10.476

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 A scris:

.lasati voi ca ..mi-o veni si mie randul sa am ceas desteptator[poate ma scot vecinii din cartier] tongue

azi a inceput sa cante la 5.30 dupa care pe la 6.30 au inceput sa faca ture de camera smile). Si eu care speram sa dorm pana pe la 9 smile) observ ca fiecare motzat nou pe care`l aduc... scade cu o ora  vremea trezirii smile))  cockatiels

Vot pozitiv

10.477

se aude tare ? al meu are timp in vacanta sa exerseze.. lol   ca de cand incepe scoala si gradinita ..sa nu-mi mai fac eu griji ca intarzie copiii mei   lol     frumosi toti motatii care au avut sedinta foto.. tummenupp

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    ok        3 peruse[ SISI si 2 pui de la DIA ] un nimf [TIMI] cateva codite in acvariu si creveti   rose

Vot pozitiv

10.478

da se aude tare .. mama a fugit din camera ei (care e perete in perete cu a mea) in sufragerie, si se aude si pana acolo smile))

Vot pozitiv

10.479

Salut. In sfarsit se pare ca nimfa mea vrea sa ma faca fericit, o sa depuna oute  visslar
De aprox. o saptamana am observat ca femela mananca mult calciu si sta mai mult prin cuib. Azi am vazut o cantitate mare de fecale expulzate de femela, dupa cum am citit aici, femela se abtine aprox 12 ore fara sa expulzeze fecale. Dar am o problema, masculul face prapad in cuib, bate in pereti, roade cuibu, parca e nebun. Nu stiu daca femela o sa fie bine. ( ea sta in cuib si nu face nimic).  Plus ca e foarte agresiv cu cealalta femela nimfa. Azi am separat-o de ei pentru ca o tot alerga prin colivie si o musca de picioruse.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   Pufi cockatiel, Angelina parrot, Pufulina parrot angel , 3 dancing-kitty , un dog-dance

Vot pozitiv

10.480

Cred ca Picoal meu si-a gresit vocatia smile)) cred ca in loc de papgal ar fi trebuit sa fie ciocanitoare, toata cusca si tot ce e in ea a luat la ciocanit de zici ca-i ciocanitoare smile)

Vot pozitiv

10.481

Acum 30 de minute i-am scos lui Rico acea tabla de la picior si am ramas socat  va  mad   pentru ca avea o rana foarte mare, deci am ramas fara cuvinte va , nu -mi vine sa cred de ce sunt in stare acesti ,,,,crescatori ''''''''  skitarg  skitarg , i-as baga in puscarie sau mai bine le-as lega niste lame ascutite de picioare ca sa vad cum este sa chinuiesti un papagal  skitarg  skitarg

My pets hjarta :1 parrot (Rico) ; 1 perus (Cipy)  2 dancing-kitty (Tudy si Danutz) +1 dog-dance  (Dezi) + 3 dog-dance dog-dance dog-dance pui ai ei
                Paco & Ola

Vot pozitiv

10.482

Avem un outz...... applause  eclozeaza   Hanny si Motzatul se pregatesc de ceva vreme.....Acuma,as vrea sa stiu cum ar fi mai bine :sa le iau colivia si cuibul si sa-i duc cu mine in alta camera,sa nu mai fie impreuna cu toti ceilalti ca sa nu fie deranjati?

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
perus  ~ Ramona ~ perus

10.483

pe ai mei motati i`am prins dimineata  cockatiels facnd prostioare yikes... wow au abia 2 zile de cand sunt impreuna si deja fac prostioare smilecockatiels

Vot pozitiv

10.484

aleku A scris:

pe ai mei motati i`am prins dimineata  cockatiels facnd prostioare yikes... wow au abia 2 zile de cand sunt impreuna si deja fac prostioare smilecockatiels

WAW dar chiar ca sunt pusi pe treaba nu gluma, cred ca a fost dragoste la prima vedere la ei....
Suana eu as zice va cel mai bine e sa ii duci in alta camera ca sa se concentrezi pe facut oute si  crescut puisori. big_smile  eclozeaza  felicitari pentru primul out.

Vot pozitiv

10.485

Felicitari suana!  buga

"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otravit si ultimul peste a fost prins, ne vom da seama ca nu putem mânca bani!"

Vot pozitiv

10.486

Am emotzii...Nu stiu cum va fi,dar o sa-i aduc dincoace sa aiba liniste si sa nu fie deranjati de ceilalti.Atata mi-a fost drag Motzatul cand l-am vazut cum aranjeaza el outzul.... hjarta

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
perus  ~ Ramona ~ perus

10.487

applause     hug   Felicitari, Ramona!!! Ma bucur tare mult ca, in sfarsit, s-au gandit sa-ti faca o bucurie, de fapt nu doar una, mai multe !  cockatiels

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

Vot pozitiv

10.488

felicitari tuturor celor care asteapta  eclozeaza   eclozeaza   eclozeaza   veti fi bunici mandri   applause   MARTY ce face piciorusul lui RICO?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    ok        3 peruse[ SISI si 2 pui de la DIA ] un nimf [TIMI] cateva codite in acvariu si creveti   rose

Vot pozitiv

10.489

@ dana1 acum s-a mai linistit dar cred ca o sa dureze ceva pana se va vindeca rana  hmm  , dupa parerea mea cred ca daca nu-i scoteam chestia aia se infecta piciorusul si.... nici nu vreau sa ma gandesc la ce-ar fi urmat....

Adaugat: 17-05-2011 17:35

Bafta suana la cat mai multe outze!  puss

My pets hjarta :1 parrot (Rico) ; 1 perus (Cipy)  2 dancing-kitty (Tudy si Danutz) +1 dog-dance  (Dezi) + 3 dog-dance dog-dance dog-dance pui ai ei
                Paco & Ola

Vot pozitiv

10.490

Suana felicitari pentru outz, si cat la mai multe  tummenupp
Avem un outz si noi.  eclozeaza  buga  Pufi si Angelina s-au decis in sfarsit sa faca puiutzi. Azi toata ziua de dimineata de la ora 6 au stat numai in cuib, Pufi si-a inceput trilurile de pe la ora 05:30, pana acum m-au lasat sa dorm pana pe la 7-8, dar acum  lol

Adaugat: 17-05-2011 19:27

aleku A scris:

pe ai mei motati i`am prins dimineata  cockatiels facand prostioare yikes... wow au abia 2 zile de cand sunt impreuna si deja fac prostioare smilecockatiels

Ai mei au facut din prima zi  lol Poate o sa iti faca puiutzi  cockatiels

Piticii mei:   Pufi cockatiel, Angelina parrot, Pufulina parrot angel , 3 dancing-kitty , un dog-dance

Vot pozitiv

10.491

Salutare
ma bucur ca sunt printre voi pe aici la recomandarea unui amic  si as dori sa ma lamuriti cu determinarea sexului la nimfa. Ce sex are nimfa mea ? penele din coada sunt galbene si sunt noi ,Nimfa are 5 luni va multumesc si astept raspunsuri  de la voi numai bine

Vot pozitiv

10.492

cred ca este femela. smile

Vot pozitiv

10.493 Editat de suana (18-05-2011 13:55)

Si eu cred ca e femela.

Adaugat: 18-05-2011 12:42

Ce zicetzi de noi,ce gospodari suntem......  hihi  hjarta Era timpul sa ne intemeiem o familie si speram ca si silverinii sa ne imite....  rodnar

http://img810.imageshack.us/img810/5214/dscn0011g.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Motzatul isi ia tare in serios rolul de  tatic,el sta cel mai mult in cuib.Nu ii deranjez insa ma tot uit din bucatarie cam ce fac.Vad ca inainte au intrat amanadoi in cuib ....Sunt la prima tura de outze  eclozeaza  ,sa speram ca totul va fi bine.  stolt
Multumim tuturor pentru incurajari si gandurile bune.... hug

perus  ~ Ramona ~ perus

10.494

vor iesi niste perlati-[e] frumosi ca parintii lor.. applause

Vot pozitiv

10.495

Succes Ramo,o sa iasa precum jumate de la ea jumate el,whiteface,grey smile cum este la mine:)

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina parrot Paco  cockatiel Silver cockatiel Dodo dog-dance
==>Misu<==

Vot pozitiv

10.496 Editat de suana (18-05-2011 18:01)

Mersi Misu....  hug  Sa vedem cum o fi si daca se ocupa serios de outz si de clocit.Au facut deja baitza,le-am pus o caditza langa colivie.Acuma ei sunt liberi tot timpul,cuibul e pus langa colivie ,sa se poata perinda la mancare,baie si cuib.

Adaugat: 18-05-2011 18:49

Am inceput eu sa-i stropesc si tare s-au bucurat de ,,ploaia'' marunta......Pe urma au coborat singuri la farfurioara cu apa.Din pacate mi s-au descarcat bateriile la aparat,asa ca numai cateva poze am putut face....

http://img688.imageshack.us/img688/8949/dscn0001a.jpg

http://img860.imageshack.us/img860/2129/dscn0008ro.jpg

http://img860.imageshack.us/img860/7528/dscn0011s.jpg

perus  ~ Ramona ~ perus

10.497

imi place cum sta asa cu aripile desfacute..mai ades in prima poza parca e un planor pregatit de decolare.. tummenupp

Vot pozitiv

10.498 Editat de george89 (18-05-2011 19:05)

Si noi azi am facut baitza, e prima data cand ii vad, Angelina cand am pus bolul cu apa a fost direct in el, Pufi numai cat a intrat o data in bol si a fugit  lol . Acum tot intra si iese din cuib si canta de numa. Mai inainte am papat si un pic de outz. Maine cred ca o sa faca al doilea outz.
Oare ce puiutzi o sa iasa din mutatiile Lutino si Grey, sunt tare curios  visslar
Suana ai tai un outz au?

Vot pozitiv

10.499

Da,deocamdata ,doar un outz....

perus  ~ Ramona ~ perus

10.500

suana A scris:

Da,deocamdata ,doar un outz....

Cred ca o sa fim fericitii bunici amandoi in aceeasi zi  puss

Vot pozitiv