13,526 (edited by rica 04-03-2015 17:01)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Nu e mic si inghesuit?
Nici ale mele nu au gauri, dar le pun frunze mai multe si fac ei unde vor gaura.
Ei le fac din PAL de 8 mm nemelaminat sa nu alunece.
Le tai in hornbah si acasa le montez cap la cap.
Stiu ca tre sa la 2 grosimi material, adica de exemplu sa am in interior 20 cm tre sa tai fata la 21.6 cm.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 16:54[/merge_posts_bbcode]

Daca tot faci cuiburi pune scandura de la inceput, nu le mai dubla.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 17:01[/merge_posts_bbcode]

Uite aici un programel de facut mobila http://www.mobi3d.ro/ .
Eu inca nu l-am probat, dar am recomandari ca e ok.
Introduci cotele la ce vrei sa faci si el iti cotele la piese.

http://ricas.sunphoto.ro/

13,527

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

eu am facut cu ce am avut,asta pot face,clar partea de jos acum o sa o fac din lemn mai gros si frezez ca o adancitura,iar referitor la spatiu,stau amandoua si pui si tot mai au loc inauntru,de fapt cred ca am gresit la latime unde este gaura e de 25 cm,nu de 20,iar la alexanderi  are 35 pe 35 si inalt de 50,gaura vine undeva la 40,rumegusul are 6-8 cm  in strat,am vazut si din acelea facute dar eu am experimentat dupa ce am vazut la mine cat de inghesuiti erau,

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

13,528

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

in cuiburile alea care le iei din magazin fii sigur ca nu stau inghesuiti. ei oricum se baga unul in altul si stau intr-un colt ca sa se incalzeasca. gaura din cuib de pe fund e sa stea ouale adunate. cand cresc puii fii sigur ca nu stau acolo. important e ca fundul sa fie mat sa nu alunece. cat despre ce pui in cuib, rumegus, servetele, paie, etc... le pui si ei isi aleg ce vor. la mine scoteau tot si stateau direct pe placaj. si cu cuib de la magazin am scos cateva serii de puiuti. toti sanatosi, fara nici o problema macar vreo data. gaura nu trebuie sa fie prea sus ca sa poata iesi puii singuri la un moment dat, dar nici prea jos ca sa nu iasa prea devreme si sa cada.

13,529

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

la alexanderi e mai sus gaura,si se pune un straif de plasa de custi ca o scarita sa urce pe ea,si in partea din spate un fel de podium,iar la nimfe gaura incepe undeva la 8 - 10 cm de jos in sus,e perfecta,iar cu fundul am gresit-o dar ori pun un tego subtire fara luciu ,din acela folosit la traforaj,peste tego cel lucios sau pun o carpa intai si apoi rumegus,asta e invatare de minte sa nu mai am probleme cu luxatia se sold

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

13,530

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu pune carpa. exista riscul sa-si prinda gherutele in ea

13,531

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

de fapt am o idee in cap cu dedesuptul incalzit cu ciclu de temperaturi pe perioade,am vazut ideea pe you tube,cum face din doua placi de textolit si in mijloc se pune o sarma ca la resou,dar nu se incinge asa de tare si de repede,se lipesc intre ele cu o rasina expodica,tot inauntru in mijloc are o gaura si este montat senzorul de temp,totul este controlat de un termostat digital programabil pe luna,zile si ore,foarte tare,putea sa iasa pasarea din cuib atat pe timpul clocitului cat si pe perioada cresterii puilor si sa stea sa mamance linistita fara ca oule sau puii sa pateasca ceva,si in cuib in doua laterale doua recipiente de apa patrate care se umpleau pe sus,si aveau gaurele pe unde sa iasa umiditatea,am sa reproduc anul acesta macar ununl la fel,si il voi folosi in cazuri extreme si doar de test prima oara,daca va fi ok,voi face asta pt toate cuiburile

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

13,532

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Daca gaura e sus o poti astupa si muta mai jos.
Nu pune carpa decat daca o poti fixa pe fund.
Altfel nu numai ca isi prind gherutele, dar o pot scoate si incalci in ea oua, pui si...
Cat despre podea incazita... ce rost are?

http://ricas.sunphoto.ro/

13,533

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

are rost ca uneori poate nu am gaze sau eu stiu ce o mai fi

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

13,534

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si atunci pui un bec sub cuib si gata sau il muti incubator.
Dupa ce termini cu seria asta de pui il faci pe ala ca lumea si gata... esti acoperit.

Aaaa... app de apa, ai vazut ca si aia au pus sa pastreze umiditatea.  wink  :k:

http://ricas.sunphoto.ro/

13,535

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu iti trebuie sa incalzesti cuibul. stai linistit, nu afecteaza cu mai nimic temperatura ambietala dintr-o camera locuita. ouale alea sau puiutii nu se racesc asa usor. si oricum parintii stiu ce sa faca si nu vor iesi in exces din cuib. la nimfe clocesc cu randul. cand iese unul sa manance, celalalt cloceste si invers. deobicei unul ziua si celalalt noaptea.

13,536

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ce frumosi sunt .... :grey: Cat e pretul la unu desta ?

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !

13,537

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cine e frumos?
La un de care?

http://ricas.sunphoto.ro/

13,538

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Papagali nimfa sunt frumosi si cat e pretul la un papagal nimfa

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !

13,539

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

De la 80 la 150 de lei de vand.

http://ricas.sunphoto.ro/

13,540

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ok ms :grey:

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !

13,541 (edited by mihail74 08-03-2015 20:22)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

diferenta de pret vine de la colorit si cum este crescut,daca este crescut cu mana si are un colorit deosebit costa intradevar 150 lei,si mie mi se pare putin,la cat efort depui sa il cresti cu mana,si la cat costa mancarea si alte accesorii
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 16:20[/merge_posts_bbcode]

noutati de prin familie,cel mare e baiat cu siguranta,cel mic nu stiu,la cel mic i-am schimbat proteza,la piciorus,sa indreptat vizibil,deabia saptamana viitoare ii dau proteza jos,schimb pe cel mare cu alt baiat sau fata,depinde ce va fi cel mic,mai vreau sa imi fac o pereche,sau il vand cand se intarca total,e crescut si de parinti si la mana,pret 120 lei,e insa foarte bland ,il mangai si ii vb toata ziua,se poate rezerva deacum

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-03-2015 20:22[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:

diferenta de pret vine de la colorit si cum este crescut,daca este crescut cu mana si are un colorit deosebit costa intradevar 150 lei,si mie mi se pare putin,la cat efort depui sa il cresti cu mana,si la cat costa mancarea si alte accesorii
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 16:20[/merge_posts_bbcode]

noutati de prin familie,cel mare e baiat cu siguranta,cel mic nu stiu,la cel mic i-am schimbat proteza,la piciorus,sa indreptat vizibil,deabia saptamana viitoare ii dau proteza jos,schimb pe cel mare cu alt baiat sau fata,depinde ce va fi cel mic,mai vreau sa imi fac o pereche,sau il vand cand se intarca total,e crescut si de parinti si la mana,pret 120 lei,e insa foarte bland ,il mangai si ii vb toata ziua,se poate rezerva deacum

si azi a trebuit sa sacot proteza de la piciorus,s-a vindecat luxatia de sold,dar a ramas cu gheara putin stramba,asa ca i-am aplicat un elastic pus intre degete sa incerc ameliorarea pozitiei,cel putin dupa 10 ore se vede o schimbare in bine,sper in cateva zile sa fie complet vindecat(a)e sigur fata,pariez,pe ea o pastrez,pe baiat il dau la schimb cu alt baiat sau contracost

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

13,542

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna ziua ma poate ajuta si pe mine cineva cu experienta la nimfe sa imi spuna cam ce varsta are nimfa din poze?? Va multumesc

13,543

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Care poze?

http://ricas.sunphoto.ro/

13,544 (edited by tt3o 10-03-2015 12:46)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

astept aprobarea ....ca eu am pus si poze mai incerc o data
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-03-2015 12:46[/merge_posts_bbcode]

are mai mult de 5-6 luni??? cam cat credeti ??? va multumesc mult

13,545

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ce aprobare?
La calitatea pozelor nu prea pot spune mare lucru, dar pare un pui.

http://ricas.sunphoto.ro/

13,546

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Nu stiu de ce prima oara nu mi-a luat si pozele atasate. Am facut eu ceva gresit...:P Pui mi s-a spus ca e cu toate ca ciocul nu e cu pete negre. Nimfe nu am avut dar nu as vrea sa iau una matura sau batrana tongue

13,547

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

La nimfe nu stiu cum este ca nu am avut pui.
Dar la agapici au la baza ciocului negru si pe masura ce cresc dispare treptat.

http://ricas.sunphoto.ro/

13,548

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu sunt clare pozele, cam greu de spus... dar daca ciocul e rozaliu, e puiut.

13,549 (edited by mihail74 12-03-2015 19:52)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am pui de nimfe,se vede mai sus in poze,nu au gram de negru pe cioc
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-03-2015 19:47[/merge_posts_bbcode]

tt3o wrote:

Nu stiu de ce prima oara nu mi-a luat si pozele atasate. Am facut eu ceva gresit...:P Pui mi s-a spus ca e cu toate ca ciocul nu e cu pete negre. Nimfe nu am avut dar nu as vrea sa iau una matura sau batrana tongue

pui nu e,sigur,uitete in pozele mele mai sus,acolo am doi pui,dupa cioc,e adult,dar nu pot spune ca este batran,asta dupa gheare,sun rozaliu deschis,fara nici un fel de pete albe,acum depimde mult si de culoare,ca vei albinosi sunt oricum mai dechisi la cioc,la pilea de pe picioare

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-03-2015 19:49[/merge_posts_bbcode]

firar sa fie de tastatura ,ca imi mamanca litere si altele le amesteca

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-03-2015 19:52[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:

am pui de nimfe,se vede mai sus in poze,nu au gram de negru pe cioc
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-03-2015 19:47[/merge_posts_bbcode]

tt3o wrote:

Nu stiu de ce prima oara nu mi-a luat si pozele atasate. Am facut eu ceva gresit...:P Pui mi s-a spus ca e cu toate ca ciocul nu e cu pete negre. Nimfe nu am avut dar nu as vrea sa iau una matura sau batrana tongue

pui nu e,sigur,uitete in pozele mele mai sus,acolo am doi pui,dupa cioc,e adult,dar nu pot spune ca este batran,asta dupa gheare,sun rozaliu deschis,fara nici un fel de pete albe,acum depimde mult si de culoare,ca vei albinosi sunt oricum mai dechisi la cioc,la pilea de pe picioare

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-03-2015 19:49[/merge_posts_bbcode]

firar sa fie de tastatura ,ca imi mamanca litere si altele le amesteca

vrei un pui,cel mare din poze e si mai mare,acum,in doua saptamani se intarca,daca vrei vb pe privat

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

13,550

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

mihail, pui sunt considerati pana la varsta de aproximativ 8 luni-1 an...