1

Topic: Perus mort - variante pentru perechea lui

Azi dimineata am gasit fetita moarta. Perechea de perusi avea in jur de 6-7 ani. Am doua variante pentru baietel si nu stiu care este cea mai buna pentru el.

Stiu ca perechile sunt legate pe viata. E cu atat mai dificil, cu cat si varsta e destul de inaintata. De asta cer ajutorul expertilor in comportamentul unor astfel de pasari.

Variantele pe care le am la dispozitie pentru baietel sunt:

1. Ii cumpar pereche, dar e putin probabil sa gasesc una cu varsta apropiata.

2. Il dau unor prieteni care mai au cativa perusi. Aici problema este legata de schimbarea domiciliului, de socul pe care l-ar putea suferi in plus. E clar ca nu se va simti in largul lui. In plus, chiar si conditiile de viata i se vor schimba.

Ce credeti ca e mai bine pentru el ?

Va multumesc mult.

2

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

In primul rand i-mi pare rau ca ai un astfel de necaz si stiu ca ati fost atinsi si sufleteste sad .

Avand in vedere varsta, eu cred ca cel mai bine pentru el ar fi o oglinda daca nu are, am mai vazut cazuri si le-au pus oglinda. Ceea ce se va schimba la el va fi galagie mai multa, numai in cazul in care are oglinda. Daca este dresat sa stea afara si pe voi atunci datii cat mai multa atentie.

3

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

Are toate jucariile posibile si imposibile.
Are nu o oglinda...are vreo 3...Oricum e liber, adica nu sta in colivie.
Totdeauna i-am tinut liberi, iar colivia a fost tot timpul numai suportul lor de sprijin.

4

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

Atunci nu ramane decat sai dati multa atentie.

5

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

I-am luat pereche. Va tin la curent.

6

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

asteptam poze!!!! si sa-ti traiasca!!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

7 (edited by Iusty 10-01-2009 18:12)

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

Imi pare f. rau pt. perushoaica ta sad ! E bine ca i-ai luat pereche, sa aiba companie! :k:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

8

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

Baietelul meu nu e bine. Am hotarat sa mergem la doctor. Din pacate, stau foarte prost cu timpul.
Fetita noua este o dulceata, e alba ca un porumbel al pacii, cu niste ochisori blanzi si toata ziua il ciugule pe baietel.
Sunt tare ingrijorata din cauza lui. Nu mai iese din colivie, nu mai zboara, si-a pierdut veselia. Mi se rupe inima.
Sper sa va dau in curand si vesti mai bune.

Speranta moare ultima.

9

Re: Perus mort - variante pentru perechea lui

Si noi speram acest lucru! (sa ne aduci vesti mai bune) smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture: