76

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

:cry: Informatiile care ti le-am dat eu nu-s bune?
Inca ceva cum le-ai imperecheat?
Ale mele le tin acum separat.Cand le pun impreuna se jumulesc ca nebunele :wow:

Cum sa nu fie bune? Mai, nu-mi spune ca te-ai suparat ca am mai intrebat pe cineva. :pup: Eu va multumesc tuturor pentru toate sfaturile  pe care mi le-ati dat si pe baza lor incerc sa-mi inteleg si eu mai bine zebrutzele si, evident, sa le ingrijesc mai bine. Binenteles ca informatiile tale sunt foarte pretioase pentru mine si nu numai! Ceea ce vreau eu pe de alta parte sa fac e sa ne strangem mai multi si sa scriem despre minunatiile astea mici. Sa facem forumul despre ele cat mai frumos si cu cat mai multe informatii, ca sa stie si altii ce sa faca atunci cand au zebrutze. Eu una ma aflu intr-o asemenea situatie. E prima mea pereche de zebrutze si nu stiu prea multe despre ele, de aceea va intreb pe voi care le aveti fie de mai mult timp decat mine, fie v-au facut pui.

Sper ca nu am suparat pe nimeni si va asigur inca odata de faptul ca orice informatie pe care voi mi-o dati e foarte pretioasa pentru mine si va multumesc mult! :pup: :merci:

Adriana

77

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

OK dar cum le-ai imperecheat??
hmm

Adaugat: 14-06-2009 21:45

adytza_deea2007 wrote:

mony lasa-i impreuna...asa faceau si ai mei...timp de vreo trei saptamani sau jumulit si sau batut de ziceai doamne fereste dar dupa au inceput sa se iubeasca si uite acum eu am puisori de la ei...si in timpul asta le-au crescut si parintilor penele care si le-au jumulit big_smile ...ai sa vezi k o sa se obisnuiasca cu timpul... sper sa fie bine :pup:

Multumesc foarte mult dar eu le tin separat pt ca mie mila de zebruta aia e jumulita toata. :cry:

Adaugat: 14-06-2009 21:47

Inca o intrebare:exista masculi albi cu obrajori portocalii?(la zebre australiene)

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

78

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Asta chiar nu stiu... :wow:

Adriana

79

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Stiu ca pun intrebari imposibile...

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

80

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nu spune asta. smile S-ar putea sa intre cineva pe forum care sa stie daca exista masculi albi cu obrajori portocalii. :pup:

Adriana

81

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Vesti noi!!!!
Zebruta mea a facut un ou :k: big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

82

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Hei! Super veste! Felicitari! :bravo:

Adriana

83

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc!Astept sa vad ce se va intampla in continuare

Adaugat: 05-07-2009 15:20

:cry: :cry: Vesti proaste.....zebruta mea nu a mai facut nici un ou si pe cel care era l-a aruncat jos din cuib
de ce?
e prea tanara sa faca oua? e prima oara
Pun niste poze cu oul dupa ce l-a aruncat din cuib

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

84

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

poate a cazut oul.Pune`l inapoi in cuib si vezi ce se intampla hmm

>>>>Alexandra<<<<

85

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nu ca era spart.A mai facut inca 2 oua big_smile

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

86

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

am si eu 2 zerbrute si miau facut 4 oua dar din pacate 3 au muriat si am ramas cu unul si de la un timp am vazut ca au inceput sal jumuleasca imi spuneti si mie dc?:wow:

Adaugat: 10-07-2009 14:27

acesta este cuplul meu RIKI & ROCCO si nu stiu dc il jumulesc pe pui imi spuneti si mie??:cry:

87

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

poate nu il jumulesc, ci doar il curata tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

88

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

cei care aveti zebrute le dati drumul prin casa?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

89

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da eu lem dat :rusine:  dar a fost cam greu de prins deoarece nu se obisnuise cu cusca si nu stia sa intre sa manance:blb::D

90

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

nush dak va mai aduceti aminte knd v-am zis k zebrutele mele au scos 4 puisori insa din pacate am ramas doar cu doi...ceilalti doi au murit....insa nu inteleg de ce...ii ingrijeau pe toti cam la fel...sper k astia doi sa traiasca... eu nu le-am dat drumul prin camera pt k sunt km speriate si nu vreau sa risc sa se raneasca...

91

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

cei care aveti zebrute le dati drumul prin casa?

Da! In fiecare zi! Si se duc singure la culcarica, si nu se izbesc de obiecte. Eu le-am dat drumul in casa din prima seara de cand le-am luat si doar in primele doua seri a tebuit sa le prind ca sa le bag in colivie la culcare. Dupa aceea au invatat singure.

Adriana

92

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Si cum le-ai prins?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

93

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

pai cu mana leam prins ca nu ciupesc da e cam greu sa le prinzi ca au viteza mare:k:

94

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ete, na! Au viteza mare! smile Contrar celor spuse, credeti-ma ca un perush zboara mai repede ca o zebrutza. Eu le-am prins seara pe ale mele, in lumina obscura, ca s anu se sperie si sa nu le stresez. Si le-am prins foarte usor. Atentie cand le prindeti: nu le alergati prea mult si aveti grija ca sunt fragile. Dar cred ca deja stiati asta... :rusine:

Adriana

95

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Zebrele mele au oua si am observat ca de 2 zile le clocesc.Ce sa fac sa scoata pui?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

96

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Buna sunt nou pe aicia si am in posesie 5 zebre australiene(parintii si cei 3 pui) va voi pune poze smile
Poze cu restul familiei maine:)

Adaugat: 30-07-2009 23:34

Alte poze  de azi iarna cu puii din prima lor generatie

:hamster: My name is COdY tongue

97

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

F. frumoase dar ce faci cu puiutii?
Ii vinzi la pet sohp sau ii pastrezi?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

98

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

F. frumoase dar ce faci cu puiutii?
Ii vinzi la pet sohp sau ii pastrezi?

Puiisorii ii dau, parintii ii pastrez :einstein:

:hamster: My name is COdY tongue

99 (edited by gabyosm14 31-07-2009 14:30)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Salut sunt si eu nou aici

Am si eu 4 zebre australiena big_smile

Au si 7 oute in cuibusor big_smile

100

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Bine ai venit Gaby! :sanatate: Sa va traiasca zebrutele. Sunt foarte scumpici. :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki