51

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

ce dragutel e!!!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

52

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

E frumoasa tongue

53

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

la cat timp se taie ghearele la o rosella?

54

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

nu e bine sa stea in curent...dar nu cred ca ii e frig acuma....din contra,ai grija sa nu fie prea cald in balcon.....cred ac tremura fiindca nu cunoaste lokul...pana se va acomoda...apoi sa ai grija sa nu evadeze din balcon....ce nume i-ai pus?are inel?

yoyo

55

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

necunoscuta wrote:

:ok: Hello people!! Mai activeaza cineva pe aici? Astazi mi-am luat o rosella. 6 luni. Daca e fata sau baiat...nu stiu, Entuziasmata ce eram ca nici nu am mai intrebat ce sex are. Intrebarea mea: Voi unde ii tineti? Initial l-am lasat pe balcon...dar tind sa cred ca este curent fiindca l-am gasit tremurand. Sper sa nu aiba nimic, acum e in bucatarie. Nu mai tremura asa tare...foarte putin, poate si datorita faptului ca e speriat. Orice sfat e bine venit. big_smile

Ai grija daca il tii in bucatarie sa nu il deranjeze aburii de la mancare...pe majoritatea pasarilor le deranjeaza....

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

56

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

05-07-2009 20:17

    * necunoscuta
    * Nou venit

Subiect: Rosella.

:ok: Hello people!! Mai activeaza cineva pe aici? Astazi mi-am luat o rosella. 6 luni. Daca e fata sau baiat...nu stiu, Entuziasmata ce eram ca nici nu am mai intrebat ce sex are. Intrebarea mea: Voi unde ii tineti? Initial l-am lasat pe balcon...dar tind sa cred ca este curent fiindca l-am gasit tremurand. Sper sa nu aiba nimic, acum e in bucatarie. Nu mai tremura asa tare...foarte putin, poate si datorita faptului ca e speriat. Orice sfat e bine venit. :k:

Acest mesaj a fost mutat de la un alt topic. El ar fi trebuit sa fie inaintea celor 2 mesaje de mai sus, dar, din considerente tehnice, nu il pot muta decat aici.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

57

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

buna ziua am cumparat de curind doua perechi de papagali una ie Rosella lutino iar cealanta ie kakarichi.      am si eu orugaminte cine poate sa ma ajute cu mai multe informati de spre ei ???va multumesc frumos..

58

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … us-eximius

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … or-rosella

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … us-eximius

In site(www.4animale.ro) poti gasii si despre kakariki. wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

59

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

multumesc frumos pt ajutor ..o zi cit mai placuta ..:)

60

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Astazi, am fost la mangalia, la un pet unde am vazut niste rosella cu culorile:galben,portocaliu,rosu(ochii rosii) foarte deosebite, si un al rossela cu albastru verde mov, rosu cu toate culorile si acela f frumos, pe langa altii de culoare obijnuita :bang:

:hamster: My name is COdY tongue

61

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Mie mi-ar placea un Rosella Crimson dar nu stiu daca gasesc pe cineva in Bucuresti care  vinde asa ceva...

62

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

E foarte frumoasa rosella ta Anka, sa-ti traiasca

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

63 (edited by necunoscuta 05-10-2009 09:10)

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Crescatori de Rosella, sa ne unim. tongue


Urmeaza sa mai cumpar o nimfa...sunt curioasa.....se inteleg aceste 2 specii? Este cineva in cunostinta de cauza? :blb:


Eu l-am cumparat pe al meu de la un pet-shop. Erau niste vanzatori cumsecade...toate pasarile erau foarte bine ingrijite....Fusesem initial in piata de animale...si se chinuia un nene sa ma convinga ca el este un mare ``papadopol`` si ca imi ofera garantie pentru orice pasare cumparata de la el...dar conditiile in care ele stateau nu imi confereau mare incredere, plus ca se cam dadea la mine, ceea ce prietenului meu nu i-a convenit si a sarit din peisaj. big_smile Al meu e un giumbuslatic. Florile mele....sunt terminate saracele...adora sa stea liber in camera...cel mai des e musafir in colivie...zici ca vine la motel...mananca ...bea...si iarasi la plimbare. smile Din pacate, a suferit un accident si nu are un piciorus(laba)...in schimb...nu pare sa il deranjeze...este activ....la cantat mai avem de exersat...dar nu-i nimic.



Pentru cei care vor mai mult o pasare dresata...genul sa stea pe tine...sa te pupe...diferite chestii din astea...nu e prea recomandat. Nu stiu...poate doar al meu e mai salbatic. Au fost tentative sa se aseze pe capul meu...dar  fara rezultat. Eu il iubesc enorm...asa cum este el. Nici nu mi-am dorit pasare pentru dresat...sa faca ``cascadorii`` de genul carora pentru care multi isi cumpara o pasare.

Rares, tin sa te contrazic.Toate Roselele sunt frumoase....ca orice alta pasare de altfel. Al meu daca are doar Verde, rosu...albastru si putin galben inseamna ca e urat?

Toate cele bune. Pupici de la Simona...si de la Paco, bineinteles.


Vor veni si poozele.

Simo

64

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Necunoscuta bine te-am gasit.  vrem poze cat mai multe. sigur e foarte frumoasa.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

65

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Vor veni si pozele. smile

Adaugat: 05-10-2009 11:21

Vor veni si pozele. smile

Simo

66

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

buna....am si eu o resella.....stiu mai multe informatii despre aceasta specie.....daca aveti intrebari sunt deschisa la discutie...

:heart: -SABINA- :heart:

67

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

e o scmpa
in ultima poza zici ca e o jucarie smile

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

68

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Bun venit.E frumoasa rosella ta.Stiu ca si ei canta foarte frumos,chiar i-am si auzit.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

69

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

si eu ma bucur sa vad ca a intrat cineva si cu specia asta.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

70

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

e un nebunatic...as vrea sa-i fac o voliera sau sa-i iau o cusca mai mare....mi  se pare miqutza cusca pt el.....:ironic:

Adaugat: 20-10-2009 23:50

:ironic:

:heart: -SABINA- :heart:

71

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

e un scump. sa-ti traiasaca.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

72

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

ai putea sa ii faci o voliera.. wink
o sa se simta mai in largul lui.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

73

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Care este perioada de naparlire a Rosellei? De o luna de zile, rosselei mele ii pica penele intr`una. sad

Simo

74

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

De regula ei naparlesc primavara si toamna.Atunci au nevoie de suplimente minerale si vitamine pentru a li se reface si penajul.Plus ca e si perioda de imperechere si cele care depun oua au nevoie de suplimente.Ce de pene colorate trebuie sa ai   smile

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

75 (edited by necunoscuta 22-10-2009 11:08)

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Daaa, chiar am inceput sa le strang. Rosii....verzi...albastre...azi una maare si frumoasa albastru cu alb. Fac un buchetel de pene. big_smile 


In decembrie intentionez sa ii iau pereche.   :blb:

Cand am fost sa ii iau nepotelei mele papagal intr-un pet-shop mi se oferea o rozela la pretul de 200 de roni fiindca avea penele smulse de pe o aripa, scuza vanzatoarei fiind ca s-a imperecheat prea mult, si de stress si le smulgea. Biata pasare. sad Incepeau sa ii creasca penele insa....tare mila mi-e de ea. Ca si cum eu mi-as smulge fir cu fir parul din cap...

Simo