1 (edited by Latifa 11-03-2012 15:26)

Topic: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Acum doua zile fratele meu sa dus sa intindta niste rufe si deodata un papagal pierdut se urca pe umarul lui... fratele meu termina de pus rufele dar papagalu tot nu vrea sa plece... urca cu el pana in casa si papagalul tot pe umar sta... eu lam luat se urca pe mana direct pana pe umar....mam uitat pe internet si am gasit ce specie e "Senegal"!!
Azi am fost si iam cumparat cusca si tot cei trebuie...:)
E foarte frumos, si foarte bland.. numai ca e oleaca fricos nu sta decat pe o persoana daca il pun altundeva repede zboara si se pune pe cap la cineva... prefera sa stea toata ziua pe umar.... acum a inceput sai mai treaca frica dar tot pe umar prefera sa stea.. eu las cusca deschisa  tot timpul chiar si cand geamul e deschis in caz ca zboara sigur numai pe cap se aseaza:k:
Vreau sa stiu daca ii trebuie la specia asta neaparat pereche..????
Are un inelus la picior si o unghie rupta la piciorul stang.. dar rana pare demult acum pursisimplu el se comporta ca si cum nu ar avea nimic la picior....
Cine imi poate zice cum se citeste inelusul de la piciorul lui sa stiu cat de batran e?:/
Va pun niste poze sal vedeti!:heart: un micul alexander... dar asta a aparut ca prin minune si imi place f mult..!!:D;)
Cine are asa specie de papagal... ma poate sfatui ce trebuie sai mai fac, sau daca trebuie ceva anume...orice e binevenit!!!:)pe internet am gasit foarte putine despre aceasta specie!!
multumesc
Eu doream de ceva timp sa imi iau papagal vroiam sami iau

2

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

in fine am ramas uimit cand ai spus ca "fratele meu termina de pus rufele dar papagalu tot nu vrea sa plece... " adica astepta sa vada ce face papagalul? pleaca nu pleaca? e un suflet..am vazut papagal la fel.daca vrei as putea sa-ti ofer o suma de bani vin si il iau pentru cineva care are aceeasi specie. astept raspuns

3 (edited by iloveanimals 27-06-2009 22:08)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

papagalul ala sigur este al cuiva care il iubeste ff mult si il are de cand era pui, cel mai bine ar fi sa dai un anunt pe internet"Gasit papagal Senegal"  ai facut bine ca l-ai luat si l-ai hranit, l-ai ferit de pericolele de afara unde putea sa moara, dar papagalul asta nu iti apartine sad este plecat de acasa, daca spui ca este si dresat sigur este al cuiva smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

iloveanimals wrote:

papagalul ala sigur este al cuiva care il iubeste ff mult si il are de cand era pui, cel mai bine ar fi sa dai un anunt pe internet"Gasit papagal Senegal"  ai facut bine ca l-ai luat si l-ai hranit, l-ai ferit de pericolele de afara unde putea sa moara, dar papagalul asta nu iti apartine sad este plecat de acasa, daca spui ca este si dresat sigur este al cuiva smile

nu am cum sal dau anunt pentru ca sunt in austria in vacanta... nu stiu cum sa scriu in germana si nici unde:|
stiu ca e al cuiva...dar nu am ce face...
si dupa cum vad e afara de ceva vreme ia crescut ciocul si era cam slabit...


oare daca avea pereche , acum mai pot sai cumpar alta pereche???? sau nu mai am nici o sansa sa se imperecheze cu alt papagal???
cum imi dau seama daca papagalul e suparat sau trist??

5

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

poti pune o poza cu papagalul? big_smile

daca iti petreci timpul cu el nu are nevoie de pereche in niciun caz, se poate imperechea dar trebuie sa ii afli varsta si sa ii iei pereche de varsta apropiata cu a lui, dar daca este prea batran nu se mai poate imperechea smile

daca papagalul este suparat/trist uitate la el, mai mananca? se mai joaca? este ff simpu de "citit", vezi daca mai este cativ, sau poate sta intr-un colt cu aripille lasate si capul in jos smile acum depinde de situatie smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

6 (edited by 4dy4dy 28-06-2009 17:53)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/copyofDSC01152.jpg
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01207.jpg
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01209.jpg

Numai atatea foto am cu el deocamdata dar am sai mai fac si o sa le mai pun;)
Da imi petrec foarte mult timp cu el... nu sta cu capul in jos doar cand doarme, si mananca mult:)
Dar cum aflu oare ce varsta are sigur? si ce e femela sau mascul?? are inel la picior dar nu stiu cum sal citesc neutral
MA refeream daca o fi avut pereche acolo de unde o plecat ?? oare o sa pot sai mai pun alta pereche??:-?

7

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

wow cat e de frumos :pup:

I love animals :heart:

8

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

ff frumos, poti sa ne spui ce scrie pe inel? la astfel de papagali cred ca doar prin metoda chirurgicala sau testul ADN iti poti da seama daca este femela sau mascul.Daca avea pereche nu cred ca mai pleca si vad ca nu este trist doar cu penele zburlite tongue sa-ti traiasca :sanatate:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

9 (edited by 4dy4dy 28-06-2009 18:39)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Mersi;)
Pai pe inel scria asa:  PE verticala (R8k 08) dupai 27036 iar pe verticala  (00) si 0001
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01218.jpg
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01219.jpg
Stie cineva ce ar insemna astea si care este anul lui de nastere???:\



Iam mai facut niste foto acuma
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01215.jpg
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01216.jpg
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01210.jpg
http://i556.photobucket.com/albums/ss3/bad_ady_boy/DSC01213.jpg
Aici mananca:):) nu are nimic daca las tot timpul usita deschisa nu?:-?

10

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

4dy4dy wrote:

nu are nimic daca las tot timpul usita deschisa nu?:-?

nu nu are nimic, dimpotriva este ff bine, dar vezi sa nu plece iarasi de acasa big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

11

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

nu mai pleaca, daca zboara se aseaza numai pe cap la cineva altundeva nu se aseaza:)) dar nu las geamul deschis cand e cusca deschisa:P inchid cusca oleaca cand aerisesc camera:)
uite mai sus am pus img cu inelu poate poti sami zici ce varsta are!?:D

12

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

nu ma pricep la inele, dar cred ca este iesit din ou din 2008 hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

13

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Este foarte frumos!! :k:

I :heart: Cuchy

14

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

se pare ca am gasit cateva indicii care sa imi spuna ce sex are papagalul tau :k: femelele au forma de “V” de pe piept este de obicei mai luga la femele, ajungand pana intre picioare, iar la masculi ea se opreste undeva la mijlocul pieptului.Capul si ciocul femelei sunt de obicei un pic mai mici ca la masculiPenele sub coada sunt in majoritatea cazurilor verzi la femele iar la masculi complet galbene.Desigur masculii sunt de obicei mai mari si mai grei decat femelele


sper sa te ajute si cred ca al tau este femela :k:

Hranirea: floarea soarelui, mei, orz, diferite nuci si alune, seminte de canepa, mazare, fasole, seminte de iarba, sesam indian,
legumele si fructele ca fasolea verde, castravete, sfecla rosie, frunze de papadie, porumb verde, salata, piper verde, spanac, rosii, zuchini, morcovi, ananas, mere, banane, portocale, prune, struguri, ringlote, caise, piersici etc nu au voie sa lipseasca din hrana papagalilor.
Evitati sa le dati ciocolata si avocado, acestea au dus la moartea multor pasari

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

15

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Pai pe inel scria asa:  PE verticala (R8k 08) dupai 27036 iar pe verticala  (00) si 0001

Stie cineva ce ar insemna astea si care este anul lui de nastere???

anul nasterii este 2008.

16

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

:merci:multumesc mult "iloveanimals" si "snow" :merci: deci are numai 1 an si e si "EA" :bravo::)

deci inseamna ca pot sai cumpar pereche fara grija:D

   Cred ca o sai iau o pereche peste 3 luni cand o sa ajung in tara.... in tara sunt asa specii oare??? eu cat am umblat prin petshop'uri nu am prea vaz specia asta, eu sunt din suceava!!:/
oare cat costa un astfel de exemplar???
   Si oare cat traieste unul??:-?
   
Si oare pentru al scoate din austria si a intra cu el in romania ce o sami trebuiasca???:wow:

17 (edited by iloveanimals 28-06-2009 21:45)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

cu placere, asa am mai aflat si eu ceva despre Senegal :heart: sunt niste pasari interesante :bravo: nu canta, traiesc 25-30 de ani dar in captivitate au trait si 50 de ani :k:

mai bine ia unul de acolo de unde esti ca in Romania orice este scump, si nu se prea gaseste pe aici smile cred ca 1500 de lei, am vazut pe undeva pe la anunturi dar nu sunt sigura daca atat costa tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

18 (edited by 4dy4dy 29-06-2009 09:52)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

As lua de aici, dar ma tem sa nu am probleme la vama cand ii aduc in rom neutral :
A mai adus cineva papagali de peste granita? este vreo problema? :-?

Adaugat: 29-06-2009 09:25

Zicetim niste nume frumoase de papagalite smile
nustiu ce nume sai pun! :\;)

19

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

4dy4dy wrote:

As lua de aici, dar ma tem sa nu am probleme la vama cand ii aduc in rom neutral :\
A mai adus cineva papagali de peste granita? este vreo problema? :-?

Cand treci vama ii pui intr-o cutiuta gaurita si nu ai probleme.dar ori cum si asa nu cred ca ai probleme pt ca pet-urile de la noi aduc din Ungaria animale o gramada pt ca la ei se face targ de asa ceva, si in plus nu au acte de provenienta la animale.

dar al tau din cate am vazut are si certificat de nastere si este inscris la asociatie, asa ai putea afla care este primul lui stapan dar este riscant pt ca poate sa spuna ca este al lui sa incerece sa il vanda din nou.

20 (edited by 4dy4dy 29-06-2009 19:41)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Papagalul meu nu vrea sa faca baita deloc... iam cumparat cadita daia si sta tot timpul sta agatata de cusca cum ar trebui... oare de ce nu vrea sa faca baita... e vreo problema daca nu face baie?? ce trebuie sai fac?? :ironic:

21

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

nu stie sa faca baie, pt inceput il poti stropii, dar nu mult si nici rau pt ca poate racii,Va invata el sa faca baie si singurel pana la urma smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

22

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Daca vrei sa-l aduci in romania trebuie sa-i cumperi bilet! smile

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

23

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Am reusit sai fac baita big_smile Acuma e mai curat e mai frumos tongue

Dar tot nu stiu ce nume sai pun nu stiu nici un nume fain de papagalita :cry:

24 (edited by deyseby 01-07-2009 22:26)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

4dy4dy. sa-mi dai ID-ul tau in MP. eu sunt din Suceava si putem discuta despre ce gasesti in Pet aici si cat costa. e superb papagalul tau. sa ai parte de el.daca il iubesti si vrei sa ai grija de el si sa-i cumperi o pereche, eu zic sa-i dai inelul jos. posibil sa ai probleme daca e inragistrat. in Suceava nu gasesti cu siguranta o astfel de specie. am fost peste tot si nu sunt papagali senegal. am vazut acum ceva timp undeva prin MOLL. dar nu au mai adus de mult ca sunt scumpi. nume pt ea nu stiu pt ca si eu caut un nume de baietel.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

25

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

4dy4dy wrote:

Mersi;)
Pai pe inel scria asa:  PE verticala (R8k 08) dupai 27036 iar pe verticala  (00) si 0001
Stie cineva ce ar insemna astea si care este anul lui de nastere???:\
Aici mananca:):) nu are nimic daca las tot timpul usita deschisa nu?:-?

pai 27036 cred ca este seria de identificare..dar la restul "codurilor" nu ma pricep...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10