13,476

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna ziua,am primit doi pui de nimfa de la un prieten insa acestia au probleme la picoare dupa cum se poate observa in imagini.As dori sa stiu daca exista o posibilitate sa isi revina.
Multumesc

13,477 (edited by deyseby 06-11-2014 17:50)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

coti1999, am intrebat mai sus , cu ce sunt hraniti puii si de catre cine? Puii au nevoie de calciu si vitamine plus mancare diversificata. cum sa nu fie cu probleme .daca ii scoate din cuib inainte de termen? daca le-a dat parintilor doar seminte sa-si hraneasca puii ce asteptari sa aiba de la pui?

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

13,478

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc deyseby pentru ajutor,puii au fost crescuti intr-adevar cu seminte si n-au avut parte de cuib,si au crescut pe tavita coliviei ,acolo parinti nimfa,care sunt foarte agresive,facand ouale.Acestea n-au fost imblanzite,ma refer la parinti.Eu am luat puii pentru ca parintii nu-i mai hraneau dar si pentru a le face conditii mai bune(cusca foarte inalta si spatioasa,caldura tot timpul)dar si pentru mancare mai ok(seminte mai calitative si  ovomix gold giallo...precizez ca cel ce i-a crescut nu avea conditii foarte bune).Eu i-am luat pentru conditii mai bune si vreau sa stiu daca pot sa ma bucur pe viitor cu ajutorul sfaturilor oamenilor ce viziteaza acest forum de niste pasari sanatoase si normale.Doresc sa ma ajutati,as dori sa imi dati sfaturi cu privire la hrana si o sursa de calciu pentru a le intarii oasele si orice alte sfaturi sunt bine venite

13,479

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

renunta la ovomixul ala si la toate porcariile din magazine. da-le ou fiert tare si pisat, eventual amestecat cu morcov ras. in fiecare luna cam 5 zile pe luna poti sa le dai 3-4 picaturi de multivitaminicao de la padovan in apa sau amestecate cu oul.

13,480

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna la toti.

Am si eu o nimfa de 8 zile. E un baietel smile

Problema a fost in a doua zi cand I-am dat drumul prin camera (nu am vrut sa il tin doar in colivie) si nu am mai reusit sa-l ademenesc inapoi in colivie nici cum.

Fiind in jurul orei 24 nu am vrut sa il las sa doarma ca poate isi lua zborul noaptea si se lovea pe undeva.

Am reusit sa il prind cumva DAR in acest process I-am rupt 4 pene din coada, atat de rau imi pare acum sad  - mai bine il lasam sa doarma pe draperie.

Astazi dupa o saptamana am vazut ca a inceput sa sangereze in locul de unde I-am smuls penele si am fugit repede la farmacie, l-am facut cu providosept (nu aveau betadina) si cu baneocin pentru coagulare. Acum astept sa vad daca o sa mai sangereze.

Nu imi explic de ce a inceput sa sangereze la o saptamana dupa aceasta intamplare, oare s-a zgariat cu ciocul ?

A mai patit cineva asa ceva ?

13,481

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

IN NICIUN CAZ NU II DAI DRUMUL ASA REPEDE!Nu ai putut sa il pui in colivie pentru ca nu te cunoste din moment ce l-ai luat de mult timp,primul zbor trebuie sa il aiba dupa 2-3 saptamani si in acele saptamani trebuie sa vorbesti cat poti de mult de el si nu incerca sa ma pui mana pe el,nici nu imi imaginez cat l-ai stresat.Il lasi singur sa se duca la loc dar daca i-ai dat drumul prea repede normal ca nu stie unde e colivia lui sau ca aia e colivia lui.Nu mai lua de la farmacia de oameni,e grav ca sangereza,du-te cat poti de repede la un veterinar si daca e nevoite interneaza-l.Cel mai indicat e sa ii dai mancare cu multe vitamine si foarte diversificata,multe legume si fructe (ai grija de legume si fructe,nu orice e bun dar poti sa gasesti alimentatia nimfelor pe net).
Mai am o curiozitate,cum sa il iei de asa putin timp si sa te astepti sa intre dupa la loc sau sa vina la tine?Pune-te in locul lui,ce ai fi facut daca te-ar fi luat un urias,te-ar fi inchis intr-o colivie si dupa te-ar fi lasat sa scapi?

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

13,482 (edited by anubis_88 10-12-2014 00:48)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna seara, sunt nou pe acest forum insa am citit toate paginile din aceasta categorie. Vreau sa va intreb si eu unele lucruri deoarece am vazut ca sunteti mai experimentati ca mine. Am o pereche de nimfe , pe mascul il aveam de asta vara iar de curand i-am luat "pereche " sper eu ca este pereche. Am sa postez o poza cu ea ca sa imi spuneti si voi cam ce sex ar avea.     
     Problema cea mai mare ar fi la mascul. Papy (masculul) cred ca este bolnavior, fiindca sta cam bosumflat si azi am vazut ca are la ochi o problema. Pare iritat si cred ca il mananca pentru ca se scarpina cam des in acea zona.  Imi puteti recomanda un tratament?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-12-2014 21:40[/merge_posts_bbcode]

Cel din poza de mai sus este papy acum oun o poza cu asa zisa lui pereche.    Sa imi spuneti daca este femela sau nu

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-12-2014 21:43[/merge_posts_bbcode]

Cel galben este papy

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-12-2014 00:48[/merge_posts_bbcode]

Mai este cineva pe aici?

13,483

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna ziua si bine v-am gasit caut de cateva zile un forum activ si vad ca am gasit  , am si eu o mica problema.. acum 10 zile mi-am cumparat si eu pentru prima data un papagal ( nimfa ) , deoarece lucrez de acasa mai toata ziua m-am gandit ca nu mi-ar strica o companie , vroiam la inceput sa imi iau un catel sau o pisica dar stau cu chirie si propietarii nu accepta asa ceva in casa , si asa ca mi-am luat acel papagal , este un baietel , nu prea are stare , mai tot timpul mananca ( mei si spic din acela de ovaz cred ca este semintele de floarea soarelui nu le accepta le da jos din cutiuta , problema este ca atunci cand incerc sa ii pun mancare sau sa ii schimb apa ma " scuipa " precum pisica.. am incercat sa bag mana la el usor i-am vorbit frumos nici o sansa scuipa si m-am ales si cu 2 ciupituri  big_smile  , astazi am dus mana la el cu un prosop doar sa incerc sa il fac mai prietenos ma " scuipat " de 2 - 3 ori si dupa se uita continuu la prosop si dupa ceva timp a inceput sa dea ture prin colivie... ce sfaturi imi puteti da ca sa il fac sa se acomodeze cu mine cat de cat...  neutral

13,484

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Anubis, pasarea cumparata de tine este femela, eu nu am nimfe dar , daca era asa cum ai spus, ca ai citit topicul, ti-ai fi dat seama ca este femela dupa dungile de pe penele codale. ai aici o poza exemplificativa pentru culorile standard.

Daniel, incearca ca atunci cand mai bagi mana pe la el sa-i oferi ceva bun, o bucatica de spic, cateva seminte de mei, ovaz, morcov, mar...orice ii place. Fa lucru asta zilnic pt. ca el sa-si dea seama ca mana ta nu inceaca sa-i fure mancarea ci din contra aduce ceva bun. Vorbeste-i bland si fluiera cu el, lasa-i poritita deschisa si urmareste-l daca devine curios si iese afara din colivie.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

13,485

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

setris wrote:

Anubis, pasarea cumparata de tine este femela, eu nu am nimfe dar , daca era asa cum ai spus, ca ai citit topicul, ti-ai fi dat seama ca este femela dupa dungile de pe penele codale. ai aici o poza exemplificativa pentru culorile standard.

Daniel, incearca ca atunci cand mai bagi mana pe la el sa-i oferi ceva bun, o bucatica de spic, cateva seminte de mei, ovaz, morcov, mar...orice ii place. Fa lucru asta zilnic pt. ca el sa-si dea seama ca mana ta nu inceaca sa-i fure mancarea ci din contra aduce ceva bun. Vorbeste-i bland si fluiera cu el, lasa-i poritita deschisa si urmareste-l daca devine curios si iese afara din colivie.

Multumesc dar vroiam sa iti spun ca mai are in coada duar o singura pana tarcata, restul sunt cenusii, dar tind sa cred ca este femela dupa comportamentul pe care il are , multumesc oricum. Vroiam sa te mai intreeb daca conjunctivita la nimfe este contagioasa .

13,486 (edited by daniel89 12-12-2014 17:02)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

@setris am incercat acum faza cu morcovul la inceput tot asa ma "scuipat" de 2-3 ori si dupa m-am dus usor asa spre el vorbind cu el , am ajuns cu morcovu la ciocu lui si a dat sa ciupeasca gen dupa care a " muscat " de 3-4 ori din el si a fugit prin colivie , e un start bun  :k:  multumesc frumos de idee
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-12-2014 17:02[/merge_posts_bbcode]

am uitat sa precizez ceva sper sa nu fie de rau... scuzati de dublu post dar nu vad optiunea modifica mesaj anterior..

am observat a 2-a zii dupa ce am adus nimfa acasa ca nu are 2 unghii la piciorul drept... sa ii cauzeze chestia asta ?

13,487

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daniel89 wrote:

@setris am incercat acum faza cu morcovul la inceput tot asa ma "scuipat" de 2-3 ori si dupa m-am dus usor asa spre el vorbind cu el , am ajuns cu morcovu la ciocu lui si a dat sa ciupeasca gen dupa care a " muscat " de 3-4 ori din el si a fugit prin colivie , e un start bun  :k:  multumesc frumos de idee
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-12-2014 17:02[/merge_posts_bbcode]

am uitat sa precizez ceva sper sa nu fie de rau... scuzati de dublu post dar nu vad optiunea modifica mesaj anterior..

am observat a 2-a zii dupa ce am adus nimfa acasa ca nu are 2 unghii la piciorul drept... sa ii cauzeze chestia asta ?

Eu pe papy al meu, dupa o saptamana de acomodare cu el a devenit foarte bland, mananca din palma sta pe deget, mergem impreuna cu masina sta pe tetiera . ai sa vezi ca si al tau se va imblanzi. Iti trebuie rabdare

13,488

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Nu vad de ce ar fi contagioasa, sau de unde sti ca are conjuctivita. Daca este iritat poate fi de la curent sau poate avea alte cauze.
La farmacia umana gasesti unguent la un pret acceptabil zic eu, kanamicina, poti sa-i aplici tu usor pe ochisorul inflamat sau sa pui in zonele in care observe tu sa se freaca singur cu capul, zabrele, bête, jucarii etc.
@ Daniel, daca locul unghiuteloreste vindecat demult, inseamna ca au fost retezate cand era mai mic de catre parinti sau mai stiu eu ce accident a avut, Pasarea este vindecata acum si adaptata , nu ar trebui sa aiba nici un fel de probleme

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

13,489

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

medicul veterinar a spus ca are o conjunctivita mai usoara . mia dat o crema cu care sa il dau pe la ochi, acum nu mai are nimic sa vindecat.

13,490

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

o mica intrebare mai am si eu , i-am luat a 2-a oglinda acu vreo saptamana si i-am facut o improvizatie deoarece era prea sus oglinda si nu se vedea in ea , asa ca am scos aceea agrafa si am legat 2 cabluri subtiri de oglinda sa ii fac oglinda mai joasa , acum a ramas acel lantisor pe oglinda in jos toata ziua se joaca cu el are ceva ca se joaca cu acel metal ? Daca se duce acel lantisor pe partea cealalta a oglindei unde nu poate ajunge el incepe sa tipe sa il dau in fata sa se poata juca , il "ciugule" mereu  :hihi:

13,491

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu are nimic.

13,492

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc frumos @aleku wink

mai devreme ii dateam un morcov sa manance si am observat ca pe zii ce trece incepe sa i se exfolieze ciocul din ce in ce mai mult , are cineva idee de la ce ar putea fii  neutral  , mananca zii de zii spic din ala de ovaz cu mei si ii mai dau odata la 3-4 zile un morcov , banana , kiwi  neutral  , o sa ma chinui sa ii fac o poza mai de aproape sa vad cum il fac sa stea ca nu suntem prieteni 100%

13,493

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am si eu o problema. am o nimfa si vomita bucati de seminte si un lichid ce pot sa ii fac ?

Daca viata iti intoarce spatele apuco de fund

13,494

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daniel89 wrote:

multumesc frumos @aleku wink

mai devreme ii dateam un morcov sa manance si am observat ca pe zii ce trece incepe sa i se exfolieze ciocul din ce in ce mai mult , are cineva idee de la ce ar putea fii  neutral  , mananca zii de zii spic din ala de ovaz cu mei si ii mai dau odata la 3-4 zile un morcov , banana , kiwi  neutral  , o sa ma chinui sa ii fac o poza mai de aproape sa vad cum il fac sa stea ca nu suntem prieteni 100%


daca nu ma insel e din cauza vitaminei E sper sa nu gresesc

13,495

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Craciun fericit tuturor alaturi de familie si ''copilasii'' vostri! :lma:

13,496

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Revin , dupa o absenta destul de lunga, sa va prezint noul membru al familiei. Il cheama Alex.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

13,497

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna, vreau sa va intreb cam cat dureaza pana formeaza o pereche, deoarece i-am cumparat pereche de vreo doua luni si nimic pana acum .

13,498

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poate sa dureze si un an, sau poate sa nu formeze pereche niciodata. sau pot forma pereche si din prima.

13,499

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna, vreau sa va intreb cam cat dureaza pana formeaza o pereche, deoarece i-am cumparat pereche de vreo doua luni si nimic pana acum .

13,500

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

anubis_88 wrote:

Buna, vreau sa va intreb cam cat dureaza pana formeaza o pereche, deoarece i-am cumparat pereche de vreo doua luni si nimic pana acum .


cred ca ti-ai primit raspunsul mai sus. nu e nevoie sa faci spam