226

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

Zebrele mele n-au mai facut nici un ou decat au scos din oua puii aia care au murit sad
De ce?

pai scoatele cuibul. gata. cat vrei sa depuna si sa cloceasca? de acum la primavara. daca o sa lasi cuibul acolo risti sa moara zebrutele de epuizare.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

227

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Azi mi-a depus al 2 ou big_smile:bang:

:hamster: My name is COdY tongue

228

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

rares93 wrote:

Azi mi-a depus al 2 ou big_smile:bang:

:bravo:  :bravo:  sa ai mare grija de ele.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

229

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

rares93 wrote:

Cat timp a trecut de la tura precedenta?
Daca nu a trecut cel putin 1 luna.. nu e nimic dibios deoarece ele sunt obosite si trebuie sa se refaca dupa 2 saptamani de clocit. Au pierdut 50 % calciu , Magneziu si 35 % vitamine si proteine.. le trebuie putin timp sa se refaca mai ales femelei! :ill:
Bafta in continuare (ma refer sa reusesti generatia urmatoare big_smile) :pls:

A trecut o luna si putin...

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

230

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:
rares93 wrote:

Cat timp a trecut de la tura precedenta?
Daca nu a trecut cel putin 1 luna.. nu e nimic dibios deoarece ele sunt obosite si trebuie sa se refaca dupa 2 saptamani de clocit. Au pierdut 50 % calciu , Magneziu si 35 % vitamine si proteine.. le trebuie putin timp sa se refaca mai ales femelei! :ill:
Bafta in continuare (ma refer sa reusesti generatia urmatoare big_smile) :pls:

A trecut o luna si putin...

Ai rabdare. Scoate cuibul si il pui doar peste 2 luni si vei avea succes !
Eu banui ca le-ai luat pe aceste zebre pentru  ca iti plac, nu pentru a le obosii cu reproducerea toata viata si sa le bagi pe luna tura de pui!
Grija mare la acest aspect , zebrele sunt foarte, foarte prolifice.. dupa ce le scoti cuibul se vor calca , vor depune oua pe jos, dar asta nici decum nu inseamna ca sunt pregatite de reproducere!
Deci le lasi 2 luni repaus si dupaia daca le indeplinesti conditiile:
-Liniste pe perioada clocitului si a cresterii puiilor, un loc retras nustiu, intr-o camera mai necirculata
-Lumina naturala pe toata perioada zilei si cand e noapte nu le mai deranjezi cu stinge/aprinde becu!
-Hrana adecvata semine pentru aceasta specie, ou fiert, morcovel ras. ATENTIE!!! CAT CLOCESC SA NU LE DAI SPANAC/ SALATA SAU MAI STIU EU CE FRUNZE, deoarece masculul va acoperii ouale cu acestea!
-Apa sa fie schimbata de 2 ori/zi .
OBS! Cand au pui dale seminte incoltite si ou fiert 1 data la 2 zile pentru ca puii au nevoie de foarte multe proteine!

O ULTIMA OBS ! OSUL DE SEPIE NU TREBUIE SA LIPSEASCA DIN CUSCA INDIFERENT DE PERIOADA IN CARE SE AFLA:CLOCIT, CRESCUT PUI, REPAUS .
Ce am scris cu majuscule sunt niste lucruri f. importante care daca nu sunt indeplinite, pasarea poate avea probleme(referitor la osul de sepie) :sanatate:
Ce varsta are perechea ta ? ele sunt apte PSIHIC la varsta de 8-9 chiar 12 luni! iar FIZIC de la 3 luni fiind INCAPABILE SA-SI CREASCA PUII SAU SA CLOCEASCA!

Adaugat: 30-10-2009 21:32

Azi am 4 oua Doamne ajuta sa reusesc sa scot 5 puii (maine depune ultimul ou) :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

231 (edited by Iusty 01-11-2009 09:13)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Felicitari Rares93, sper sa reuseasca toate :pls: :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

232

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Astazi a venit si  mult doritul nr 5 big_smile

Adaugat: 02-11-2009 07:35

Multumesc Iusty  :pup:

:hamster: My name is COdY tongue

233

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Felicitari si sa scoti 5 puisori minunati ..... :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

234

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc Ella!! :pup:

:hamster: My name is COdY tongue

235

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

acum sa vad cu ce puii te lauzi

236 (edited by rares93 03-11-2009 17:24)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sper sa ma pot lauda prin 11-12-13 cam in zilele alea big_smile

:hamster: My name is COdY tongue

237

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Noi azi ne-am aprovizionat. Ne-a luat mami un cuib d'ala mare, ca de perush, din placaj, ne-a luat coshuletz si, mai mult, a gasit un fel de fanar mic din care ne vom lua materialele pentru cuib. Acum doar trebuie sa facem puishori. big_smile

Adriana

238

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Se pare ca va pregatiti sa va mariti familia  smile Mult succes,sa faceti pusori frumosi.   :bravo:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

239

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

sa va reuseasa toti :d


mie mi-au resuit toate 4 outele mai de mult.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

240 (edited by elfie 04-11-2009 14:31)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc frumos! Cum o vrea Dumnezeu, acum! Oricum suntem in perioada de acomodare, ca nu stim ce-i cutia aia mare din colivia noastra si ne e cam frica de ea. :bang:

Adriana

241

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Elfie, este o chestiune de timp pana se acomodeaza cu cuibul si pana vor scoate mult doritii puisorii!:P

:hamster: My name is COdY tongue

242

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sunt convinsa! Tocmai de aceea nu sunt stresata. Le las sa faca ce vor ele. Eu doar le-am pus cele necesare in cuib. Hrana buna au, fructele, apa, osul de sepie nu le lipseste, libere sunt sa zburde. Asa ca, atunci cand ele se vor apuca de depus oua, vor avea parte de toata atentia noastra. Pana atunci, au tot timpul din lume sa exploreze cuibul.

Cum va spuneam, le-am vazut imperechiandu-se, prin urmare ma astept la outze. Vad ca Zuzu deja a inceput sa traga din fanar materiale pentru cuib. Ce-i drept nu i-am vazut intrand in el... Vom vedea ce se va intampla.

Adriana

243

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da, cred si eu ca esti pe drumul cel bun ! :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

244

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

salutare tuturor, sunt nou pe aici si incerc sa invat din experienta tuturor
am o pereche de perusi si o nimfa si imi doresc foate mult si o pereche de zebrute, ceea ce nu stiu este pretul, colivie am , cat m-ar ajunge o pereche ? daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator. Multumesc frumos, sunt din galati, daca are cineva de vanzare sau ma poate indruma...

245

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Hello, Mihai! Pe mine zebrutzele m-au costat 60 de lei, 30 lei fiecare. Nu sunt scumpe, desi sunt adorabile. :heart: E foarte bine ca vrei sa-ti iei pereche. Cu toate acestea, iti recomand sa ai o colivie mare, daca nu ai de gand sa le lasi libere pe fiece zi. Au nevoie de spatiu sa zburde.

Adriana

246

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

La zebre nu se dau drumu prin casa!

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

247

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Serios? De ce?

Adriana

248

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Eu le dau drumul prin casa cand nu clocesc/cresc pui. E ok daca le lasi libere :k:

:hamster: My name is COdY tongue

249

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Normal ca  se da drumu' prin casa!!!

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

250

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

cam de cate ori fac oua zebrutele pe an ? au un sezon anume :-?, care e varsta optima de imperechere? nu de alta dar in curand achizitionez si eu o pereche , abia astept :heart: