1

Topic: Papagalul amazonian - Amazona

Am deschis acest subiect in speranţa ca cineva are un papagal amazonian si poate ne împărtăşeşte cate ceva despre el.Dar am sa sparg eu gheata si am sa pun câteva informaţii despre el:
Descriere:      Corpul este verde, cu pete de diferite culori situate pe frunte, fata, obraji sau aripi, coada rotunjita
Origine:     America Centrala si de Sud
Dimensiuni:     medii spre mari
Culori:     Verde cu galben, verde cu albastru, verde cu rosu, verde cu portocaliu
Varietati:     Amazona ochrocephala (amazonianul cu coroana galbena), Amazona oratrix (amazonianul cu capul galben), Amazona autumnalis (amazonianul cu fata rosie), Amazona aestiva (amazonianul cu fruntea albastra), Amazona amazonica (amazonianul cu aripile portocalii)
Speranta de viata:     50-60 ani
Temperament:     Jucausi, loiali, afectuosi, rasfatati, vocalizeaza puternic, au nevoie de activitati care sa-i stimuleze, pot fi usor agresivi

Don't worry, be happy!:)

2

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Scuze!In titlul subiectului voiam sa spun papagalul amazonian!:rusine:

Don't worry, be happy!:)

3

Re: Papagalul amazonian - Amazona

ariadna wrote:

Scuze!In titlul subiectului voiam sa spun papagalul amazonian!:rusine:

Nici o problema, s-a rezolvat, am corectat noi! smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

4

Re: Papagalul amazonian - Amazona

big_smile .na-m da as vrea.ati vazut ala de pe site?
http://www.4animale.ro/filme/la-la-la-la-i-love-you-/5
imi place tare mult!!!!!e tare simpatic!imi place cand zice "LA,LA,LA I LOVE YOU..."si tare as vrea sa-mi zica si Paco asa.ce dragut ar fi :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

5

Re: Papagalul amazonian - Amazona

smile ce fain e!!super!!....la ce pret e oare unu? :ironic: :wis:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

6

Re: Papagalul amazonian - Amazona

la noi e scump.daca vrei cu adevarat unu si il vrei mai ieftin ca la noi du-te in austria si il iei cu 500 euro smile

Adaugat: 21-03-2008 10:19

Contribui si eu un pic:
                                         Papagalii amazonieni
Papagalii de Amazon isi au originea, dupa cum sugereaza si numele, In America de Sud. Arealul lor de raspandire se intinde din America de Sud, America Centrala, pana in Caraibe.
Sunt cunoscute 27 de specii de papagali de Amazon, dintre care unele sunt atat de prolifice incat, din pacate, localnicii le considera daunatoare si le combat. Alte specii, se afla deja in pragul disparitiei si pe plan mondial s-au luat masuri pentru conservarea lor, masuri care includ interzicerea comertului si programe de crestere si inmultire in captivitate.
Caracteristica lor principala care ii face atractivi este capacitatea de a imita sunete : alaturi de rudele lor de peste ocean, papagalii gri africani, amazonienii fac parte din selectul grup al papagalilor vorbitoritor.
Nu se stie cu exactitate daca sunetele imitate sunt intr-adevar un mijloc de comunicare ; ce se cunoaste insa este faptul ca amazonienii sunt deosebit de inteligenti, unele teste demonstrand ca se situeaza la acelasi nivel cu un copil de 3 ani ; ei sunt similari ca personalitate cu maimutele, sunt jucausi, foarte sociabili, se adapteaza la diferite conditii, si se ataseaza de stapan. Au o personalitate puternica, fiecare individ prezinta trasaturi specifice de caracter (unii sunt zgomotosi, certareti, altii blanzi, altii posesivi, etc).
In anumite circumstante ei pot deveni chiar agresivi, muscatura lor producand rani destul de serioase ; de aceea e bine ca stapanii sa isi inteleaga bine pasarea, sa ii cunoasca starile si sa nu o desconsidere.
Ei au nevoie de multa grija, atentie si afectiune, de aceea se poate spune ca un papagal amazonian nu poate fi crescut de oricine.
Capacitatea de a imitata sunetele si personalitatea lor difera de la specie la specie si de la individ la individ ; ele sunt pe de o parte native, dar un rol important il joaca si educatia si socializarea pasarii, incepand din prima parte a vietii.
Din dieta lor fac parte fructele si legumele, amestecuri de seminte, mancare speciala. Se vor evita cu grija ciocolata, cafeaua, sarea, alcoolul, grasimea, fructele de avocado si semintele de mar : toate acestea sunt toxice pentru amazonieni si pentru majoritatea pasarilor.
Mentinand aceasta dieta completata din cand in cand cu vitamine si minerale recomandate de medicul veterinar, cu multa dedicatie si afectiune, un papagal amazonian ne poate fi alaturi 40-60 de ani (recordul in captivitate este de 119 ani situatie in care ar trebui sa ne intrebam din timp cui il lasam mostenire).
si poze:














nu-s draguti? :heart: si eu as vrea da nu merg pana in austria ca sa-mi iau papagal...

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

7 (edited by ariadna 23-03-2008 20:58)

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Ati citit articolul de pe site despre cum a salvat papagalul amazonian o familie in timpul unui incendiu?:wow:

Adaugat: 23-03-2008 20:56

Pentru cei care inca nu l-au citit, am sa-l pun aici:

                                                                              Un papagal salveaza o familie

Eroul acestei povesti este un papagal zgomotos caruia ii place sa imite sunete. El si-a salvat de la moarte stapanii imitand sunetul unei alarme de incendiu.

Shannon Conwell (SUA) in varsta de 33 de ani si fiul sau in varsta de 9 ani, uitandu-se la un film, au adormit in seara zilei de 18 octombrie 2007 pe canapeaua din sufragerie. In jurul orei 3 dimineata au fost treziti de zgomotul facut de papagalului lor amazonian, pe nume Peanut, care imita din rasputeri sunetele produse de o alarma de incendiu. Trezindu-se, Conwell a constatat ca, intr-adevar, focul ii cuprinsese casa si, speriat, si-a luat baiatul si colivia papagalului si a iesit repede in strada.

Incendiul a distrus dormitorul, bucataria si locul de luat masa. Conwell sustine ca, daca nu ar fi existat papagalulul care sa-i trezeasca cu strigatele lui, poate ca nu ar fi reusit sa scape nevatamati din incendiu. De asemenea, daca ei ar fi dormit in dormitor, asa cum ar fi fost normal, nu ar fi auzit strigatele pasarii datorita faptului ca aceasta s-ar fi aflat prea departe de ei.

In urma acestei intamplari, cu siguranta ce doi, tatal si fiul, nu se vor mai supara vreodata pe Peanut pentru ca tipa si striga prea tare! smile

Don't worry, be happy!:)

8

Re: Papagalul amazonian - Amazona

l-am citit si e super.as vrea si paco sa faca asa smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

9 (edited by Printzesa 25-03-2008 19:53)

Re: Papagalul amazonian - Amazona

ariadna wrote:

Ati citit articolul de pe site despre cum a salvat papagalul amazonian o familie in timpul unui incendiu?:wow:

da, l-am citit si eu, super misto! :bravo: sa mai zica cineva acuma ca animalele nu sunt inteligente!
vad ca au pus mai multe articole despre animale care fac tot felul de chestii deosebite. mi se pare super mishto!

10

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Super articole astea din ultima vreme...adica f interesante :merci:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

11

Re: Papagalul amazonian - Amazona

eu le-am auzit pe unele si acum un an doi pe animalplanet dar mi-a placut sa le revad pe unele dintre ele.de examplu motanu ala care prezicea moartea l-am vazut acum 2 ani pe animalplanet intr-o emisiune dar nu mi-l mai aminteam char bine

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: Papagalul amazonian - Amazona

eu am mai rascolit pe la  a2-a pagina cu gandul sa pot readuce in discutii si subiectele mai vechi ..
deci ce-ar fii sa mai umblati si voi pe aici sa mai discutam si despre alte specii sau alte lucururi despre papagali big_smile
ce-ar fii sa disuctam toate subiectele (in afar de cele inchise)..ar fii mult mai bine..deci ati putea sa mai  reamintiti prin scriere si din subiectele mai vechi.

ca sa nu fiu off-topic :papagalul asta amazonian mie mi se pare frumos,dar cred ca ii e mai bine la el in natura decat in custi ..

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

13

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Salutare, am si eu un amazonian cu fruntea albastra, are 6 ani. Postez cateva poze cu el

14 (edited by birdslover 26-11-2010 22:36)

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Woaaaaaww, esti singura/singurul de pe aici. Sa-ti traiasca, e un dulce! Vorbeste? big_smile Poate ne arati si filmulete.

15

Re: Papagalul amazonian - Amazona

se pare ca sunt singura:) Stie doar ungureste, dar voi posta cateva filmulete in zilele astea. Stie sa latre, sa planga, sa fluiere, etc.

16

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Cat ai dat pe minunatie ?  :heart:

Gestul Conteaza !

17

Re: Papagalul amazonian - Amazona

600 euro, dar e o pasare care merita toti banii din lume:).

18

Re: Papagalul amazonian - Amazona

la 600 de euro mi se pare ieftin ... se merita mai mult amazonian sau jako?

Gestul Conteaza !

19

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Daca stiu bine, titlul forumului e papagal amazonian. In poze apare tot amazonian, deci nu-i vorba de jako

20

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Am intrebat doar daca se cuvine .. nu de topic ..foarte frumos amazonul tau :heart: Cati ani are?  big_smile

Gestul Conteaza !

21

Re: Papagalul amazonian - Amazona

Scuza-ma. Initial n-am inteles intrebarea. Tu de fapt ai vrut sa afli pe ce merita mai mult  sa dai bani ? Problema cu Jako este ca daca nu te ocupi de el tot timpul, tinde sa fie depresiv si sa-si smulga penele. Jako e mai inteligent ca si amazonianul, dar diferenta nu este foarte mare. La fel de clar pronunta cuvintele un amazonian precum un jako si la fel de repede invata. Dupa parerea mea ce are in plus amazonianul fata de jako este aspectul fizic.
Al meu are 6 ani.

22

Re: Papagalul amazonian - Amazona

ok multumesc ... ai fost de mare ajutor pentru mine sa inteleg unele lucruri .. [ nu ca altii ]

Gestul Conteaza !

23

Re: Papagalul amazonian - Amazona

4dollar nu mai bate apropouri ca nu e frumos.  wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

24

Re: Papagalul amazonian - Amazona

scuze iloveanimals ...
si inca o chestie pentru szidy ...

E invatat cu tine? .. il iei in afara coliviei pe afara?

Gestul Conteaza !