6,176

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

LucianAlin wrote:

Peste o luna face 1 anisor!

Scuze, nu am citit cu atenție. Eu zic ca da , baiat ar fi . Dar pana nu ii apare inelul nu poti stii sigur big_smile

6,177

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Adopt-cumpar baiat matur ,bland,care vorbeste, de micul alexander.Am o fata galbena ,blanda ,care vorbeste si vreau un baiat pentru ea.O sa fie bine ingrijit si iubit la fel ca si fetita noastra.

6,178

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ziua! Noi am luat acum 2 ani o femela micul alex, blanda, cuminte si ingrijita. Prolema este ca era deja obisnuita cu un anumit stil de viata si cu vechii propietari, cand ajuns la noi prima luna fost foarte apoi dupa aceea a inceput a fi agrasiva cu noi si am fost nevoiti sa ne obisnuim cu ea si invers . Cel mai indicat este sa luati unul neinblanzit si la o varsta mai frageda 4 sau 5 luni asa se va obisnui si cu mediul in care va trai si cu femela. Mult Succes!

6,179

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Aveti idee de ce alex are momente cand se enerveaza si loveste cu cu ciocul in bara, jucarii, crengutele din colivie etc si scoate si un sunet gen marait smile, face asta de cand era micut!
Si cand ramane singur si incepe cate un concert cu niste sunete inalte de se aude de la 2 strazi distanta.
In ceea ce priveste vorbitul nimic, la fel cand ramane singur scoate ceva sunete( bombanit, miorlait) doar atat, vorbesc si imi petrec cel putin o ora pe zi cu el atat eu cat si sotia insa el ma prefera pe mine( nu stiu de ce?!?)desi ea la hranit cu mana cand a fost micut.( peste 2 saptamani face 1 an)
Voi ce parere aveti?
Astept sfaturi si informatii de la voi.
Multumesc!

6,180

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

LucianAlin wrote:

Aveti idee de ce alex are momente cand se enerveaza si loveste cu cu ciocul in bara, jucarii, crengutele din colivie etc si scoate si un sunet gen marait smile, face asta de cand era micut!
Si cand ramane singur si incepe cate un concert cu niste sunete inalte de se aude de la 2 strazi distanta.
In ceea ce priveste vorbitul nimic, la fel cand ramane singur scoate ceva sunete( bombanit, miorlait) doar atat, vorbesc si imi petrec cel putin o ora pe zi cu el atat eu cat si sotia insa el ma prefera pe mine( nu stiu de ce?!?)desi ea la hranit cu mana cand a fost micut.( peste 2 saptamani face 1 an)
Voi ce parere aveti?
Astept sfaturi si informatii de la voi.
Multumesc!

Vezi sa nu fie femela de fapt smile de obicei cam asa se fixeaza ei , pe sexul opus.
Nu mai stiu daca tu ai spus ca are un an si ceva . Aaa uite ca scrie ca face un an . Pai .. ca si copii unii vorbesc la 6-8 luni , altii peste un an . Depinde smile
Noi spre exemplu suntem prieteni foarte buni , insa e timid inca si nu scoate prea multe sunete.