26

Re: Comportamentul papagalilor

stiti cumva de ce sta nimfulina mea asa in primele 3 poze, cand vorbesc noaptea cu el? o sa pun cateva poze sa va arat  :pup:  e atent, fricos.. nu stiu, v-am dat un exemplu. astept raspuns. Multumesc  :iubareti:

27

Re: Comportamentul papagalilor

am o nimfa mascul de 10 luni cred ,de vreo 2 zile am probleme cu el,nu prea vrea sa mai manince  sa bea apa ca inainte
     are si diaree,numai cinta deloc si vad ca nu vrea sa  mai zboare ,nu stiu ce sa ii fac caut un raspuns si nu gasesc,daca ma poate indruma cineva sunt recunoscator : :nimfa:

Adaugat: 19-02-2011 16:55

azi a inceput sa manince ,sa bea apa ,dar la fel nu imi cinta ca in alte zile de ma dadea afara,si cred ca are ceva la o aripa de numai poate zbura ,e grav?
    ise mai poate recupera aripa daca intradevar o are lovita?m am atasat de el si eu si copilul cu sotia ,il am de 3 luni si sta pe farfuria mea cind mincam
sper sa existe un remediu ceva ,sau poate ca  ii trebuie sa ii cumpar  si perechea?

28

Re: Comportamentul papagalilor

cioararobert wrote:

azi a inceput sa manince ,sa bea apa ,dar la fel nu imi cinta ca in alte zile de ma dadea afara,si cred ca are ceva la o aripa de numai poate zbura ,e grav?
    ise mai poate recupera aripa daca intradevar o are lovita?m am atasat de el si eu si copilul cu sotia ,il am de 3 luni si sta pe farfuria mea cind mincam
sper sa existe un remediu ceva ,sau poate ca  ii trebuie sa ii cumpar  si perechea?

Sfatul meu este sa il iei si sa dai fugutza cu el la veterinar ,sar putea sa fie arpia rupta si daca se va vindeca sar putea sa se sudeze gresit si sa nu mai poate sa zboare...in privinta diareei fierbe putin orez si dail sa bea doar ZEAMA!!!
Multa bafta si asteptam vesti!!! :succes:

29

Re: Comportamentul papagalilor

Am observat ca,seara de seara cand pregatesc copiii de culcare , se pregatesc si perusii mei ...mereu ZUZU se aseaza  deasupra portitei prins cu picioarele de barele coliviei ,iar CLAUDIU sta pe leagan..peste noapte se aseaza amandoi pe stinghii..uneori  noaptea sunt treji dar nu fac galagie , :perus:  :perus:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

30

Re: Comportamentul papagalilor

Pai ei nu adorm pana nu este becul stins. tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

31

Re: Comportamentul papagalilor

Noaptea tarziu mai invelesc copiii si nu aprind becul se vede vag lumina de afara . :perusi:

Adaugat: 24-02-2011 20:29

Primavara se numara outele!!!!Apoi se numara puisorii!!!Natura mai duce in RAI cate un puisor [spre dezamagirea crescatorilor] dar va ofera bucuria pufisorilor nou veniti ..Sa va bucurati toti de ei!! :ou:  :nimfa:  :perus:  :grey:  :aga:  :iubareti:  :dans:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

32

Re: Comportamentul papagalilor

Buna! Perusii pot fi gelosi? am un mascul de 4 ani si de 5 zile am si o femela. de cand am adus femela, el a devenit foarte pupacios si foarte iubaret cu mine (mai mult decat de obicei). in plus se repede la femele cand il bag la ea in cusca.

33

Re: Comportamentul papagalilor

la ce e buna aloia?                         santem cu capul in nori             avem acces si in sufragerie!!!!

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

34

Re: Comportamentul papagalilor

Ce culori superbe au  :pup:  Sa-ti traiasca  smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

35

Re: Comportamentul papagalilor

Suntem o povara??Sigur ca nu ..facem masaj .poate vine un mascul de 8 martie [daca noi chiar suntem femele] :perus:  :perus:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

36

Re: Comportamentul papagalilor

Ce frumosi mai sunt  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

37

Re: Comportamentul papagalilor

ai grija dana,sa nu manance din aloe.din cate stiu este otravitoare.

38

Re: Comportamentul papagalilor

pe aloe au facut sedinta foto nu-i las pe flori ca mi le ciuruiesc ..am patit-o la inceput cu crinii si-i feresc de toate florile.. :floare:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

39

Re: Comportamentul papagalilor

:wis:  Sa va povestesc doua din dialogurile mele cu Kimmy...imi pare rau ca nu am ocazia sa inregistrez aceste dialoguri (s-ar strica momentul ) .
Deci :
Kimmy : mami !
Eu : da mami
K : ce faci?
E : am ceva de lucru acum, tu ce faci?
K : bine !
Si altul :
K : iubita ?
E : da iubire.
K : un pupic ?
E : hai sa-ti dau un pupic...
dupa ce primeste pupicul cerut...
K : te iubesc...
Dialogul asta m-a topit...  :hihi:   :heart:  :heart:  :heart:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

40

Re: Comportamentul papagalilor

un pupacios dulce!! :perus:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

41

Re: Comportamentul papagalilor

Cred ca te topesti cand il auzi asa. neutral Cat de scumpic poate sa fie! :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

42

Re: Comportamentul papagalilor

Vaiii Setris , cum sa nu te topesti la asa iubire  :hug:  Pupam si noi cioculetul lui Kimmy ca tare dulce mai e  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

43

Re: Comportamentul papagalilor

CE comportament avem???? am fugarit-o pe DANA1 prin toata casa pt. niste poze...s-a meritat macar???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

44

Re: Comportamentul papagalilor

Foarte frumos noul perus.Dupa parerea mea este unul ondulat,credeti ca e standard pt ca sta mai infoiat,eu asa vad,si era putin mai mare daca era standard chiar daca e pui

45

Re: Comportamentul papagalilor

am observat ca,daca il pun pe umar se ascunde in parul meu. e vreo problema ??

Adaugat: 10-03-2011 16:59

ce cavaler mai am si eu!!! :perus:   sta ca o bufnita intr-un loc si asteapta sa vina fetele la el...piu-piu..si ele chiar vin .. :perusi:

Adaugat: 19-03-2011 11:00

un cavaler care a murit   :angel: ..se spune ca animalele simt schimbarile din jurul lor   poate ca DIA a simtit ca cel mic a tras sa moara.? cu vreo ora inainte il ciupea prea tare si-l fugarea din colivie chiar daca eu il puneam inapoi[nu s-a mai comportat asa pana atunci]..l-am pus in cuib[stiam ca-i placew acolo] si s-a dus.. :angel:    :perus:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

46

Re: Comportamentul papagalilor

ma poate ajuta cineva si pe mine sam spuna cineva ce comportament are femela inainte de a sta pe cuibar pentru ca am ovservat un comportament ciudat la femela desi au facut dargoste  smile am impresia ca osa am niste pui dar as vrea sa fiu mai sigur daca asti ce comportament are ia

47

Re: Comportamentul papagalilor

ca si orice animal din perioada aceasta,trebuie sa-si protejeze puii,o sa fie putin mai agresiva decat de obicei cu cei din jur dar sa nu-ti faci griji,sa speram ca totul va fi bine.Mult succes la oute!

-Ioana-

48

Re: Comportamentul papagalilor

Buna!
Papagalul meu(Micul Alexander) este innebunit dupa mancare! Daca mama gateste ceva sau eu mananc ceva se napusteste aspupa mancarii si mi-o ia! Are mereu seminte si baton cu seminte in colivie , dar cand simte miros de mancare gatita parca innebuneste!  smile  E haios ,dar nu are voie tot de mananc eu ... neutral

Ce as putea face ca sa nu mai fie asa pofticios?
Multumesc

Patrocle si Cliffy :caine: bichoni ; Rio :dans: Micul Alexander ; Lilly, Frantzuz, Caffe, Frappe, Patrocle, Ariel  :caine: metisi;
RIP Pepe :perus:

49

Re: Comportamentul papagalilor

nimic!  smile ti-am mai spus, incearca sa te feresti de el! papagalii sunt foarte POFTICIOSI!!!!  :dans:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

50

Re: Comportamentul papagalilor

tania wrote:

nimic!  smile ti-am mai spus, incearca sa te feresti de el! papagalii sunt foarte POFTICIOSI!!!!  :dans:

  Nu mai mananc langa el, dar chiar si atunci cand gateste mama si el e in cealalta camera, in colivie incepe sa se agite si sa tipe! smile  Oricum, multumesc pt. toate raspunsurile pe care mi-le-ai dat , si sa stii ca au fost foarte utile! Multumesc    :merci: :merci:  :pup:

Patrocle si Cliffy :caine: bichoni ; Rio :dans: Micul Alexander ; Lilly, Frantzuz, Caffe, Frappe, Patrocle, Ariel  :caine: metisi;
RIP Pepe :perus: