26

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

:wow: E chiar atat de gelos de te tine minte toata viata? :wow:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

27

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

sunt f f f destepti..eo cunosc asta de la micul meu alex..marele alex e si mai destept.oricum eo o iubesc pe a mea f mult:X:X

28 (edited by Ossiris 19-12-2008 23:12)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

ma  a mea deja mananca de la mine din mana dar ciupeste rau de tot daca vreau sa o mangai sau sa bag mana la ea in colivie,. Eu asta vroiam sa aflum cum sa fac sa nu ma mai cipeasca, ca restul vine de la sine si in plus am primit-o deja matura are 2 ani si jumatate

29 (edited by Rocko 26-12-2008 09:41)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

soare_rxn wrote:

Buna ideea! si eu ma gandeam ca aici nu am gasit deloc acest subiect. De o luna am si eu un Marele Alex de la dl. Balanoiu, este puiut, acum o sa implineasca 5 luni si este adorabil. Am avut un micul alex...a avut probleme etc. Baiatul meu este foarte rasfatat, pretentios, jucaus. De vorbit zice ceva, dar in afara de "mama", un "eeeee" intrebator si "da, da" nu am reusit sa descifrez ceea ce spune.

este foarte curios ca la cinci luni spune deja doua trei cuvinte, cum ai reusit?
teoretic aceasta specie invata un cuvant pe an.

Adaugat: 23-12-2008 18:50

va recomand sa va faceti un coltisor sau intr-un balcon cu caldurica locul lui, este ceva iudeal pentru el, nu cumparati o colivie mare si sal tineti acolo inchis...iata ce i-am construit prima data papagalului meu
  http://www.youtube.com/watch?v=jdBeKpqmYQo 
iar dupa un scurt timp i-am mai facut un cadou 
  http://www.youtube.com/watch?v=9d5SRJvE … re=related 
si inca un cadou 
  http://www.youtube.com/watch?v=ha5vjx12 … re=related

30

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

f tare ce ai reusit tu sa ii construiesti! totusi, nu cred ca as reusi sa fac asa cva:))cum le-ai prins?

31

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

misto constructie dar pe a mea daca o las libera roade tot ce gaseste inclusiv mobila, desi are o gramada de lemne la ea in colivie

32

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Este usor de realizat. se aduna din padure crengi uscate, de preferat mai drepte, nu conteaza ca au cioturi. Ai nevoie de o bormasina mica, holsuruburi pentru scara fixa, sarma de intins rufe (se gaseste la market, este cu invelis de fibra,...) pentru scara flexibila, bile din plastic, capace de la bidoanele de suc (apa...), si putina imaginatie. Locul in care vei construi acest copacel trebui stabilit exact acolo unde vrei ca el sa ramana sa si doarma, pentru ca el i-si alege si locul de odihna tot in acel copacel. este bine sa fie undeva de unde ii poate vedea pe cei din casa. El va iubi mult acel loc, bineinteles nu uitati sa ii faceti si un cosulet pentru jucarii , de preferat tot din lemne. Nu uitati sa mergeti la el din cand in cand si sa vorbiti cu el, sa ii dati mancare din palma,... din cand in cand punetii jucarii din cauciuc - eu am gasit la set legume -, sau carlige din bambus (nu sunt scumpe), in cos puteti pune chiar si ciocalau de porumb cu tot cu boabe dar culcat, o sa va minunati vazandul cum ridica ciocalaul in picioare si apoi scoate cate un graunte din el,...Mancarea puteti sa o puneti si in jumatati de nuca de cocos pe care le prindeti cu holsurub de copacel.
CATEVA SECRETE: CAND VETI INCEPE SA REALIZATI ACEST COPACEL CAUTATI CA LOCURILE UNDE SE ASEAZA SA NU FIE PE DIRECTIA UNDE I-SI FACE NEVOILE, DACA NU AVETI SOLUTII, DE CATE ORI IL VEDETI CA FACE INTR-UN LOC IN CARE NU A-TI VREA SA FACA MERGETI LA EL SI TRAGETIL DE CODITA DAR VORBITI CU EL IN ACELASI TIMP. NU PUNETI APA LA UN LOC CU MANCAREA.
Curatati cu o carpa umeda locurile in care el fara vina a facut un... wink
Era sa uit in partea de jos eu pun ziare de la oferte, dar este mai bine sa cautati o cutie cu marginea nu prea inalta, este mai usor de spalat si curatat. De cate ori faceti curatenie sub copacel vorbiti cu papagalul si mai spunetii din cand in cand sa nu-mi faci in cap big_smile...
spor la treaba si abia astept poze.

Adaugat: 26-12-2008 10:21

Rocko

Adaugat: 26-12-2008 10:35

Rocko

Adaugat: 26-12-2008 10:35

Rocko

33

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

ce frumushel e!!! sa-ti traiasca!!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

34 (edited by Rocko 26-12-2008 16:57)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc danyto!

35

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ce colivie super, Rocko la fel, e f. frumos! Colivia de tipul acesta este buna si pt. perusi sau nimfe? Banuiesc ca da! :bravo: :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

36

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Iusty wrote:

Ce colivie super, Rocko la fel, e f. frumos! Colivia de tipul acesta este buna si pt. perusi sau nimfe? Banuiesc ca da! :bravo: :bravo:

Da Yusty acea colivie este foarte buna pentru perusi daca te refereai la colivie dar si spatiul de joaca este la fel de bun pentru perusi. Deci cu cat au un spatiu mai larg unde sa se joace ei vor fi foarte fericiti, pentru ca ei asta fac toata ziulica.

37

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Cand o sa-mi iau nimfa o sa-i fac o colivie si un spatiu de joaca de genul asta! Spatiul de joaca o sa fie si pt. perusi! :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

38 (edited by Rocko 02-01-2009 12:34)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

"La Multi Ani Tuturor Celor Care Iubesc Pasarile Si Animalele!"

39

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Si tie la fel! big_smile Scz. de intarziere!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

40 (edited by Rocko 16-01-2009 16:34)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Iusty, am uitat sa-ti spun papagalul meu nu a mai intrat in colivie cam de multisor, cred ca sunt ceva 4 luni. el sta in balcon, in coltisorul lui, si se mai plimba cateodata pe sarmele de rufe, unde noi ii mai agat,m cate un carlig si o jucarie, balconul este deschis permanent si da in sufragerie, unde noi stam si mancam, iar el cand ne vede (din cauza ca, ei sunt pofticiosi) coboara pe colivie sau undeva mai jos, unde are seminte si fructe, si mananca inpreuna cu noi. Noi cand plecam de acasa, geamul la sufragerie ramane deschis, altfel il gasim plangand in fata geamului, crede ca l-am inchis acolo, desi el nu trece din balcon in sufragerie, sta cuminte acolo la el, si se plimba prin acel copacel sboara prin balcon, manaca...numai el stie ce face...

41

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Si nu a mai intrat deloc in colivie, nici macar un piciorus! :wis:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

42

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Singur nu intra, doar eu i-l bag in colivie (cu greu bineanteles), cand trebui sa ii curat copacelul, dar asta se intampla mai rar. De obicei i-l curat zilnic, dar daca sunt zile in care ajung tarziu acasa,... Sper ca nu o sa-mi mai faca mizerie peste totde la o anumita varsta, desi am observat ca are acuma doar doua locuri. Ca sa dezveti un papagal sa nu mai faca peste tot, in momentul cand lai vazut ca se apleaca (are el o pozitie) sa-si faca nevoile si esti pe aproape incearca sa duci mana spre codita daca nu reusesti sa-l tragi de acesta smile

43

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

buna,puteti sa-mi spuneti si mie de unde as putea sa-mi cumpar un papagal micul alexander?sunt din bucuresti,Rocko,papagalu tau e fetita suau baietel?vorbeste?ce varsta are?
imi place mult cum i-ai amenejat papagalului,brava

44

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

liana_lol wrote:

buna,puteti sa-mi spuneti si mie de unde as putea sa-mi cumpar un papagal micul alexander?sunt din bucuresti,Rocko,papagalu tau e fetita suau baietel?vorbeste?ce varsta are?
imi place mult cum i-ai amenejat papagalului,brava

eu sunt din Bacau si nu am cum sa te ajut cu o informatie cu privire la achizitionarea unui papagal din Bucuresti.  L-am cumparat de la Piatra Neamt. Este un Marele Alexandru are doar 10 luni si dupa cum ne-a zis d-rul veterinar este baiat, a inceput sa zica numele, dar rupt, adica doar Rock in loc de Rocko. tipa si scoate to felul de sunete, dupa un an incepe sa devina mai bland , probabil. Spun probabil deoarece noi avem servici si nu prea suntem cu el. Aceasta specie ca si Micul Alexandru au nevoie de afectiune si bineanteles conversatii,... Din acest motiv i-am construit acel copacel unde el nu se plictiseste. are tot cei trebuie. Uraste sa vada degetele, in rest, cum am mai scris, pot sal pup pe cioc, ii dau seminte decojite dintre buzele mele...

45

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Rocko imi place mult cum i-ai construit papagalului tau acel loc,mi-au dat idei sa-i fac si eu lu' Oscar al meu,mi-am luat si eu marele alexander:k:.e tare frumusel,imi place mult,ma cam enerveaza ca tipa cam tare si mult,asa face si al vostru?in rest imi place mult cum fluiera,face ca pescarusu:wow:,de abia astept sa-l invat sa si vorbeasca,numai bine

46 (edited by Rocko 22-01-2009 21:36)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Da, si al nostru tipa, scoate tot felul de sunete,...
Sa ne pui poze cu el.
Iata cum tipa al nostru

http://www.youtube.com/watch?v=ha5vjx12B4Q

47

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

:sanatate: Imi plac f. mult aceste pasari! Sunt f. inteligente si destepte!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

48

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

cam ce ii mai dati voi la marele alex sa manance?
eu ii dau seminte mix cu fructe uscate dar mai mult mananca semintele ,+ portocala,para,mar,morcov ,ardei gras si vad ca mananca.ananas proaspat i pot da?i-am dat si 2 frimituri de prajiturica ii place foarte mult,a inceput sa si vorbeasca,zice "ce face baiatu mama":D,imi vine sa-l mananca cand il aud,a latrat si marait ieri ,si acum mai scoate niste cuvinte dar nu prea inteleg cam ce ar vrea sa zica.si inca ceva,cam dupa cat timp o sa iasa din cusca sa se urce si el pe creanga?i-am facut si eu o chestie din aia cum ai tu rocko ,i-am dat drumu prin casa,a zburat dar s-a cam lovit prostanacu ca intra in geam sau in zid:cry:
p.s ,cum fac sa atasez si eu o poza cu el?
numai bine

Adaugat: 25-01-2009 12:26

si asta e Oscar:)

49

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Aaaaaa, ce frumusel avem noi pe aici! Sa-ti traiasca! :k:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

50

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc mult iusty
si animalutele tale sa traiasca
i-am dat drumu mai devreme prin casa si ii placea tare,acum l-am bagat inapoi in cusca si nu prea ii convine meniul=)