6,126

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu m.am interesat cat ar costa stiu ca sunt din astia ce pleaca cu microbuse fac Romania Anglia si merg si in Bucuresti...nu stiu cat costa stiu ca si.a cumparat un prieten o bicicleta si a trimis.o in Ro si la costat 25 de lire....cred ca ia la kg nu stiu exact

6,127

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

asa am inteles si eu 2 lire kg parca,merita numai daca iau la minim 3 kg mancarica

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,128

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Mda....

6,129

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

trebuie sa ma lamuresti cu amazonul asta sau de unde iai tu?
ca pe amazon uk 5lb costa 35 lire si pe amazon.com costa 29 dolari,ce naiba e dubul la pret pe amazon uk

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,130 (edited by costymoraru 24-05-2015 23:39)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Azi dimineata pe la vre.o 10 a inceput sa planga dupa mancare mai ciuguleste el prin bol da nu se satura cu ce e acolo adika nu mananca el sa se sature...si i.am dat iar formula si pe urma mai trebuia sa.i dau de seara vezi de treaba pe la 13..14 a inceput iar sa planga dupa papa si i.am mai dat o tura si in seara asta la fel pe la 20.21 i.am dat...nu mai mananca chiar asa mult dar baga kam 15ml..12ml....depinde...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-05-2015 23:38[/merge_posts_bbcode]

Auzi eu am un site de unde cumpar eu preturile sunt ok si de calitate...mi.a zis de site asta propietaru lui sky...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-05-2015 23:39[/merge_posts_bbcode]

http://www.northernparrots.com/mobile/kaytee-exact-hand-feeding-formula-parrot-prod577103a/?from=cat


Order it today for next day delivery please

Mix water and food

6,131

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

am vazut,dar mi se pare ciudat ca pe amazon .com pretul este in dolari si pe amazon uk in lire,asta insemna dublu  la pret,atat sa coste traversarea oceanului?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,132

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu stiu...chiar nu stiu...ce pot face eu e sa.ti aduc in august cand vin in Romania sa.ti aduc eu si cand ajung in tara iti trim prin curier ca e mai ieftin....Sky al meu nu ieri nu a vrut sa manance de loc formula...nu stiu de ce..ia dat a mea dimineata pe la 8 abia o inghitit 5 ml...si seara pe la 21 iam dat iar si tot de geaba nu a vrut sa manance de loc in achimb coboara la bolu cu mancare si ciuguleste de acolo si bea si apa dar nu mananca cat sa i se umfle gusa cum era cand i dadeam formula  ....
Ce sa fac?  Vre.un sfat?

6,133

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai vezi ca ce mananca ii ajunge,sa nu te ingrijorezi,lasa-l o zi si nu ii mai da deloc,dar sa ai tot ce trebuie in boluri,si dai mar tu intre mese din mana,daca merge asa,gata cu papica la lingurita

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,134 (edited by costymoraru 27-05-2015 07:28)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai am vazut ca merge foarte des la bolu cu mancare si tot rontaie pe ele le mai scapa din cioc si ui asa...are un bol cu mancare si unu cu apa...daca nu s.ar fi saturat zic eu ar face iar asa ca si curcile si cerea de papa....a mea a zis ca ieri nu o cerut de loc papa si tot acolo era la bolu cu mancare manca...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-05-2015 07:13[/merge_posts_bbcode]

Dar nu i se mai unfla gusa ca inainte sau poate nici nu se mai vede asa bine ca deja penaju ia credcut chiar bine

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-05-2015 07:28[/merge_posts_bbcode]

Stie cineva daca pot sa transport un papagal din Anglia in Romania...o sa plec in concediu 3 saptamani si aici nu am cu cine sa.l las....trebuie acte sau ceva? O sa merg cu masina personala si fac 2 zile... Poate sa pateasca ceva?  Este vorba de Sky... Nu vreau sa.l las aici...

6,135

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

atunci costy ,cand ajungi in romania,trimite-mi si mie un kaytee exact,formula pt pui ,la punga de 2,2 kg,si sti ce mai vreau,si te sfatuiesc si pe tine sa il inveti pe sky deacum,peleti sau pufuleti,sau pufarine pt ei ,nu stiu cum naiba se cheama,dar o sa vezi diferenta,poate manca usor,il poti dreasa cu acesti mici pufuleti,dandu-i ca recompensa cand ceva reuseste,cum ar fi si vorbitul,si nu mai fac mizerie deloc,pt ca ii inghit si este super ok,intereseazate,tot de la kaytee am vazut,ma uit diseara si iti dau un link

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,136 (edited by costymoraru 31-05-2015 18:38)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pa.i trimite.mi linku sa vad la ce te referi...eu chiar as vrea sa.l invat sa vb si sa il dresez cat de cat...formula de 2 zile nu a mai mancat ...mananca doar seminte ce i.am luat eu....oare e ok? E normal sa nu.i mai fie gusa asa umflata?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 31-05-2015 18:32[/merge_posts_bbcode]

L.am mutat pe sky intr.o colivie noua dar is trist ca de 2 zile nu l.am prea vazut sa manance:((( i.am pus apa mancare in boluri si de geaba....apa a baut dar mancare intra in bolu cu mancare si da cu picioarele in ea si totata o scoate din bol...nu stiu ce are...i.am facut azi dimineata formula si nu a vrut sa manance...nici macar o seringa formula nu a mai mancat de vrw.o 4 zile ...dar in colicia aia mica veche manca mixu de seminte acum doar o arunca ....ce sa fac? I.am dat mar si a mancat dar seminte nu mai manca am de 3 feluri in colivie.

Va rog sa.mi raspundeti ce.i ce aveti cunostinte...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 31-05-2015 18:38[/merge_posts_bbcode]

I merge si burta face moale asa ca apa....sa.i dau orez fiert??

6,137

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

lasa-l liber undeva in stalivul ala care l-ai facut si punei acolo bolurile de mancare,poate nu ii place sa stea inchis,si tre sa comunici mult cu el,e o periada dificila trecera asta de la mancare cu seringa la cea cu seminte,o parte din pui isi pierd cheful de viata daca nu reusesc sa se adapteze,iti sugerez sa stai in fata lui sa vb cu el,sa il mangai,si sa manaci seminte exact in fata lui,semintele sa le ei dintr-un bol deal lui pe care il pui intre tine si el,trebuie sa te auda cum spargi semintele,normal din curiozitate ar trebui sa incerce,semintele ar trebui sa le pui o ora in apa rece sa se imoaie coaja,tre sa te descurci

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,138

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ms de raspuns...o sa incerc azi cand ajung de la lucru sa fac cum ai zis..am observat ca nu.i place sa stea inchis dar nici afara nu pot sa.l las toata ziua...dupa el ar sta toata ziua afara....tedymixu are seminte decojite ar putea sa manance dar ti.am nu prea mananca....aseara a stat ce a stat si parca a ciugulit ceva...o sa incerc sa fac azi cum ai zis sa.l las mai mult prin camera...am vazut ca a inceput sa zboare...

6,139

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

revin si eu cu o poza, ca altceva chiar n am ce sa zic.
la noi totul e la fel smile

1 :malex: 1 :caine:

6,140 (edited by mihail74 04-06-2015 21:11)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

haide domne,ce frumoasa este printesa,sau poate fi printul peste 1 an
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-06-2015 21:05[/merge_posts_bbcode]

inox versus plastic comestibil?doamne ce putere au in cioc ,sa nu bagi mana sa ii prinzi pe cei care nu au fost crescuti la mana ca va rupe degetul

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-06-2015 21:11[/merge_posts_bbcode]

https://www.facebook.com/pages/Papagali-blanzi/864735070263295

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,141 (edited by costymoraru 12-06-2015 18:24)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Sky al meu creste vazand cu ochii e foarte prietenos doarme pe mine vine si imi mananca din farfurie ae urca pe umar zboara pe cap nu mai scapi de el..asa ceva imi doream...oare cu vb cum sa.l invat?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-06-2015 18:10[/merge_posts_bbcode]

Sky

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-06-2015 18:24[/merge_posts_bbcode]

De la cat timp pot sa.l invat sa vorbeasca...si cum sa fac?

6,142

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu exista o varsta stabilita si nici o metoda batuta in ciue. Vorbeste-i orice, vorbeste-i cu drag ca unui copil. Presupun ca involuntar ti-ai format niste ticuri verbale cu el. Cu timpul va incepe singur sa-ti imite mai intai vocea, tonalitatea si mai apoi sa spuna cuvinte coerente.
Eu din plictiseala la peruselul meu ii citeam si subtitrarile de la filme...acum cand intru in casa ma asteapta cu "ce faci ma? "

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

6,143

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna seara! Aveti niste "copilasi" foarte frumosi.Vreau sa cumpar un mic alex si cautam pareri pro si contra dar cand am citit ce ati scris voi despre micutii alex parerile contra nu mai conteaza.Sunt fenomenali  :k:
Am gasit pe net un puiut de 3 luni.Cum imi pot da seama ca chiar are 3 luni? Inel nu are.
Vanzatorul,crescator de meserie se recomanda,mi-a zis ca poate face diferenta intre mascul si femela de la aceasta varsta.Din ce am citit este imposibil.El spune ca masculul are "funduletul" sau pe langa ceva mai bombat.......

6,144 (edited by costymoraru 03-07-2015 00:09)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ca sa fie pui trebuie sa aiba ochii negrii daca are un contur alb in jur e mai mare de 3 luni. Ciocul trebuie sa fie deschis la culare porocaliu spre rosu..exact ca al meu uitate la sky e pui si are 3luni acum...penele la 3 luni inca nu sunt crescute complet coada trebuie sa fie mai scurta...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-07-2015 00:09[/merge_posts_bbcode]

Inca un sfat sa.l iei cat mai mic daca gasesti si pui de o luna 2 e si mai bine pt ca se va acomoda cu tine si atunci iti va fi prieten pe veci eu am mai avut un papagal paco cand l.am cumparat avea 4 luni si nu am reusit sa.l imblanzesc in 5 luni pana l.am dat la o crescatorie...cu cat il iei mai mic cu atat o sa.l imblanzesti mai usor...

6,145

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc mult pt sfaturi!!!
Eu si la aceasta ora caut informatii despre alexuti,de o saptamana asta fac.Maine merg la vanzator sa-i vad pe micuti,poate voi avea doi de Alex in casa.Unul este copilul pe nume Alex.Sky e dragalas foc.Zici ca'i bibelou. :heart:
Cu cateii se impaca,oare se sperie?! Avem si un bulldog francez care culmea,latra de mama focului :wow:

6,146

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ti.ai cumparat papagal?

6,147

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu am luat....puiutul era cam salbatic rau.coada nu avea dar ochisorii erau cu alb nu negru complet.ciocul avea putin negru.In schimb era identic Sky.Penajul putin infoiat si bleu deschis.

6,148 (edited by mihail74 11-07-2015 22:28)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

am un prieten care mai are de vanzare,frescuti la mana,inca e timpul sa se faca transferul,daca doriti vb cu el si va trimite,pt dansul garantez eu,si eu am luat 4 papagali de la dansul si cu niciunul nu am avut probleme
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-07-2015 22:23[/merge_posts_bbcode]

Coco inainte de somn

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-07-2015 22:25[/merge_posts_bbcode]

Coco cu Mira la ora de iubire

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-07-2015 22:28[/merge_posts_bbcode]

Paco cu Cocuta,dimineata la ora de zbor,asa ca o inviorare

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,149

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

salut! n am mai intrat de mult pe aici. la noi nimic avansat ....dar nici n am avut timp sa ma ocup de el.
tot se scarpina....am impresia ca are paduchi sau nu stiu, ce imi recomandati?

1 :malex: 1 :caine:

6,150

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

salut! n am mai intrat de mult pe aici. la noi nimic avansat ....dar nici n am avut timp sa ma ocup de el.
tot se scarpina....am impresia ca are paduchi sau nu stiu, ce imi recomandati?

nimic,naparleste si e normal,paduchi de unde?ati luat  la pachet cu papagalul? smile

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor