1

Topic: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Eu, zilele trecute am urmarit pe postul TV Animal Planet un documentar despre papagalii Kea si inteligenta lor...mi s-a parut f interesant...pe larg, am sa va furnizez cateva informatii despre aceste pasari pe care le consider minuni ale naturii.  smile

Papagalul Kea a atras atentia oamenilor de stiinta de pe intreg globul, datorita inteligentei sale extraordinare si comportamentului neobisnuit.

Singura specie de papagali alpini, Nestor notabilis - papagalul Kea - face parte din familia Psittacidae si populeaza muntii din Noua Zeelanda. Masurand circa 46-48cm lungime, cu un penaj verde-masliniu, cioc puternic si picioare gri, Kea pare a fi o prezenta neinteresanta. Aparenta fizica nu inspira nicidecum o pasare extraordinara. Insa, asa cum, atunci cand zboara, ne uimeste dezvaluindu-ne un colorit rosu spectaculos pe partea interioara a aripilor, tot asa reuseste sa ne produca stupoare cu inteligenta si comportamentul sau.

Aceasta pasare pare a detine, intr-adevar, o intreaga colectie de trasaturi unice in "tagma" papagalilor si chiar a pasarilor. Singurul papagal alpin, Kea isi petrece mare parte a timpului pe pamant, nu in copaci, la altitudini cuprinse intre 600 si 2.000m deasupra nivelului marii, infruntand zapezi si vanturi puternice. Totusi, Kea este un zburator remarcabil, facand adevarate acrobatii in aer.

Partial nocturn, papagalul Kea traieste in grupuri de 50-100 de indivizi, o mare parte a timpului dedicandu-si-o jocului si luptelor cu semenii sai. Spectacolul unei "batai" intre doi papagali este absolut uimitor. "Adversarii" se imping, isi lovesc aripile, sar impreuna, se urmaresc unul pe altul, se ciupesc de gheare sau se incaleca unul pe altul, toate acestea fiind insotite de vocalizari foarte puternice.

Intre joaca si distrugere exista o linie foarte fina de demarcatie in cazul papagalilor Kea. Poreclit "clovnul muntilor", Kea este curajos, foarte curios, nu se teme de oameni si este gata oricand sa-i distreze daca se afla in preajma lor. Este capabil sa se joace ore intregi, fara sa se plictiseasca, cu betisoare, pietricele, diverse obiecte. Cu cat un obiect este mai mare si mai complex alcatuit, cu atat este mai interesant pentru un Kea.

Mai mult decat atat, au un obicei cel putin ciudat: rostogolesc la vale pietre de pe crestele muntilor, creand adevarate mini avalanse de bolovani. Se pare ca desfasoara aceasta activitate din pur amuzament...

In Noua Zeelanda papagalii Kea sunt protejati prin lege din anul 1986, fiind pe cale de disparitie in urma exterminarii masive efectuate de catre fermierii din zona.
Motivatia exterminarii populatiei de papagali este una bizara: papagalii ataca oile, strapungandu-le pielea cu ciocul, pentru a se putea hrani cu grasimea depozitata sub aceasta. Multa vreme aceasta acuzatie a fost considerata fantezista, pana cand, in anul 1993, papagalii au fost filmati atacand oile pe timpul noptii.

O alta "distractie" preferata a papagalilor Kea este atacul asupra automobilelor, carora le pot produce avarii serioase. Lucrand in echipe, ei pot distruge rapid componentele de plastic sau cauciuc, desface stergatoarele sau capacele rotilor, portbagajele sau aparatorile rotilor de rezerva. De altfel, papagalii obisnuiesc sa "atace" rucsacurile si bocancii turistilor, cautand diverse obiecte cu care se pot juca si constituindu-se astfel intr-un punct major de atractie turistica.

Papagalii Kea intra si in casele oamenilor, prin orice mijloace posibile, inclusiv prin cosurile de fum. De acolo pleaca cu orice obiect care poate fi carat in cioc, avand o preferinta clara pentru suruburi si mici obiecte de metal.

Pusi la incercare cu teste specifice de cuantificare a inteligentei pasarilor, papagalii Kea au fost capabili sa le rezolve in mai putin de 3 minute, in conditiile in care alte specii au nevoie de zile, saptamani sau chiar luni de antrenamente pentru a le efectua.

Studiile asupra papagalilor Kea continua, oamenii de stiinta fiind absolut fascinati de inteligenta lor extraordinara, pe care o compara cu cea a primatelor.

:heart: crin_alb :heart:

2

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Iata si o fotogafie cu papagalul Kea... :wow:

:heart: crin_alb :heart:

3

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

hy...si eu am fost atrasa de inteligenta papagalilor kea si chiar vroiam sa deschid un subiect tongue
sunt foarte inteligenti :einstein: am ramas uimita cand am vazut ce pot face big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

este intradevar un papagal ciudat din multe puncte de vedere.Dar atunci cand face ceva o face in grup si asta sporeste abilitatea lor si inteligenta lor.

5

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Intamplator am dat si eu peste acest documentar...
Mi se par si cam smecheri....a fost o faza cand adultii erau iesiti din cuib iar un altul " stiind " de lipsa lor, a largit gaura din pamant scotand astfel puiul de acolo si devorandu-l.... yikes

Adaugat: 19-03-2009 14:29

snow wrote:

este intradevar un papagal ciudat din multe puncte de vedere.Dar atunci cand face ceva o face in grup si asta sporeste abilitatea lor si inteligenta lor.

Da...si in grup...
Am vazut papagalii dintr-o rezervatie cum au fost supusi unor experiente...atat in grup cat si individual.... smile

:heart: crin_alb :heart:

6

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gRW4ztbY8Ok[/youtube]

7

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gRW4ztbY8Ok
[/youtube] big_smile e acelasi video :rusine:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

8

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Din cate observ, acest subiect este extrem de mediatizat... dar pana acum cateva zile nici nu auzisem de acesti papagali... :pls:

:heart: crin_alb :heart:

9

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

:wow: Chiar ca sunt inteligenti! :wow: Uimitor! Nu stiam ca exista un asemenea ''Einstein al pasarilor"! :wow:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

10

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Se pare ca exista.....  :wow:

:heart: crin_alb :heart:

11

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Wow! Nu-mi vine sa cred! Nici nu stii ce sa faci: sa te bucuri de inteligenta lor sau sa te sperii smile. Foarte simpatici! Mi-as dori un asemenea "explorator". Sunt minunati! :heart:

Adriana

12

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

dar daca ai avea unul nu ai mai avea nimic prin casa, vrei sa ramai fara TV sau fara PC? smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

13

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Da chiar....cum ar fi ca acesti papagali sa se poata domesticii? Ma gandesc ca si asa...tot "animalic" s-ar comporta...sau nu? :ironic:

:heart: crin_alb :heart:

14

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

nu cred ca se pot domesticii :wow: chiar daca ai vrea sa ii cresti in captivitate nu ai putea :wow: sunt prea destepti sa poata sta inchisi :pls:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

15

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Da chiar....cum ar fi ca acesti papagali sa se poata domesticii? Ma gandesc ca si asa...tot "animalic" s-ar comporta...sau nu? :ironic:

Adaugat: 17-05-2009 13:22

Dar nici chiar asa....experimentele, nu cu cei din captivitate se fac?   :wow: :einstein:

:heart: crin_alb :heart:

16

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

salutari,
kea nu este un animal destept, kea a iesit ca cel mai destept animal din lume, este unul din papagali mei preferati, este un papagal de munte din noua zeilanda, este si noaptea activ si este urat de ciobani ca se mai intampla cate o data sa mai omoare oi sau alte animalute.
salutari www.pasari-exotice.com

Crescatorie papagali. Oti

17

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

Scuze dar arata ca o bufnita :rusine:

18

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

dap..este inteligent..foarte...si nu cred ca l-ar putea domesticii cnv....ar strica tot in casa sau dak ar fi tinut afara ar scapa imediat..........din fimulet am vazut ca sunt carnivori....asa ca nu as vrea sa tin un astfel de papagal in casa.....vreau sa am degetele intregi..:D :wis: :bang:

:heart: -SABINA- :heart:

19

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Twg4Yg4gFoo[/youtube]

Salut, ma uitam pe latifa si am gasit acest papagal uimitor si am dat si pe youtube sa vad daca este ceva mai mult despre el, merita vazut tot filmuletul pentru ca acesti papagali sunt uimitor de inteligenti.

20

Re: Papagalul Kea - cea mai inteligenta pasare?

birdslover
sunt de acord
au o infatisare foarte ciudatica
dar sunt destul de inteligenti!