376

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

bietul de el ... este greu cand te desparti de aceste sufletele  :angel:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

377

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Imi pare rau pt pierderea lui Alex neutral

378 (edited by alex.coco 03-07-2011 10:59)

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Imi pare foarte rau Estera! :angel:  neutral

379

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Va multumesc ca sunteti alaturi de mine  :hug:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

380

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

imi pare foarte foarte rau Estera! sad stiu prin ce treci... e groaznic.... insa poate acolo unde este, ii e mai bine si te vegheaza de sus! sad

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

381

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Multumesc tania ca esti alaturi de mine .

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

382 (edited by naria 30-12-2012 23:52)

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

aici ,in italia preturile sunt mai piperate,o pereche de la pet shop in jur la 95 euro ,dar se poate negocia chiar si la magazin ,nu doar la piata smile cum e la noi . alte preturi ,pt alte specii aproximativ ,de la privat intai : canari 5 euro ,nimfe 10 euro ,micul alexandru 30 de euro ,si capra 20 euro ,in magazin e aproximati dublu ,eu am cumparat de la privat canari ,nimfe,capre si micul alex la preturile de mai sus ,doar cantareti de la magazi ,ma indragostisem de ei ,a si sa nu uit o nimfa din acelasi magazin la pretul de 21 de euro ,au facut 50 la suta reducere ,pretul intial fiind 42 de euro ,in general prefer sa cumpar de la privati,si pt pret ,dar si pt faptul ca reusesc sa vad conditiile in care sunt tinuti ,mai invat una alta de la ei ,si nu in ultimul rand nu cumpar o pereche de la aceaiasi persoana ,riscul sa cumpart frati .deci masculul de la unul si femela din alta parte .ok cu cantaretio sper sa nu ma fi ars .
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 31-12-2012 00:52[/merge_posts_bbcode]

surpriza ,sper sa mearga totul bine ,de cand am perechea ,domnita sta mai tot timpul in cuib,el ii da sa manance si ,uite ce am am gasit de Craciun

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

383

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Frumoasa surpriza!

384

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

acum sunt 2 oua .cam lenesa dar asta e .
La multi ani!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

385

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Buna Seara!
Mascul sau femela?

386

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Azi mă alătur și eu acestui forum.  Începând de ieri am 2 noi prieteni înaripați.  Tara și Axel.

387

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Bine ai venit .Sa-ti traiasca noii prieteni si sa te bucuri de ei.Asteptam si poze ,sa- i vedem si noi,si sincer,poate prinde viata din nou si forumul asta,caci e slab tare cu activitatea pe aici,nu stiu ce se intampla,parca nu ar mai avea lumea papagali.Sanatate si o zi frumoasa!

388

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Va salut pe toti. Sunt nou pe acest forum. Ma numesc Sergiu si sunt din Iasi.
Intampin si eu o problema cu un mascul de kakariki. In urma cu aprximativ doua luni am cumparat 2 papagali kakariki, unul verde si unul galben. Se vroia a fi o pereche dar s-a dovedit ca erau ambii masculi. In prima saptamana cel verde l-a batut pe cel galben bine de tot pana am fost nevoit sa renunt la unul dintre ei. Cel galben fiind mai sociabil si mai lipicios l-am pastrat pe el. In fine, totul a decurs foarte bine, din prima saptamana a inceput sa vina pe mana, sa faca baie in chiuveta, sa exploreze toata casa. De aproximativ 2 saptamani am observat ca a devenit cam agresiv. Cand ma apropii cu mana de cusca sare si se repede furios cu ciocul la mine. Nu musca, face asta mai mult la intimidare. Acum vine adevarata problema. Duminica m-am decis sa-i cumpar o pereche. Am dus-o acasa, lui i-am dat drumul si a plecat prin camere. Am bagat-o pe ea in colivie si am lasa portita deschisa. Cand a revenit in camera cumva s-au speriat amandoi. Au stat o perioda si s-au studiat dupa care ea a iesit afara din colivie. S-au tatonat reciproc dar fara mari probleme. Cand i-am bagat in colivie a inceput razboiul. El a inceput sa o fugareasca si sa ii zmulga penele. In acea seara am lasat-o pe ea in colivie si pe el afara. Ieri i-am lasat liberi pe ambii dar nu par sa se imprieteneasca. Prin camera se neglijeaza. Cand ea se duce pe colivie el vine si o fugareste. Aseara am mai adus o cusca si acum ii tin separat.
Exista oare vreo posibilitate sa o accepte? Deocamdata nu da nici cel mai mic semn ca ar fi interesat de ea. Problema e ca el si-a facut cate o partenera in orice loc care se poate oglindi. Sta cate o jumatate de ora in fata oglinzii cantand si regurgitand mancare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

389

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Buna ziua.Sper ca subiectul sa se reanime, am de putin timp un cuplu de kakariki si as avea  multe intrebari de pus celor mai experimentati.