10,451

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ei sunt cam apropiati de varsta[PYCO si TIMI] ..la inceput am crezut ca se sperie de caraiala  SISI.-ei.  dar intr-o zi SISI era pe covor si TIMI cu DIA pe dulap..cea de jos tipa iar ceilalti o cautau..au coborat si ei pe covor.. tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,452

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

de caraiala sau mai bine zis de shuieraturile lu pyco ma sperii eu f tare, face k un sharpe, iar eu am o mega fobie fatza de ei...  dar il am abia de o saptamana in timp sper sa nu ma mai sasaie asa  big_smile

10,453 (edited by dana1 11-06-2011 09:26)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

si TIMI ma sasaia la inceput dar ma sasaiam si eu la el. :wis:   se va obisnui cu tine si nu va mai face asa ..al meu acum tipa[mai mult dupa mandrele alea cand nu le vede] si face ,,vocalize,, smile  si cred ca isi recunoaste numele cand il strig   tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,454

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

scumpul de el  :heart: 
eu mai am maine ultimul examen din sesiune si apoi gata ... o sa am timp sa ma ocup de el toata ziulica, sa invatam sa papam mai variat, sa nu ne mai fie frica, si sa zburam prin toata camera nu doar intr-un singur loc

10,455

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

bafta la examen..ai o vara la dispozitie sa o dedici lui PYCO..ca apoi vine iar toamna si un an de facultate[sau ai terminat]?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,456 (edited by pattyto 11-06-2011 10:59)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc  :pup:  mai am un an de fac ... faceam cerere sa inghet anul pt bebitzu dar daca nu a fost sa fie ... initial voiam pisica dar stand la apartament am zis ca nu o sa fie sanatos pt micutz asa ca am optat pt o nimfa si acum nu regret  big_smile e asa scump cum sta el linistit si se joaca sau vine spre mine cand pap si ii dau si lui seminte din mana, e o dulceatza, sunt curioasa cum o sa fie cand o sa ma ciripeasca toata ziua  smile  momentan o ora doua pe zi ii ajunge cool

10,457 (edited by dana1 11-06-2011 13:13)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

bebitzu..e ingerasul ei [un prunc].. prezenta lui PYCO te va alina mult   :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,458

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Deocamdata nimic nou,astept si eu....M-am uitat la outze si le-am comparat cu cele din articolul de pe Latifa,sa vad.Am sperantze ca macar 2 sa fie,au ceva ,,ramurele'' extinse asa pe interior.Dar fiind la prima tura,nu sunt foarte sigura,mai asteptam....Normal ca o sa anunt venirea pe lume a primului micutz,tare mi-ar place sa fie macar un motzoc mic.  :heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,459 (edited by deyseby 11-06-2011 13:37)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

:wow:

silviu wrote:

Cum sa ingheti anul pt. a-ti dedica timpul unei pasari? Ei, pe asta n-o mai cred, totusi suntem iubitori de animale, dar sa nu exageram.

D-na Ramona, maine vrem sa auzim marea veste ca a iesit primul puisor, sa ne tine-ti la curent. :merci:

Silviu , tu ca intotdeauna " dai cu bota in balta" fara sa citesti atent ce scrie mai in urma. Era vorba despre un copil si nu despre nimfa ei.
Misu chiar daca stiu prin ce ai trecut , e bine sa nu pui atat de mult suflet si sa te atasezi asa de tare ca e foarte periculos pt tine. Ai vazut ca dupa pierderea lui Paco, prima ta nimfa, a venit Pacolina la fel de frumoasa si asa cum ti-ai dorit-o tu. Blanda. Apoi ti-ai dorit un nimfa grey sau winter si a venit Paco la fel de bland, apoi a venit si winter de la ai tai. Deci Dumnezeu ti-a dat tot  ce ti-ai dorit tu. Gandestete ca in viata nu poti avea chiar tot se mai si ia cate ceva. Multumestete cu cei pe care inca ii ai si bucurate de foecare moment alaturi de ei. Ei simt tristetea ta si se intristeaza si ei. Nu le transmite si lor. Bucurai si pe ei ca si pana acum. Da?
Patty eu te inteleg perfect. Esti tare si ma bucur sa vad ca gandesti asa. Te felicit.
Ramona esti asa de comedioasa.... Si la noi a venit primul out de la nimfe. Eu nu le calculez data cand depune primul sau cand ies puii. Important e sa fie bine si sa stea Puf pe oute ca dupa cum se vede cam trage chiulul.E gelos pe canar. Cand incepe canarul sa cante ,Perluta ii raspunde din cuib, se pare ca-i place si Puf iese pusca si incepe cu trilurile lui si le mai si inventeaza. Scoate niste opere de ramane canarul uimit.  :wow:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,460 (edited by Misu85 11-06-2011 13:54)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mary,da am inteles dar de ce tot mai ea....stiind ca ne iubeam asa de tare..ca nu puteam sta fara ea... sad asta e acum cred am gresit cu ceva de mi-a luat-o...
Avem primul out  :ou:   big_smile

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,461

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Asa este Misu. Si eu am pierdut un canar. Abia azi am putut scrie despre asta.
Lasa ca o sa fie bine.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,462 (edited by suana 11-06-2011 14:06)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cred ca o sa am doar un puiutz..... :ou:  Doar un outz e mai greu si are bula aia de aer deasupra....Insa nu stiu al catealea a fost depus,deci vom astepta..... hmm
Misu si eu te inteleg perfect,insa din pacate nu avem ce face ....Asta e viata.Stiu cum e sa pierzi suflete dragi...dar pentru binele nostru si al celorlalti care raman alaturi de noi e bine sa trecem cumva mai departe.
Mary un canar din care ai primit acuma????Off,poate n-a rezistat la drum si stres....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,463

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

MISU..cand destinul ti-a luat ceva ..te-ai intrebat cu ce-ai gresit..dar atunci cand iti ofera ceva..ce intrebi??asta e viata..da si ia..noi trebuie sa ne calim pentru ambele variante..acum ti-a oferit un out..bafta ..sa fie si puisori care sa te mai aline.. :ou:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,464

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ramona,depinde de cat de bun a fost" cocosul". Mai mult ca sigur este de vina si varsta  fetitei. Dar totusi as crede ca sunt mai multe oute bune.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,465

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sincer,pe mine ma intereseaza sanatatea lor in primul rand.Cred ca pentru Hanny este mai obositor si de aceea am ,,pompat'' in ei de toate,de la multivitamine,la ovomix,ou fiert ,morcov ras,branzica,os de sepie+bloc mineral.Sa vedem ce iasa si cu asta am terminat ,pentru ca n-o mai las pe Hanny sa cloceasca.Are o  varsta si nu vreau sa se epuizeze. Vad ca sunt vioi amandoi si ok,sunt aici langa mine toata ziua,nu-i scap din ochi,insa fara sa-i deranjez.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,466

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Suana eu nu mai stiu ce sa zic de Motatii mei, de ieri au inceput sa nu mai aiba grija de oute  sad . Ieri i-am surprins calcandu-se, azi dimineata din nou. Nu am umblat la oute sa vad care sunt bune si care nu. Sincer nu mai am nici o speranta ca o sa scoata ceva  sad .

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,467

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

La mine nu e nici o probleam in privinta asta,sunt foarte devotatzi si au grija de outze.Insa n-am mai avut rabdare si le-am verificat si doar unul pare asa cum ar trebui sa fie cel care contine embrion.Am vazut clar bula aia de aer.Celelalte sunt foarte usoare.Nu pot decat sa astept sa vedem ce se intampla cu outzul acela.Interesant ca este singur si celelalte 5 grupate ,poate stiu ca acolo e ok si-l clocesc cu randul.Noaptea sunt amandoi inauntru asa ca nu stiu care pe care sta dupa ce si le aranjeaza.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,468 (edited by george89 11-06-2011 23:05)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sper sa fie bine cu outele motatilor tai, macar un puiut sa scoata. Si ai mei stau acum in cuib, dar nu stiu daca pe oua sau nu ca nu ii deranjez. Sper sa fie bine si la mine, dar chiar ca nu ii mai inteleg, de ce s-au calcat, hmmm. Si plus ca ma tem ca nu cumva ei sa se pregateasca pentru o alta serie de oute.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,469

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Silviu,daca citesti articolul de pe Latifa o sa vezi  ca asa scrie,ca oul viabil are si o bula de aer.Si toate sunt clocite pentru ca stau amandoi in cuib,oul e putin mai departe nu dat deoparte.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,470

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

E bine si unul. Dupa cata munca depun ei, cred si eu ca e binevenit si un puiut. I-mi imaginez cat de indopat o sa fie de ambii parinti.  smile 
La noi e totul bine. Avem si noi vitamine, os sepia, out si cate un pic de salata verde. Nu prea multa dar am vazut ca simteau nevoia de verde si le-am dat. Castronelul cu apa nu le lipseste si ma amuz cand face Perluta baie si se scutura si-l stropeste pe cel mic. Adica pe canar. Se scutura de zor.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,471

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Se pare ca motatii mei nu au vrut sa ma faca bunic  sad . Am verificat ouale, din 4 oute, doua au fost bune dar cu puiutii morti  :cry:  pentru ca motatii nu au mai stat pe ele de 3-4 zile. Chiar ca nu ii mai inteleg. Pe cand sa ii scoata ei i-au abandonat. Daca s-au calcat o sa depuna o alta serie de oute?

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,472 (edited by suana 13-06-2011 11:09)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

george,din cate am citit din experienta Laurei(si ea a patit multe cu motztatzii ei-si nu stiu de ce nu mai intra  sad  ) ,s-ar putea sa depuna alta serie de oua.E pacat ca au abandonat outzele asa aproape de final... sad  De ieir la noi e mare agitatie,Hanny tot zbiara...Acuma,nu stiu care ar fi cauza,ca se apropie termenul,ca s-a saturat de stat inauntru.Am verificat cuibul si surpriza,mai este un outz,dar nu cred ca va fi fertil pentru ca nu i-am mai vazut imperechindu-se.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,473

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

suana wrote:

george,din cate am citit din experienta Laurei(si ea a patit multe cu motztatzii ei-si nu stiu de ce nu mai intra  sad  ) ,s-ar putea sa depuna alta serie de oua.E pacat ca au abandonat outzele asa aproape de final... sad  De ieir la noi e mare agitatie,Hanny tot zbiara...Acuma,nu stiu care ar fi cauza,ca se apropie termenul,ca s-a saturat de stat inauntru.Am verificat cuibul si surpriza,mai este un outz,dar nu cred ca va fi fertil pentru ca nu i-am mai vazut imperechindu-se.

Poate zbiara ca aude puiutii in oua. Vrei sa zici ca a inceput sa depuna alte oute?

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,474

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Al 7-lea l-am vazut ieri.Sper sa n-o ia de la capat..... :wis: As vrea sa vad ca ceva se concretizeaza,nu mai am rabdare....  big_smile Am sperantze in outul ala la care se vede bula de aer,in rest,sincer nici nu mai stiu....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,475

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Avem 2 oute..si pacolina va face iar 5 oute si iar ies toti puitii...sunt mandru de Pacolini   :hug:

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==