1

Topic: Vorbeste numai cand e singur. Cum il fac sa vorbeasca cu mine?

Am un Marele Alexander. Vorbeste foarte clar si stie multe cuvinte. Din pacate, vorbeste numai cand e singur. L-am "prins" vorbind numai prin usa intredeschisa. Imediat ce mi-a simtit prezenta, nu a mai vrut sa vorbeasca deloc. Astept sfaturi salvatoare. Invatati-ma sa-l fac sa vorbeasca cu mine, va rog!
Altfel, e bland. Se urca pe mana si poi pe umar, ne pupam, mananca din gura mea, ....
Cum sa procedez?

2

Re: Vorbeste numai cand e singur. Cum il fac sa vorbeasca cu mine?

Pai asa fac toti la inceput..in timp o sa vorbesca si cu tine de fata...asa imi faceam si eu griji cu Coco al meu si acum....dimineata numai noi stim ce ne aud urechile..vorbeste intr-una eu ii zic sa taca el face si mai rau smile))Noi am incercat dimineata sa vb cu el..la prima ora.... am vorbit singuri ceva timp..trebuie putina rabdare...

http://raramonik.sunphoto.ro/

3

Re: Vorbeste numai cand e singur. Cum il fac sa vorbeasca cu mine?

Asa vb si al meu la inceput,acuma cateodata nu stiu cum sa ii inchid gura..
Nu pot sa mananc ceva cu el in camera ca sare pe mine smile nu mai zic ca este disperat dupa bere ,dar primeste rar big_smile

4

Re: Vorbeste numai cand e singur. Cum il fac sa vorbeasca cu mine?

Va multumesc pentru incurajari. Am uitat sa mentionez ca mi s-a spus ca are doi ani si jumatate, dar dupa dimensiunile colierului din jurul gatului (negru in fata+roz pe ceafa) se pare ca are mai mult de 3 sau chiar 4. Pe inelul de la picior scrie TM 05 2012, pe circumferinta. Nu are nimic scris de-a latul (pe generatoarea inelului). Eu il am de o luna. Vorbeste f mult si f clar, cand nu sunt in camera. L-am dus la niste prieteni si face la fel.
De o saptamana, i-am adus un coleg, un Jako. Si el vorbeste rar. El are un an si jumatate. Chiar imi doresc sa nu se mai opreasca din vorbit.
Vorbesc mereu cu ei, dar Paulie (Jako) raspunde f rar. Riki (Marele Alexander) niciodata.
Cum ma sfatuiti sa procedez, ca sa-i fac sa devina vorbareti?

5

Re: Vorbeste numai cand e singur. Cum il fac sa vorbeasca cu mine?

Dupa ce scrie pe inel, Riki provine de la un crescator din Timisoara, este nascut in luna mai, (05) si in anul 2012, deci are doi ani si jumatate intradevar. De vorbit, vorbeste cat poti de mult cu el si incearca sa fiti fata in fata, cand vorbesti cu el, sa te vada cand ii spui ceva,poate asa incepe si el sa-ti raspunda. Fostul proprietar nu ti-a zis daca vorbea cu el? Poate e doar faptul ca si-a schimbat caminul si oamenii din jurul lui, si e o perioada de acomodare acum pentru el .In astfel de situatii ei sunt foarte stresati si reactioneaza in diferite moduri.Sanatate si poate pui si niste poze cu frumusetile tale.

6

Re: Vorbeste numai cand e singur. Cum il fac sa vorbeasca cu mine?

mirela72 wrote:

Dupa ce scrie pe inel, Riki provine de la un crescator din Timisoara, este nascut in luna mai, (05) si in anul 2012, deci are doi ani si jumatate intradevar. De vorbit, vorbeste cat poti de mult cu el si incearca sa fiti fata in fata, cand vorbesti cu el, sa te vada cand ii spui ceva,poate asa incepe si el sa-ti raspunda. Fostul proprietar nu ti-a zis daca vorbea cu el? Poate e doar faptul ca si-a schimbat caminul si oamenii din jurul lui, si e o perioada de acomodare acum pentru el .In astfel de situatii ei sunt foarte stresati si reactioneaza in diferite moduri.Sanatate si poate pui si niste poze cu frumusetile tale.


si kiki al meu vorbea tot asa doar cand era singur, sau nu ma vedea , apoi ainceput usor usor si cand eram in camera

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

7

Re: Vorbeste numai cand e singur. Cum il fac sa vorbeasca cu mine?

Caut logoped pentru papagali.  smile