10,351

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pai dupa poza asta mie mi se pare ca e fetita 100% . Seamana leit cu Zuzu a mea wink)

Adaugat: 31-05-2011 11:11

Iubaretii mei tongue
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OqBjId_Ic_k[/youtube]

10,352

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

asa incep sa cred si eu aleku, desi imi imita rasul, am ras intr-o seara cu el de mi-au dat lacrimile. la mine nu se vede videoclipul tau(acest videoclip nu este disponibil)

10,353

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

@aleku iti poti edita mesajele, esti SuperUtilizator de cateva zile! wink

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

10,354 (edited by aleku 31-05-2011 13:14)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ah . mersi, acum am observat.


acum sper sa mearga. e posibil sa se incarce putin mai gre, nu stiu de ce neutral big_smile deci .. Iubaretii mei tongue

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vIliPg_7ZGQ[/youtube]

10,355

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

buna ziua si nimfei noastre au inceput din nou sa-i zboare fulgi si pene.cred ca toate naparles.eu ii dau doar mancare naturala.vitamine naturale.ou, morcov, mar, castraveti.nu imi place sa-i dau chimicalele din comert.fiecare este liber sa aleaga cu ce-si hraneste pasarea insa eu ma feresc de chimicale.multa sanatate tuturor.

10,356

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

:nimfa:    vad ca TIMI adora crengutele de salcie [fara frunze]..nu mai vrea mult ou..e vreo problema daca-i dau des?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,357

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si alor mei le plac crengutele de salcie, dar cu frunze. Le place sa rupa frunzulitele si le dea pe jos wink)

10,358

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

si la mine da frunzele jos si nu le mananca in schimb roade crengutele..si eu trebuie sa fac rost de ele...sa jumulesc copacii de prin cartier.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,359 (edited by suana 01-06-2011 15:22)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Noi avem 5 outze.....  :ou:  :heart:  Am reusit sa vad ieri cand am facut curat in colivie.Din cate vad sunt parinti excelenti,fac cu schimbul.Mary,ai avut dreptate,Motzatul e ziua pe outze si noaptea intra Hanny,sau amandoi.Au tot ce le trebuie,liniste,mancarica,cada cu apa si vad ca au deosebita grija de outze.Hanny e smechera,cand fac curat,iese repede si vine la mine,ne pupacim,zboara putin si apoi intra la loc.

Adaugat: 01-06-2011 11:35

Am iesit putin cat mami ne-a facut curat,am facut baitza,ne-am curatzat,ne-am iubit putzin si apoi fuga inapoi in cuib....  :heart:

http://img3.imageshack.us/img3/2443/dscn0055zc.jpg

Uploaded with ImageShack.us
http://img89.imageshack.us/img89/2116/dscn0056a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,360

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ce frumosi sunt :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  ...sati traiasca si sati iasa toti pui si sa se faca mari si sanatosi
abia astept sai vad

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

10,361 (edited by suana 01-06-2011 15:46)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc frumos....  :heart:  E prima oara cand devin ,,bunicutza'',asa ca am emotii,dar ma bazez pe ei.Semnele sunt bune pana acum,ma inteleg cu ei ca si cu copiii,nefiind agresivi deloc acum ca au outze.N-am umblat la oua,n-am deranjat culcusul lor,doar m-am uitat cat au fost ei afara.E curatenie pentru ca iasa si doar afara isi fac nevoile.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,362

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

2 parinti grijulii si o bunicuta cu multe emotii.. :heart:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,363

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am si eu o nedumerire... sunt mai multe specii de nimfe
Grey,
Lutino,
Cinnamon,
Pearl,
Albino,
Whiteface,
Fallow si altele.. ma puteti ajuta cu niste poze?

Adaugat: 02-06-2011 16:21

grei stiu k e asta


lutino arata asa dar cu capul galben si restul alb sau poate sa fie si galben tot?

si asta cred k e whiteface

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,364 (edited by dana1 02-06-2011 15:48)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

cauta..mutatii ale papagalului nimfa.. si cred ca vei gasi[are LATIFA un articol despre asta] :nimfa:    :grey:      ai si poze..eu am numarat 16  :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,365

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ramona, abia astept sa iasa primul pui si sa te vad cu farfuriuta cu out langa colivie   smile  Oricum stiu fiecare gest pe care il faci. Mor de ras cand ma gandesc ca o sa stai lipita de cuib, nu ca nu ai sta si acum...  tongue  . Doamne ajuta sa fie bine.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,366 (edited by george89 02-06-2011 17:27)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Suana se pare ca o să devenim bunici amândoi de-odată sper  :k: . Și Moțații mei se ocupă tare bine de ouțe și iși fac treburile afară din cuib. După cum am socotit eu ar trebuii să iasă primul pui în data de 11.06. Sper sa fie totul bine.  :ou:
Era sa uit, știe cineva de ce masculul după ce mănâncă și bea apă iși scutură capul și regurgitează, oare se pregatește pe când o să fie puiuți?

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,367

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mary...razi tu razi.....Dar am avut de la cine invata destule de pe forum si acum le pun in practica.Am adus colivia si cuibul in camera alaturata,pentru ca sunt mai mult singura acasa si asa ei acolo sunt linistiti.Hanny cum imi aude vocea sau ma misc vrea la mine sau imi raspunde,atatia ani impreuna......Sunt remarcabili de gospodari,Motzatul este nemaipomenit.Sunt asa de scumpi cand le fac curat ,iasa putin afara,vin la pupacit,fac baie,dau o tura si apoi intra in cuib.In rest,normal ca am emotii,dar incerc sa nu fiu nervoasa sau ingrijorata sa nu le transmit si lor.Pana acum sunt de laudat.Nu m-am uitat la oua daca sunt sau nu fertile,nici n-am bagat mana sa nu ii deranjez.Abia astept sa vina ziua sa pot sa le dau din farfuriutza papica.
George,sa fie bine....e vremea noastra sa fim bunici si sa ne bucuram.   :bravo:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,368

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu abia aștept momentul  :angel: . Nici eu nu am umblat la ouțe ca nu am vrut sa ii deranjez. Acum stau amândoi în cuib  :hihi:.
Dacă stie cineva sa îmi răspundă la întrebarea de mai sus îl/o rog frumos să o facă.  :merci:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,369

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Probabil cine a mai avut puiutzi o sa iti raspunda.Poate e ceva normal in comportamentul baietzelului.Si eu sunt curioasa,ai mei n-au facut asta,dar e bine de stiut.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,370

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

george89 wrote:

Eu abia aștept momentul  :angel: . Nici eu nu am umblat la ouțe ca nu am vrut sa ii deranjez. Acum stau amândoi în cuib  :hihi:.
Dacă stie cineva sa îmi răspundă la întrebarea de mai sus îl/o rog frumos să o facă.  :merci:

George, nici la mine nu s-a mai intamplat. Posibil masculul doreste sa hraneasca femela sau cum spui si tu se pregateste pt hranirea  puilor .

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,371

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

va place codita mea?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,372

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Da!E superba! :heart:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,373

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 nimfa din poza ta e fata sau baiat? ca a mea e identica numai ca pe caput dupa creasta au inceput sa-i dea fulgi galbeni

10,374

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

e baiat dar am inteles ca ele se deosebesc dupa coada pe interior[mai jos de cloaca..asa ceva ]  in poza 2 e cu capul intors la mine[ca si el are galben dupa mot]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,375

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 wrote:

e baiat dar am inteles ca ele se deosebesc dupa coada pe interior[mai jos de cloaca..asa ceva ]  in poza 2 e cu capul intors la mine[ca si el are galben dupa mot]

e identica si codita, cu cele 2 pene pe margine in dungi cu galben... dar al meu de vreo 4 zile are un comportament ciudat ca de fetita, dar imita sunete, intr-o seara cand se comporta ciudat ( ca o femela in calduri, adica se pune perpendicular pe bat si cu coada in sus si caraie si scoate diverse sunete)a facut ca tatal lui.
pun poza cu compoartamentul ciudat , dar se misca pe bete, nu sta intr-un loc.
Aseara cand a venit prietenul meu acasa de fiecare data cand trecea prin fata coliviei tipa la el.... adevarul e ca de vreo 3 saptamani stau foarte mult acasa si sa atasat foarte mult de mine.