14,676

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Buna tutoror  big_smile  am nevoie de cateva sfaturi cu privire la raie.. care sunt primele simptome pt ca am observat ca micutul se mai scarpina de jucarii, in special capul si nu stiu la ce sa ma astept. Nu face asta toata ziua, nu e apatic, se joaca/ mananca. Multumesc anticipat  smile

14,677 (edited by pitesteanu 06-12-2014 14:46)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

new home my budgies
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 06-12-2014 14:46[/merge_posts_bbcode]

DIN LUMEA celor care nu cuvanta .........

14,678

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

foarte spatioasa,bravo!

14,679

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

stiti cumva daca bradul artificial le face rau ?   :perus:

14,680

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Va rog sa ma ajutati cu o solutie: fetita mea a ranit fara sa vrea perusul (acesta statea pe usa si fetita a inchis fara sa stie usa si l-a atins putin), iar acum Coco sangereaza si nu stiu de unde. Se comporta destul de natural, dar parca sangele nu se mai opresete (e posibil sa mi se para). Am incercat sa sterg locul in care cred ca e ranita (undeva in partea stanga deasupra piciorului), dar nu stiu ce as putea sa fac mai mult. Cu ce sa o dau? Exista vreun ungunt? Multumesc.

14,681

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Tamponeaza locul afectat cu betadina, vezi daca nu cumva piciorusul e fracturat. Suplimenteaza-i aportul de vitamine si calciu.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,682

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

setris wrote:

Tamponeaza locul afectat cu betadina, vezi daca nu cumva piciorusul e fracturat. Suplimenteaza-i aportul de vitamine si calciu.

Al meu mananca numai seminte. Cu ce as putea sa-i suplimentez ? Cred ca piciorul e de vina, se misca pe el dar numai in caz de nevoie. In rest il tine ridicat. Ma poate ajuta vreun veterinar sau pot sa-l ajut si eu de acasa?

14,683

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Nu te poate ajuta nici un veterinar, nu se baga la pasari asa mici. Am avut un perus cu fractura, si si-a revenit singur. Vitamine si calciu ii poti pune in apa. Multi au impresia ca perusi fac nazuri si nu beau apa cu vitamine. Eu zic ca este doar o impresie. Schimba in fiecare zi apa cu vitaminele si calciu pt. a evita dezvoltarea bacteriilor. Isi va reveni in 4 saptamani daca este vorba si de fractura, daca este doar julit sau are vre-o gheruta retezata, isi va revenii mai repede.  :ill:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,684

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

@setris, in caz ca nu ai gasit inca o fetita, eu  o mai am pe cea albastra si as fi tare bucuroasa daca ai putea sa o iei tu, chiar imi doresc sa ajunga la o persoana iubitoare care sa aiba grija de ea

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,685

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

mereana28 wrote:

@setris, in caz ca nu ai gasit inca o fetita, eu  o mai am pe cea albastra si as fi tare bucuroasa daca ai putea sa o iei tu, chiar imi doresc sa ajunga la o persoana iubitoare care sa aiba grija de ea

Lasa-mi numarul tau de telefon in MP!

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,686 (edited by mereana28 21-12-2014 20:24)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-12-2014 20:23[/merge_posts_bbcode]

Gata setris, micuta a plecat spre tine smile

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,687

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

:heart:  :heart:  :heart: multumesc frumos...micuta va face o calatorie scurta pana la Slatina si dupa Craciun va merge cu mine sa-si intalneasca cavalerul in Brasov. Abea astept sa-i vad impreuna.
El este inculpatul, are un an jumatate, si este un pupacios fara pereche !

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,688

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Papagalita mea a facut un ou...Dar nu sta pe el,sta numai cu baiatul afara,este normal?Ps este primul ou facut si mi e frica sa nu-l sparga sad

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14,689

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

pana sa se apuce de clocit pot sa treaca si cateva zile.

14,690

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Craciun fericit tuturor alaturi de familie si''copilasii'' vostri! :lma:

14,691

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

A spart oul,oare nu avea sămanta sau a fost din cauza ca am pus mana pe el? sad ps Craciun fericit  :heart:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14,692

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

mirela72 wrote:

Craciun fericit tuturor alaturi de familie si''copilasii'' vostri! :lma:

CRACIUN FERICIT LA TOATA LUMEA

14,693

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

mirela72 wrote:

Craciun fericit tuturor alaturi de familie si''copilasii'' vostri! :lma:

CRACIUN FERICIT LA TOATA LUMEA

14,694

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Perusi mei - Bobita si Missy

14,695

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Foarte frumosi perusieii  :heart:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

14,696

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Stiti cumva de ce nu a mai facut papagalita mea ou?Adica,au trecut 5 zile si nu a mai facut,mie mi se pare ca are fundul umflat dar: -??

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14,697

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Cum sa fac ca micutii mei sa nu mai treaca la inca o serie de puiuti??? Cred ca masculul este cam disperat, puiutul cel mai mic abia daca are 2 saptamani si ieri a avut o tentativa sa se urce pe femela. Daca ii separ, femela mai face fata cu hranitul la 6 pui?? Cum sa ii opresc?

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,698

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

ii separi... eventual daca puii mai mari au iesit din cuib, ii poti pune cu masculul. daca nu separi masculul, urmaresti daca face fata femela, daca nu, intervii si tu.

14,699

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Of ce sa ma fac cu ei? Daca ii tin in camere separate, sunt tristi amandoi, iar daca ii pun colivie langa colivie fac pe naiba-n pqtru sa ajunga unul la altul. Pe de alta parte, femela se descurca la hranitul puilor, dar ma doare sufletul sa ii vad asa imbufnati . aseara l-am bagat pe mascul o jumatate de ora la ea si mai avea putin si trecea a fapte daca mu eram pe faza. Pai daca eu nu le-as da atentie, ei s-ar mai opri vreodata din facut pui?

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,700

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Poti sa-i lasi impreuna pana cresc puiutii  si sa le iei ouale cand fac, apoi sa le scoti cuibul .Dupa ce le scoti cuibul nu ar mai trebui sa stea la calcat fata.