51 (edited by birdslover 06-06-2010 15:24)

Re: Pui de vrabie

Silviu, seamana cu poza ta. Dar nu poate fi privighetoare? Sau alea sunt doar maro? Hybris, tu nu poti s-o recunosti dupa cantec?
Ps: cucul din cate stiu eu e albastru cu maro si mai maricel..

52 (edited by raluky4 06-06-2010 17:15)

Re: Pui de vrabie

eu cred ca e mierla, dar poate ma inseala privirea...

Acum mi-am dat seama ca pasarea din cuib pare sa fie mai mica si sa aiba ciocul mai scurt .

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

53

Re: Pui de vrabie

Este un cuib de mierla 100%!!!

Va atasez 2 poze cu niste cuiburi de mierla... nu e neagra pentru ca e o subspecie... wink

Adaugat: 07-06-2010 14:24

Am o rugaminte... daca vrei ca mierla sa mai faca puiuti pe acolo ar fi bine sa nu o mai deranjezi zilnic... exista posibilitatea de a abandona puii... daca nu... dupa ce puii zboara din acel cuib, va construi altul... in alta zona...

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

54

Re: Pui de vrabie

Am inceput sa vad puiuti abia iesiti din oute, cazuti pe jos din cuib....asa de mila imi este cand ii vad....  :cry:

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

55

Re: Pui de vrabie

Ieri in timpul unei ploi torentiale am gasit un pui de vrabie.Azi de dimineata am incercat sal eliberez dar nu putea sa zboare.Lam tinut in cusca impreuna cu perusii mei si iam dat de mancare putin malai si miez de paine.Pare cam anemica.Ce sa fac??

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

56

Re: Pui de vrabie

si eu am gasit mai bine zis salvat un pui de vrabi din gearele pisici mele cred ca este pui iam dat apa cu siringa si am facut un ou fiert cu blenderul si am vrut sa ii dau tot cu siringa dar nu a vrut ei nu mananca asa ceva sau nu ii este foame

57

Re: Pui de vrabie

Dar esti sigur ca a mancat? Daca n-a mancat, baga-i tu pe cioc firimituri mici de paine si da-i vreo 3-4 picaturi de apa ca o fi insetata.

58

Re: Pui de vrabie

Buna! azi cand am iesit cu catelu afara, am gasit un puiutz mic de vrabie. lam luat sus ... ai apoi am plecat cu el la cabinet...acolo m`ia zis ca e f. mic si ar trebuie sa manance lapte produs in gusa mamei... dar totus... iam cumparat ceva hrana pt. pasari. (PADOVAN - GRAN PATEE FRUITS-> este o hrana completa sub forma de terci pentru pasari fructivore si insectivore ) singur nu mananca ...asa ca iam dat fortat...  am auzit de galbenus de ou !!!?? dak e bine galbenush de ou.... as vrea sa stiu ... cum... fiert(tare ; moale) sau crud... ms

Compasiunea fata de animale  e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta  ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun.  :fluture: [ >>Mia<<]  :fluture:

59

Re: Pui de vrabie

mai bine il lasai acolo sau il puneai intro gradina(daca ai pe langa) ca asa am facut si eu..am gasit 2 pui de vrabie si le-am dat drumu inapoi,de mancare nu stiu ce sa iti spun ca nu prea ma pricep incearca cu o seringa dar una mica si baga-i pe gat ... multa bafta

60

Re: Pui de vrabie

ieri am gasit un pui de vrabie pe strada  :aga:
mia fost mila pt putea sa il calce o masina , sa il manance pisica :pisica:  etc.....
iam dat mancare, mananca bea totul ok :k:
dar doarme foarte mult (prea mult) :nb:
nu am colivie dar mam dus la veterin ar si mia dat o cutie sa il pun anauntru :idee:
dar imi e rica sa nu moara :cry:
spunetimi ce sa fac :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:

Adaugat: 29-06-2010 10:54

va rog mie foarte frica spunetimi ce sa fac :fluture:

61 (edited by necunoscuta 29-06-2010 10:09)

Re: Pui de vrabie

Du-l in locul de unde l-ai luat. Din pacate, mor in captivitate . Du-l acolo si urmareste pret de cateva minute daca vine sa il ia vrabia mama.
Nu inteleg de ce toata lumea care vede un pui de vrabie afara... il ia imediat acasa, crezand ca ii face un bine. Din pacate, nu am cunoscut cazuri in care o vreabie crescuta in captivitate sa traiasca multi ani fericita. Ba da.. mint. Am cunoscut unul singur.. Si eu am gasit... l-am pus mai langa copac... am stat putin mai departe si imediat a venit mama sa il ia. Stiu ca nu poti ramane indiferent... dar il poti ajuta si prin alte modalitati.

Simo

62

Re: Pui de vrabie

da dar vreu sa il tin pana iti ia zborul(deja da din pene si zboara dar cade jos) :succes:

63 (edited by necunoscuta 29-06-2010 10:21)

Re: Pui de vrabie

Incearca cum am zis eu. Daca nu, ia-l acasa si fa cum ai zis mai sus.  Nu te apropia/atasa prea mult de el.

Simo

64

Re: Pui de vrabie

pai cand am gasito era sub un pom si am asteptat o ora sa vad daca mama vine :einstein:

Adaugat: 29-06-2010 11:25

???dar ce pot sa ii dau de mancare inafara de paine inmaiata in apa cu siringa ,si apa de la ghiuveta sad  neutral

65

Re: Pui de vrabie

Parca ziceai ca ai fost la veterinar... :furios:  Nu ti-a recomandat nimic?

Simo

66

Re: Pui de vrabie

mia recomandat paine inmuiata in apa ..........vroia sa mai spuna ceva dar era acolo un caine care era pe moarte :pup: