201

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

se alearga cumva?

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

202

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie wrote:

Am o mica problema, sau mai bine zis, nu inteleg comportamentul zebrutzelor mele. Zuzu o bate pe Zizi. Aseara a scos-o de ciuf din cuib! :sol: Iar de dimineata, ca sa nu o bata in continuare, le-am lasat libere toata ziua. Sa poata si Zizi sa fuga de nebun. Nu stiu ce se intampla. Ce l-o fi apucat pe Zuzu? Ati patit asa ceva cu zebrele voastre?

Asa faceau si zebrele mele numai ca zebra il batea pe el...stai calma e dragoste cu nabadai smile

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

203

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da, se alearga. De regula noi le dam drumu seara, dar am fost nevoiti sa-i lasam liberi tot timpul. Asa macar Zizi putea sa fuga de nebun.

Haideti ca e chiar dragutz! smile Mony avea dreptate ca e dragoste cu nabadai! Chiar in timp ce va scriam m-am uitat la ei si i-am surprins in plina actiune. Zebrele mele s-au imperecheat! :bravo:

Eu ce ma fac acum? Nu am avut niciodata pui! :bang:

Adriana

204

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

tongue Zebre tongue

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

205

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

super,asa stateau si mei pe cuibusor.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

206

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

foarte frumoase zebrutele Mony

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

207

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

daca vreti raspunsuri despre zebre ma gasiti pe idu-l asta maga_construct defapt e alu tata dar el nu intra pe mess deloc     big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

208

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gaby354 wrote:

daca vreti raspunsuri despre zebre ma gasiti pe idu-l asta maga_construct defapt e alu tata dar el nu intra pe mess deloc     big_smile

dar de ce pe ID? nu e mai bine aici? asa o sa vada si altii care au nevoie de sfaturile tale.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

209

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

da big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

210

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

De acord cu Deyseby! big_smile Si daca tot te-am prins Gaby354, zi-mi si mie ce fac eu cu zebrutzele mele care tocmai s-au imperecheat? Ce tip de cuib le pun? In cat timp incep sa depuna oua? La cat timp eclozeaza? Cum ingrijesc puii?

Astept raspuns! Multumesc! :merci:

Adriana

211

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

pune-le un cuib de ala din plastic exotic sau ale impletite din paie.  zebrele nu pre sunt grijulii cu puii lor asa ca sa fii atente cu ei ai drija ca parintii sa hraneasca toti puii pt ca daca nu este hranit in 24 ore de la eclozare puiul va muri si nu te speria daca prima data iti mananca ouale este un comortament normal cum e la hamster canibalismul

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

212

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gaby354 wrote:

pune-le un cuib de ala din plastic exotic sau ale impletite din paie.  zebrele nu pre sunt grijulii cu puii lor asa ca sa fii atente cu ei ai drija ca parintii sa hraneasca toti puii pt ca daca nu este hranit in 24 ore de la eclozare puiul va muri si nu te speria daca prima data iti mananca ouale este un comortament normal cum e la hamster canibalismul

ce obraznicaturi de zebrute. sunt mancatoare de oua. :sol:  .

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

213

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

da zebrele mananca oua mie mileau mancat pe toate

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

214

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gaby354 wrote:

da zebrele mananca oua mie mileau mancat pe toate

stoi ca si alte pasari fac asta nu numai zebrutele.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

215

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

stiu

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

216 (edited by gabyosm14 28-10-2009 01:09)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gaby354 wrote:

pune-le un cuib de ala din plastic exotic sau ale impletite din paie.  zebrele nu pre sunt grijulii cu puii lor asa ca sa fii atente cu ei ai drija ca parintii sa hraneasca toti puii pt ca daca nu este hranit in 24 ore de la eclozare puiul va muri si nu te speria daca prima data iti mananca ouale este un comortament normal cum e la hamster canibalismul


Zebrutele sunt foarte grijuli cu puii lor daca au toate conditiile si pot rezista fara papa de la pariniti in jur de 2-3 zile

@monyxme
Foarte dragut cuibul big_smile

217

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

frumoase zebrutele,sa stii ca eu n-am avut nici o problema cu mancatul oualelor..au fost foarte grijulii iar spre sfarsit cand treuia sa iasa outele..i-am vazut ca nu mai stau asa de des pe cuib sad.dar puiutiui au iesit in regula.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

218 (edited by rares93 28-10-2009 21:16)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nu am mai intrat de mult pe aici deoarece am avut niste probleme tehnice, tin sa va spun ca zebrele mele se pregatesc sa depuna oua.. big_smile
Asta deoarece masculul de la a 2 pereche a murit.. :cry: si am pus perechea la facut pui pt a avea un mascul frumos pt pritesa frumoasa  big_smile masculii care rezulta de la perechea veche sunt : Maro cu varful aripilor alb si obrajii maro poza 1. Sau masculi albi cu obrajorii rosii Poza 2. Si perechea care se pregateste de ouat poza 3 :angel:

Adaugat: 28-10-2009 19:55

Scz am uitat sa pun pozele big_smile:ironic:

Adaugat: 28-10-2009 21:14

Scz am uitat sa pun pozele big_smile:ironic:

Of.. Latifa sterge duble posturile te rog.. nu a fost cu intenie sad
SI si postul in care ma repet desi nu e la fel..

:hamster: My name is COdY tongue

219

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multa bafta cu impercherea zebrutelor bre


Azi l-am pus pe Albus in colivie cu pereche matura si vad ca nu se ceartaba ba din contra au intrat toti 3 in cuib si acolo au adormit

220

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Am un out de az dimineata, am uitat sa mentionez , cuibul l-am ps de vre-o saptamana jumate 2... si acuma am un ou big_smile

:hamster: My name is COdY tongue

221

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

rares93 wrote:

Am un out de az dimineata, am uitat sa mentionez , cuibul l-am ps de vre-o saptamana jumate 2... si acuma am un ou big_smile

bravo Rares. ma bucur. sa fie toate fertile si sa fie puii bine.

Adaugat: 29-10-2009 08:18

aveti zebrute foarte speciale. si sunt scupe foc. sa va traiasca la amandoi.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

222 (edited by rares93 29-10-2009 18:22)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc Deyseby big_smile

:hamster: My name is COdY tongue

223

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Zebrele mele n-au mai facut nici un ou decat au scos din oua puii aia care au murit sad
De ce?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

224

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Cat timp a trecut de la tura precedenta?
Daca nu a trecut cel putin 1 luna.. nu e nimic dibios deoarece ele sunt obosite si trebuie sa se refaca dupa 2 saptamani de clocit. Au pierdut 50 % calciu , Magneziu si 35 % vitamine si proteine.. le trebuie putin timp sa se refaca mai ales femelei! :ill:
Bafta in continuare (ma refer sa reusesti generatia urmatoare big_smile) :pls:

:hamster: My name is COdY tongue

225

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ma bucur ca zebrutele voastre sunt blande.Am vazut ca stau pe mana ta. :heart:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei