1

Topic: Intrebari si raspunsuri . Diverse

Nu stiu daca pe acest forum exista inca un topic cu aceasta tema dar ar as dori sa ma lamuriti in legatura cu inelul porumbeilor de la picior....in functie de numarul de pe inel, poti identifica stapanul porumbelului?
Cineva a gasit o asemenea pasare ranita si ma intrebam daca i-as putea identifica stapanul...mentionez ca nu am cunostinte vaste despre aceasta specie de pasari...

Multumesc pentru eventualele raspunsuri. smile

:heart: crin_alb :heart:

2

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

De ce papagalii mei nu fac oua>....?

I love animals :heart:

3

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

luky-muky wrote:

De ce papagalii mei nu fac oua>....?

pt ca nu au ajuns la maturitate sau femela nu este fertila

4

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

sunt foarte maturi.....au 7 respectiv 8 ani masculul

Adaugat: 07-05-2009 14:13

si nu au facut niciodata oua

I love animals :heart:

5

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

crin_alb wrote:

Nu stiu daca pe acest forum exista inca un topic cu aceasta tema dar ar as dori sa ma lamuriti in legatura cu inelul porumbeilor de la picior....in functie de numarul de pe inel, poti identifica stapanul porumbelului?
Cineva a gasit o asemenea pasare ranita si ma intrebam daca i-as putea identifica stapanul...mentionez ca nu am cunostinte vaste despre aceasta specie de pasari...

Multumesc pentru eventualele raspunsuri. smile

din cate stiu eu : da poti identifica proprietarul dupa inel
trebuie sa te duci cu el la asociatie pt ca acolo sunt inregistrati toti porumbeii de rasa,pt ca banuiesc ca este de la un crescator de porumbei

Adaugat: 07-05-2009 14:14

luky-muky wrote:

si nu au facut niciodata oua

ce specie sunt?

6

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

perusi

I love animals :heart:

7

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

femela chiar daca este calcata de mascul sau nu, ea iti va depune oua.asa s-a intamplat la mine.eu am 2 femele si nici una nu a fost calcata de mascul si au depus impreuna 16 oua ne fertile. sunt nimfe ale mele

Adaugat: 07-05-2009 14:17

ori sunt 2 masculi ori femela nu este fertila, incarca sa vezi la toamna daca masculul se calca cu alta femela fertila daca depune oua fertile.

8

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

pai a mea de ce nu face oaua nici cu mascul nici fara?

I love animals :heart:

9 (edited by snow 07-05-2009 13:22)

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

nu este fertila si asta se intampla

10

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

atunci imi iau o alta femela de la un om,si o pun cu masculul,bine inteles pe femela nu o dau,dar eu as vrea puisori de perus

I love animals :heart:

11

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

incearca sa iei una care a depus macar o data oua.asa iti poti da seama daca are si masculul o problema.

12

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

[

luky-muky wrote:

De ce papagalii mei nu fac oua>....?

liky-muky wrote:

sunt foarte maturi.....au 7 respectiv 8 ani masculul

sunt deja batrani...perusi fac oua pana la vartsta de 5 ani...degeaba iei o alta femela pt ca oute nu vei avea, poate doar nefertile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

13

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

Cam aceleasi intrebari le am si eu. Dar le-am postat la "Despre perusi"...

Eu am o scumpete (Coco) care cocheteaza cu cuibul de mai bine de 2 saptamani. Are pereche, i-am si surprins chiar in timpul actiunii, insa vad ca tot nu depune oua. M-am si ingrijorat la un moment dat. Face un gainat enorm! De ce oare? Si e in "mood" de vreo doua luni. Iar eu tot astept.

Cine a crescut puisori de perusi, va rog, sfatuiti-ma. Au de toate: cuib, colivie separata, mancare din belsug si foarte multa dragoste. In cuib le-am pus iarba uscata. Trebuie sa le pun altceva?

Va multumesc!

Adriana

14

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

ti-am raspuns la Despre perusi tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

15

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

Multumesc din suflet!

Sa-ti traiasca inaripatii!

Adriana

16

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

cu placere :pup: multumesc la fel :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

17

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

din cate stiu eu : da poti identifica proprietarul dupa inel
trebuie sa te duci cu el la asociatie pt ca acolo sunt inregistrati toti porumbeii de rasa,pt ca banuiesc ca este de la un crescator de porumbei

Dar nu stiu unde este cea mai apropiata asociatie si porumbelul nu este in custodia mea...l-a gasit un baiat si are grija de el...dar vroiam sa stiu daca de pe net pot verifica cine e proprietarul... :pls:

:heart: crin_alb :heart:

18

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

pai eu inteleg ca sunt prea batrani dar ei nu au facut niciodata oute........ sad

I love animals :heart:

19

Re: Intrebari si raspunsuri . Diverse

M-am tot gandit ce sa facem cu subiectul asta. hmm Ideea nu e rea insa se vor amesteca aici o gramada de informatii despre specii diferite si pana la urma o sa iasa un talmes-balmes. Nu o sa mai stim unde sa cautam si unde sa gasim. E mai bine sa puneti toate intrebarile voastre la subiectele deschise pentru fiecare specie. Asa ca am decis sa inchid subiectul. Daca vreti sa deschideti topicuri despre specii sau subiecte care nu exista in forum puteti sa deschideti. Multumesc pentru intelegere! smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!