26

Re: Pui de vrabie

au murit deoarece nu pot traii in casa
va zic eu smile
lasati-le mai bine libere intr-un loc ferit
nici o pasare care zobara libera nu traieste in casa,inchisa indiferenta daca o lasati sa zobara prin camera.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

27

Re: Pui de vrabie

yikes Un vecin de-al meu a prins un pitpalac si il are de vreo 2 ani. Canta de mama focului non-stop. Fie noapte, fie zi el canta. Nu cred ca doarme niciodata si il are in colivie yikes De fapt, in ultimul timp nu l-am mai auzit. Cred ca i-a dat drumul, asa cum a facut si cu cainele. S-a plictisit de el si i-a dat drumul yikes

28

Re: Pui de vrabie

Ce om fara suflet.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

29

Re: Pui de vrabie

Vrabiute

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

30

Re: Pui de vrabie

E bine daca hranesc vrabiutele cu grau? big_smile

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

31 (edited by alexnutzu 02-04-2010 16:49)

Re: Pui de vrabie

Acum cativa ani am gasit si eu un pui de vrabiuta care nu putea sa zboare.L-am crescut,dar a murit mai incolo.Era bland,l-am avut mult timp. sad si acum imi pare rau de el saracul.Intr-o dimineata l-am luat in mana si peste putin timp a murit. :cry:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

32

Re: Pui de vrabie

Salut, am gasit in urma gu o zi un pui de vrabie pe strada. Mi se facuse mila de el asa ca l-am luat acasa si l-am pus in colivie cu perusul meu. S-au inteles mai bine decat ma asteptam, totul e ok. Insa puiul e prea mic pentru a manca singur ce sa-i fac?

33

Re: Pui de vrabie

rage128 wrote:

Salut, am gasit in urma gu o zi un pui de vrabie pe strada. Mi se facuse mila de el asa ca l-am luat acasa si l-am pus in colivie cu perusul meu. S-au inteles mai bine decat ma asteptam, totul e ok. Insa puiul e prea mic pentru a manca singur ce sa-i fac?

ai grija sa nu aiba paduchi puiul de vrabiutza si sa ia perusul sad
si eu cand eram mica am gasit un pui de vrabiutza , l-am luat si ii dadeam paine inmuiata in lapte sa manance smile ......... dar intr-o zi a murit sad

Animalutele mele : 1 porcusor de guineea , 1 broscuta testoasa si :angel: 2 perusi :perus:

34

Re: Pui de vrabie

Offf incearca sa-i bagi pe cioc bucati fff mici de paine inmuiata in.. lapte, malai.. ai putea sa-i dai si cu seringa (intreaba de ceva mancare la pet-shop) si cred ca trebuie sa-i dai si apa. Ii picuri cu seringa pe cioc vreo 2 picaturi de 2-3 ori pe zi. Cred ca te pot ajuta mai mult persoanele care au crescut puisori de mana. Help e urgent!

35

Re: Pui de vrabie

Multumesc mult de ajutor, insa in dimeata asta l-am gasit zacand... Nu trebuia sa il iau nici o data de unde l-am gasit, in fond nu i-am schimbat deloc soarta...

36

Re: Pui de vrabie

Imi pare rau Rage pentru puiut sad si eu am gasit mai demult un puiut de randunica dar nici ea nu a trait sad

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

37

Re: Pui de vrabie

crin_alb wrote:

Inseamna ca nu intelegi ce inseamna cuvantul " zeci " ( nu zic ca am sute pt ca nu le-am numarat ) si se pare ca ti-i tot una ca fac galagie si MIZERIE ( atat excremente cat si iarba uscata, pene, ce cad de la ele )... mad
Cand ploua, burlanele sunt infundate si apa se prelinge pe casa...ti se pare ok?
Mie NU!

Punele casute speciale, si cu timpul se vor muta in ele... la mine la bunici asa au facut si acum au un copac plin de casute... mie mi-s dragi... mi-as face gradina zoologica.... deja mama a zis ca am transformat casa in jungla cu atatea specii de flori pe care le-am colectionat, acum m-am mai apucat si de adunat pasarici... sa fie jungla completa  big_smile

PS: Casute de astea sa le pui...

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

38

Re: Pui de vrabie

Astazi am avut ocazia sa asist la eclozare a unei pasarici, si sunt foarte fericita. Si-a facut cuibul intr-un trandafir din gradinuta si cuplul asta de pasarici (e o femela si un mascul)au cam 3 cm. iar puii abia daca au un cm. Abia astept sa creasca mari.sunt o minunatie de puiuti.

39 (edited by birdslover 05-06-2010 20:54)

Re: Pui de vrabie

Doamne cat de dragalasi suuuuunt  :heart:   :heart:  Sa nu pui mana pe ei ca poate ii arunca din cuib. Sunt scumpi tare  :heart:

40

Re: Pui de vrabie

hybris wrote:

Astazi am avut ocazia sa asist la eclozare a unei pasarici, si sunt foarte fericita. Si-a facut cuibul intr-un trandafir din gradinuta si cuplul asta de pasarici (e o femela si un mascul)au cam 3 cm. iar puii abia daca au un cm. Abia astept sa creasca mari.sunt o minunatie de puiuti.

Adorabili  :heart:

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

41

Re: Pui de vrabie

cat de scumpici mici sunt!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

42

Re: Pui de vrabie

f dragutze pozele....admir pasarelele pt cuiburile care le fac ele singure incepand de la o simpla crenguta... :wow:  nu inteleg cum reusesc sa imbine totul asa de bine dar bv lor  big_smile

43

Re: Pui de vrabie

iata si o poza cu mamica puisorilor...e o dulce...

Adaugat: 05-06-2010 22:47

iata si o poza cu mamica puisorilor...e o dulce...

44

Re: Pui de vrabie

Doamne  :heart:  Ce pasarica o fi ?

45 (edited by AlinaVanesa 05-06-2010 22:21)

Re: Pui de vrabie

este fff frumoasa pasarica.eu cred ca este cucul...puisorii sunt cam "uratei"  :hihi: dar tot sunt mici si imi plac!!!  :heart:   :heart:   :heart:   
(Vanesa)

46

Re: Pui de vrabie

nu este nici cuc si nici mierla.

47 (edited by AlinaVanesa 06-06-2010 11:23)

Re: Pui de vrabie

atunci ce este?  chiar este ciudata pasarica  aceea ... :merci:
(Vanesa)

48

Re: Pui de vrabie

nu stiu,e prea mica pentru a fi cuc,iar mierla nu este pentru ca nu e neagra

49

Re: Pui de vrabie

aha...ai dreptate Silviu...chiar seamana cea din poza cu cea din cuib...se poate sa fie mierla.    smile
(Vanesa)

50

Re: Pui de vrabie

silviu wrote:

Exista si ale culori.

nu am stiut.scuze :rusine: