu e timpul pierdut ! wink
Primii 2 pui sunt iesiti unul dimineata si altul seara si sunt cam greu de deosebit ! Sunt identici ! tongue  Al doilea e mai puturos un pic ! Cred ca ii e frica !
Acum stau toti 3 pe BCA-ul de la intrare , in ordine !  smile

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

10,578

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ehe,dragii de ei  :grey: abea astept sa treaca 1 luna-1 luna jum ca sa il iau pe ala mic  :grey:  :heart:

- Bianca

10,579 (edited by deyseby 27-06-2011 10:23)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Laura, se vede ca ai  aparut din nou sa inveselesti forumul cu pozele tale.  :bravo: 
Important e sa fim mereu uniti si activi sa aiba lumea ce vedea aici.  :k:
De ieri avem si noi primul puiut. Eu am fost la munca toata ziua si abia dimineata l-am auzit. Sotul meu s-a ocupat de meniul lor. Aveu mancarica moale pusa in castronel.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,580

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mary sa fie sanatos puiutul si sa iasa si restul outelor !  :heart:  :hug:

Astazi a zburat pentru prima oara si au inspectat colivia ! Colivia Mayei e preferata lui !
Fratiorul lui a urcat scara aseara , iar azi la seminte  :hihi: nu se lasa mai prejos !

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

10,581

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna !  smile  Sunt noua pe forum.. am o nimfa. [cu probleme :cry: ] :hihi: acum este in living.. sta pe loc.. e libera.. [e baiat..il cheama Paco] big_smile. Nu stiu ce sa fac.. cand ii schimb mancarea.. se agita si da din aripi in cusca.. si tot  puful zboaraaa  :wow: cand il las liber se agita [zboara] si apoi cade.. si se linisteste :merci: daca imi pun mana langa el.. ma musca X_X.   :wow: si nu mananca cruditati.. chiar nu stiu ce sa fac cu el.. neutral:| Vreun Sfat ? Uite si o poza  :hihi:  :hihi:

10,582

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Laura, eu nici nu am cuvinte cand ii vad pe pitici, sunt atat de dulci... si cand vezi cum evolueaza si cat sunt de curiosi chiar ca te topesti de dragul lor smile  :heart:

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

10,583

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Vai vai,d-na Laura ce scumpi sunt puiutii  :heart: Deci cel din ultima poza care sta pe bat are o figuraaa,e criminal  :heart:  :floare:

- Bianca

10,584

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ma ajuta cineva si pe mine ?:|  :cry:  :cry:  :sol:

10,585 (edited by octy 27-06-2011 22:08)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Lexyaa*-Asa e si Paco,nimful meu,ma musca,adica nici nu apuca,daca ma apropii de
el (la jumatate de metru) zboara imediat.Cred ca cea mai buna solutie este aceea de a avea rabdare,poate Paco al tau se mai imblanzeste,ca si eu m-am rezumat la rabdare,sa treaca timpul,dar vad ca nici acum nu s-a mai imblanzit  :cry:

P.S.:De cand il ai pe Paco?Ce varsta are?

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,586

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

lexyaa..poate naparleste..daca pica cand zboara poate nu e obisnuit afara..daca-l ai de putin timp e si normal sa te muste  ..nu te cunoaste..eu am reusit performanta sa-l mangai pe TIMI  ..II PLACE SCARPINART DUPA MOT[LA dia] ASA CA ASEARA .CAND SA-I DAU LA CULCARE..L-AM LUAT IN BUCATARIE[ERA INTUNERUC] SI A STAT..SE VEDEA CA II PLACE..A APRINS BAIATUL BECUL SI NU A ZBURAT..ASA DE FRUMOS LASA CAPUL IN JOS SA-L scarpin.. :iubareti:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,587

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salutare sunt nou pe aci nimfa mea miroase au ou stricat cand ma apropi de ea de ce oare?idee e ca i am mai dat ou ifert dar si inainte sa ii dau ou tot asa mirosea si nu ii miroase penele ci gurita :(de la ce sa fie ?voi ce le dati la nimfele voastre de macare inafara de semenite ca a mea nu vrea sa manance decat ou fiert salcie si seminte  de mei

10,588

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

octy wrote:

Lexyaa*-Asa e si Paco,nimful meu,ma musca,adica nici nu apuca,daca ma apropii de
el (la jumatate de metru) zboara imediat.Cred ca cea mai buna solutie este aceea de a avea rabdare,poate Paco al tau se mai imblanzeste,ca si eu m-am rezumat la rabdare,sa treaca timpul,dar vad ca nici acum nu s-a mai imblanzit  :cry:

P.S.:De cand il ai pe Paco?Ce varsta are?

Il am cam de 8 luni.. si atunci avea 5.. wink). si degeaba il scot putin si se obisnuieste.. apoi.. again :sol:  :sol:  :pls:  :pls:

Adaugat: 28-06-2011 13:06

Buna !. am un "nimfoi" pe nume Pacco. e ff salbatic si cand ma apropiu de cusca merge pe podea si face ture ... stresat.. cand ii pun mancare da din aripi.. si daca imi intind degetul in cusca.. ma musca!! l`am lasat si liber dar tot asa procedeaza.. m`am gandit sa`mi iau un perus pui mic mic si sa dau nimfa.. deoarece vreau sa simt si eu putina afectiune.. oare ar trebui sa fac acest schimb?  :perusi:  hmm  :wow:  :cry: ma dau batuta.. il am de 8 luni! si cand l`am luat avea 5  :sol:  :sol:

10,589

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu inteleg totusi de ce e asa agresiv dupa atata timp?se va adapta oare mai bine la alta persoana[care eventual mai are o nimfa]??mai vezi ce se mai spune..ar fi o varianta dar decizia e a ta..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,590

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 wrote:

nu inteleg totusi de ce e asa agresiv dupa atata timp?se va adapta oare mai bine la alta persoana[care eventual mai are o nimfa]??mai vezi ce se mai spune..ar fi o varianta dar decizia e a ta..

As fi vrut sa il dau unui crescator.. [ numai de imperechere cred k e bun  smile ]

10,591

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu conteaza dak e perus sau nimfa, afectiune dau amandoi mai ales daca ii iei cand sunt foarte mici, si al tau ar fi trebuit sa fie mai bland dupa atata timp, cn stie ce trauma o fi suferit, sau poate nu avea 5 luni cum credeai tu  smile

10,592

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

totusi eu nu va inteleg...voi cand va luati un animalut nu vi-l luati doar pentru a-l iubi si a-l face cat mai fericit?sau il luati,spuneti ca il veti iubi,dar in schimbul acelei "iubiri" asteptati ca bietul animal sa faca cine stie ce lucruri,cica pentru a va arata afectiune!voi credeti ca aceste animale sunt niste sosete care atunci cand le murdariti le schimbati,aruncati?nu crezi lexyaa ca esti prea rea cand zici "numai de imperechere e bun"?de ce?doar pentru ca nu s-a acomodat cu tine si nu este mai putin salbatic?nu mi se pare corect si normal!nu te gandesti ca el asea cum e salbatic s-a obisnuit cu tine,cu familia ta,cu mediul in care il tii si e posibil dupa ce il dai sa se imbolnaveasca sau mai rau,sa moara?si sa presupunem ca faci schimb,si iti iei un perus si dupa alte 8 luni vei realiza ca si acest perus nu este asea cum il vrei tu,ce vei face?alt schimb?poate sunt prea dura dar eu nu sunt deacord cu asea ceva!si iti spun ca si eu am un perus foarte bland si un micul alexandru destul de salbatic,insa pe amandoi ii iubesc la fel si nu astept nimic de la ei si nici nu as face schimb doar pentru ca micul alex inca nu ma accepta!
imi cer scuze daca parerea mea a deranjat pe cineva,dar asta e parerea mea

Animalele mele:,Cipy(hamster Campbell)- :hamster: ,Paco(perus)- :perus: ,Cookie(pekinez)- :caine: ,Rio(Micul Alexandru)- :malex:

10,593

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

andre3e3a wrote:

totusi eu nu va inteleg...voi cand va luati un animalut nu vi-l luati doar pentru a-l iubi si a-l face cat mai fericit?sau il luati,spuneti ca il veti iubi,dar in schimbul acelei "iubiri" asteptati ca bietul animal sa faca cine stie ce lucruri,cica pentru a va arata afectiune!voi credeti ca aceste animale sunt niste sosete care atunci cand le murdariti le schimbati,aruncati?nu crezi lexyaa ca esti prea rea cand zici "numai de imperechere e bun"?de ce?doar pentru ca nu s-a acomodat cu tine si nu este mai putin salbatic?nu mi se pare corect si normal!nu te gandesti ca el asea cum e salbatic s-a obisnuit cu tine,cu familia ta,cu mediul in care il tii si e posibil dupa ce il dai sa se imbolnaveasca sau mai rau,sa moara?si sa presupunem ca faci schimb,si iti iei un perus si dupa alte 8 luni vei realiza ca si acest perus nu este asea cum il vrei tu,ce vei face?alt schimb?poate sunt prea dura dar eu nu sunt deacord cu asea ceva!si iti spun ca si eu am un perus foarte bland si un micul alexandru destul de salbatic,insa pe amandoi ii iubesc la fel si nu astept nimic de la ei si nici nu as face schimb doar pentru ca micul alex inca nu ma accepta!
imi cer scuze daca parerea mea a deranjat pe cineva,dar asta e parerea mea

andreea.. el nu face decat sa manance. si sa isi faca nevoile.. totusi.. ar trebui macar sa cante.. nici atat!.. ce folos are sa`l tin..? sa`i dau numai de mancare si sa strang pene si gainat dupa el? sa`l tin numai de design? sa stii ca m`am gandit la el. si poate cu compania altor papagali i`ar place.. poate e mai bine pt el sa`l dau.. wink

10,594 (edited by biancadumi 28-06-2011 15:32)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Tot asa,nu va inteleg... daca ti l-ai luat,il dai pentru altul??? dar ce sunt ei,obiecte??  mad MULTA rabdare,asta e cheia succesului ...


Pai atunci fata draga,da-l dar sfatul meu nu iti mai lua altul...ca poate si ala o sa il ti ca design in caz ca nu o sa te amuze pe tine.Si daca o sa te saturi sa ii strangi gainatul??! mai bine ia unul de plus,acela nu face gainat si sa stii ca e foarte afectos wink

IMi displac total oamenii ca tine! care isi iau animal doar de dragul de a avea,dar cand vad ca animalul nu e afectos sau musca il dau... si eu am avut o hamsterita extrem de rea ma musca,statea numai in cusca ca era foarte rea,am incercat sa o imblanzesc si nu am reusit dar ce crezi,am dat-o ???? NU,a stat la mine pana a murit de batranete,si nicidoata nu mi-am pierdut speranta ca o voi putea mangaia,si in ultimele 2 luni ale ei de viata ma lasa sa o mangai,sa o scot din cusca,cred ca m-a rasplatit prin faptul ca nu am dat-o!

- Bianca

10,595

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

biancadumi wrote:

Tot asa,nu va inteleg... daca ti l-ai luat,il dai pentru altul??? dar ce sunt ei,obiecte??  mad MULTA rabdare,asta e cheia succesului ...

Cauzeaza numai probleme! ce sa fac cu el.. atunci? astept de un an aproape.. wink

10,596

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sa stii ca orice papagal ti-ai lua,nu o sa fie afectos asa cum vrei tu! si Alfi ma musca,nu sta mereu la pupat,ba nu sta mia deloc,ii place sa fie liber,de ce sa il fortez sa vina la mine si sa il iau la pupat cand el nu vrea?? e liber sa faca orice,eu tot il voi iubi si nu il voi da smile

- Bianca

10,597

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Voi nu intelegeti.. ! papagalii vostri sunt mai altfel.. al meu.. nu da nici un semn :-j

Al mamei a fost mult mai ok.. wink

10,598

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cine stie saracul prin cate a facut.Daca il dai vei face foarte rau,dar e alegerea ta ...

- Bianca

10,599

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daca nu canta poate e o ea..fetelor..mai sunt persoane pe forum care au schimbat sau vandut ..poate chiar nu se obisnuieste nimfa cu posesorul..chiar daca ea face tot posibilul..nu poti sa prevezi adaptarea dinainte..sunt 8 luni nu zile..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,600

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

cred  ca tu ai o problema!eu una nu vad o problema ca lasa gainat si ca face mizerie!este normal!asea cum a zis bianca mai bine ia-ti unul de plus si poate atunci o sa fii multumita!si sa stii ca toti papagalii sunt la fel doar ca ei isi creaza comportamentul in functie de stapan!
si poate da,poate  noi nu putem intelege cum exista persoane ca tine!eu nu vreau sa intru in polemici cu tine dar nu e normal cum gandesti tu!

Animalele mele:,Cipy(hamster Campbell)- :hamster: ,Paco(perus)- :perus: ,Cookie(pekinez)- :caine: ,Rio(Micul Alexandru)- :malex: