10,201

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

stiu la ce te referi..chiar daca nu stiu nici eu sa ma exprim..stiu ca nu e prea bine..excrementele stau lipite de pene..mai asteapta pareri si mai urmareste-l..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,202

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Am si eu o nelamurire...nimfa mea cea perlata canta ( incearca sa imite) iar cea lutino nu face la fel..doar un singur sunet scoate..dar acuma cea perlata se apleaca si scoate un suntet "cârâitor" ...scuzati expresia...
@Cea perlata e baiat? Si de ce face asa?
Am sa incerc sa o filmez.

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

10,203

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Daca se apleaca si "chitcaie", e fata suta la suta. Daca isi freaca codita de ceva e faiat.Posibil sa ai 2 fete. Sau mai bine zis sigur ai 2 fetite.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,204

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Da dar cea perlata canta mai mult timp, iar cea lutino scoate doar un sunet tare si nici cand nu o aveam pe cea perlata nu canta..

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

10,205

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ce spui Mary de el,eu cred ca este baietel.

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,206

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

imi putueti spune si mie ce mutatie si sex au nimfele mele? va rog.

10,207

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ultima singur e fetita iar cel de sus dreapta baietel din cate vad eu..

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,208

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

un nou membru in familia noastra... Pico... un baietel frumos foc care canta mai fuc si tare frumos un tril diversificat. are in jure de 7-8 luni si un capusor asa de galben... sta si pe deget... si foarte vioi. sa nu fie deochi..  a papat din prima mar, morcovel.... de care pana acum Zuzu si Riky nici nu s-au atins tongue

10,209

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Felicitari aleku pentru noul membru. Exact asa arata si golanul meu. Numai ca tu esti mai fericit, iti sta pe deget, mamanca fructe. Al meu e inca salbaticut. Poate inregistrezi trilul si poate mi-l dai si mie, te rog. Merci

10,210

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc foarte mult de raspunsuri silviu si nimfa. puiutul din prima poza a plecat ieri la noua lui familie( o matusa de-a mea) si banuiam dar nu eram sigura ca e baiat dupa compoartament, cel din a 2a poza il pastrez eu si eram sigura ca e baiat, iar cel de-al treilea il va lua o verisoara si nu stiam deloc ce e.

10,211

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pun 3 filmulete, sper sa nu fie prea multe deodata. dar sunt asa de incantat de cum canta Pico tongue in moduri diferite tongue

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Tn1NCiz06tM[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VyNU2YercGc[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=i8VXhCc6FCw[/youtube]

se intelege foarte bine cu Zuzu pana acum. i-am pus din prima impreuna, ce frumos se ciugulesc unul pe altul. Zuzu apleaca capul si se duce si se tot impinge in el sa o ciuguleasca, apoi si el ... au stat jumate de ora pe ceas si si`au aranjat penele, pana cu pana tongue tongue

10,212

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

AJUTOR!! Doar azi i-am luat perechea lui Nimfy , si cand oamenii sunt apropape de colivie ei incep sa se bata... ce sa fac? sad

My pets : :grey: : Nimfy & Lola big_smile , dog: Rex & Tasha big_smile , cats: no names , over 10 cats big_smile
I love my cockatiels __/
Oh , si mai am o cinteza Cinty tongue

10,213

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

smile) poate cred ca`s spectatori si vor sa ofere spectacol. pai indicat e sa nu`i tii impreuna daca nu se inteleg. tine`i separat cam o saptamana, apoi lasa`i sa zboare impreuna, dar tot fiecare cu cusca lui pana se obisnuiesc unul cu celalalt.
...sau poate nu`s pereche tongue

10,214

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku wrote:

smile) poate cred ca`s spectatori si vor sa ofere spectacol. pai indicat e sa nu`i tii impreuna daca nu se inteleg. tine`i separat cam o saptamana, apoi lasa`i sa zboare impreuna, dar tot fiecare cu cusca lui pana se obisnuiesc unul cu celalalt.
...sau poate nu`s pereche tongue

Se inteleg , dar uneori se mai si bat , ei chiar vorbesc si se tin unu' dupa altu' , dar daca ii "stresam" stand langa ei incep sa se bata..

My pets : :grey: : Nimfy & Lola big_smile , dog: Rex & Tasha big_smile , cats: no names , over 10 cats big_smile
I love my cockatiels __/
Oh , si mai am o cinteza Cinty tongue

10,215

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ei .. lasa`i in pace atunci ... se obisnuiesc ei .. si nu se mai bat .. poate doar se joaca tongue

10,216

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ok , multumesc smile , maine pun poze big_smile , noapte buna  :nani:

:iubareti:

My pets : :grey: : Nimfy & Lola big_smile , dog: Rex & Tasha big_smile , cats: no names , over 10 cats big_smile
I love my cockatiels __/
Oh , si mai am o cinteza Cinty tongue

10,217

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ALEKU   ..pana cu pana ..ce frumos ai exemplificat..motatul meu a lasat mancarea sa-ti asculte cavalerul. :k:   .lasati voi ca ..mi-o veni si mie randul sa am ceas desteptator[poate ma scot vecinii din cartier] tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,218

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 wrote:

.lasati voi ca ..mi-o veni si mie randul sa am ceas desteptator[poate ma scot vecinii din cartier] tongue


azi a inceput sa cante la 5.30 dupa care pe la 6.30 au inceput sa faca ture de camera smile). Si eu care speram sa dorm pana pe la 9 smile) observ ca fiecare motzat nou pe care`l aduc... scade cu o ora  vremea trezirii smile))  :iubareti:

10,219

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

se aude tare ? al meu are timp in vacanta sa exerseze.. smile   ca de cand incepe scoala si gradinita ..sa nu-mi mai fac eu griji ca intarzie copiii mei   smile     frumosi toti motatii care au avut sedinta foto.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,220

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da se aude tare .. mama a fugit din camera ei (care e perete in perete cu a mea) in sufragerie, si se aude si pana acolo smile))

10,221

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Salut. In sfarsit se pare ca nimfa mea vrea sa ma faca fericit, o sa depuna oute  :wis:
De aprox. o saptamana am observat ca femela mananca mult calciu si sta mai mult prin cuib. Azi am vazut o cantitate mare de fecale expulzate de femela, dupa cum am citit aici, femela se abtine aprox 12 ore fara sa expulzeze fecale. Dar am o problema, masculul face prapad in cuib, bate in pereti, roade cuibu, parca e nebun. Nu stiu daca femela o sa fie bine. ( ea sta in cuib si nu face nimic).  Plus ca e foarte agresiv cu cealalta femela nimfa. Azi am separat-o de ei pentru ca o tot alerga prin colivie si o musca de picioruse.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,222

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cred ca Picoal meu si-a gresit vocatia smile)) cred ca in loc de papgal ar fi trebuit sa fie ciocanitoare, toata cusca si tot ce e in ea a luat la ciocanit de zici ca-i ciocanitoare smile)

10,223

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Acum 30 de minute i-am scos lui Rico acea tabla de la picior si am ramas socat  :wow:  mad   pentru ca avea o rana foarte mare, deci am ramas fara cuvinte :wow: , nu -mi vine sa cred de ce sunt in stare acesti ,,,,crescatori ''''''''  :furios:  :furios: , i-as baga in puscarie sau mai bine le-as lega niste lame ascutite de picioare ca sa vad cum este sa chinuiesti un papagal  :furios:  :furios:

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,224

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Avem un outz...... :bravo:  :ou:   Hanny si Motzatul se pregatesc de ceva vreme.....Acuma,as vrea sa stiu cum ar fi mai bine :sa le iau colivia si cuibul si sa-i duc cu mine in alta camera,sa nu mai fie impreuna cu toti ceilalti ca sa nu fie deranjati?

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,225

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pe ai mei motati i`am prins dimineata  :iubareti: facnd prostioare yikes... wow au abia 2 zile de cand sunt impreuna si deja fac prostioare smile)  :iubareti: