1

Topic: Inelarea pasarilor

Unde gasesc un inel pt nimfa mea?

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

2

Re: Inelarea pasarilor

gaby354 wrote:

Unde gasesc un inel pt nimfa mea?

de ce ai nevoie de inel? la mine a avut unul din papagali si era sa-si rupa piciorul intre gratii din cauza lui.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

3

Re: Inelarea pasarilor

Din cate am citit nu prea e bine sa le pui inel pe picior deoarece isi pot rupe piciorul fiind destul de greu pt ele

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

4

Re: Inelarea pasarilor

ms nu o sa ii mai pun nu risc sa isi rupa picioru neutral

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

5

Re: Inelarea pasarilor

gaby354 wrote:

ms nu o sa ii mai pun nu risc sa isi rupa picioru neutral

  :bravo:  :bravo:  e mai comfortabil fara inel.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

6

Re: Inelarea pasarilor

scuzati ignoranta mea dar la ce foloseste inelare?
daca ar fi intro crescatorie ceva....mai multi as crede ca foloseste la identificarea mai usoara ......chiar nu i-mi dau seama

Mi-as Dori O Pereche De Ara  smile smile smile

7 (edited by birdslover 17-01-2010 20:12)

Re: Inelarea pasarilor

Din cate stiu eu e ca sa le stii data cand au iesit din ou, sexul si ca sa le poti transporta in alta tara.. E un fel de buletin.

8

Re: Inelarea pasarilor

aha,mersi

Mi-as Dori O Pereche De Ara  smile smile smile

9

Re: Inelarea pasarilor

Auziti, dar in loc de inelare, nu putem pur si simplu sa le facem carnete de sanatate? Cum au catzeii sau pisicutzele. Asa in carnetzel o sa scrie si cand a iesit din ou si ce paritnti a avut si ce afectiuni, etc. Evident, ma refer la cei care nu au ditamai crescatoria. :rusine: Eu m-am gandit sa-l intreb pe medic daca se poate sa le faca carnetele tuturor copilashilor mei. :bravo:

Adriana

10

Re: Inelarea pasarilor

E o idee buna Elfie numai ca cu inaripatele mergi mai rar la doctor nu sunt necesare asa de multe vaccine si controale ca la catei sau pisici ...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

11

Re: Inelarea pasarilor

Corect, dar ma gandeam ca pe un astfel de carnet poti trece data iesirii din outz fara a fi nevoie sa chinui pasarea cu inel. Spre exemplu, daca avem noroc de zebrutze, sincera sa fiu le-as face carnetzel cu data nasterii, sa zic asa, iar atunci cand am sa-i dau (daca am sa-i dau :bang: ) cel care ia un pui sa stie corect si exact care-i ziua puiutzului. Ma gandeam si eu... :rusine:

Adriana

12

Re: Inelarea pasarilor

E o idee buna numai ca eu m-am gandit la un carnet chiar tiparit care nu prea se gaseste ...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

13

Re: Inelarea pasarilor

Eu o sa intreb vetul oricum sa vedem ce zice. Se poate?

Adriana

14

Re: Inelarea pasarilor

E o idee buna.Ar fi ca o evidenta,ca un carnetel in care notezi tot ce tine de pasarea in cauza.Si cand o dai,viitorului posesor il sfatuiesti sa faca si el un carnetel;data cand a luat-o,data nasterii,sexul.Si uite asa,din om-in -om putem sa invatam si posesorii de pasarele sa aiba o evidenta.Dar nu stiu cati ar fi de acor.Oricum,crescatorii seriosi,mai ales pentru pasarile mari au certificate si o evidenta mai stricta.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

15

Re: Inelarea pasarilor

eu am inel deschis  si il pot da jos cand vreau
si cand o sai inmultesc o sa ii deosebesc

Adaugat: 19-04-2010 19:33

sunt de acord cu tine suana

16

Re: Inelarea pasarilor

da,de acord cu suana si nimfa sa ai grija sa nu se accidenteze :bravo:

17

Re: Inelarea pasarilor

cred ca elfie are o idee foarte buna!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

18

Re: Inelarea pasarilor

da si ideea lui elfie e super tongue

19

Re: Inelarea pasarilor

rar ii pun inelul