1

Topic: Papagal nimfa bolnav fara diagnostic

:grey:  Am un papagal nimfa pe care l-am achizitionat acum 5 luni dintr-o crescatorie. A doua zi de cand l-am luat am observat ca sta numai in coltul coliviei fara chef de viata.
  In aceste 5 luni am observat urmatoarele simptome:
-are secretii la ochiul drept, il tine mai mult inchis si i se lipeste mereu puf, deranjandu-l si iritandu-l mereu;
-limba, de la jumatatate inspre gat i s-a facut rosie ca si cum ar sangera si are doua bube mari care la baza sunt rosii si spre varf sunt albe(au aspectul unor cosuri);
-il mananca nasul tare si se scarpina incontinuu incat si-a dublat narile;
-tine aripile lasate ca si cum e foarte deprimat;
-de obicei are labutele reci;
-astazi am observat ca a facut fecale de culoare neagra si nici nu a mancat nimic toata ziua.
Prima data l-am dus la un medic veterinar care a spus ca are lipsa de vitamina A. I-am pus picaturi de vitamina in apa, dar starea papagalului s-a inrautatit dupa o saptamana.
  Apoi l-am dus la un alt medic veterinar care a spus ca l-a tras curentul la ochi si mi-a spus sa ii pun kanamicina pe ochi. Dupa 8 zile de tratament papagalul avea secretii si mai mari.
  M-am dus din nou la veterinar pentru ca s-a cojit  pielea cu tot cu pene din jurul ochiului bolnav, de la ureche pana la cioc si pana la jumatatea capului. I s-a pus o picatura in spatele gatului ca poate avea raie. Nu a functionat si a inceput sa se scarpine tare in nas largindu-si narile foarte mult si stranutand foarte des. Mi s-a dat un antibiotic pentru raceala pe care i l-am dat timp de 10 zile, dar nu a avut nici un efect.
  La un moment dat cand incercam sa-i dau pastila am observat bubele din gura si l-am dus repede la veterinar. Acesta mi-a spus ca are varsat de vant si mi-a dat un alt antibiotic tot sub forma de pastile pe care i le-am dat timp de 18 zile. Nu a functionat si starea papagalului nu s-a schimbat deloc.
Am sunat la un alt medic veterinar care mi-a spus si el ca papagalul are varsat de vant si sa ii pun albastru de metil in apa. Ii pun albastru de metil in apa de o luna si starea lui e tot la fel. 
  Va rog sa ma ajutati cu un sfat macar, fiindca nu stiu ce sa mai fac. Il iubesc foarte mult. Multumesc.