6,051

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nici eu nu i am facut baie, dar cica le pui tu un bol cu apa calduta si intra el singur ...o sa incerc big_smile

1 :malex: 1 :caine:

6,052 (edited by mihail74 13-04-2015 19:02)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Ieri a fost prima data de cand il am (3luni) in care a venit sa manance din mana dar cum...nu i.am dat de mancare 1 zi iar a 2 a zi a venit si a mancat mar si pe urma i.am pus semintele in colivie si o mancat...acum nu stiu cum sa mai procedez iar sa incerc sa.i dau mar sau iar sa.l flamanzesc say nu stiu ca vreau iar sa vina ca sa se obisnuiasca cat mai mult cu mine...ceva sfaturi?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 06-04-2015 20:02[/merge_posts_bbcode]

Am incercat si acum sa.i dau mar din mana vezi de treaba. ...se uita la mine cum ploscaiam din gura si muscam din mar si in mana cealalta aveam maru da nu si.a facut curaj sa vina...deci numa cu flamanzitu facem treaba...eu sincer nu as vrea sa.l mai flamanzesc dar vad ca altfel nu vine....si inca ceva voi la ai voistri le faceti baie...la al meu nu i.am facut de cand il am...

daca asa sta treaba,bagai flamanzeala zilnic pana ii trece de tot frica,ii dai mancare numai din mana,indiferent de fitele pe care le face
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 21:01[/merge_posts_bbcode]

saptamana asta a trecut cu ceva emotii,cocuta a facut raie deplumanta,cam chelise in spatele capului,si se scarpina intruna,am mers la vet si cand colo ce sa vezi?raie,ei stau in minivoliera cu care i-am luat,si nu le-am schiombat casa din motive ca facusaer un pui,Nori cum il numeste fiul meu,e trecut de mai bine de o luna pe manual,un zgabeata milog la papa,asta e,si bine ca am rezolvat-o pe cocuta,ca devenise atat de acra,ca lamaia era o baclava in comparatie cu ea,si il tot trosnea pe paco,asta si el ca baietii,daca nu mai e pui hai s'o pui din nou,gandea el,dar cum socoteala din targ nu se prea potriveste cu cea deacasa,asa ca furam si la vet

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 21:06[/merge_posts_bbcode]

dar stai sa vezi aventura tata,cat e bcurestiul asta de mare si cu ilfov cu tot,deabia am gasit un vet sa se okupe de pasari exotice,bai n'auzi?pasari exotice,hai laso'n pana mea ,ca nu se mai poate asa,20 de cabinete pe putin sunate la tel si 10 vizitate,ca ziceau ei sa vin sa vada despre ce este vb,dac ce frate papagalul meu e material didactic?pai in cazul asta veniti voi de il tratati la mine acasa si mai dati si niste bani,e o tampenie de nedescris,greu,greu la deal cu papagali mici

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 21:10[/merge_posts_bbcode]

olive wrote:

nici eu nu i am facut baie, dar cica le pui tu un bol cu apa calduta si intra el singur ...o sa incerc big_smile

lasati frate incercatul,ia un fas fas gol,de ala de geamuri ca nu e toxic,si il speli bine il clatesti de 50 ori,il umpli cu apa fierbinte,si ii dai cu flit de 30 ori,apa chiar daca e fierbinte,in aer se tempereaza si ese exact cum ii place lui,sa ii vezi pe ai mei cum vin spre mine si isi desfac aripile sa le dau cu fas fas pana ii fac fleasca de tot,unii se si intorc sa ii fac si pe spate,ce amuzanti sunt

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-04-2015 19:02[/merge_posts_bbcode]

baiatul meu cu Nori prin curte,o zi dupa paste de relaxare totala,inclusiv pt Nori,puiul lui paco si cocuta

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,053

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Vezi ce mult inseamna sa ai un pui de papagal..nu stie ce e frica..nu tresare cand te vede nu se sperie cand bagi mana in colivie etc...asa is si eu  cu cocuta perusu dar cu paco a devenit mai salbatic...ma gandeam sa.l dau pana la urma si sa.mi cumpar un pui de marele sau micul alexander. ..

6,054

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

daca locuiai prin apropiere era al tau Nori,il dau din cauza ca fiul meu si-a luat un jako,pana la urma nu imi pare rau,cine il va lua ,va lua exact ceea ce doreste de fapt,un papagal baland si dornic sa invete multe lucruri

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,055 (edited by costymoraru 16-04-2015 07:26)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu stiu ce sa mai fac...la Paco i.am dat drumu din colivie si nu mai vrea sa intre ..deja are 3 zile de cand nu a mai intrat...merge la cocuta si mai culege seminte isi baga ciocu si bea apa de la el....pe urma sta pe usa de la colivie se intinde si mananca si semintele de la el daca ma apropiu sa inchid usa zbrrrr..afara...e smecher mare....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 16-04-2015 07:26[/merge_posts_bbcode]

Am incercat sa sting becu si cand m.am apropiat ma simtit si a zburat asa pe intuneric si i.am aprins repede becu sa nu se loveasca...

6,056 (edited by mihail74 19-04-2015 08:47)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

azi Nori si-a gasit stapan,sa le fie sanatos si sa se bucure de el
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-04-2015 08:47[/merge_posts_bbcode]

pe aici nu mai intra nimeni?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,057

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu prea mai intra nimeni sincer....Mihail74 de unde esti din tara ce oras? Poate vin la vara in vizita sa.mi dai si mie un pui de Micul alexander. .si eu ti.l las pe Paco ..

6,058

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Nu prea mai intra nimeni sincer....Mihail74 de unde esti din tara ce oras? Poate vin la vara in vizita sa.mi dai si mie un pui de Micul alexander. .si eu ti.l las pe Paco ..

stau in bucuresti,iti trimit un mesaj PM

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,059

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

salutare, eu intru zi de zi aici, doar ca nu am ce posta sad
noi nu am mai facut nici un progres, am ramas la stadiul la care vine pe mana atunci cand am ceva bun, in rest nimic!
la joaca, la ceva..nimic sad
adevaru ca nici eu nu am mai avut timp sa ma ocup de el ..dar totusi!
ai vostri ce mai fac?
mihai, cu siguranta si a gasit o familie iubitoare papagalita

1 :malex: 1 :caine:

6,060 (edited by mihail74 21-04-2015 22:56)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

da intradevar,o familie care il iubesc enorm,si i-au luat de toate,acum lucreaza sotul la un playstand .zice ca a vazut pe you tube si il reproduce intocmai,abia astept sa il vad,in rest toate ok,am in constructie inca doua voliere,mai mari decat cele dinainte,am o donatie de nimfe de la utilizatorul "amber",mai aveam eu un baietel dat de cumatul meu si vreau sa le intemeiez o familie,tata si mama luio Nori merita si ei ceva mai bun decat mionuscula voliera in care i-am luat de la fstul stapan,sunt parinti adevarati,merita tot ce este mai bun,si maine intru in posesia unei perechi de marele alexander pt copiii mei,
si automat inca o voliera,de fapt am uitat ca il mai am pe coco si mira care momentan stau in colivia de acomodare impreuna,si lor trebuie sa le fac,decu dupa astea doua voliere mai trebuie sa fac una,nui problema ca am unde sa ii tin,dar cam atat ca s-au ocupat locurile,deci viitoare donatii nu pot sa le mai iau in considerare,decat daca doamne fereste patesc ai mei ceva
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-04-2015 22:56[/merge_posts_bbcode]

olive wrote:

salutare, eu intru zi de zi aici, doar ca nu am ce posta sad
noi nu am mai facut nici un progres, am ramas la stadiul la care vine pe mana atunci cand am ceva bun, in rest nimic!
la joaca, la ceva..nimic sad
adevaru ca nici eu nu am mai avut timp sa ma ocup de el ..dar totusi!
ai vostri ce mai fac?
mihai, cu siguranta si a gasit o familie iubitoare papagalita

si Olive,al tau se vede ca este inca pui,e pacat ca nu te okupi de el mai mult,sunt uimitori ce pot invata,incearca sa ii faci sau sa ii iei un playstand cu jucarele ,scarite ,tobogan,tunel,leagane,si etc,sa vezi ce repede invata sa se dea in toate,si va aprecia crede-ma ca i-ai luat asta si iti va raspunde pe masura,rupete de la altceva,in primi doi ani invata multe,dupa e mai greu,cumpara de la petshop unde gasesti pepeti de mancare pt papagali talie medie/mica,si ii oferi ca recompensa cand face ceva bine sau spune cate un cuvant,sa vezi ce repede invata daca stie ca primeste ceva,nu incerca cu mar sau alte fructe ca merge mai greu

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,061 (edited by olive 22-04-2015 05:36)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

salut, nu stiam ca este inca pui! super
eu i as cumpara un playstand dar nu am gasit in constanta asa ceva, decat jucarii separate.
si m as juca cu el non stop, cel putin seara cand am timp ...dar nu stiu cum, serios habar n am cum sa il invat chestii noi.
eu am avut caine, iar cu el a fost asa usor...cu papagalul sunt ffff depasita de situatie.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-04-2015 05:11[/merge_posts_bbcode]

nici pe internet nu am gasit un playstand fain, daca stii tu vreunul , sa imi dai un link ceva te rog. si poate niste sfaturi cum sa il invay chestii sau cum sa ma joc cu el

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-04-2015 05:36[/merge_posts_bbcode]

pana la urma cred ca o sa ii creez eu un playstand, am vazut un video tare usor..asa pare
https://www.youtube.com/watch?v=s0w34iIQP68
si asa azi am liber, o sa ma plimb prin parc sa vad ce gasesc, daca nu in weekend ma duc la tata si il pun pe el sa imi faca smile))))))))) e tamplar

1 :malex: 1 :caine:

6,062 (edited by mihail74 22-04-2015 07:26)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

salut, nu stiam ca este inca pui! super
eu i as cumpara un playstand dar nu am gasit in constanta asa ceva, decat jucarii separate.
si m as juca cu el non stop, cel putin seara cand am timp ...dar nu stiu cum, serios habar n am cum sa il invat chestii noi.
eu am avut caine, iar cu el a fost asa usor...cu papagalul sunt ffff depasita de situatie.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-04-2015 05:11[/merge_posts_bbcode]

nici pe internet nu am gasit un playstand fain, daca stii tu vreunul , sa imi dai un link ceva te rog. si poate niste sfaturi cum sa il invay chestii sau cum sa ma joc cu el

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-04-2015 05:36[/merge_posts_bbcode]

pana la urma cred ca o sa ii creez eu un playstand, am vazut un video tare usor..asa pare
https://www.youtube.com/watch?v=s0w34iIQP68
si asa azi am liber, o sa ma plimb prin parc sa vad ce gasesc, daca nu in weekend ma duc la tata si il pun pe el sa imi faca smile))))))))) e tamplar

asa ceva,dar adauga scarite,tobogan,leagane,sfori,jucarii,etc.,
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-04-2015 07:26[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:
olive wrote:

salut, nu stiam ca este inca pui! super
eu i as cumpara un playstand dar nu am gasit in constanta asa ceva, decat jucarii separate.
si m as juca cu el non stop, cel putin seara cand am timp ...dar nu stiu cum, serios habar n am cum sa il invat chestii noi.
eu am avut caine, iar cu el a fost asa usor...cu papagalul sunt ffff depasita de situatie.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-04-2015 05:11[/merge_posts_bbcode]

nici pe internet nu am gasit un playstand fain, daca stii tu vreunul , sa imi dai un link ceva te rog. si poate niste sfaturi cum sa il invay chestii sau cum sa ma joc cu el

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-04-2015 05:36[/merge_posts_bbcode]

pana la urma cred ca o sa ii creez eu un playstand, am vazut un video tare usor..asa pare
https://www.youtube.com/watch?v=s0w34iIQP68
si asa azi am liber, o sa ma plimb prin parc sa vad ce gasesc, daca nu in weekend ma duc la tata si il pun pe el sa imi faca smile))))))))) e tamplar

asa ceva,dar adauga scarite,tobogan,leagane,sfori,jucarii,etc.,

https://youtu.be/dtSwSMu_52g,mie mi-a placut si asa ceva,dar completat cu ce ti-am zis

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,063

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

n am reusit sa fac absolut  nimic
imi place mult modelul asta de pe linkul tau, cred ca o sa ii arat tatei si o sa l pun sa imi faca cand are timp.

1 :malex: 1 :caine:

6,064

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

n am reusit sa fac absolut  nimic
imi place mult modelul asta de pe linkul tau, cred ca o sa ii arat tatei si o sa l pun sa imi faca cand are timp.

eu astept sa vad ce face baiatul asta care la luat pe Nori de la mine,si daca imi place reproduc cateva in serie,sa vad si costurile de materiale+manopera ca sa ii pot pune un pret,eu fac pt ai mei unul in sufragerie,acolo o sa fie si voliera lui coco si mira,un adevarat balamuc,dar nui nimic

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,065

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

sa ne spui si noua ce pret iti iese !
al meu, are uneori niste iesiri de nebunie, uneori daca ma apropii de colivie, incepe sa dea cu ciocul printre gratii!
cand face asa, imi vine sa l zbor pe geam smile))))))))

1 :malex: 1 :caine:

6,066

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

sa ne spui si noua ce pret iti iese !
al meu, are uneori niste iesiri de nebunie, uneori daca ma apropii de colivie, incepe sa dea cu ciocul printre gratii!
cand face asa, imi vine sa l zbor pe geam smile))))))))

toti fac asa,inclusiv cei crescuti la mana,il considera teritoriul lor de neatins,acolo ei intra cnd le este foame,vor sa doarma sau pur si simplu nu vor sa fie smotociti sau scarpinati,trebuie sa le respectam tabieturile

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,067

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Eu sincer va spun ca nu m.am mai ocupat de loc de Paco...e tot salbatic nu.l mai bag in seama nu l.am mai lasat de 1 saptamana afara din colivie i dau doar mancare si apa proasta in fiecare zi si acum cand i schimb mancarea se sperie....nici nu stiu poate nu e pui...acum ma joc cu Cocuta el ma iubeste vine pe mana e mai domesticit ca si Paco...daca stiam ca asa de greu cu Micul Alexander mai bine nu.l cumparam...bucurate Olive ca al tau macar vine pe mana sa manance al meu e ca o cioara ori prindeam o cioara din parc si o bagam in colivie era la fel ca si cu Paco inca poate cioara mai repede se domesticea....

6,068

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costi,decat sa il tii ca sa nu iti placa,gaseste si da-l altcuiva,si daca vrei cu adevarat ceva superbland,am un pui de ............vezi PM

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,069 (edited by costymoraru 24-04-2015 23:08)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai am gasit un pui tot micul alexander abia acum i cresc penele dar mi teama ca trebuie mai multa atentie adica trebuie hranit la seringa sau cu pipeta si nu am atata experienta.. pe Paco nu l.as da ca imi pare rau sa.l dau....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-04-2015 23:08[/merge_posts_bbcode]

Inca nu m.am decis sa.l cumpar...stau pe ganduri deocamdata

6,070

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Pai am gasit un pui tot micul alexander abia acum i cresc penele dar mi teama ca trebuie mai multa atentie adica trebuie hranit la seringa sau cu pipeta si nu am atata experienta.. pe Paco nu l.as da ca imi pare rau sa.l dau....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-04-2015 23:08[/merge_posts_bbcode]

Inca nu m.am decis sa.l cumpar...stau pe ganduri deocamdata

nu este asa de greu pana la urma,seringa medie,tub siliconic cu interior de 2 mm si ext de 4 mm,il bagi pe capul de la seringa,il lasi de 6 cm lungime,si il bagi pe partea stanga a ta si drepta lui pana in gusa ,si cu o seringa plina ii umpli gusa in 20 sec,daca vrei iti fac un tutorial si il postez pe facebook,sa vezi ce puiut o sa ai nu o sa te mai dezlipesti de el,dar nici el de tine,minunat ar fi sa fie fata sau baiat ,in functie de ce este Paco

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,071

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Vreau sa ii fac un playstand in genu asta, din tuburi pvc..doar ca nu exista la  noi tuburi bucati mai mici si nu se unesc intre ele decat prin sudare

1 :malex: 1 :caine:

6,072 (edited by mihail74 25-04-2015 15:59)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

Vreau sa ii fac un playstand in genu asta, din tuburi pvc..doar ca nu exista la  noi tuburi bucati mai mici si nu se unesc intre ele decat prin sudare

te referi la bucati mici pt simplu fapt ca sunt colorate?iar cu sudarea nu stiu ce sa zic,e simplu,cu o plita de PPR se rezolva instant,clar tre sa gasesti cine are nu sa cumperi o plita doar pt asta
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 25-04-2015 15:59[/merge_posts_bbcode]

oricum interesant conceptul,dar niciodata nu am fost adeptul copierii,parca nu as mai fi eu,la acest playstand lipsesc comunicarile intre betele de sustinere,si nu sunt platforme deloc

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,073

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nuu, alea nu s colorate, sunt infasurate in sfoara colorata.
am gasit doar tuburi pvc lungi de 2 m, si trebuie taiate, ma rog nu asta e problema ca ti o taie ei acolo ...sudarea e problema. sper sa gasesc pe cineva care sa mi le sudeze....
pt ca am observat ca papagalul meu simte nevoia unui spatiu de joaca smile)))))))))

1 :malex: 1 :caine:

6,074

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

nuu, alea nu s colorate, sunt infasurate in sfoara colorata.
am gasit doar tuburi pvc lungi de 2 m, si trebuie taiate, ma rog nu asta e problema ca ti o taie ei acolo ...sudarea e problema. sper sa gasesc pe cineva care sa mi le sudeze....
pt ca am observat ca papagalul meu simte nevoia unui spatiu de joaca smile)))))))))

e simplu,ar trebui sa te invete cineva sa sudezi ppr si sa iti impumute plita,nu cred ca instalatorii au rabdarea si imaginatia necesara,cel putin nu toti

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,075

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce tip de lemn pot folosi pt play stand. ..?