26

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ele sunt Zizi (fetita alba)si Zuzu (baietelul). Sunt absolut adorabile. De curand le-am luat cuib si sunt foarte fericite. Dorm il el, una langa alta.

Cand le-am cumparat, nu stiam mai nimic despre zebrutze, cu atat mai putin ca le place la nebunie sa se scalde. big_smile Faza haioasa a fost ca la nici o zi am vazut recipientul de apa gol, ca dupa aceea sa ne dam seama ca ele se scaldau. smile Evident, acum au cadita.

O alta situatie dragalasa a fost cand le-am dat drumul prima data. Seara am vrut sa le bagam in colivia lor. Si sunt asa de blande si micute si dragi, incat pe Zizi am prins-o usor intre palme. Cand am bagat mana in colivie s-o pun pe betishor, nu stiam de ce nu zboara. Draga de ea daduse de clad in palmele mele si adormise. :heart: :heart: :heart:

Sunt foarte dragalase! :heart:

Adaugat: 08-05-2009 14:29

Inca o poza cu scumpele mele. :heart:

Adriana

27

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie zebrutelor le trebuie o colivie mai mare din cate stiu eu big_smile si nu trebuie sa le dai drumul prin casa hmm nu am zebrute dar sunt ff dragutze big_smile , o mica intrebare...canta? fac multa galagie? nu ca m-ar deranja smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

28

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Zebrutele mele sunt mai tot timpul libere. Se spune ca nu trebuie sa le dam dumul poate din cauza ca pot sa cada dupa mobila sau mai stiu eu pe unde si sa se raneasca. Pe ale mele nu trebuie sa le prind. Le las ushitza deschisa si intra singure. Au locuri preferate. Sincera sa fiu nu am avut nici un incident pana acum cu ele. Sunt perfect sanatoase si fericite. Nu le-am luat o colivie mai mare din prisma faptului ca in asta doar mananca si dorm.

Galagie nu pot spune ca fac. Canta cam pe sfert cat canta un perush. Practic e insesizabil. Sunt foarte simpatice si jucaushe. Sincera sa fiu, le-as recomanda oricarui om care nu a avut si vrea sa-si ia pasari. Sunt ideale. Dar de asemenea, nu as recomanda nimanui sa ia doar una. In primul rand ele sunt pasari sociabile, care traiesc in grup. Una singura ar fi foarte trista. Cu un perush te mai poti descurca, il iei pe umar, vorbesti cu el, il mangai, ii iei o oglinda. La zebrutze nu-i acelasi lucru. Mai mult, avand in vedere dimensiunile, nici nu sesizezi ca ai doua. :heart:

Ai dreptate in ceea ce priveste colivia, daca nu sunt libere, e recomandat sa le faci chiar o voliera. La mine deocamdata nu a fost cazul. Zburda si cand le e foame sau sete intra singure. Uneori stau destul de mult timp in colivie chiar daca usa e deschisa.

Adriana

29

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

poate imi iau si eu o pereche :heart: sunt ff dragutze :pup: am vazut si intr-un pet shop si cantau in cet...Sa iti traiasca :pup: si mai vrem poze :angel:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

30

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Si tie sa-ti traiasca animalutzele! :sanatate:
Zebrutele ti le recomand cu toata cladura! :heart: Nici nu costa mult (30 lei fiecare) iar satisfactiile sunt pe masura! Asteptam vestea cea buna! :sanatate: big_smile

Adriana

31

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

nu o sa le iau momentan smile mai tarziu, prin vacanta de vara sa am timp destul de ele big_smile ...poti sa le imblanzesti? adica sa iti stea pe deget, sa manance din palma, sa nu se sperie cand vrei sa o iei in mana? big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

32

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nici eu nu stiu prea multe despre aceasta specie. Ale mele coboara spre noi, stau alaturi de noi, dar nu vin pe deget. Nu sunt ca perushii. Le poti prinde, dar e recomandat sa faci treaba asta doar cand e absolut necesar. Se sperie, ce-i drept. Iar asta inseamna stres si implicit viata zebrutei va fi mai scurta.

Cand le prinzi, mare grija!!! Sunt foarte fragile. Sa nu le alergi prin casa daca le-ai dat drumu si nu stiu inca sa intre singure in colivie. Mai bine asteapta sa vina seara, stingi lumina si le iei ushor sa le bagi tu. Din fericire treaba asta nu trebuie s-o faci de prea multe ori. Odata ce au vazut pe unde se iese din colivie, vor stii sa se si intoarca in ea atunci cand le e foame, sete sau somn.

Cu imblanzitul e ca la orice pasare. Poti s-o imblanzesti, poti sa nu. Noi avem o cunostinta care are o singura zebrutza si vine s-o mangai pe codita. :heart: Deci, se poate. big_smile Oricum, vei fi asa de incantata de ele incat nici nu o sa observi ca nu-ti vin pe deget sau nu-ti mananca din palme.

E incredibil cat de multa bucurie iti poate aduce o inaripata! :heart:  :heart: :heart:

Adriana

33

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Verisorul meu a avut 2 ! Un mascul si o femela ! Femela i-a murit . Stiu ca mananca putin , pot sa scape adik pleaca cu prima ocazie si sunt foooarte galagioase !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

34

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Inseamna ca nu a avut nicodata perushi. Sa vezi acolo galagie! smile Zebrutzele canta, ca orice cinteza, dar, crede-ma ca nu sunt deloc galagioase.

Adriana

35

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Daaaaa, perusii fac galagie, insa nu ma deranjeza! Zebrutele canta incet si sunt dragute si adorabile! Mi-ar placea sa-mi iau si eu o pereche! :k: :heart: :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

36

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

si  mie  imi  plac  wink

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

37

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Iusty, ai face o alegere foarte buna! Sunt foarte simpatice. Iar daca ai nimeri si o fetitza alba, cum e Zizi a mea, chiar ai sa zici ca ai un fulg de nea in casa! :heart:

Adriana

38

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Pai una alba si una gri! E un crescator de pasari in Brasov, unde locuiesc! wink De la el o sa achizitionez 2 zebrute si poate un canar! wink

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

39

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Foarte tare! :bravo: Ce bine ca le iei de la crescator. Asa o sa stii cand au iesit din outz. :heart:

Adriana

40

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Aha! De abea astept! :heart: :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

41

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Poze noi cu Zizi si Zuzu. :heart: Lui Zizi i-au cazut penutzele din coada. Naparlim. big_smile

Adriana

42

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Frumoase zebre.si eu am unele exact la fel.Sunt foarte active insa eu nu le dau drumul prin casa.Prima si ultima data au inceput sa zboare haotic si sa se loveasca de fiecare obiect.abosesc f f rpd si speriate S-au izbit de geam cazand jos:bang:De atunci m-am invatat minte.tu ai reusit sa le dresezi cumva pe ale tale?

43

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nu le-am dresat. Cred ca pur si simplu am fost norocoasa. A doua zi cum le-am luat, le-am dat drumu in camera, dar mai pe seara. Si cand a fost ora de culcare, am stins lumina, le-am prins usor si le-am bagat in colivie. In zilele urmatoare, cum au descoperit pe unde se iese din colivie, asa au stiut sa si intre. Recunosc ca la prima iesire, si Zuzu a luat un cioculetz in geam, dar, surprinzator, a fost singura data. In rest, intra si ies din colivie cand vor ele, au locurile lor preferate in camera, mai coboara si pe jos, pe la noi... Cum spuneam, nu le-am dresat. Pur si simplu am fost norocoasa. :heart:

Adriana

44

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

va rog ajutati-ma...am 4 zebrute dar fac oua si nu le clocesc...2 sunt pereche mai veche au facut oua...si au scos un baietel...am luat eu o fetita k sa fie pereche dar nu stiu de ce nu mai clocesc ouale de knd am aduso pe cea noua acasa sad( ce as putea sa fac?:(:(

45

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

alife ai si zebre australiene? am crezut ca numai perusi deci tu in total cu tot cu zebre ai 9 pasari si ce mai ai

Adaugat: 23-05-2009 21:02

vreau si zebre australiene smile eu vreau cam multe :rusine:

I love animals :heart:

46

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

adytza_deea2007 wrote:

va rog ajutati-ma...am 4 zebrute dar fac oua si nu le clocesc...2 sunt pereche mai veche au facut oua...si au scos un baietel...am luat eu o fetita k sa fie pereche dar nu stiu de ce nu mai clocesc ouale de knd am aduso pe cea noua acasa sad( ce as putea sa fac?:(:(

Din pacate nu stiu ce sfat sa-ti dau, eu sunt la inceput de drum cu zebrutzele. Incearca sa le separi, iar viitorii parinti sa stea feriti de agitatia celorlalti, poate asa vor relua clocitul. Mult succes iti doresc!

Adaugat: 27-05-2009 00:33

luky-muky wrote:

alife ai si zebre australiene? am crezut ca numai perusi deci tu in total cu tot cu zebre ai 9 pasari si ce mai ai

Da, recunosc :rusine:. Iar mai nou, am 10 pasari. big_smile
Iar in legatura cu faptul ca-ti doresti cam multe, sa fim seriosi. Nu cred ca doua zebrutze reprezinta prea mult. Nici nu ai sa le observi. :wis: big_smile Si ar fi pacat sa nu-ti iei. Sunt asa de dragalase! :heart:

Adriana

47

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

multumesc elfie pt sfat...le-am separat si o pereche au inceput deja sa cloceasca,au patru oua iar ceilalti sunt la stadiu de giugiuleli...imi iubesc zebrutele :heart:

48

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ma bucur mult sa aud o asemeanea veste buna! :bravo: Mult succesc cu zebrutzele si sa ne tii la curent cu evolutia lor!
Toate cele bune! :pup:

Adriana

49

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

am si eu o intrebare am 2 zebrute australiene de 3 saptamani si masculul a inceput sa-i smulga penele femelei de sub coada si de langa aripi aveti idee de ce?:cry:
ce pot sa fac?
apropo pe zebrute le cheama cipii si belluta

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

50

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

la zebrute nu stiu hmm poate din cauza ca sunt in perioada imperecherii hmm

l-ai mai lasat vreodata liber perusul? stie sa zboare? daca nu stie din cauza asta se loveste de orice wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki