1

Topic: Micul Alexander - Psittacula krameri


ORIGINE:
India si Africa

ASPECT:
Micul Alexander are o lungime intre 40 - 45 cm si este inclusa in categoria pasarilor de talie mare. Penajul este variat, culoarea naturala a Micului Alexander fiind verde. Ca mutatii se pot gasii si in culori ca albastru, galben, alb etc. Masculul adult are un colorit mult mai intens in zona superioara si inferioara a corpului. Masculul adult prezinta o banda neagra sub forma de semiluna sub cioc are se continua cu o banda de culoare rosie spre ceafa. Femala adulta este destul de asemanatoare cu masculii diferenta fiind absenta bandei negre de sub cioc si a celei rosii fiind inlouita de o banda gri mata.Puii au aceeasi culoare cu adultii avand doar un aspect mat lipsind acea banda care poate fi observata incepand cu varsta de 2 ani.

2

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Mandru posesor al unui frumos exemplar :heart:

3

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

te felicit.chiar ca  e tare frumos.am mai vazut micul alexander da ca el nu am mai vazut

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

am cumparat si eu azi micul alexander locuiesc in SPANIA si m a costat 120 EURO ESTE FF JUCAUS ARE INEL SI ESTE ALBASTRU CU UN GULER NEGRU

5

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ce dragut!poate pe viitor poze cu el!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

da!!! asteptam poze cu el, aici sau la animalbume! smile

7

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

sau mai bn si aici si acolo

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

fmf.adsum wrote:

am cumparat si eu azi micul alexander locuiesc in SPANIA si m a costat 120 EURO ESTE FF JUCAUS ARE INEL SI ESTE ALBASTRU CU UN GULER NEGRU

e foarte frumos micutzul! sa-ti traiasca!

9

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Salut pe toti cei care iubesc animalele. Ce frumos este! Si eu mi-as dori unul la fel!

10

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

papagalul meu micul alexander a parasit ieri colivia pentu prima data .cred ca a fost multumit pentru ca acum ma priveste in timp ce scriu si tipa la mine cred ca vrea sa iasa iarasi:D sper sa se obisnuiasca rpd cu mine ,oricum sperios nu este .PS: AS DORI MAI MULTE INFOMATI DESPRE EI --- TRUCURI PT. INBLANZIRE ,PT AL INVATA SA VORBEASCA ETC.                                                                                                                                                                                                                                PA .VA PUP SI MULTUMESC

Adaugat: 27-01-2008 10:25

nu e nimeni pe aiciiiiiii?

11

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

parca am vazut ca sunt niste articole scrise pe site despre ceea ce doresti tu. pe alea le-ai citit?

12

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Printzesa wrote:

parca am vazut ca sunt niste articole scrise pe site despre ceea ce doresti tu. pe alea le-ai citit?

da multumesc le am citit ff bune informatii

13

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

si mai ai nevoie de informatii?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

bianca wrote:

si mai ai nevoie de informatii?

CE AM CITIT M-A AJUTAT FOARTE MULT  . MULTUMESC . CUM SUNT MAI TOT TIMPUL IN CAUTARE DE INFORMATII NOI ORICE NOUTATE DESPRE MICUL ALEXANDRU;;ALEX;; CUM II SPUN EU ESTE BINEVENITA.

15

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

o sa vad ce mai gasesc sa pun wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

stie cineva de ce papagalul meu micul alexander de la un timp a inceput sa zboare in jurul meu foarte aproape ? este semn ca vrea sa se apropie de mine, sa se aseze pe mine sau este altceva??

17

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai cred ca da!paco asa face mereu.ori zboara pe umar sau pe cap sau pe mana..da asta vrea

Adaugat: 08-02-2008 13:52

articolul cu cum poti sa-l inveti sa vorbeasca l-ai vazut?
                 Cum putem invata un papagal Micul Alexander sa vorbeasca
Multi oameni achizitioneaza un papagal doar pentru ca doresc sa-l invete sa vorbeasca. Aceasta este insa o motivatie gresita pentru ca un papagal este mult mai mult decat o “jucarie care vorbeste” si abilitatile de imitator sau vorbitor nu trebuie in nici un caz sa afecteze dragostea pe care stapanul o daruieste pasarii sale. Fiecare papagal are propria sa personalitate, propriile capacitati si aptitudini si, uneori, chiar si exemplare din speciile renumite pentru abilitatile lor de reproducere a limbajului uman, se dovedesc a fi complet “mute”. Papagalii invata sa vorbeasca datorita faptului ca isi considera stapanii ca fiind semenii lor, cu care doresc sa interactioneze si a caror atentie o doresc. De aceea, un papagal fara companion, ar putea sa vorbeasca mai mult decat un papagal care are un partener si deci, beneficiaza de atentia necesara de la un membru al aceleiasi specii.
Papagalii Micul Alexander se numara printre speciile care vorbesc foarte bine si care pot invata un vocabular bogat (de chiar pana la 250 de cuvinte), fiind depasiti in aceste capabilitati doar de papagalul gri african si, poate, de papagalii amazonieni. Ei pot pronunta cuvinte cu o claritate uimitoare, sunt buni imitatori, sunt foarte inteligenti si pot invata chiar si diverse trucuri. De asemenea, Micii Alexanderi vor imita cu usurinta cele mai diverse tipuri de zgomote, de la soneria telefonului pana la ciripitul altor pasarele. Micii Alexanderi pot incepe sa vorbeasca in jurul varstei de 1 an sau chiar 7-8 luni. Atat masculul cat si femela pot fi antrenati sa vorbeasca la fel de bine. Cu cat papagalul este antrenat la varste mai fragede, cu atat sansele de succes sunt mai mari. De asemenea, chiar si un Mic Alexander neimblanzit poate vorbi, desi papagalii dresati sunt mult mai usor de “convertit” la vorbirea umana. Unii papagali vor invata sa vorbeasca in cateva saptamani, altii vor avea nevoie de luni sau chiar ani de antrenamente sustinute.
Pentru a va invata papagalul sa vorbeasca aveti nevoie de foarte multa rabdare, devotament si afectiune. Ca si in cazul oamenilor, si in cazul papagalilor este valabila zicala “repetitia este mama invataturii”. In cele ce urmeaza va vom prezenta cateva sfaturi de urmat in cazul in care v-ati decis sa va antrenati Micul Alexander sa vorbeasca:
1. Incercati sa stabiliti o rutina zilnica, ideal este sa desfasurati 2 sedinte a cate 10 minute fiecare, una dimineata si una dupa-amiaza sau chiar inainte de culcare. Sedintele trebuie sa fie amuzante si suficient de stimulative pentru inteligenta ridicata a Micului Alexander.
2. Scoateti papagalul din colivie in timpul sedintelor de antrenament, pentru a-i da posibilitatea sa-si focuseze atentia numai asupra dumneavoastra. Creati un mediu inconjurator linistit, fara zgomote sau evenimente care sa-i distraga pasarii atentia de la lectia de vorbire. Asigurati-va ca papagalul va poate vedea miscarea buzelor si va poate auzi cuvintele.
3. Incepeti prin a repeta un cuvant simplu si scurt, eventual format dintr-o singura silaba, o formula de salut sau chiar un nume: “buna”, ”coco”, ”iubi” etc. Lungiti silabele cuvantului pentru a va asigura ca Micul Alexander il retine corect (papagalii accelereaza rostirea cuvintelor): “buuuunnnnnaaaa”, “cooocooo”. Repetati cuvantul clar, pe aceeasi tonalitate, dar nu tare, pentru a evita astfel ca papagalul sa vocalizeze prea puternic in viitor. Repetati cuvantul ales pe durata intregii sedinte. In cazul in care cuvantul ales reprezinta un obiect, aratati-l papagalului in timp ce-l denumiti. Micul Alexandru va invata usor sa faca asocieri intre cuvinte si obiecte sau cuvinte si diverse actiuni. Purtati-va cu papagalul dumneavoastra exact asa cum va purtati cu un copil care abia invata sa vorbeasca.
4. Nu incercati sa va invatati companionul mai multe cuvinte odata, alegeti unul singur si treceti la urmatorul abia dupa ce papagalul il pronunta suficient de bine pe primul ales.
5. Recompensati papagalul cu o mica tratatie si o mangaiere de fiecare data cand este atent si reuseste sa invete ceva. Recompensa are rol de incurajare si va ajuta Micul Alexander sa fie atent in continuare.
6. Inarmati-va cu foarte multa rabdare si blandete!
7. Nu pedepsiti niciodata papagalul daca nu reuseste sa invete sa vorbeasca! Nu tipati la el si nu il loviti! Fiecare pasare are personalitatea sa proprie si nu toate sunt interesate in a imita limbajul uman.
8. Puteti incerca sa utilizati CD-uri sau casete inregistrate cu cuvantul sau cuvintele pe care doriti ca Micul Alexander sa le invete. Cand plecati de acasa lasati sa mearga CD-ul sau caseta, repetitia este unul dintre cei mai importanti factori de succes. Puteti lasa si radioul sau televizorul deschis atunci cand plecati de acasa. Totusi, Micul Alexander este un papagal prea inteligent si el va avea nevoie de interactiuni cu omul pentru a invata sa vorbeasca.
9. Puteti repeta cuvantul care doriti sa fie invatat si in afara sedintelor, atunci cand va aflati in preajma papagalului dumneavoastra.
Uneori papagalul va prefera sa vorbeasca intai cand nu sunteti prezent, pentru a-si perfectiona talentul inainte sa vi-l prezinte si dumneavoastra. Nu va mirati daca papagalul dumneavoastra va incepe sa pronunte diverse cuvinte pe care le va auzi dumneavoastra si in afara sesiunilor de “lucru”. Primele cuvinte sunt cel mai greu de invatat, dupa aceea totul va merge mult mai usor si s-ar putea chiar sa fie nevoie sa aveti grija ce vorbiti in prezenta papagalului pentru a evita situatii jenante in care acesta ar putea sa repete cuvinte nu tocmai placute auzite de la dumneavoastra!
Nu fiti dezamagiti daca papagalul dumneavoastra nu vorbeste! Iubiti-l in continuare la fel de mult si descoperiti impreuna cu el alte modalitati de distractie si de interactiune!
si chiar daca l-ai vazut poate il vad altii care nu l-au vazut

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

18

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nu stiu  il am doar de o luna . sa vedem ce va mai face

19

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

asteptam vesti wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

20 (edited by fmf.adsum 08-02-2008 14:02)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

are trei ani .este oare prea mare pt. a invata sa vorbeasca?

21

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai...nu scrie acolo?nu conteaza a atins maturitatea da cred ca poate sa mai invete sa vorbeasca daca te apuci serios de munca cu el

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

22

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

asta incerc sa fac .multumesc

23

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

n-ai pentru ce wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

24

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Micul meu Alexander are 5 luni shi e foarte nazdravan. Se joaca toata ziua shi roade tot ce gaseste. Eu il am deja de 2 luni shi doar de vreo doua ori a avut "tentative" de conversatie. Am multa rabdare cu el shi sper sa vorbeasca cat mai curand. Inca nu ma lasa sa il ating dar vine mereu dupa mine shi se aseaza in fata mea pe monitor sau pe tv smile

25

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Bravo!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you