6,101

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

cat de tare! vai, o jucarie de asta, pot sa zic ca e ideentiiicaaa ...e 30 de lei la animax!
super tare, felicitari!
cu ce le ai colorat?

1 :malex: 1 :caine:

6,102 (edited by mihail74 03-05-2015 10:49)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

cat de tare! vai, o jucarie de asta, pot sa zic ca e ideentiiicaaa ...e 30 de lei la animax!
super tare, felicitari!
cu ce le ai colorat?

merci,nu le-am colorat cu nimic,sunt cubulete dintr-un joc de copii,s-a marit micuta si nu se mai joaca cu ele,apoi lemn de salcie si inimioare cu minerale,nu stiu cat costa la petshop dar sigur nu sunt ca astea,tija e din inox,dar ce mai conteaza,am impletit ieri la greu,sper din tot sufletul sa le placa si sa se catere pe ele
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-05-2015 08:16[/merge_posts_bbcode]

ideea pleca de la o jucarie asemanatoare primita in dar impreuna cu coco,am desfacut-o si pe aceea si i-am mai schimbat niste lemne roase si le-am mai amestecat intre ele piesele ,cum ar fi nodurile acelea de sfoara,vrei sa iti arat dif cu ce am cumparat eu de la petshop?fac acum o poza sa se vada diferenta

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-05-2015 08:22[/merge_posts_bbcode]

diferenta consta in faptul ca a costat 26 lei cea mica din stanga,are cubul acela care este din BCA,da BCA cum am scris si se citeste,vreau eu sa fiu intelegator dar BCA-ul e bun daca il rod pasarile?ai mei asta au facut si l-am scos din colivie pana cand am zis ca le fac eu cu mana mea altele,care se vad in poze

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-05-2015 10:49[/merge_posts_bbcode]

si tot din culise,mai am partea de jos si "mobilatul",dupa aceea coco si  mira nu au decat sa sboare cat vor,latime de 204 cm,cam mare

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,103

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

cu ce le ai gaurit? lemnele si blocurile

1 :malex: 1 :caine:

6,104

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

cu ce le ai gaurit? lemnele si blocurile

e chiar in poza,o bormasina cu acumulator,simplu,burghiu de 5 mm si dai bataie

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,105

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

papagalului mei ii tot cad penele, nu stiu de ce, oare e perioada lui de naparlire? sau are vreo boala ceva?

1 :malex: 1 :caine:

6,106

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

papagalului mei ii tot cad penele, nu stiu de ce, oare e perioada lui de naparlire? sau are vreo boala ceva?

naparlire,ai mei arata ca dupa bombardament

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,107

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

multumesc mult, sa le faci niste poze smile)
si cat dureaza naparlirea asta? ...

1 :malex: 1 :caine:

6,108

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ok,am sa le fac,mai ales lui Bubu

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,109

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Papagalul meu este un distrugator, ii place sa desfaca atele, sforile, ce i mai infasor eu acolo. Sa rontaie tot ce gaseste!
nu am avut timp sa ii caut niste sfori mai groase, nici jucarii sa ii fac...nici la petshop uri nu prea am gasit ceva frumos.

1 :malex: 1 :caine:

6,110 (edited by costymoraru 17-05-2015 21:50)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna tuturor...ce mai faceti? Ce va mai fac inaripatele? Eu azi am achizitionat un micul alexandru de cateva saptamani...abia ia crescut penele are si inelus la picior....e cuminte...curios...nu stie ce e frica...trebuie sa merg sa.i cumpar mancare pentru papagali gen formula 1 pudra cu vitamine minerale ..etc..propietaru mi.a dat intr.o pungulita k.am pentru o saptamana...dar trebuie sa merg si sa.i iau....cine imi poate da si mie niste detalii de cate ori trebuie hranit pe zi? Am inteles ca apa nu beau doar amestecul acela pudra aia cu apa si tre sa.i indoi o lingura si sa.i dau si sa o fac asa mai moale..la temperatura pana in 38..40grade mai astept pareri de la cunascatori.....orice sfat e bine venit
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 19:36[/merge_posts_bbcode]

Prima poza

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 21:41[/merge_posts_bbcode]

Are 7 saptamani si deja i.am pus numele sky pentru ca are culoarea cerului are capul alb pieplul albastru deschis si codita iar alba ....i.am luat o cutie de plastic si pe fund nu stiu ce sa pun ca face caca si tot sterg dupa el si am mers la un pet shop si aia prosti nu stiau ce sa.mi dea era iarba uscata rumegus si un fel de hartie si aia o zis sa iau hartie ca rumwgusul e pentru hamsteri...puteti sa.mi dati un sfat ce sa le pun sau daca e buna hartia asta? L.am vazut ca tot ciuguleste la hartie si mi frica sa nu inghita....

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 21:50[/merge_posts_bbcode]

Poze cu locasu lui..

6,111 (edited by setris 17-05-2015 21:55)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Rumegusul este cel mai bun ! Hranirea nu asi putea spune.Deobicei se hraneste atunci cand are gusa complet goala. La hranire se da pana este plin complet. Temperatura hranei trebuie sa fie intradevar la 38-40 de grade, eu ii spun la temperature limbii ( am gustat de multe ori mancarica pt. puiuti ). Pe langa formula dedicata ii mai poti adauga si fulgi de porumb dati prin rasnita, amestec de seminte rasnite, ou fiert tare, seminte decojite.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

6,112 (edited by mihail74 17-05-2015 22:17)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Buna tuturor...ce mai faceti? Ce va mai fac inaripatele? Eu azi am achizitionat un micul alexandru de cateva saptamani...abia ia crescut penele are si inelus la picior....e cuminte...curios...nu stie ce e frica...trebuie sa merg sa.i cumpar mancare pentru papagali gen formula 1 pudra cu vitamine minerale ..etc..propietaru mi.a dat intr.o pungulita k.am pentru o saptamana...dar trebuie sa merg si sa.i iau....cine imi poate da si mie niste detalii de cate ori trebuie hranit pe zi? Am inteles ca apa nu beau doar amestecul acela pudra aia cu apa si tre sa.i indoi o lingura si sa.i dau si sa o fac asa mai moale..la temperatura pana in 38..40grade mai astept pareri de la cunascatori.....orice sfat e bine venit
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 19:36[/merge_posts_bbcode]

Prima poza

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 21:41[/merge_posts_bbcode]

Are 7 saptamani si deja i.am pus numele sky pentru ca are culoarea cerului are capul alb pieplul albastru deschis si codita iar alba ....i.am luat o cutie de plastic si pe fund nu stiu ce sa pun ca face caca si tot sterg dupa el si am mers la un pet shop si aia prosti nu stiau ce sa.mi dea era iarba uscata rumegus si un fel de hartie si aia o zis sa iau hartie ca rumwgusul e pentru hamsteri...puteti sa.mi dati un sfat ce sa le pun sau daca e buna hartia asta? L.am vazut ca tot ciuguleste la hartie si mi frica sa nu inghita....

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 21:50[/merge_posts_bbcode]

Poze cu locasu lui..

e superb ,sa iti traiasca,eu,pai e simplu,apa calda la 45-50 grade,la inceput e greu ,dupa o sa simti la mana cat trebuie sa fie de cald amestecul,adaugi pudra pana se omogenizeaza bine,de mancat trebuie sa ii dai normal de 3 ori pe zi la varsta asta,apoi doar dimineata si seara,dar mai ai pana atunci,cu ce ii dai sa manance?lingiurita,seringa sau seringa cu ac special de gusa,acul de gusa cum i se spune e un tubulet de furtun siliconic sau latex,si mai e o varinata cea cu ac de bronz putin curbat,eu il folosesc pe ultimul,in  variantele cu ac de gusa lasi un pic de macare pe ac sa para ca este mancare si sa il ingita singur pana in gusa,apoi doar golesti seringa,la micul alexander ce ai tu si la varsta aia cam 10-15 ml,variaza de la pui la pui,gusa trebuie sa fie plina dar elastica la atingere,nu tare,bafta si daca mai ai nevoi de ajutor doar scrie pe forum
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 22:01[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:
costymoraru wrote:

Buna tuturor...ce mai faceti? Ce va mai fac inaripatele? Eu azi am achizitionat un micul alexandru de cateva saptamani...abia ia crescut penele are si inelus la picior....e cuminte...curios...nu stie ce e frica...trebuie sa merg sa.i cumpar mancare pentru papagali gen formula 1 pudra cu vitamine minerale ..etc..propietaru mi.a dat intr.o pungulita k.am pentru o saptamana...dar trebuie sa merg si sa.i iau....cine imi poate da si mie niste detalii de cate ori trebuie hranit pe zi? Am inteles ca apa nu beau doar amestecul acela pudra aia cu apa si tre sa.i indoi o lingura si sa.i dau si sa o fac asa mai moale..la temperatura pana in 38..40grade mai astept pareri de la cunascatori.....orice sfat e bine venit
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 19:36[/merge_posts_bbcode]

Prima poza

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 21:41[/merge_posts_bbcode]

Are 7 saptamani si deja i.am pus numele sky pentru ca are culoarea cerului are capul alb pieplul albastru deschis si codita iar alba ....i.am luat o cutie de plastic si pe fund nu stiu ce sa pun ca face caca si tot sterg dupa el si am mers la un pet shop si aia prosti nu stiau ce sa.mi dea era iarba uscata rumegus si un fel de hartie si aia o zis sa iau hartie ca rumwgusul e pentru hamsteri...puteti sa.mi dati un sfat ce sa le pun sau daca e buna hartia asta? L.am vazut ca tot ciuguleste la hartie si mi frica sa nu inghita....

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 21:50[/merge_posts_bbcode]

Poze cu locasu lui..

e superb ,sa iti traiasca,eu,pai e simplu,apa calda la 45-50 grade,la inceput e greu ,dupa o sa simti la mana cat trebuie sa fie de cald amestecul,adaugi pudra pana se omogenizeaza bine,de mancat trebuie sa ii dai normal de 3 ori pe zi la varsta asta,apoi doar dimineata si seara,dar mai ai pana atunci,cu ce ii dai sa manance?lingiurita,seringa sau seringa cu ac special de gusa,acul de gusa cum i se spune e un tubulet de furtun siliconic sau latex,si mai e o varinata cea cu ac de bronz putin curbat,eu il folosesc pe ultimul,in  variantele cu ac de gusa lasi un pic de macare pe ac sa para ca este mancare si sa il ingita singur pana in gusa,apoi doar golesti seringa,la micul alexander ce ai tu si la varsta aia cam 10-15 ml,variaza de la pui la pui,gusa trebuie sa fie plina dar elastica la atingere,nu tare,bafta si daca mai ai nevoi de ajutor doar scrie pe forum

atentie doar apa sa fie la 45-50 grade,apoi dupa ce amesteci si bagi in seringa temp scade pe la 35-37 grade,exact cat ii trebui lui

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-05-2015 22:17[/merge_posts_bbcode]

si setris are dreptate,daca gusa nu s-a golit complet nu ii dai de mancare,ai mei acum ca este mai cald mananca mai putin,dar ca sa le dau tot de 3 ori pe zi,le-am redus cantitatea,de la 12 mm la 8 ml,si se incadreaza perfect la 3 mese pe zi, de saptamana viitoare ii trec la 2 mese pe zi,si le cresc cantitatea

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,113

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costy, ce ai facut cu paco? sau acum ai 3 papagali?
sa iti traiasca toti si poate cel mic sa fie mai bland big_smile

1 :malex: 1 :caine:

6,114

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

costy, ce ai facut cu paco? sau acum ai 3 papagali?
sa iti traiasca toti si poate cel mic sa fie mai bland big_smile

nu ii mai da de mancare toate chestiile,eu le-am dat ca mi-e mila de ei ca cer intruna si m-am procopsit cu diaree,si ma lupt de  aproape o saptamana si tot nu am scapat de ea,am fost si la vet,le-a facut analize,m-a costat 300 de lei la 5 papagali,si u a iesit nimic contagios,dar le-am dat iaurt cu fructe ca cereau ca prostii si mi-a gaurit bugetul

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,115 (edited by olive 19-05-2015 19:13)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ai dreptate, insa eu stiu ca nu mananca, doar baga ciocul sa vada ce e, dar nu rupe.
serios, are chestiile lui preferate, pe alea le mananca big_smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-05-2015 19:13[/merge_posts_bbcode]

dar totusi am sa fiu mai atenta, ca nu se stie cand apuca si ...mai si mananca

1 :malex: 1 :caine:

6,116

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Am trei papagali acum...fac crescatorie smile Paco nu e bland e tot salbatic m.am gandit sa.l dau...pe cocuta si pe skay o sa.i pastrez

6,117

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

inca o data se dovedeste ca cei crescuti la mana sunt mai buni decat cei salbatici,aseara am experimentat faza cu tratamentul,cei crescuti la mana au primit foarte usor fara tipete ,faza sa se zbata,curat,liniste ,super ok,insa cu cei salbatici a fost foarte greu,si prin manusa mi-a dat sangele la degete,incredibil,imi venea sa le sparg capul,dar calm am rezolvat pana la urma

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,118

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Dar ce tratament le dai? Iti dai seama ce forta au in cioc daca prin manusa a reusit sa te muste asa rau.
Mihai ieri cand am aj7ns acasa l.am luat pe skay din cutie sa ma joc cu el si am zis ai sa incerc sa.i dau niste mar ..il tineam pe piept si eu mancam mar in fata lui pe urma i faceam cu maru asa pe la cioc si incepe sa ciuguleasca asa incet.. incet si isi rupe o bucata mica molfaie pe ea si o inghitee...pe urma era inebunit sa.i mai dau...i.am dat 3 bucatele mici si pe urma am luat maru ca mi frica ca daca mananca prea mult sa nu faca diaree...a mea avea in mana nu stiu denumirea e ca o crenguta cu mei bobite mici si i mai da la perus...si asta cand a vazut.o a inceput sa bage ciocu si sa ciuguleasca si l.am oprit sa nu se inece...

6,119 (edited by mihail74 21-05-2015 07:41)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Dar ce tratament le dai? Iti dai seama ce forta au in cioc daca prin manusa a reusit sa te muste asa rau.
Mihai ieri cand am aj7ns acasa l.am luat pe skay din cutie sa ma joc cu el si am zis ai sa incerc sa.i dau niste mar ..il tineam pe piept si eu mancam mar in fata lui pe urma i faceam cu maru asa pe la cioc si incepe sa ciuguleasca asa incet.. incet si isi rupe o bucata mica molfaie pe ea si o inghitee...pe urma era inebunit sa.i mai dau...i.am dat 3 bucatele mici si pe urma am luat maru ca mi frica ca daca mananca prea mult sa nu faca diaree...a mea avea in mana nu stiu denumirea e ca o crenguta cu mei bobite mici si i mai da la perus...si asta cand a vazut.o a inceput sa bage ciocu si sa ciuguleasca si l.am oprit sa nu se inece...

pai ce ti-am scris eu pe privat,lasa-l sa manance seminte,ca nu se ineaca,au in instinct decojitul semintelor,punei si seminte de floarea soarelui putin imuiate inainte in apa,si u te mai speria,dai sa manance daca vrei sa scapi deo grija cu mancatul la seringa
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-05-2015 07:41[/merge_posts_bbcode]

tratament cu e ca azitromicina,7 zile cu pauza 10 zile si revenire pt curativ inca 5 zile,se pare ca vrabiutele care imi intra si ele pe terasa au adus bacteria,ieri am pus plasa si la geamuri si pe sus la imbinari pe unde ar mai fi putut intra,ironia sortii face ca eu cand ei erau deja bolnavi,fara sa vad asta le mai dau si iaurt cu fructe sa manance asa de pofta,ca iti dai seama ca nu le-am dat o tona,dar asta a declansat diareea si implicit boala,ce sa zic aiurea ,dar asta au fost rezultatele la analizele facute la fecale

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,120

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Zilele astea cu tratamen cu antibiotic poti sa le mai dai iaurt, dar iaurt simplu fara fructe...iaurtul cu fructe are chimicale si zahar cat cuprinde. In tratamentul cu antibiotic este bun iaurtul daca le place sau , prafuri in apa din gama linex sau biotics pentru copii. Sunt foarte bune pentru refacerea florei intestinare dupa tratamentul cu antibiotic.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

6,121 (edited by mihail74 21-05-2015 16:45)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

setris wrote:

Zilele astea cu tratamen cu antibiotic poti sa le mai dai iaurt, dar iaurt simplu fara fructe...iaurtul cu fructe are chimicale si zahar cat cuprinde. In tratamentul cu antibiotic este bun iaurtul daca le place sau , prafuri in apa din gama linex sau biotics pentru copii. Sunt foarte bune pentru refacerea florei intestinare dupa tratamentul cu antibiotic.

am citit undeva pe forum cu iaurtul tip Kefir,dar cred ca o sa urmez sfatul tau cu astea pt copii,doamde dar ce greu este,unii nu vor sa bea apa ,ca are un gust ciudat poate,si i-ai la mana pe toti si da-le direct in cioc cate picaturi,este un chin de nedescris,si azi m-am enervat de fitele lor ,mi-am pus manusile si i-am luat pe fiecare in parte cu sringa si ac de gusa ca la pui,si le-am facut amestec de azitromicina cu ceai de menta in loc de apa ,am amestecat dupa ce l-am sunat pe dr Tudor,un mg de antibiotic si 3 ml de ceai pt fiecare,si le-am administrat ca la carte,ca dupa o ora au inceput sa zbiere exact cum o faceau inainte ,si sa manance bine,m-am uitat si la gainat si a inceput sa fie verde inchis si cu alb deasupra si de consistenta mai tare,ce sa iti zic ca ieri imi facea apa cu resturi de seminte,dar de baut antibiotic tot nu il vroiau,un chinnnnnnnnnnn,u doresc la nimeni
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-05-2015 16:45[/merge_posts_bbcode]

maine ajung la dr Tudor sa iau si analizele complete,sa vad exact ce le-a cauzat asta,oricum e de tip e-coli,daca e cu intestinele si diaree,si azitromicina este exact ceea ce trebuia sa le dau,+vitamine,dar acum la vitamine am renuntat ca faceau apa aia super colorata si un miros puternic de medicamente,si cred ca avea un gust de fugeai dupa tren

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,122

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Sky la sedinta foto

6,123 (edited by mihail74 23-05-2015 16:39)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

frumos bleu are penajul sky,sa iti traiasca
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-05-2015 16:39[/merge_posts_bbcode]

si coco cu mira cred ca au un ou,ma duce deseara sa fac inspectia,azi dim cand le-am dat de mancare,apoi mai devreme fructe si legume,pima oara mira era in cuib si nu a iesit cand am intrat in camera,apoi coco statea in cuib si nu a iesit cat am stat sa le pun la toti fructe,dar diseara insist sa inspectez cuibul discret

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,124 (edited by costymoraru 23-05-2015 20:13)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai vei fi iar bunic
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-05-2015 20:07[/merge_posts_bbcode]

Azi i.am dat pentru prima data papa adevarata si a ciugulit chiar bine...
Oricum seara si dimineata o sa le dau formula 1  si in cursul zilei seminte si fructe ce mai ciuguleste el din colivie

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-05-2015 20:13[/merge_posts_bbcode]

Noua casuta

6,125

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costy,cat ar costa daca trimiti in romania?ma intereseaza niste hrana de care am vb pe facebook "Kaytee Exact"formula pt pui,aici nici nu gasesti mereu,si ultima data cred ca a fost desprins sigiliul ca au facut indigestie toti,le-am facut spalaturi la gusa,si apoi iar leam dat si din nou nu au digerat,acum le fac eu cu le-am facut la ceilalti pui si le merge excelent,dar pierd timp mereu sa incalzesc mancarea facuta,ca le fac mai multa si le bag in recipiente mici la congelator,si apoi la in apa calda dezghet si incalzesc mancarica,oricat de repede ar fi si tot imi ia 20-25 min numai sa incalzesc mancarea,asa cu apa calda in 5 min o prepari

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor