26

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

eu zic sa nu te complici sa-l aduci in tzara cu inel...suna la consulat si intreaba-i cum se procedeaza...tre' as stie sa-ti dae un sfat...aici nu cred ac ii vei gasi pereke pt k sunt ff rari....sa ne scrii,in cazul in care il aduci in romania, cum l-ai trecut granitza....daca esti cu masina personala,probabil k e lejer...dar ma intereseaza daca il aduci in alt mod...k si eu am vrut sa-mi iau papagal din afara,insa nimeni nu m-a lamurit

yoyo

27

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

pe papagalul meu il apuca asa cate o data si se scarpina cu ciocu de numa... oare are ceva? e din cauza ca nu face des baita sau asa e normal?
cat de des ar trebui sa faca normal baita un papagal cine stie??

Adaugat: 07-07-2009 21:24

aaa si cum trebuie sa arate un cuib pentru senegl?? cam ce marime ar trebui sa aiba?

28

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Papagalul Senegal
Origine:
Cum spune si numele lor, aceste pasari provin din Senegal dar si din Gambia, Guinea, Ghana si camerun. Ele au fost importate in numar mare in Europa cu toate acestea ele sunt pasari care cam raman in locurile pe unde au crescut, din cauza hranei.

Caracteristici:
Exista 3 specii de papagali senegali si anume:
Poicephalus senegalus senegalus : este cunoscut ca rasa nominala si are burta galbena. Provine din sudul Mauritaniei, sudul Mali spre Guinea si din insulele Los.
Poicephalus senegalus versteri: au burta rosie si provin din Ghana de est spre Nigeria de west
Poicephalus senegalus mesotypus: cu burta portocalie si provin din estul si nord-estul Nigeriei, Cameronul de nord inspre sud-westul Chadului.
Capul lor este gri iar in jos spre gat devine usor argintiu, burta este colorata intr-una din culorile numite la cele 3 specii, coada bate spre maro inchis iar pe picioare au pene verzi ca iarba.
Traiesc intre 25 si 30 de ani in libertate iar in captivitate se cunosc cazuri in care au ajuns la 50 de ani
Au 23 cm lungime si o greutate de 125-170 g
Fac intre 3-4 oua
Perioada de clocire este de 28 de zile
Puii parasesc cuibul dupa 42 de zile
Sunt excelenti inlocuitori pentru papagalii mari deoarece se ataseaza foarte usor de oameni si sunt foarte buni vorbitori

Determinarea sexului:
Cu toate ca este relativ greu sa determini sexul la aceasta specie, iata totusi cateva indicii dupa care ne putem ghida : forma de “V” de pe piept este de obicei mai luga la femele, ajungand pana intre picioare, iar la masculi ea se opreste undeva la mijlocul pieptului.
Capul si ciocul femelei sunt de obicei un pic mai mici ca la masculi
Penele sub coada sunt in majoritatea cazurilor verzi la femele iar la masculi complet galbene
Desigur masculii sunt de obicei mai mari si mai grei decat femelele

Spatiul de trai; colivia:
senegalii traiesc in salbaticie in mare parte in paduri si la marginea savanelor. Ei sunt considerati o pacoste de tarani deoarece dau raiduri peste campurile de porumb.
Daca sunt tinuti in colivii ar trebui sa aiba un minim de 50x50x70
Daca observati ca papagalul sta mai mult in colivie decat iasa afara sau nu ii dati voie sa iasa afara, este indicat ca colivia sa fie de dimensiuni mai mari
Senegalului ii plac indeosebi sucariile din lemn, la fel ca multi alti papagali si acestora le place enorm de mult sa faca baie de aceea este foarte indicat sa le puneti o baita in colivie
Daca tineti papagalii in voliere este de preferat sa faceti voliere duble in sensul de sa fie o voliera inauntru cu iesire spre alta voliera afara
Jucariile din lemn si franghie nu au voie sa lipseasca in voliere

Hranirea:
exista foarte putine informatii despre ceea cu ce se hranesc in salbaticie si probil depinde de sezon dar in captivitate este foarte importanta o mixtura de seminte de calitate
floarea soarelui, mei, orz, diferite nuci si alune, seminte de canepa, mazare, fasole, seminte de iarba, sesam indian,
legumele si fructele ca fasolea verde, castravete, sfecla rosie, frunze de papadie, porumb verde, salata, piper verde, spanac, rosii, zuchini, morcovi, ananas, mere, banane, portocale, prune, struguri, ringlote, caise, piersici etc nu au voie sa lipseasca din hrana papagalilor.
Evitati sa le dati ciocolata si avocado, acestea au dus la moartea multor pasari

Reproducerea:
se stie ca aceste pasari in captivitate nu se oua pana cand au 3-4 ani. Femelele ajung la maturitate la varsta de 2 ani  iar masculii cam cu un an mai tarziu. Cuibul este bine sa fie dintr-o scoarta de pom dar daca nu aveti posibilitatea de a face una se pot face sau cumpara cele standard de placaj.
Cuibul trebuie sa aiba un minim de 45 cm inaltime 20-25 latime iar gaura de intrare trebuie sa fie de 6-7 cm
De obicei perioada de reproducere este iarna prin Noiembrie pana in Martie
In general senegalii fac intre 2 si 3 oua cu o lungimer de 3 cm si o latime de 2.5 cm.
Dupa ce a depus al doilea ou, femela incepe sa cloceasca ouale, aceasta pentru 27-28 de zile.
Dupa ce ies puii nu vor deschide ochii pentru 2-3 saptamani, ei depind de mama pana dupa a 4-a saptamana deoarece le ofera caldura necesara si desigur si mancarea. Femela va parasii foarte rar cuibul in acest timp.
Dupa 9 saptamani dupa iesirea din oua, puii vor incepe sa iasa din cuib si vor incerca sa zboare.
Puii devin dupa a 12-a saptamana independenti de parinti

Adaugat: 07-07-2009 21:31

Poicephalus senegalus senegalus : este cunoscut ca rasa nominala si are burta galbena. Provine din sudul Mauritaniei, sudul Mali spre Guinea si din insulele Los.

Adaugat: 07-07-2009 21:33

Poicephalus senegalus versteri: au burta rosie si provin din Ghana de est spre Nigeria de west

Adaugat: 07-07-2009 21:33

Poicephalus senegalus mesotypus: cu burta portocalie si provin din estul si nord-estul Nigeriei, Cameronul de nord inspre sud-westul Chadului.

>>>>Alexandra<<<<

29 (edited by 4dy4dy 05-10-2009 20:28)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Am revenit dupa o lunaga perioada in care nu am mai postat nimic! smile

Acum sunt in romania de 3 saptamani Poli "papagalul" sa acomodat foarte bine in noa lui casa a inceput sasi permita tot mai multe umbla prin casa cipeste florile se urca pe mobila pe draperie intra pana si in punga cu cipsuri daca nus atent tongue

Azi e prima zi cu noul ei partener "Paco" am fost tocmai pana la arad sa cumpar un Senegal nicaieri in alta parte nu am gasit de vanzare!:ironic: Totul e ok deocamdata se impaca destul de bine amandoi dar nu stau prea aprotiati inca, DOAR k Paco e putin mai sperios nu e inblanzit ca Poli si na e prima zi la casa noua, cand ma apropi de cusca se cam agita si Poli cand il vede ca fuge si se agita PAC il capaceste de numa! iam despartit de cateva ori, acum vad ca nu se mai musca, dar na nu iam pus chiar in aceasi cusca de la buna inceput tongue hmm acum is inpreuna in aceasi cusca :heart: :pup: big_smile
DAR maim dat seama ca sunt din speci diferite din alea care lea enumerat "OBlonda" si ii multumesc pentru toate informatile care mi lea dat miau foat f necesare :merci: smile Oare va fi o problema inperecheria lor daca difera culorile alea de pe burta, nici nus sigur daca difera sau poate e doar din cauza c el e mai batrinior decat ea de la cine lam cumparat a zis ca are 2 ani... Cine stie sau daca reusiti sa gasiti un subiect despre asta, anuntatima! smile :sanatate:

O sa pun poze cu ei ca sai vedeti ce draguti sunt, dar mai incolo cand vor sta unul langa altul smile tongue big_smile

30

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Uau! Genial. Sa-ti traiasca! Asteptam poze smile

31

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Frumoasa povestea....,frumos papagal.Ma bucur ca ai   ajuns impreuna cu papagalul  in tara  si sunteti ok.Esti de admirat pentru tot ce ai facut si nu ai abandonat papagalul.Probabil ca s-a pierdut si in natura i-a fost mai greu sa se descurce,el fiind crescut acasa.Oricum este superb ,sa te bucuri de amandoi si asteptam poze.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

32 (edited by OBlonda 06-10-2009 00:01)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Cu placere! Ma bucur ca ti`au fost de folos informatiile! :k:
Si acum ce ai? Pereche din subspecii diferite, sau 2 de acelasi sex din subspecii deferite?
Asteptam poze cu cei 2, poate ne putem da seama

>>>>Alexandra<<<<

33

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

si eu ma bucur sa aud ca ai ajuns cu bine in tara si totul e ok. sper sa se inteleaga bine perechea. daca sunt de culori diferite pe burtica nu cred ca are nimic. si nimfele de culori deferite le imperechezi si tot nu are nimic. doar sunt aceea-si specie. nu?

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

34

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

ce acte ti-au trebuit la vama (daca au trebuit)si cu ce l-ai adus(masina personala sau autocar,avion)????

Mi-as Dori O Pereche De Ara  smile smile smile

35

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

ce interesant este papagalul asta!nu stiam de el wink

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

36

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Este un papagal foarte deosebit,mai ales daca il iei puiut,eu vreau sa imi i-au unul la anul in primavara,am vorbit deja cu o persoana din Timisoara,este crescator de pasari exotice,are si un site pe cine intereseaza, preturile sunt foarte OK.
Sa iti traiasca papagalul 4dy4dy,mult noroc.

Adaugat: 18-09-2010 19:18

Asteptam vesti noi si desigur multe poze cu  :iubareti: .
Sa iti traiasca papagalii  4dy4dy.

37

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Salutare tuturor... smile
Mam intors dupa o lunga apsenta...
In perioada lunga in care nu vam mai scris.. am reusit sa sai cumpar mascul.. nu la mult timp dupa ce am venit din austria iam luat pereche am gasit tocmai in capatul celalalt de tara cu 150 euro nu asa domestic ca papagalita... la inceput nu sau prea inpacat, il cam alunga .. dar acuma se inpaca chiar foarte frumos el o "alinta" uneori... am pus o poza si cu el, Poli (papagalita) a ramas neschimbata...
Is foarte frumosi amndoi  :iubareti: !

Insa a aparut o problema  sad  sunt in primul an de facultate, orarul mi'a devenit cam incarcat... si nu prea mai am timp de ei :cry:  ... papagalita cere multa atentie si vrea sa ma joc mult cu ea.. eu nui prea mai dau drumul prin casa si mie mila de ei... si in afara de mine nu are cine sa aiba grija si sa se joace cu ei...

De acea trebuie sa ii vand :cry:

Daca stiti pe cineva care cumpara ii dau cu tot cu cusca pe care o am la 1200 ron adica 12 mill lei vechi... tin sa precizez ca Poli(papagalita) este foarte domestica o mangai ma joc cu ea in orice fel... daca reuseste sa scape din cusca zboara la mine :heart: ... mie greu sai vand... da mie mai greu sa ii chinui eu :cry:

daca stiti pe cineva care doreste o pereche de Senegali ma gasiti la nr 0743550927

38

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

De ce nu ii dai cuiva care sa aibe grija de ei pt o perioada de timp, dupa cand vei putea din nou sa ai grija de ei ii iei inapoi si asa nu esti nevoit sa ii dai.  :pup:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

39

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Sunt f. frumosi sa-ti traiasca si sa le gasesti stapani buni big_smile

40

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Buna,

As dori foarte mult sa imi cumpar un papagal senegalez. Insa nu stiu de unde as putea sa cumpar. Vreau neaparat sa cumpar un pui. va rog sa ma ajutati cu informatii daca aveti idee de unde se pot cumpara. Eu sunt din Brasov dar orice informatie este bine venita.
Multumesc. :dans:

41

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

p3pp3r wrote:

Buna,

As dori foarte mult sa imi cumpar un papagal senegalez. Insa nu stiu de unde as putea sa cumpar. Vreau neaparat sa cumpar un pui. va rog sa ma ajutati cu informatii daca aveti idee de unde se pot cumpara. Eu sunt din Brasov dar orice informatie este bine venita.
Multumesc. :dans:

Buna
ne-am marit crescatoria cu inca 4 perechi de Senegal si sunt toate sansele ca in primavara sa avem pui de Senegal crescuti cu mana, foarte blanzi, de vanzare.

42

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Ceau Alexandra,ce mai fac papagalii Senegali?Sa stii ca asteptam cu nerabdare primavara smile Pupicei pentru toti.Andrea

Toffy-marele alex Whitey-bichon frisee Kecko-jako Candy si Baby One http://anszi.sunphoto.ro/

43

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

anszi wrote:

Ceau Alexandra,ce mai fac papagalii Senegali?Sa stii ca asteptam cu nerabdare primavara smile Pupicei pentru toti.Andrea

Ceau. Si noi asteptam cu nerabdare smile Senegalii sunt bine, ne bucura in fiecare zi cu ccomportamentul lor. Sunt niste clovni jucausi in adevaratul sens al cuvantului.
Nu am uita de voi, cuvantul e cuvant! Primul pui este al vostru. Si deja se imperecheaza, cam in 2 saptamani depun oua (speram sa fie fertile) si sa iasa puiutii. Salutari la toti. Alexandra

44

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Oau Alexandra ,ce vesti bune smile Ma bucur enorm ca o sa depuna oua si ma bucur mult mult ca nu ne-ai uitat smile Tinem legatura.O zi superba.Andrea :dans:

Toffy-marele alex Whitey-bichon frisee Kecko-jako Candy si Baby One http://anszi.sunphoto.ro/

45

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Salutari tuturor!
revin cu noutati smile
primii pui de Senegal din crescatoria noastra:
http://i265.photobucket.com/albums/ii202/Alexandra-Dia/puisenegal2.jpg
http://i265.photobucket.com/albums/ii202/Alexandra-Dia/puisenegal.jpg

46

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

ce scumpi sunt  :hug: sa va traiasca toti mititeii :ou:

47

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

smile Multumesc!

48 (edited by Latifa 11-03-2012 18:23)

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

o ce frumosi sunt

ce dimensiuni are un papagal senegal?

49

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

Alexandra sunt minunati. :bravo:
Ce mititei sunt...Sunt fericita smile Abia astept sa am un puiut ,si sa stii ca numar zilele pana cand il pot lua acasa. Pupicei si o seara placuta.

Te sun maine.

Toffy-marele alex Whitey-bichon frisee Kecko-jako Candy si Baby One http://anszi.sunphoto.ro/

50

Re: Papagalul Senegal - Poicephalus senegalus

anszi wrote:

Alexandra sunt minunati. :bravo:
Ce mititei sunt...Sunt fericita smile Abia astept sa am un puiut ,si sa stii ca numar zilele pana cand il pot lua acasa. Pupicei si o seara placuta.

Te sun maine.

cat costa un astfel de papagal?