10,326

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

mama , cate pretentii smile)pai sa inceapa sa vb ca sa tiu si eu ce`i convine smile))

10,327

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

adriansiraluca27 wrote:

Salutare
ma bucur ca sunt printre voi pe aici la recomandarea unui amic  si as dori sa ma lamuriti cu determinarea sexului la nimfa. Ce sex are nimfa mea ? penele din coada sunt galbene si sunt noi ,Nimfa are 5 luni va multumesc si astept raspunsuri  de la voi numai bine


am găsit aici pozele.
e identica nimfa ta cu a mea... a mea are 3 luni și după cum ziceam cânta deci cred k e băiat.. am văzut in mesaj k ai spus k e fetita deja. oricum așteptam prima năpârlire și debia dupăia știm sigur

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,328

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

TIMI al meu isi dezvolta ,,tabieturile,,..daca la inceput isi facea avant prea mare spre draperie si ajungea dincolo de ea cu capul in flori .. smile   acum merge tacticos pe ea alaturi de DIA ..din 3 clopotie care-i are la leagan ..mereu il da jos pe cel rosu[mai are unul galben si unul albastru]  cat despre jucariile aruncate de pe dulap ..are o deosebita placere sa le urmareasca cum aterizeaza jos..face intrecere cu DIA la aceasta ,,nazbatie,, tongue   si ce atent sta cand fluier eu la dansul :wis:   imi vine sa-l pun pe mot de numa numa.. :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,329

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 wrote:

TIMI al meu ...are o deosebita placere sa le urmareasca cum aterizeaza jos..

smile  smile  aceeasi placere deosebita o are si Tzuki cand da clestisoarele de rufe jos  smile  smile 
acum de cand a venit caldura il las in balcon si ziua si noaptea (balconul e inchis cu termopan, deci noaptea nu are cum sa ii fie frig) si se joaca cu tot ce gaseste pe acolo dar placerea lui nr 1 raman clestisoarele  smile  smile
dydav ce frumos canta puiutul tau  :heart:
aleku sper sa se hotarasca motatii tai si sa-ti faca oute si puiuti  smile
cei care aveti oute sa dea Domnul sa aveti si puiuti sanatosi si frumosi

:grey: Tzuki

10,330

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Azi Negri al meu se dadea pe langa fratiorul sau surioara lui cum se da femela pe langa mascul cand vrea sa se imperecheze, dar din cate am observat pana acum el e baiat, mi-a invat rasul si incearca sa imite si diferite fluieraturi(ce aude). este foarte balnd(pot sa-l ating oriunde, sta si la pupat) si sta numai pe capul sau umarul meu. va pun o poza cu negri si fratiorul sau surioara lui pe langa care se da.

10,331

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am vrut sa le fac azi baita si cand am incept sa ii ud cu puf puf .. au fugit amandoi in cuib smile)) m`am speriat putin ca Zuzu azi respira foarte aiurea... ca si cand ar casca dar a "cascat" de catva ori la rand ... pana m`am dus sa vad ce are si a inceput sa fuga prin colivie si nu a mai facut asa ...  cred ca si naparleste ca am inceput sa gasesc pene prin colivie .. sau ii mai zboara cate una asa cand zboara prin camera smile

Pico .. smile) am 3 oase de sepie pe toate la luat la rand si tot roade din ele ... cred ca in cateva zile trebuie sa iau altele smile) ... si l`am laudat ca mananca mar .. dar el musca din mar si scuipa jos ... toata colivia e plina de bucatele de mar smile

10,332

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

mersi monna3 si totusi...nu mi`a raspuns nimeni...e baietel? :grey:

Adaugat: 28-05-2011 21:01

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EbwbWo14drk[/youtube]

noi deja fluieram dupa gagici smile) ma chinui de 1 an sa ii fac pe cei mari sa fluiere asa dar se pare k puiutul a invatat mai repede

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,333 (edited by octy 29-05-2011 18:45)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si Paco al meu fluiera in nestire  :hihi: .Ne-a inebunit pe toti din casa,mai ales dimineata,iese din cusca(ii tinem "acoperisiul" si usita de la colivie deschisa non-stop  wink  ),si incepe sa tipe tare si sa fluiere,atunci ne vine sa plecam de acasa  smile .Sau cand il mai apuca in timpul zilei sa fluiere  (mai mereu),imi place sa ii spun "da ma da" pe un ton mai smecher si asa se enerveaza si incepe sa tipe si sa croncane de mori de ras  smile
Ieri si astazi l-am scos pe balcon la aer curat sa se ingane cu celelalte pasari  :hihi:,si i-a placut  :k:
E un scump,mai trebuie decat sa se mai imblanzeasca putin ca sa il pot mangaia  :hug:,dar am rabdare,as vrea sa devenim cei mai buni prietenei  :heart:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,334

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

zuzu [cel mare] cânta knd incep sa vb cu el sa`l alint sa`l intreb ce mai face etc... asta micu canta numai knd are el chef si cand incep sa zic si eu ceva se opreste... oricum am sperante mari k dak a invatat sa fluiere asa cum tot aam fluierat eu cine stie poate o sa si "gângurească" ceva smile)

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,335

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

timi mai are pana va fluiera dupa fete   se delecteaza cu ramurele de salcie dar fara frunze :k:    ..faza dura e ca ma tot intreaba vecinii de unde le rup ce fac cu ele tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,336

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salutare lume.. am o problema cu nimfa mea... se pare ca nu prea se acomodeaza cu noi cu toate ca are 7 luni .. o am de o luna si ceva  si e cam salbatic...   ii las toata ziua usa deschisa la colivie si nici macar nu incearca sa coboare de pe batul lui sa vada care e treaba... daca vreau sa o fac sa zboare tre sa scot acoperisul coliviei si  chiar si atunci tre sa intind mana dupa ca sa fuga practic.... in fine..  ma gandesc destul de serios sa o schimb cu un micul alex ca am inteles ca sunt mult mai destepti si mai usor de imblanzit...

Astept cateva sfaturi  .. multumesc.

10,337

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ia-o de pe bat si pune-o pe umar la tine ..sta ?te ciupeste?nu stiu daca schimbarea e o solutie  [desi la ora asta nu inteleg ceva..e salbatic..nu coboara de pe bat ..nu zboara..]   :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,338

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

deci   nu te poti apropia de el ...  nicivorba luat pe bat si pus pe umar....    sta doar pe batul lui si nu stie decat traseul pana la hranitor si pana la apa....  nu are curiozitatea nici macar sa iasa in usa coliviei...  nici eu nu prea as vrea sa l schimb dar  sa vdm...

10,339

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

are ceva daca adun penele de prin camera si colivie, ce pica de la motati si le bag in cuib ?

10,340

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Am o intrebare:nimfele sunt in perioada de naparlire?
Lui Paco ii cad penele,asa imi place sa il privesc cum isi ia la curatat pana cu pana si am observat ca ii mai cad,si cand zboara si pe fundul coliviei...

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,341

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

asa e si la mine .. dar din modelul penelor pare ca doar Zuzulinei ii  cad

10,342

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Vitaminele care sepun in apa,se poate repeta la luna sau trebuie mai mult timp?

10,343

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Imi cer scuze, am sters din greseala un mesaj, :rusine: cred ca era postat de aleku:

"se poate la luna ... 5 zile pe luna ... putand a se marge pana la 10 in functie de perioada. cel putin asa mi`a zis mie o dmnisoara doctor de la un petshop"

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

10,344

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu e nimic.

Pico al meu a luato razna... sau a devenit mai autoritar smile) daca Zuzu cand bag mana prin colivie fuge, el se repede la mana sa muste. Acum am bagat mana sa adun penele care erau cazute sa le pun in cuib ca poate isi amenajeaza ei ceva frumos pe acolo smile) si el repede toata colivia dupa mana mea sa ma muste smile)

10,345

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poate o apara pe ZUZU.. sa nu io iei..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,346

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

wink) tot ce`i posibil ...si cand e afara intinde gatu sa muste cand ma apropii .. dar daca sunt mai ferm reusesc sa`l iau si pe deget. dar nu sta mult ca zboara.

10,347

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nici TIMI nu se omoara sa stea pe deget..in schimb face vocalize ..se ia dupa DIA si-mi face desteptarea pe la 7  :nani:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,348

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

7 ? o duci bine ... la mine cum se lumineaza incep wink)

10,349

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc.. smile    sa vad mai incolo ce planuri mai au.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,350

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

si la mine au inceput sa le cada fulgisori puisorilor( au 3 luni jumatate). Am reusit sa-i fac o poza lui Negri care se comporta ca o femela in calduri de vreo 3 zile. nu inteleg ce are... si eu care eram sigura ca e baiat. Sta in pozitia asta si cloncane ca o gaina si se misca pe bete. Aveti idee ce l-a apucat? Celalalt pui nici nu il baga in seama cand face asa.