14,776 (edited by costymoraru 09-05-2015 16:53)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Cred ca boala aceasta e se aseamana in ochi rosu si cu mancarimi respiratie greoaie pofta de mancare nu mai e asa mare .....molesit si doarme mult...acum intrebarea mea este urmatoarea e bine sa.i bag in bolu cu apa antibioticu sau sai bag si in bol si sa.i dau si cu seringa sa bea...?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 30-04-2015 23:36[/merge_posts_bbcode]

Sa.i bag in apa cu antibiotic si vitamine? Sau sa las doar apa  cu antibiotic. ..
????

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 30-04-2015 23:43[/merge_posts_bbcode]

La ochi l.am dat cu un pic de crema de galbenele am pus pe un betisor cu vata si i.am pus chiar un pic...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-05-2015 16:53[/merge_posts_bbcode]

Cocuta si.a mai revenit dar cand scapam de una dam de alta..azi am vazut ca ia aparut langa cioc ceva ca o cojita ce ar putea fi? A mai intampinat cineva problema asta...am sa atasez si niste poze

14,777

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Nu imi dau seama, poate sunt resturi de la vomitat, incerca sa-l cureti usor cu ceai de musetel caldut.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,778 (edited by costymoraru 09-05-2015 22:03)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Poate fi raie...sau ceva de genu?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-05-2015 22:03[/merge_posts_bbcode]

E asa ca o pielita sau asa ascutita chiar nu stiu..poate sa fie de la vomitat?

14,779

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Da poate fi de la vomitat, s-a intarit pe fulgii din jurul ciocului.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,780

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Da..am inmuiat cu ceai de musetel si a cazut pana la urma..e ok....cocuta si.a revenit complet e ca si inainte...mananca zburda prin colivie...e ok...inca nu i.am dat drumu afara de 2 saptamani...l.am tinut in antibiotice si acum e ok....sper sa nu  mai apara iar probleme...am cheltuit o gramada de banii dar am reusit sa.l salvez ca puteam sa inchid ochii si sa stau sa vad ce va fi va fi....dar nu ma lasat inima sa vad cum statea suparat si slabir si suferea...acum am observat o chestie  are o nara infundata....deasupra la cioc are 2 gauri si una e infundata ce sa fac?

14,781

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Incearca sa-i faci "inhalatii". Practic  invelesti colivia cu un prosop ( daca ai o colivie mai mica cu atat mai bine ) si sub prosop, inafara coliviei, pune un imbric sau o oala cu ceai aromat, fierbinte, sau chiar inhalant, sa se faca abur acolo la el, sa se inmoaie ce are in nara si sa poata el sa stranute afara ce are intarit acolo ( probabil tot resturi de voma sau secretii de la boala lui ).

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,782

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

si ai grija sa nu versi ibricul cu ceaiul fierbinte ...sa nu cada ceva. Doamne fereste.

1 :malex: 1 :caine:

14,783

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Perusilor li se poate pune un cuib interior,cum este acela pentru cinteze?Am o colivie rotunda 40x70(inaltime) si nu as vrea sa o tai ca sa pun un cuib extern.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

14,784

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

gaby354 wrote:

Perusilor li se poate pune un cuib interior,cum este acela pentru cinteze?Am o colivie rotunda 40x70(inaltime) si nu as vrea sa o tai ca sa pun un cuib extern.

Nu, nu se poate...perusii nu sunt cinteze, in mediul lor natural ei sapa in scorburi de copac, prefera cuiburi fara substrat , eventual cateva fire de rumegus.. In cel mai rau caz, daca nu vrei sa tai colivia, ataseaza un cuib exterior din lemn pt. perusi , pe una din gaurile de la hranitoare ( asta inseamna ca va fi la baza coliviei nu la inaltime unde ar trebui sa fie ).

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,785 (edited by costymoraru 29-05-2015 21:00)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Ce inseamna chestia asta? Cu ce il pot trata? E grav? La veterinar nu mai pot merge ca ma costa 50 de lire...3milioane...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 29-05-2015 21:00[/merge_posts_bbcode]

In rest e ok....se joaca mananca bea apa e vioi....dar ia iesit chestia asta

14,786

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

se trateaza cu ulei de parafina parca,intra si tu pe net,nu am avut perusi sa iti spun ce are,dar se pare ca are un parazit gen raie cu crescente,eu am tratat un miculalexlaceva asemanator cu endectocid,o picatura!!! dupa ceafa o data pe saptamana,doar de doua ori,asta ca este salbatica si nu o pot trata altfel,dar la tine merge cu unguent,ulei de parafinasivitamina A
https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/sfaturi-utile/probleme-de-sanatate/

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

14,787

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Ms...o sa incerc sa caut poate gasesc...dar raia asta se ia? La om sau la alte pasari?

14,788

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

ramurile de corcodus sunt toxice pentru perusi? vreau sa-i pun in colivie sa stea pe ele, dar s-ar putea sa le roada ...

14,789

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Nu sunt toxice smile

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14,790

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

costymoraru wrote:

Ce inseamna chestia asta? Cu ce il pot trata? E grav? La veterinar nu mai pot merge ca ma costa 50 de lire...3milioane...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 29-05-2015 21:00[/merge_posts_bbcode]

In rest e ok....se joaca mananca bea apa e vioi....dar ia iesit chestia asta

salut,ai tratat-o pe cocuta?perusii sunt sensibili rau de tot,nimfele mi se par urmatoarele,eu cu micul alexander nu am avut nicio neplacere in afara de o raie usoara deplumanta,care am scapat relativ usoar de ea

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

14,791 (edited by mirela72 19-08-2015 14:14)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Ce va mai fac copilasii?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-08-2015 13:55[/merge_posts_bbcode]

:perus:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-08-2015 13:56[/merge_posts_bbcode]

:perus:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-08-2015 14:14[/merge_posts_bbcode]

La mine fetita roade tot ce prinde de cateva zile.

14,792

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Am o mare mare problema. Papagalita mea oua incontinu de un an de zile. Cred ca a facut 8 serii de pui una dupa alta. Am incercat toate modalitatile posibile de a o opri. Am separat.o de mascul,insa a facut oua sterpe, singura, am acoperit.o la ora 6 seara pana la 8 dimineata, nu au avut nicio jena. Efecrif face asta de un an de zile, iar eu una nu inteleg cum de mai poate, aproape ca nu mai rezist eu la atatia pui, iar ea continua. La ultima serie s.a vazut clar ca nu mai avea chef, adica s.au batut in cuib si au omorat toti puii si nici nu clocea prea mult, dar azi a facut un nou ou. Nu stiu ce sa mai fac, e de.a dreptul ciudata aceasta situatie. Va rog din suflet sa ma ajutati!

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,793

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Singurul sfat pe care-l pot da eu ,e sa-i scoti cuibul si sa o separi de baiat si daca tot face oua  sa i le arunci, nu o mai lasa sa cloceasca. Scoatei cuibul urgent.

14,794

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Va Salut,ma numesc Marian ,am 22 de ani si sunt din bucuresti.
Am si eu un perus pe care l-am crescut la mana dar nu stiu daca este fetita sau baietel.
Are in jur de 2 luni de zile,mananca singur acum,in poza il tineam asa deoarece nu avea stare sa fie pozat  big_smile Imi cer scuze pentru mana putin murdara (facusem cv la masina   :hihi:   )


Astept parerile voastre.Multumesc!

14,795

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Pare a fi fetita,fetele au alb in jurul narilor care pe parcurs se deschide la culoare, iar baietii au un albastru mai deschis care pe parcurs se inchide la culoare si devine un albastru mai intens.Sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea.

14,796

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Multumesc frumos. smile

14,797 (edited by anamaria47 19-09-2015 10:33)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

heyy...am si eu doua nimfe fata si baiat(grey si lutino) si fac o luna pe 28 septembrie de cand le am deci practic nici o luna nu este.. aa si ele au 6 luni....Va rog ajutatima cum sa ma apropiii de ei??CAND POT SA LE DAU DRUMUL PRIN CASA??iam dat odata drumul la baiat si sa lovit de geamuri si pereti si imi era frica sa nu pateasca ceva si lam bagat inapoi in colivie....SCUZATIMI OFFTOPICUL DAR SUNT ''disperata'' nustiu ce sa mai fac raspudetimi va rog frumos!!! sad(
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-09-2015 10:33[/merge_posts_bbcode]

heyy marian ma poti ajuta cu niste sfaturi ?

14,798

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

O sa  incerc sa te ajut dar iti spun de la inceput ca o sa fie foarte greu ( sincer eu nu am putut reusi sa imblanzesc 2 perusi ),stiu ca o sa ti se para aiurea dar mie imi place sa spun pe fata adevarul.
-in primul rand o spun din proprie experienta ,am avut mai multe perechi de perusi care i-am cumparat din Petshop-uri ,si care din pacate nu am putut sa ai imblanzesc,am incercat diverse metode gasite pe net (unele chiar si cu lunile,si tot degeaba),sa ai rabdare,sa comunici cu ei,sa petreci mult timp in prezenta lor.Din pacate nu au avut nici un rezultat ,asta iti spun din experienta mea.

In legatura cu rugamintea ta,eu sunt de parere ca daca sunt 2 ai sanse foarte mici,am avut un perus bland si unul salbatic,si nu am reusit sa il pot imblanzi din cauza ca sunt foarte influentabili (exemplu: daca cel slbatic se speria de mine si cel bland zbura cu el)

14,799

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Copilasii mei cei dragi,care nu vor sa stea la poze.

14,800

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

:heart:  :heart:  Sa-ti traiasca, frumosii !

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu