51

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

bianca wrote:

asta si mai am o problema:
       PACO NU MANANCA ALTCEVA DECAT MANCARE SPECIALA :wow: !
si pe internet scrie ca sa aiba o dieta echilibrata trebuie sa manance si fructe sau alte chestii si nu pot sa-l conving in niciun fel sa manance altceva :cry: .ce sa fac???????

fierbe un ou bine de tot, razaleste-l si apoi sa il amesteci cu morcov razalit... nici ai mei nu mancau inainte dar acuma s-au obisnuit wink

Adaugat: 21-11-2007 04:04

nimfoi mei sunt bolnavi sad o data la 5 zile trebuie sa`i stresez... tre sa-i prind, sa-i dau cu solutie k cica au facut raie (dar nu e asa).  Masculul e tot mai stresat, nu mai ape chef de nimik... :cry:

52

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sasha_alexa wrote:

nimfoi mei sunt bolnavi sad o data la 5 zile trebuie sa`i stresez... tre sa-i prind, sa-i dau cu solutie k cica au facut raie (dar nu e asa).  Masculul e tot mai stresat, nu mai ape chef de nimik... :cry:

raie ?da de unde?

Adaugat: 22-11-2007 07:39

si inca ceva.exista posibilitatea ca mos craciun sa-mi aduca o femela nimfa big_smile .da totusi nu stiu daca e o idee buna sad .....cine are o pereche de nimfe poate ma sfatuieste.ar trebui sa ii iau femela?sasha_alexa am vazut ca nimfele tale se inteleg de minune impreuna smile ....imi povestesti si mie cu a fost cand s-au intalnit pt prima oara ca sa stiu si eu cum o sa reactioneaza :pls: :pls: :pls: :pls:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

53

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

wink
buna buna eu sunt cam noua pe aici dar imi place foarte mult "latifa" aici aflu multe. de curand miam luat si eu papagal nimfa este fetita. mam documentat pe aici despre papagali dar nu stiu ceva cum imi dau seama ca este racita sau bonlavioara am fost racita si sper ca nu a luat si coco am observat ca "stranuta" e normal pls care stiti sami spuneti si mie pa pa

Adaugat: 24-11-2007 10:15

bianca sunt superbe pozele

Adaugat: 24-11-2007 10:19

ieri am scoso pe cocolina din cusca pt prima data si prima data sa cam speriat nu prea stia sa zboare dar sa linistit iar azi a stat mai cuminte am incercat sai dau mar si morcov dar nu vrea sa manace nici mancarenu vrea ii plac foarte mult semintele daca nui dau seminte sii dau decat mancare speciala nu mananca ce pot sai mai dau sa o pacalesc am intles ca ou:/ ok o sai fac poze si o sa le pun aici pupici

54

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

yokolina mea s-a inteles bine cu yoko de la inceput. nu s`au batut ,nu s`au certat... dar acuma parca sunt 2 batranei care stau impreuna de multi ani si se bat toata ziua


alissa : stai linistita k nu a luat de la tine...asa stranuta ei cand isi curata penele

55

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

mersi sasha_alexa si da intradevar si paco stranuta da e din cauza pufului

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

56

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ms mult  ma cam speriasem

57

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sasha_alexa wrote:

nimfoi mei sunt bolnavi sad o data la 5 zile trebuie sa`i stresez... tre sa-i prind, sa-i dau cu solutie k cica au facut raie (dar nu e asa).  Masculul e tot mai stresat, nu mai ape chef de nimik... :cry:

sasha_alexa, spune-ne si noua ce mai fac "nimfoii"? sunt mai bine? si-au revenit?

58

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nimfoii mei sunt suparati foc pe mine ca azi iar i-am prins si i-am dat cu solutie. acuma stau pe candelabru si se uita la bec

acuma sunt mai bine, il aud si pe yoko cum "ciripeste" smile

59 (edited by Bianca 06-12-2007 13:28)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

cel putin al tau ciripeste.al meu nu scoate nuciun sunet :cry: :cry: .i-am dat sa asculte o duzina de melodii in care canta alte nimfe da el era preocupat sa saboteze mousul :wow: .ce sa fac?cum sa-l fac si pe el sa cante?sau macar sa ciripeasca sad

Adaugat: 27-11-2007 08:16

si eu tot mi-am batut capul cu ceva.nu stiu ce e paco.ma puteti ajuta?pun o poza mai jos:

cine imi spune si mie ce e paco?(adica lutino,pearl,piped etc)

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

60

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

cred ca e pied.
femela mea stiu sigur ca e pearl

61 (edited by Bianca 09-12-2007 10:14)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pied?mie imi suna mai bine piped (daca nu va suparati eu in loc de pied o sa zic piped ok?)
Daca Paco e piped ce fel de femela ar trebui sa-i i-a Mos Craciun?sasha_alexa si yoko e piped asa-i?tu ai ales-o pe yokolina la intamplare sau ai luat-o special sa fie pearl?ca am vazut la un pet-shop de la piata amzei o femela cum nu am mai vazut.semana perfect cu paco(numai ca de abia i se vedeau obrajii portocalii).Credeti-ma era superba.la un moment dat avea si un mascul care-i canta asa frumos da mi-e sa nu se fi imperecheat cu ala ca daca nu i-as cere mosului sa i-o aduca pe aia.da pet-shopul ala  mie  mi se pare destul de misto.daca vreti va povestesc cum e(in caz ca nu ati mai fost)da e destul de interesant.da sa revin.CE FEMELA AR TREBUI SA-I IAU,PARDON MOSUL????

Adaugat: 07-12-2007 09:57

ia uite ce seamana asta cu paco:
    :wow:
numai ca pe asta il cheama elvis   smile
mama lui:

si tata:

da oricum  elvis ala seamana cu paco cand l-am luat big_smile si mai seamana unul,hercule:

pana la urma poate unul dintre ei e paco :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

62

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

eu pe yokolina am luat`o dintr`un petshop ca m-a vrajit culoarea ei. asha perlata. prima data am crezut ca`i mai batrana deoarece nu avea coada si era destul de mare. apoi i-a crescut o splendoare de coada si acuma e superba! cred ca paco al tau s-ar obijnui cu orice fel de culoare (numai femela sa fie)

63

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pai bianca, atunci cand l-ai cumparat pe paco nu ti-au spus ce varietate este?

64

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu nu mi-au spus ce este da mi-a placut de el tare mult si atunci chiar ca nu imi pasa ce e big_smile
si da banuiesc ca ar trebui sa-i placa lu paco de orice femela smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

65

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ma sasha_alexa multa sanatate la papagali si bafta cu puiutzi:k:

66

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da chiar,au iesit puii?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

67

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salut la toti! am si eu o intrebare: am 2 perusi....si as dori sa imi iau o nimfa...dak perechea de perusi ar sta impreuna cu nimfa intr-o voliera..credeti ca ar fi vreo prob>??? credeti ca s-ar intelege??au destul spatiu...ps: astept comment-uri pt puii mei:D

68

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pai daca perusii sunt doi eu as zice ca o sa se bata cu nimfa ..nu stiu ce sa zic . poate 2 perusi intr-o voliera si 2 nimfe in alta da acum depinde si de marimea volierei .daca-i din aia cat peretele ii poti pune impreuna da daca e una mai mica...astept dimensiunile volierei si poate iti mai raspund si altii.poti incerca si la perusi poate mai stie cineva de acolo ceva..

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

69

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sal am o pereche de nimfa si au facut 4 oua dintre care unu pui a iesit deja dar mai are 3
imi spuneti si mie daca ies pui din toate ouale sau nu e o regula

70

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu e o regula

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

71

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

si eu am o nimfa de 2 ani a si poze cu ea aici...kikitza......si acum vreau sa-mi mai cumpar un kakadu sau un jako......oricum ii voi tine separat.......dar daca le dau drumu la amandoi (nimfa si kakadu)  odata vor avea sanse sa se inteleaga ??

72

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

johanna nu au de ce sa nu se inteleaga pentru ca teoretic kakadu(cockatoo in engleza) este intr-un fel varul mai mare al nimfei deci o sa se inteleaga da daca vrei sa-ti iei un kakadu sau un jako trebuie sa scoti din buzunar vreo 1.000 de euro :ironic: pentru ca sunt cei mai destepti......clasificare inteligenata papagali:
1.jako
2.ara
3.kakadu
etc wink

Adaugat: 01-02-2008 10:53

auziti eu vreau sa-i iau lui Paco o voliera cat peretrele asemanatoare cu asta:

asa arata inauntru:

s-a mai gandit cineva la asa ceva?stiti cumva cam cat costa?si banuiesc ca o sa-i mai iau un prieten ca el asa mic in voliera aia imensa ar arata haioas big_smile ce ziceti?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

73

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

super mishto voliera! super super! nici nu mi-am imaginat ca pot sa existe custi atat de mari si de frumoase! super tare!
oricum, banuiesc ca e scumpa ca dracu'

74

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

chiar faina voliera

oare cat o costa?????

75

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daca as stii cat costa nu as mai fi intrebat dar cred ca saptamana viitoare o sa merg sa intreb si va spun si voua daca vreti

Adaugat: 01-02-2008 08:22

ba nu...m-am razgandit!o sa-i fac eu o voliera dar nu cred ca cum e momentul potrivit pt ma gandeam sa-i iau o femela,ce ziceti?mai are cineva pereche de nimfe sau a citit undeva despre cum as putea sa o introduc si pe femela langa paco orice sugestie e binevenita!

Adaugat: 08-02-2008 11:45

pun si un link cu un videoclip super cu nimfe:
http://www.youtube.com/watch?v=wg1BqGReqqU
e foarte misto realizata si nimfele canta cu tonalitati,misto

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you