4,301

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Dragilor,

Ajutati-ma,va rog, cu un nr de tel al unui medic specializat in pasari. Cocuta mea are piciorutele reci, mai tot timpul, mai nou stranuta (nu des, dar suficient cat sa ma ingrijoreze) si are excrementele cam imprastiate si apoase. Atase imagine, poate exagerez eu cu interpretarea. In rest, mamanca,e vioaie si are chef de prostioare.

Am fost la un medic si chiar i-am facut examen bacteriologic, unde i-a iesit Enterococcus spp. I-a dat 5 ml Enroxil 10% in 500 ml apa de baut. Problema e ca nu vrea sa bea in ruptul capului. Ma ingrijoreaza si piciorutele reci...probabil circulatie sangvina precara  sad

Va pup!

4,302

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Din fericire nu l-am dat pe Riri si cu siguranta nu il voi mai da, mananca din mana, s-a linistit, toata ziua este liniste...ce-i drept i-am facut si un program pe care el deja il stie...vroiam sa va intreb daca si papagalii pe care ii aveti naparlesc..cand este perioada lor de naparlire si cat dureaza...lui Riri i-a cazut codita

4,303

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Cam acuma este perioada,ai mei inceput de acuma 2-3 saptamani..

4,304

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

:malex:  nu am mai intrat de ceva timp...Marele meu isi spune si numele...incerca si "ce faci"..mai are de lucrat si rade de mama focului...astea toate cand nu sunt eu de fata..cand eu apar in camera o da pe urlat...acum suntem la faza de educare..este foarte posesiv..se enerveaza daca il iau de unde nu vrea el sa plece sau daca nu il las sa ma pupe..nu suporta sa-i pun degetul pe cioc..si ma ciupeste...daca il cert mai rau se supara si nu ma mai inteleg cu el smile))))Este o pasare pe care daca nu o tii sub observatie cand e pui,mai tarziu greu o mai poti controla.Al meu e liber toata ziua inchis este foarte rar doar daca avem musafiri..e intr-o continua distractie...a ros pana si lemnul de sub el pana a cazut...nu-i place sa aiba colivia aglomerata si daca ii bag jucarii le ia frumos si le arunca pe jos smile))

http://raramonik.sunphoto.ro/

4,305

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

sa va fac cunostinte cu perechea mea de marele alex: fetita (Coca) are 5 anisori si este o pofticioasa fara pereche, cand isi doreste ceva face ochii de catele si obtine ce vrea, ne cerem scuze pt codita dar este in crestere, iar baiatul (Paco) are 4 anisori iar de un an ne etalam gulerasul negru si roz care creste vazand cu ochii.

4,306

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Sunt foarte frumosi  :heart:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

4,307

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Cum ati reusit sa va imblanziti papagalul?Cand ma apropii de el tipa si zboara...de cand l-am luat a fost salbatic, dupa cateva luni a mancat din mana.Cum sa procedez?

4,308

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Foarte frumoasa perechea...off...tot stau pe ganduri sa-i iau sau nu pereche lui Cocolici al meu...ca sta singurel...cand vad la voi vreau...apoi cand le pun cap la cap ma razgandesc si dau inapoi...al meu e luat  de mic si a fost crescut la mana..cei din petshop si nu numai, cu greu reusesti sa obtii o apropiere trebuie rabdare, rabdare si iar rabdare..trebuie sa-l lasi pe el sa-si doreasca sa interactioneze cu tine...eu asa am facut cu toti si sa le respecti momentele alea in care pur si simplu sunt nervosi din diferite motive...Pe mine ma amuza Coco cand vrea sa se aseze pe cap si nu-l las....ee..in momentul ala nu ma mai pot intelege cu el si musca tot ce prinde, dar asta pentru ca l-am alintat foarte mult cat a fost bebe..Mai nou pupa cu limba smile))...Nici nu vreau sa-mi imaginez cand o sa-si dea drumu la gura ce o sa zica ca deja bombane cam mult pentru varsta lui!

http://raramonik.sunphoto.ro/

4,309

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Mananca din mana si m-am bucurat foarte mult cand a facut acest pas...doar pe mine ma accepta, pe sotul meu nu il lasa sa se apropie de el.Asa cred si eu ca trebuie foarte multa rabdare si astept din partea lui sa aiba mai multa incredere in mine...dar oare trebuie sa fac eu ceva in mod special?

4,310

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

trebuie sa-l lasi liber sa-i vorbesti..sa-l ademenesti cu cate ceva bun...daca ma aude cineva dimineata zice ca am luat-o razna...mereu ii vorbesc il intreb ce face..ii povestesc..ii zic PA cand plec..cam asa e..se apropie de un singur membru din familie..deci pe tine te-a ales drept "mamica"...al meu e parsiv..sta si cu barbatul meu dar daca apar eu in peisaj...nu mai vede pe nimeni,  nu mai vrea sa fie atins de nimeni inafara de mine

http://raramonik.sunphoto.ro/

4,311 (edited by Lumy 24-07-2014 23:49)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Riri este foarte destept, stie cand vorbesc cu el chiar daca nu stau langa colivie, a inceput sa vorbeasca el ceva dar nu inteleg, ii spun mereu "te iubeste mama", "pa", "ce face baiatul",  vorbesc cu el cat pot de mult...astazi a fost foarte amuzant...cat este el de mare incerca sa se bage in bolul lui cu apa...incerca sa se racoreasca, ii fac "baie" cu pulverizatorul si a inceput de cateva saptamani sa ii placa.Am nevoie de sfaturi de la cei care au papagali, pentru ca pentru mine sunt de mare ajutor, neavand pana acum papagal.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-07-2014 23:49[/merge_posts_bbcode]

Liber il las numai ca nesupravegheat nu pot sa il las pentru ca mi-a ciupit cablul de la televizor si imi este teama sa nu " atenteze" din nou la el...si acum mai are o problema, i-au cazut din pene si ieri cand a zburat s-a lovit si prefer sa fiu eu in preajma lui, sa il scot de pe unde se baga smile

4,312 (edited by RaRamonik 28-07-2014 10:36)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

neata lume..dimineata am dat eu trezire la pasari smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-07-2014 10:36[/merge_posts_bbcode]

https://www.youtube.com/watch?v=NCxm4snhsKM&feature=youtu.be
scuzati calitatea ..important e sunetul smile

http://raramonik.sunphoto.ro/

4,313

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Buna. Nu am mai pus de mult o poza cu pacolita mea .Are 4 ani si vorbeste  foarte mult este o frumoasa si o iubesc mult. Va rog frumos sa ma ajutati am 2 filmulete pe youtube si nu stiu sa le pun si aici ,sa le vedeti si voi. Va doresc o zi buna

4,314

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Copiez linkul si il pui intre astea doua [youtube][/youtube]
Asa [youtube]aici pui linkul[/youtube]  wink

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

4,315

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Pentru forumuri ai in dreapta clipului codul BB pe care il pui intre cele doua de mai sus.  hmm

http://ricas.sunphoto.ro/

4,316

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Am pus si imi spune ca Asteapta moderarea

4,317

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Mda... si cum forumul nu are moderatori decat admini care intra joia si vara pe aici si cand intra ignora tot... mai bine pune link-ul direct si mergem direct pe iutub sa il vedem.

http://ricas.sunphoto.ro/

4,318

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Neata lume..Coco va saluta din mers! :malex:  :malex:

http://raramonik.sunphoto.ro/

4,319

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Neatza! Sa-ti traiasca, ce frumos stau eu la mama , si cred ca-mi astept portia de iubire!

4,320

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

hei ce mai faceti ??? noi suntem indragostiti !

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,321

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

o sedinta foto cu alexandrinii mari.

4,322

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

ce frumuseti avem aici !!! adorabil de frumosi !!  :heart:  :heart:  :heart:

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,323 (edited by mika 04-12-2014 21:34)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Salut...am revenit si noi dupa o.lunga perioada de absenta...ne mai tineri.minte? Lui dodo ii era dor de voi...din păcate timpul nu ne mai permite sa stăm la barfa dar promitem sa revenim pe baricade...va pupam
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-12-2014 19:59[/merge_posts_bbcode]

Am nevoie de nr unui medic urgent...dodo azi a stat toata ziua pe fundul coliviei...unde sa.ma duc si ce sa fac...ajutati-ma va rog

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-12-2014 21:18[/merge_posts_bbcode]

Ai vostrii cum se comportau in perioada depunerii ouatelor? Posibil sa vrea sa depuna oua? Sta cu codita in jos...penaj frumos,caca ok,nu stranuta,nu-i curge nasu..doar e mai abatitei sta cu codita in jos si mai mult pe.josul colivie printre hârtiuțe...are o plăcere sa se joace cu copii de hârtie.le face franjuri si se baga pe sub ele...ce trebuie sa urmăresc?

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-12-2014 21:34[/merge_posts_bbcode]

Ai vostrii cum se comportau in perioada depunerii ouatelor? Posibil sa vrea sa depuna oua? Sta cu codita in jos...penaj frumos,caca ok,nu stranuta,nu-i curge nasu..doar e mai abatitei sta cu codita in jos si mai mult pe.josul colivie printre hârtiuțe...are o plăcere sa se joace cu copii de hârtie.le face franjuri si se baga pe sub ele...ce trebuie sa urmăresc?

4,324

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Hello!

Din pacate, vin cu o veste dureroasa: vreau sa o donez pe Coca, dupa 4,5 ani pe care i-am impartit impreuna. Motivele sunt la fel de dureroase, dar vreau ce este mai bine pentru ea.

Am doar o conditie: ca viitorii parinti sa-mi acorde posibilitatea de a ma mai interesa de ea. Asta, pe langa faptul ca trebuie sa ma conving ca iubesc animalele si pasarile din tot sufletul, nu le iau si le arunca intr-un colt. Ba mai mult, le iau gratis ca sa le vanda ulterior. EXCLUS!

4,325

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Il iau eu cum am mai luat alte pasari de la stapani care nu au mai putut sa le tina.
Poti sa intrebi orican si poti veni oricand sa il vezi.
Pasarile se pot vedea pe http://ricas.sunphoto.ro/ unde pun aproape zilnic cate o poza doua cu ele sa le vada toti.

http://ricas.sunphoto.ro/