10,226

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku wrote:

pe ai mei motati i`am prins dimineata  :iubareti: facnd prostioare yikes... wow au abia 2 zile de cand sunt impreuna si deja fac prostioare smile)  :iubareti:

WAW dar chiar ca sunt pusi pe treaba nu gluma, cred ca a fost dragoste la prima vedere la ei....
Suana eu as zice va cel mai bine e sa ii duci in alta camera ca sa se concentrezi pe facut oute si  crescut puisori. big_smile  :ou:  felicitari pentru primul out.

10,227

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Am emotzii...Nu stiu cum va fi,dar o sa-i aduc dincoace sa aiba liniste si sa nu fie deranjati de ceilalti.Atata mi-a fost drag Motzatul cand l-am vazut cum aranjeaza el outzul.... :heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,228

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

:bravo:     :hug:   Felicitari, Ramona!!! Ma bucur tare mult ca, in sfarsit, s-au gandit sa-ti faca o bucurie, de fapt nu doar una, mai multe !  :iubareti:

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

10,229

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

felicitari tuturor celor care asteapta  :ou:   :ou:   :ou:   veti fi bunici mandri   :bravo:   MARTY ce face piciorusul lui RICO?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,230

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

@ dana1 acum s-a mai linistit dar cred ca o sa dureze ceva pana se va vindeca rana  hmm  , dupa parerea mea cred ca daca nu-i scoteam chestia aia se infecta piciorusul si.... nici nu vreau sa ma gandesc la ce-ar fi urmat....

Adaugat: 17-05-2011 17:35

Bafta suana la cat mai multe outze!  :pup:

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,231

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Suana felicitari pentru outz, si cat la mai multe  :k:
Avem un outz si noi.  :ou:  :merci:  Pufi si Angelina s-au decis in sfarsit sa faca puiutzi. Azi toata ziua de dimineata de la ora 6 au stat numai in cuib, Pufi si-a inceput trilurile de pe la ora 05:30, pana acum m-au lasat sa dorm pana pe la 7-8, dar acum  smile

Adaugat: 17-05-2011 19:27

aleku wrote:

pe ai mei motati i`am prins dimineata  :iubareti: facand prostioare yikes... wow au abia 2 zile de cand sunt impreuna si deja fac prostioare smile)  :iubareti:

Ai mei au facut din prima zi  smile Poate o sa iti faca puiutzi  :iubareti:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,232

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Salutare
ma bucur ca sunt printre voi pe aici la recomandarea unui amic  si as dori sa ma lamuriti cu determinarea sexului la nimfa. Ce sex are nimfa mea ? penele din coada sunt galbene si sunt noi ,Nimfa are 5 luni va multumesc si astept raspunsuri  de la voi numai bine

10,233

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

cred ca este femela. smile

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,234 (edited by suana 18-05-2011 13:55)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si eu cred ca e femela.

Adaugat: 18-05-2011 12:42

Ce zicetzi de noi,ce gospodari suntem......  :hihi:  :heart: Era timpul sa ne intemeiem o familie si speram ca si silverinii sa ne imite....  :rusine:

http://img810.imageshack.us/img810/5214/dscn0011g.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Motzatul isi ia tare in serios rolul de  tatic,el sta cel mai mult in cuib.Nu ii deranjez insa ma tot uit din bucatarie cam ce fac.Vad ca inainte au intrat amanadoi in cuib ....Sunt la prima tura de outze  :ou:  ,sa speram ca totul va fi bine.  :pls:
Multumim tuturor pentru incurajari si gandurile bune.... :hug:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,235

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

vor iesi niste perlati-[e] frumosi ca parintii lor.. :bravo:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,236

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Succes Ramo,o sa iasa precum jumate de la ea jumate el,whiteface,grey smile cum este la mine:)

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,237 (edited by suana 18-05-2011 18:01)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mersi Misu....  :hug:  Sa vedem cum o fi si daca se ocupa serios de outz si de clocit.Au facut deja baitza,le-am pus o caditza langa colivie.Acuma ei sunt liberi tot timpul,cuibul e pus langa colivie ,sa se poata perinda la mancare,baie si cuib.

Adaugat: 18-05-2011 18:49

Am inceput eu sa-i stropesc si tare s-au bucurat de ,,ploaia'' marunta......Pe urma au coborat singuri la farfurioara cu apa.Din pacate mi s-au descarcat bateriile la aparat,asa ca numai cateva poze am putut face....

http://img688.imageshack.us/img688/8949/dscn0001a.jpg

Uploaded with ImageShack.us
http://img860.imageshack.us/img860/2129/dscn0008ro.jpg

Uploaded with ImageShack.us
http://img860.imageshack.us/img860/7528/dscn0011s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,238

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

imi place cum sta asa cu aripile desfacute..mai ades in prima poza parca e un planor pregatit de decolare.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,239 (edited by george89 18-05-2011 19:05)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si noi azi am facut baitza, e prima data cand ii vad, Angelina cand am pus bolul cu apa a fost direct in el, Pufi numai cat a intrat o data in bol si a fugit  smile . Acum tot intra si iese din cuib si canta de numa. Mai inainte am papat si un pic de outz. Maine cred ca o sa faca al doilea outz.
Oare ce puiutzi o sa iasa din mutatiile Lutino si Grey, sunt tare curios  :wis:
Suana ai tai un outz au?

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,240

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Da,deocamdata ,doar un outz....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,241

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

suana wrote:

Da,deocamdata ,doar un outz....

Cred ca o sa fim fericitii bunici amandoi in aceeasi zi  :pup:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,242 (edited by suana 18-05-2011 20:24)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Se prea poate.... :bravo:  Hanny a mai depus oua ,cand a fost singura,dar acum e cu totul altceva.Ne asteptam si la micutzei.sa fie sanatosi si sa le fie bine,asta e cel mai important.Acuma stau ca pe ghimpi....pana vad ce si cum.Pe maine ar trebui sa mai depuna un ou,in mod normal.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,243

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

e prima tura de oute la voi?

Adaugat: 18-05-2011 21:36

la mine din prima tura a iesit coco care uneori e coco ptr k canta ca masculii si alteori e cocorica ptr k... are penajul k femelele ..pana la 7 luni mai am de asteptat [poza1]
a doua tura am avut 3 oute din care au iesit 3 puisori dar niciunul nu a supravietuit decat cate 2 zile...nu le`a dat de mancare nush  sad [poza2]

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,244

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daca si ai mei au inceput sa faca nebunii  cand trebuie sa le pun cuibul ? :-? nah eu i`am surprins numai o data .. da nu stiu ce mai fac ei cand nu sunt eu acasa ca eu ii las in colivie si cand vin ei sunt ori pe bat afara ori pe dulap smile)

10,245

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

cat mai repede  big_smile

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,246

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu am mai intrat de mult pe aici din lipsa timpului dar trebuie sa va povestesc ceva
astazi iesind din magazinul idm am auzit un fluierat de nimfa..si cand ma uit sus era o nimfa pe un cablu de electricitate neutral
nu stiam ce sa fac unde sa sun sa vina cineva s-o dea jos..am inceput sa plang de mila ei si nu stiam ce sa-i fac sad
la un moment dat a zburat si eu crezand ca o sa cada am inceput sa alerg dupa ea..mai ales ca mai in fata era un caine si ma gandeam ca va cadea si poate o va manca neutral..eram cu gandul ca daca va cadea o voi lua acasa..nu o puteam lasa acolo
dar nimfa zbura mai departe neutral..si eu plangeam si alergam pe acolo smile ..si ea zbura atat de sus si atat de mult..si deodata mai apare una neutral..care zbura la fel de sus..si cand ma uit erau mai multe.se puneam pe un copac neutral..
nu mi-a venit sa cred..nu-mi dau seama ce era cu ele acolo..dar cert e ca puteau zbura extrem de mult..exact ca o pasare crescuta in libertate neutral
aveti vreo idee despre asta?

10,247

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

suana wrote:

Se prea poate.... :bravo:  Hanny a mai depus oua ,cand a fost singura,dar acum e cu totul altceva.Ne asteptam si la micutzei.sa fie sanatosi si sa le fie bine,asta e cel mai important.Acuma stau ca pe ghimpi....pana vad ce si cum.Pe maine ar trebui sa mai depuna un ou,in mod normal.

Asa stau si eu, ca, si la mine tot maine trebuie sa depuna  :wis: . Angelina este prinsa de afara de bunicamea, asa ca nu stiu daca a mai depus sau nu, dar sunt c-am sigur ca a depus deoarece dupa cum am citit pe forum, "la prima depunere oul o sa fie mai lung si posibil cu urme de sange pe el", oul cred ca este perfect normal. O sa vad diferenta maine dupa ce o sa mai depuna unul  :ou:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,248

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ramona, nu e prea bine sa le schimbi locul dar acum lasa-i in locul in care sunt acum. Totusi e bine ca i-ai separat si sunt mai linistiti.Cea mai buna veste a fost sa vad ca ai deja out la o pereche. I-mi imaginez ca stai numai cu ochii pe ei si cu sufletul la gura. Daca au tot ce e nevoie, nu ai de ce sa-ti faci griji. Despre cealanta pereche nu-ti fa probleme ca odata ce Silverina intra in calduri, Bombonel stie ce sa faca.  smile   tongue 
Motatul isi petrece cel mai mult timp in cuib, deoarece baietii cloces ziua iar fetele noaptea sau amandoi odata sau numai unul. Oricum spre surprinderea celor care nu stiu, la nimfe masculii se ocupa cel mai mult de oute si de pui.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,249

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mary,m-am gandit mai bine si i-am lasat acolo unde sunt obisnuiti.Pentru ca zbiara unii dupa altii ,chiar si daca misc putin coliviile,cand fac curat,daca se distanteaza putin.Sunt obisnuiti impreuna ,asta e.Insa nu le dau drumul la restul in perioada asta,sa nu-i deranjeze.Pe Alexi o aduc cu noi sa poata fi si ea libera.Vad ca noaptea nu dorm in cuib,dar cum se face ziua,probabil,intra amandoi in cuib.Eu acum am intrat la ei si au iesit din cuib.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,250

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

in timp ce cei mari fac pui eu ma joc..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: