14,701

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

mirela72 wrote:

Poti sa-i lasi impreuna pana cresc puiutii  si sa le iei ouale cand fac, apoi sa le scoti cuibul .Dupa ce le scoti cuibul nu ar mai trebui sa stea la calcat fata.

daca scoto ouale vor continua sa faca oua pana la epuizare

14,702

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Mai e varianta sa separi baiatul cu puiutii cei mai mari, sa-i hraneasca el  si sa lasi femela sa hraneasca puiutii mai mici. Daca ai pui care au inceput sa iasa din cuib dai in alta cusca cu tatal.

14,703

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Unul singur iese din cuib, dar nici ala nu se tine bine pe picioare

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,704

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Micu si-a gasit pereche!  :heart:  :heart:  :heart:
O cheama Juna (Iuna) si impreuna s-au ales cu o colivie mai mare si mai spatioasa desi, in majoritatea timpului stau liberi. El are un an jumate, ea doar trei luni si este o "rautate" dulce, sare sa-l ciupeasca iar el este un blandut care o iarta repede. Sa vedem in timp cum vor evolua lucrurile.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,705

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

:heart:  :heart:  :heart:  :heart: Frumusei micuti si scumpi! Sper sa se inteleaga bine pana la urma si sa se iubeasca mult  :heart:

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,706 (edited by setris 11-01-2015 22:44)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Fotogenic... :hihi:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-01-2015 18:46[/merge_posts_bbcode]

Micu&Juna au avut program de taiat unghiutele si si cioculetele. Fiind pentru prima data pentru Juna, asi spune ca nu a protestat deloc.  :bravo:  Si daca tot am tinut-o in mana nu am putut sa nu remarc ca este destul de dolofana.  :k:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-01-2015 22:44[/merge_posts_bbcode]

Am uitat poza cu locul de joaca !

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,707

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Seamana cu mamica ei
Pe de alta parte, eu i-am separat pe ai mei, dar fetita a inceput faca oua seci  neutral  neutral , ce ar trebui sa fac? SA ii dau masculul inapoi sau sa o las sa termine ouale si sa ii sccot cuibul?

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,708

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Scoate-i cuibul, lasa-i impreuna, probabil va mai face oute pe jos in tava, nu trebuie neaparat sa le cloceasca, le iei si le arunci.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,709

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

I-am lasat impreuna, a calcat-o in secunda doi, nici nu am apucat sa ma intorc bine cu spatele. Nu stiu ce as mai putea face, sunt disperata. Le-am scos cuibul , femela facea ca toate visele , tragea de bare, l-am pus inapoi masculul a spart 4 din cele 5 oua in mai putin de 2 ore, dar bine inteles ca a calcat o, plus ca face cu picioarele ca nebunu in cuib, da cu ele in spate parca ar fi o gaina. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ei, parca ar fi o situatie fara iesire. Acum ce urmeaza? Daca a calcat-o, face alte oua, de data asta cu samanta? Se epuizeaza de tot, cum sa ies din asta??

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,710

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Scoate-i ouale si cuibul,si lasa-i sa stea amandoi, e posibil sa mai faca oua ce mai are in cloaca, dar teoretic nu ar mai trebui sa stea la calcat sau sa mai proceseze oua daca ii scoti cuibul.Ai mei le-am scos cuibul , ea a mai facut un out jos in cusca , dar nu a mai stat la calcat si nu mai face oua.

14,711 (edited by setris 28-01-2015 19:48)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

:k:  Juna , s-a acomodat foarte bine in noua ei casa, da pupici si s-a hotarat sa se faca frizerita.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-01-2015 19:32[/merge_posts_bbcode]

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,712

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

In ce perioada incep femelele sa intre in calduri?

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

14,713

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Perusi nu au o perioada anume, o femela ajunge la maturitate la 9 luni. Dupa aceasta varsta poate intra oricand. Important este sa-i supraveghezi comportamentul si culoarea ceromei. Practic nasucul ei capata o nuanta maronie cand aceasta este in calduri si bineinteles ca incepe sa accepte avansurile masculului, se lasa calcata...iar in momentul in care se apropie venirea outelor, va face excrementele mult mai mari pt. ca incepe deja sa se dilate.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,714 (edited by mirela72 02-02-2015 18:12)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Alintaturile mele!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-02-2015 18:12[/merge_posts_bbcode]

Nu stiu de ce nu a aparut si poza.

14,715

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

A aparut, se vad, sa-ti traiasca !

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,716

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Buna tuturor, cine imi poate spune daca e femela sau mascul?https://www.dropbox.com/sc/pw4h351sla58t16/AADZfw6DWydnXhKwDKO8YJdJa

14,717

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

emi89 wrote:

Buna tuturor, cine imi poate spune daca e femela sau mascul?https://www.dropbox.com/sc/pw4h351sla58t16/AADZfw6DWydnXhKwDKO8YJdJa

Hmmmm...greu de spus dupa poza ta. Ar putea fi mascul, dar nu sunt sigura 100% .

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,718

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Perusi mei

14,719

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

:bravo:  Frumuseii, par pregatiti sa faca puiuti!

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,720

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

setris wrote:

:bravo:  Frumuseii, par pregatiti sa faca puiuti!


deocamdata nimic sambata am surprins femela intrand pt prima oara in cuib si atat TRAIM SI VEDEM smile

14,721 (edited by rica 05-03-2015 09:13)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Yuuupyyyy... sunt bunic.
A venit primul pui de perus de anul asta... smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-03-2015 09:13[/merge_posts_bbcode]

http://i.imgur.com/b8KwTjs.jpg

Buna dimineata!
Eu sunt perusul Pinky si am 3 zile.
Stau cumimte si astept sa vina si ceilalti fratiori pe lume.
Ieri mi-a trecut cutitul pe la cap, mai exact 2 ciocuri mari si rosii care au intrat peste noi in cuib si mi-au omorat un frate in ou si mi-au batut mama, dar pot sa va spun ca am o mama foarte curajoasa, s-a luptat cu ciocul rosu mult timp.
Voi?
Ce faceti?

http://ricas.sunphoto.ro/

14,722

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

bravo rica.astp si eu la ai mei deocamdata nimic

14,723

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Pai ai tai ce asteapta?

http://ricas.sunphoto.ro/

14,724

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

rica wrote:

Yuuupyyyy... sunt bunic.
A venit primul pui de perus de anul asta... smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-03-2015 09:13[/merge_posts_bbcode]

http://i.imgur.com/b8KwTjs.jpg

Buna dimineata!
Eu sunt perusul Pinky si am 3 zile.
Stau cumimte si astept sa vina si ceilalti fratiori pe lume.
Ieri mi-a trecut cutitul pe la cap, mai exact 2 ciocuri mari si rosii care au intrat peste noi in cuib si mi-au omorat un frate in ou si mi-au batut mama, dar pot sa va spun ca am o mama foarte curajoasa, s-a luptat cu ciocul rosu mult timp.
Voi?
Ce faceti?

frate !securizeaza cu gard electric,doar nu vrei sa ai numai necazuri sad

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

14,725

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Am securizat tot.
Peruseii sunt in casa.
Cicurile rosii legati cu sarma usa si capacele de la hranitori.
De 2 zile nu au mai reusit sa evadeze.  :k:

http://ricas.sunphoto.ro/