5,926

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Si a venit?

5,927

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

da, a venit ...dar al meu se pare ca este ffff mancacios.
mai pune si tu poze cu el, sa ne delectam aici cu ei!

1 :malex: 1 :caine:

5,928 (edited by costymoraru 04-03-2015 22:25)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Paco
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 22:23[/merge_posts_bbcode]

Plictisit

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 22:25[/merge_posts_bbcode]

Asa sta toata ziua. ..mai merge si mananca. .bea apa..mai se pljmba pe bat..

5,929

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

dulce foc, sa iti traiasca! este pui? ai idee?
cum reactioneaza la oglinda din colivie? cica nu e recomandat specia asta de papagal sa aiba oglinda pentru ca nu o sa invete sa vbeasca...:))

1 :malex: 1 :caine:

5,930 (edited by costymoraru 04-03-2015 22:36)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu stiam ca daca are oglinda nu o sa vorbeasca..pai are undeva la 5 ,6 luni...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 22:34[/merge_posts_bbcode]

Nu stiu exact ce e femela mascul habar nu am...al tau cat timp are?

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 22:36[/merge_posts_bbcode]

Ms.Nu stiam ca daca are oglinda nu o sa vorbeasca..pai are undeva la 5 ,6 luni...

5,931

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Si eu am un copil si tot asa se ducea toata ziua la colovie si s-a obijnuit Jadoo cu galagia.e mai bn ca este de la inceput obijnuit cu galagia.iar in legatura cum ca nu canta....dupa un timp o sa spui:te rog taci,taci,taci smile) au un tignal...de iti tiuie urechile cand tipa.si apropo:chiar daca ii acoperi coliva cu un prosop tot nu tace

5,932

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Al meu de o vreme se tot scarpina....asa si al tau? Adica cu ciocu tot da prin pene.

5,933

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

este pui, ai mare noroc, incearca sa faci zilnic exercitii de vorbire cu el, in fiecare seara cate 10-15 min repeta i un cuvant, de ex numele lui. Paaacoooo, Paaacoooo ...etc big_smile Pe la 8-9 luni ei deja incep sa vorbeasca cica ( asa am citit si eu pe aici )
Al meu e adult deja, asa se zice si asa si pare, deci la mine sanse sa mai vb sunt rare..

1 :malex: 1 :caine:

5,934

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Iar despre oglinda...nu stiu sigur.jadoo se urca singur la oglinda si incepe sa spuna "Cu-cu" si tot incearca sa mai spuna si alte cuv dar numai in fata oglizii

5,935

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai nu cred ca o sa vb de la 6 luni...mai zicea nevasta ca dimineata se agita prin colivie se tot plimba dus intors 5 pasi in stanga 5 in dreapta  se catara si cika mai si ciripeste adika de 2 ori pe zi.intr.o sambata l.am auzit si eu ...adika tipa nu canta

5,936

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai ce eu am zis ca o sa vorbeasca de la 6 luni? dar trebuie sa ii repeti de pe acum cuvintele, ca apoi el sa vorbeasca!

1 :malex: 1 :caine:

5,937 (edited by costymoraru 04-03-2015 22:51)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Marya il ai de mic? In cat timp sa obisnuit cu tine? Care au fost pasii ?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 22:49[/merge_posts_bbcode]

A da..ok...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 22:51[/merge_posts_bbcode]

Mancarea o schimbati in fiecare zi?  Dar apa? Colivia la cat timp o curatati?

5,938

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

eu mancarea o schimb zi de zi, dar ii pun cate putin ...ca sa nu ramana deasupra seminte decojite si dedesupt seminte normale, apa la fel zi de zi, iar colivia deasupra gratiilor de dedesupt eu pun ziare si le schimb zilnic.

1 :malex: 1 :caine:

5,939

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Eu cand l-am luat mi s-a spus ca are 4 luni.iar in aprilie face un an si 4 luni.abea acum o luna a inceput sa spuna Cucu.iar asta a fost primul cuv pe care eu i l-am spus cand l-am luat.i-am repetat aces cuv cam 3 zile dupa care ii spuneam alt cuv ca ma enerva ca nu vroia sa repete.asa ca tineti minte ce cuv ii spuneti la inceput ca s-ar putea pe acela sa il spuna.la jadoo abea acum a inceput sa i se inegreasca putin ciocul si sa aiba o dunga in jurul gatului.am inteles ca ciocul li se inegreste la maturitate

5,940

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Al meu, mai nou, are placerea ca in fiecare dimineata la ora 6 sa imi dea trezirea, ma tampeste!!!
Voi aveti probleme de astea?

1 :malex: 1 :caine:

5,941

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

e normal,si ai mei sa trezesc imediat de apar primele raze de lumina,mai ales daca eliber si land tinde sa te trezeasca,sa te joci,sa incepi activitatea cu el,nici pe departe nu sunt fraieri si daca speculati acum cat e mic anumite chestii ,va fi super amuzant toata viata

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,942

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

macar de m ar trezii sa ma joc cu el, e disperat de bombe, ce joaca!

1 :malex: 1 :caine:

5,943 (edited by costymoraru 05-03-2015 21:06)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

I.am deschis colivia si am incercat sa.i dau mar ..fugea dintr.o parte in alta numa la mar nu venea pe urma i l.am pus intre grati si a venit la luat si a ciugulit un pic si la scapat jos. Iar am bagat mana in colivie sa il dau iara era agitat...cand la.m pus intre gratii iar a venit sa.l ia cand eram eu cu maru in mana nu venea...macar l.am atins si eu pt prima data in viata mea...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-03-2015 21:00[/merge_posts_bbcode]

Pacoo

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-03-2015 21:06[/merge_posts_bbcode]

Oare daca il prind si il tin in mana si il prind in fiecare zi si i dau mar si vede ca nu.i fac nimic nu se va obisnui cu mine...o sa vada ca nu.i fac nimic rau...zic si eu..

5,944 (edited by mihail74 05-03-2015 23:38)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

I.am deschis colivia si am incercat sa.i dau mar ..fugea dintr.o parte in alta numa la mar nu venea pe urma i l.am pus intre grati si a venit la luat si a ciugulit un pic si la scapat jos. Iar am bagat mana in colivie sa il dau iara era agitat...cand la.m pus intre gratii iar a venit sa.l ia cand eram eu cu maru in mana nu venea...macar l.am atins si eu pt prima data in viata mea...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-03-2015 21:00[/merge_posts_bbcode]

Pacoo

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-03-2015 21:06[/merge_posts_bbcode]

Oare daca il prind si il tin in mana si il prind in fiecare zi si i dau mar si vede ca nu.i fac nimic nu se va obisnui cu mine...o sa vada ca nu.i fac nimic rau...zic si eu..

sa nu ii faci asta,una,o sa te ciupesta asa de tare ca ...........,si apoi nu le place deloc asta,pe coco il ating doar cand este afara,in colivie nu vrea sa il ating deloc,si asa nu il imblanzesti deloc,ii hranesti frica mereu,ei la imblanzire nu seamana unul cu altul,unii se imblanzesc extraordinar de usor,mai ales ca unii dintre ei vor sa coopereze cu stapanul,ei il zgandare pe stapan,dar unii sunt fricosi si trebuie timp,rabdare si multa vorba buna,fara gesturi bruste,fara tipat,mergi in continuare pe metoda foamea,dar asta numai dupa ce il vezi ca incepe sa fie pofticios si mancacios,atunci il arzi,ii dai unde il doare cel mai tare,la stomacel smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-03-2015 23:38[/merge_posts_bbcode]

osul de sepie de obicei ai mei il mananca in periada de imperechere,special cand fac oua,in rest nici ai mei nu il ating,bloc de minerale da,si ineraca sa ii iei amestec de seminte fara floarea soarelui,aia o dai separat de 2 ori pe saptamana ,asa te asiguri ca are o hrana buna,legumele sa nu lipseasca ,nu numai mar,eu le dau asa:ardei rosu,morcov,castravete,salata dar doar partea de la cotor,spanac,la fel partea fara frunza,le place in mod special sa o roada,,ca fructe le dau: mar,banana,si ce le place mult de tot strugure si in mod special bobite de rodie,ca hrana moale separat eu la fac,ou fiert tare si ras prin razatoarea mica,il ameste putin de tot cu pesmet,da doar un pic de tot,si coaja de ou uscata la cuptor (250 grade 20 min)si data prin rasnita,mamaliga,paine integrala muiata putin cu apa si amestecata cu morcov ras si patrunjel tocat, orez fiert,le schimb meniul zilnic,la inceput toti faceau nazuri,sa ii vezi acum ce rontaie la morcovi si la celelalte,nu e greu,depinde cat timp ai si cat de mult iti place aceasta activitate,si curatenia

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,945

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Eu am asa am o vaserola mare cu seminte mei fructe uscate e un mix cu mai multe am cumparat.o de unde am luat si papagalu si mai am o punga cu seminte de floarea soarelui porumb alune etc...si i mai dau mar ....mersi pt meniuri o sa.i fac si eu la paco meu ...si legumele cum i le dai le tai bucatele mici 1 cm si le pui in castronasul lui ? Si poti sa faci mix adika castravete ardei  spanac etc. Sau le dai separat...trebuie sa.l invat  si cu alte meniuri de exemplu am curatat un morcov l.am dat prin razatoare si i.am pus in bolul lui vezi de treaba nici nu sa atins de el..

5,946 (edited by mihail74 07-03-2015 00:27)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Eu am asa am o vaserola mare cu seminte mei fructe uscate e un mix cu mai multe am cumparat.o de unde am luat si papagalu si mai am o punga cu seminte de floarea soarelui porumb alune etc...si i mai dau mar ....mersi pt meniuri o sa.i fac si eu la paco meu ...si legumele cum i le dai le tai bucatele mici 1 cm si le pui in castronasul lui ? Si poti sa faci mix adika castravete ardei  spanac etc. Sau le dai separat...trebuie sa.l invat  si cu alte meniuri de exemplu am curatat un morcov l.am dat prin razatoare si i.am pus in bolul lui vezi de treaba nici nu sa atins de el..

da i le tai straifuri de 5 mm pe 1 cm,sa le poata tine cu gheara,ras fac numai pt hrana moale,dar la tine nu este cazul
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 00:27[/merge_posts_bbcode]

costymoraru wrote:

Eu am asa am o vaserola mare cu seminte mei fructe uscate e un mix cu mai multe am cumparat.o de unde am luat si papagalu si mai am o punga cu seminte de floarea soarelui porumb alune etc...si i mai dau mar ....mersi pt meniuri o sa.i fac si eu la paco meu ...si legumele cum i le dai le tai bucatele mici 1 cm si le pui in castronasul lui ? Si poti sa faci mix adika castravete ardei  spanac etc. Sau le dai separat...trebuie sa.l invat  si cu alte meniuri de exemplu am curatat un morcov l.am dat prin razatoare si i.am pus in bolul lui vezi de treaba nici nu sa atins de el..

nu chiar toate,dar impreuna in castronas,daca faci amestecul prea bogat,o sa aiba tendinta sa arunce ce nu ii convine atunci,asa ca un maxim 3 variante ,si schimbi mereu,ex:castravate,morcov ardei.sau morcov,ardei,mar,sau banana,mar,morcov,variantel sunt o gramada

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,947

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai pana la urma cum fac le tai feli lungi ca sa  le poata prinda cu gheara si manca le tai toate ca si pe cartofi prajiti sau le tai bucatele mici patrate..sau nu conteaza.

5,948

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

aproximezi si tu, de exemplu ca castraveti, tai felia dupa forma ei, si putin mai groasa...cam cat degetul, cat sa tina in gheara si sa manance singur!

1 :malex: 1 :caine:

5,949 (edited by costymoraru 07-03-2015 17:29)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ok....azi am fost la cumparaturi i.am cumparat rodie.. ardei..patrunjel...mere...banane...spanac...castravete. ..morcov...si vezi de treaba. ..i.am pus frumos in caserola lui taiate frumos legumele si i le.am pus sus nici nu sa atins de ele le.am si aruncat...ca se oxidau in nol...sta de 2 ore pe un tablou...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 17:29[/merge_posts_bbcode]

Zici ca e impaiat... smile  smile  smile

5,950

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

haha, tare faza cu impaiatul smile)
cat timp a trecut de cand il aveti?

1 :malex: 1 :caine: