51

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc Liana! Cat ai dat pe Oscar si de unde l-ai cumparat? big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

52 (edited by Rocko 31-01-2009 11:18)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

liana_lol
In primul rand sa-ti traiasca Oscar e tare frumusel, cate luni are?
Poti sai dai orice fel de fruct sau citrice, chiar si legume ( morcov, ardei gras, castravete, rosii...), sai dai din manuta la inceput, dar sa nu incerci sa il indopi, launmomentdat el i-ti va arunca jos daca este satul.
UN MIC SECRET: inainte de ai da ceva din mana ta, te duci in fata lui si mananci ceva, el va saliva un pic si va fi atent la tine asteptand sa ii dai si lui.

53

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Iusty wrote:

Multumesc Liana! Cat ai dat pe Oscar si de unde l-ai cumparat? big_smile


pe Oscar am dat cu tot cu colivie cu picior si castronele de inox .etc,16mil,si l-am luat de la Animax(sper sa nu-mi iau ban pt aceste informatii):rusine:

Adaugat: 31-01-2009 12:39

Rocko wrote:

liana_lol
In primul rand sa-ti traiasca Oscar e tare frumusel, cate luni are?
Poti sai dai orice fel de fruct sau citrice, chiar si legume ( morcov, ardei gras, castravete, rosii...), sai dai din manuta la inceput, dar sa nu incerci sa il indopi, launmomentdat el i-ti va arunca jos daca este satul.
UN MIC SECRET: inainte de ai da ceva din mana ta, te duci in fata lui si mananci ceva, el va saliva un pic si va fi atent la tine asteptand sa ii dai si lui.


Rocko ,multumesc mult si al tau sa traiasca,Oscar are 1 an si 3 luni,vb ,ma fluiera prin casa ,plange ca cainele,cred ca l-a auzit pe Atilla(asa il cheama pe Boxer),imita celelalte pasarele pe care le am,dar nu chiar asa de bine,zice "ce face baiatu mama" :angel: ,acum incearca sa pupe dar nu suna chiar asa de bine,mai mult zici ca rade sau bate in ceva,mai scoate niste cuvinte din gurita dar nu le inteleg prea bine :wis: .
I-am dat tot felu de fructe,ananas,kiwi,mango,para,astea ii plac cel mai mult,si struguri mananca ,dar cel mai mult ii plac semintele alea negre :wow: ,cred ca aia numai pe seminte l-au tinut,ardei gras nu prea mananca,rosii nu vreau sa-i dau ca sunt naspa la gust de abia le mananc eu in salata,o sa incerc sa-i dau castravete,mananca din mana daca ii dau si face ca nebunu daca mananci ceva langa el,e foarte pofticios,nu prea ii place sa-i bagi mana in colivie fara sa ai ceva,vrea sa te ia de mana :sol: ,oricum are de abia 10 zile de cand e la noi,incet incet se va obsinui,aici statea pe acvariu si rodea la un pix
p.s .hai ca am scrios un pomelnic
we placut

54

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Nu am mai intrat de mult aici... sa va traiasca tuturor maimutoii. Bebita a facut deja un an si ne iubim la nebunie. A evouluat de la simple vocale, acum spune concret "mama", fluiera, miauna, plange ca un catel (asta dupa ce l-am lasat o saptamana sa se uite la Badea) big_smile
Daca dorm eu, doarme si el, daca ma trezesc si dispar din camera e nebunie, striga tot ce stie poate ma intorc in camera la el. De mancat nu mai vorbesc, se balaceste tot in farfurie, orice ai in mana trebuie sa vada el ce e. Mi-a mancat din trusa de machiaj si trusa de unghii. daca-mi fac unghiile sau orice altceva care imi distrage mie atentia si nu ma uit la el, e jale, se cocoata pe mine si ma pupa de ma rupe. Daca mananci si nu ii dai, vine pe umar si, treptat, iti baga ciocul in gura, in cazul in care uiti de unde tre sa-i dai papica. Mananca din mana, din gura, de oriunde ii pui mancarica. Se "vinde" pt orice bucatica.
La faza cu tinutul minte daca-i faci ceva, e ffffffffff adevarata. Sunt singura (care oricum imi petrec tot timpul liber cu el) pe care ma accepta in orice conditie. Pe restul ii accepta doar daca sunt eu de fata. Pe sora mea a tinut-o minte pt k l-a inchis odata, iar acum cum o prinde o cearta si se repede la ea (nu o musca, dar ii arata ca nu o suporta in preajma), iar daca ea ii atinge voliera o alearga toata noaptea. A invatat sa-si deschida usa, eu deja am trecut de la carabinele alea simple, la cele care se infileteaza ca altfel se trezesc cu el afara.
Oricum, nu-i puneti nicio clipa la indoiala istetimea. Nu-i infometati sau alte tampenii de genul asta pt ca riscati sa aveti o pasare traumatizata pe viata si nu cred ca va doriti asa ceva (poate unii ati patit-o si stiti cum e).
Sunt fffffffff fericita cu Bebita si seara avem programul nostru de "love". Este un rasfatat. Apropos, referitor la mangaiat, papagalii nu sunt catei. Al meu sta sa-l mangai cand are chef, dar, de obicei, vine singur la rasfatat. Sta sa-l pupi, sa-l iei in brate, dar nu sa-l mangai ca pe catel. Am avut diferite specii la viata mea si niciuna nu suporta acest mangaiat. Asa ca incercati altfel.
Oricum sunt independenti si mandrii. Dar se ataseaza de voi si vin ei sa va iubeasca. Nu ii fortati si in niciun caz sa nu tipati la ei. Totul se face cu un car de calm si rabdare.
Sunt ffff curiosi si daca va preocupa altceva in afara de ei, observa si vin sa vada ce faceti acolo. Or sa incerce prin orice metoda sa va distraga ei atentia.
Pe mine ma uimeste pe zi ce trece cat de destept poate fi si cate "prostiute" are in cap.
Aveti grija de ei! Sa va traiasca tuturor! o sa mai revin si eu cu niste foto si poate reusesc sa pun si ceva filmulete (mai ales cel in care o cearta pe sora mea- care e demential). Tipa, maraie, rade etc.:merci:

55

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

super, super, super,...
Da ceva poze ai soare_rxn smile ?

56

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Rocko, tu pe al tau il tii toata ziua afara? Prin ce zona a bacaului stai? Si eu tot din Bacau sunt smile

57 (edited by Rocko 28-04-2009 20:09)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Da. il tin toata ziua afara pe balcon. nu mai pot sa-l bag in colivie. nu ca ar ciupi, dar se agita foarte tare, merge pe tavanul coliviei...eu locuiesc in Buhusi.

58

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Noutati,noutati!!!!!Astazi am avut o convorbire foarte interesanta cu Alex.....M- a intrebat ce fac si mi-a dat pusi,neconditionat.Alex este un Alexandru mare,extraordinar de frumos,destept si vorbaret.Si uite asa m-am indragostit de el,inca o data.....Spun inca o data pentru ca tot vizitand-o pe prietena mea ,l-am mai vazut dar n-am fost hotarata 100% sa-l iau.Dar astazi,cred ca a fost ceva in aer...si la ce dulce m-a pupat m-am hotarat.Peste 2-3 saptamani va veni acasa cu mine,pana atunci strang banii necesar pentru el si colivie,ii amenajez spatiu si dupa aceeea show .....Vorbeste atat de frumos si e foarte cuminte si dragastos.La mine primavara a venit,pentru  ca sotul mi-a promis un papagal mare doar in primavara.Dar targul de acasa nu se potriveste cu cel de la ......pet-shop. :bravo: :sanatate:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

59

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

bravo Suana. ma bucur pt tine. se pare ca mai ai loc si pt alte animalute. bravo.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

60

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Si eu ma bucur foarte mult.
Daca nu te superi...cat cere prietena ta pe el?

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

61

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

1500 lei.E crescut cu mana,socializat,vorbeste,e bland si frumos pe deasupra.Noi suntem prinsi in mai multe lucrari acum,plus ca vom pleca cateva zile,de aceea el a ramas inca la crescatoare.Vrem sa-l aducem acasa cand va fi totul pregatit pt. el:colivie,bete,scara etc.Oricum abia astept  :k:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

62

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

si eu sa-l vad.  :k:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

63

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

suana wrote:

1500 lei.E crescut cu mana,socializat,vorbeste,e bland si frumos pe deasupra.Noi suntem prinsi in mai multe lucrari acum,plus ca vom pleca cateva zile,de aceea el a ramas inca la crescatoare.Vrem sa-l aducem acasa cand va fi totul pregatit pt. el:colivie,bete,scara etc.Oricum abia astept  :k:


si eu de abia astept :heart:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

64 (edited by suana 16-10-2009 19:31)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Astazi am fost iar in vizita si ne-am delectat cu convorbirea dintre Alex si Polly(papagalul Galh).Se faceau unul pe altul urat,magar,etc.Poti sa te distrezi la maxim ascultandu-i.Razi cu lacrimi cand le auzi vocile.Alex vorbeste si pitigaiat si pe ton grav.A venit intre timp cineva sa se uite si Alex l-a gratulat cu mamica lui si l-a facut urat.Dar nu te poti supara pe el.E super sa stai sa vezi reactia oamenilor care vin alalturi la cumparaturi sau doar trec pe acolo cand unul din ei intreaba duios:,ce faci?''.Sau injura copios :blb: Vestea buna e ca si colivia a fost comandata de la Arad.M-am intors din drum si i-am povestit sotului meu ce a vorbit Alex.Canta,face ca un scartait de usa.e demential......  :k::bravo: :bravo: :bravo: Ceea ce nu stim inca e daca e mascul sau femela pentru ca doar pe la 2 ani se formeaza gulerul Dar avand in vedere ca vorbeste atat de mult presupunem ca e mascul.Asta conteaza cel mai putin.La ce distractie o sa fie   :sanatate:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

65

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

super tare Alexul tau.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

66

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ce ma bucur pt. tine.
Imi pare bine ca sotul tau nu mai e asa de 'gelos' smile (sau mai e ? tongue )

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

67

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Foarte frumos Alexul tau, sunt si mie mi-ar fi placut un Alex dar nu am gasit cand am cautat.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

68

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

A sosit ziua cea mult asteptata.Ne-am adus puiul acasa.Alex se acomodeaza repede din cate vad,a fost afara,a zburat,a vorbit cu noi si a dansat,Multe talente are smile Acum cucaie si scarsneste ciocul.S-a dat destul in spectacol astazi.....
In colivia provizorie,a lui soseste saptamana viitoare...

http://i34.tinypic.com/rvez5e.jpg

S-a simtit foarte bine pe umarul sotului meu,unde a si papat alune.Cred ca se ved firimiturile   smile
http://i38.tinypic.com/rr3v2x.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

69

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

doamne Suana ce scump e :heart: dar parca ai zis ca avea un prieten cacadu pitic nu??  cred ca ia fost tare greu sa se desparta de amicul sau sad

- Bianca

70

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Da,galah-ul,Polly, a ramas cu Mihaela doar.Vorbesc ele doua acum.Nimanui nu-i e usor sa se desparta de un suflet care a fost langa el.Dar Stie ca Alex a ajuns pe maini bune,ca noi il ingrijim si-l iubim.Ea pune suflet si creste cu dragoste aceste pasari minunate si sincer,nu le da la oricine.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

71

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Suana, sa-l stapaniti sanatosi, e superb :heart:! Sa va bucurati de toate animalutele care va inconjoara!

Vicky - Mamica fericita

72

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

este foarte frumos
asteptam si videoclipuri :*

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

73

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumim frumos  :heart: :heart: :pup:
Acum e pe umarul meu,dar am reusit sa-l inregistrez vorbind.Descarc filmuletzul si-l pun cat se poate de repede.Chiar ca e un scump.A cucerit inimile tuturor din familie :heart:

Adaugat: 22-10-2009 10:24

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=REzXbM3KJGg[/youtube]

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

74

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

e un scump
imi place mult cum vorbeste :d

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

75 (edited by suana 22-10-2009 21:46)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ne pregatim de halloween....
http://image.blingee.com/images17/content/output/000/000/000/605/513465431_1001963.gif
Glitter Graphics  http://dl7.glitter-graphics.net/pub/1433/1433707c1j51myzp6.gif

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: