5,801

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Raluca26 wrote:

Multumesc nicoleta.eram nerabdatoare sa il vad.am mai avut in trecut o nimfa...statea numai afara si era foarte atasata de toata lumea inca din primele zile...dar probabil era pui si a fos mai usor...multumesc de sfat o sa il las sa se acomodeze.daca mai aveti ceva sfaturi utile sa ma ajutati pentru el...cam ce ii dati de mancare...eu ii dau mancarica lui si mere.i"am luat si un leganel dar nu ii place...
Multumesc mult!

fructe si legume , spalate bine si curatate de coaja .
jucariile e accepta dupa ceva timp, la inceput le e frica , apoi o sa se apropie incet incet .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,802

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

tomanicoleta wrote:
Raluca26 wrote:

Multumesc nicoleta.eram nerabdatoare sa il vad.am mai avut in trecut o nimfa...statea numai afara si era foarte atasata de toata lumea inca din primele zile...dar probabil era pui si a fos mai usor...multumesc de sfat o sa il las sa se acomodeze.daca mai aveti ceva sfaturi utile sa ma ajutati pentru el...cam ce ii dati de mancare...eu ii dau mancarica lui si mere.i"am luat si un leganel dar nu ii place...
Multumesc mult!

fructe si legume , spalate bine si curatate de coaja .
jucariile e accepta dupa ceva timp, la inceput le e frica , apoi o sa se apropie incet incet .

Aha am inteles.multumesc mult pentru raspuns..nicoleta,papagalul tau vine la tine?de cat timp il ai?acum de cand il am tot citesc pe net si gasesc tot felul de chestii despre ei...majoritatea care sunt imblanziti am vazut ca au pene din aripi taiate...nu prea ma lasa sufletul sa fac asta...ce parere ai?se poate si fara asta cu rabdare si blandete ma gandesc ca...
O zi buna si sper sa mai primesc raspunsuri de la tine! :aga:

5,803

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Aha am inteles.multumesc mult pentru raspuns..nicoleta,papagalul tau vine la tine?de cat timp il ai?acum de cand il am tot citesc pe net si gasesc tot felul de chestii despre ei...majoritatea care sunt imblanziti am vazut ca au pene din aripi taiate...nu prea ma lasa sufletul sa fac asta...ce parere ai?se poate si fara asta cu rabdare si blandete ma gandesc ca...
O zi buna si sper sa mai primesc raspunsuri de la tine! :aga:

sub nici o forma sa nu ii tai aripile .. eu o am pe paki de 5 ani si nu ma lasa sa o ating nici acum,insa nu mi-am pierdut speranta, vine la mine doar cand are chef dar sa nu cumva sa indrznesc sa pun mana pe ea.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,804

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

sub nici o forma sa nu ii tai aripile .. eu o am pe paki de 5 ani si nu ma lasa sa o ating nici acum,insa nu mi-am pierdut speranta, vine la mine doar cand are chef dar sa nu cumva sa indrznesc sa pun mana pe ea.

o ce frumos sa iti traiasca!sper sa se imblanzeasca si fiara mea :hihi:  ca atata mi de drag de imi vine sa il iau sa il pup toata ziua  big_smile  dar nu am sanse...momentan sunt multumita ca ma accepta langa cusca si ii pot da mancare printre gratii...cred ca e de bine si asta.paki a ta dupa 5 ani vorbeste?

5,805

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Raluca26 wrote:

sub nici o forma sa nu ii tai aripile .. eu o am pe paki de 5 ani si nu ma lasa sa o ating nici acum,insa nu mi-am pierdut speranta, vine la mine doar cand are chef dar sa nu cumva sa indrznesc sa pun mana pe ea.

o ce frumos sa iti traiasca!sper sa se imblanzeasca si fiara mea :hihi:  ca atata mi de drag de imi vine sa il iau sa il pup toata ziua  big_smile  dar nu am sanse...momentan sunt multumita ca ma accepta langa cusca si ii pot da mancare printre gratii...cred ca e de bine si asta.paki a ta dupa 5 ani vorbeste?

nu vb , doar imita sunete facute de kiki(marele alex )

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,806

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

noi am mai crescut si ne-am facut mai frumosi ca niciodata. va lasam sa savurati o sedinta foto.

5,807

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

numai frumosi !!! ii ador pe toti !!  :heart:

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,808

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Craciun fericit tuturor alaturi de familie si ''copilasii'' vostri! :lma:

5,809

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mirela72 wrote:

Craciun fericit tuturor alaturi de familie si ''copilasii'' vostri! :lma:

La fel si voua !!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,810

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Am un Micul Alexander albastru spre gri. De 2 ani este la mine. Am reusit sa il îmblânzesc si sa vina la mine când este afara din colivie. Ne jucam împreună, ii repet cuvinte zilnic, am adoptat toate metodele de învățare inclusiv CD-ul, dar nimic pana acum, decât țipete. Nu reușesc să-l fac sa scoată altceva pe cioc decât țipete. De unde l-am cumpărat zicea ca are 3-4 luni. A început sa se formeze o urma de inel la gat. Aștept sfaturi. Alte păsări in jurul lui nu am.

5,811

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

FULG_USOR wrote:

Am un Micul Alexander albastru spre gri. De 2 ani este la mine. Am reusit sa il îmblânzesc si sa vina la mine când este afara din colivie. Ne jucam împreună, ii repet cuvinte zilnic, am adoptat toate metodele de învățare inclusiv CD-ul, dar nimic pana acum, decât țipete. Nu reușesc să-l fac sa scoată altceva pe cioc decât țipete. De unde l-am cumpărat zicea ca are 3-4 luni. A început sa se formeze o urma de inel la gat. Aștept sfaturi. Alte păsări in jurul lui nu am.

Fetitza mea are aproape 5 ani dar spre deosbire de tine nu am reusit nici sa o imblanzesc si nici sa vb .. are o trauma de dinainte sa o iau si nu poate trece peste ..
daca ii se formeaza inelul in jurul gatului este baietel sigur si are cam 2 anisori .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,812

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna Ziua. Am achizitionat si eu un Micul Alexander din petshop acu 2 zile, a durat o saptamana pana a venit pentru ca nu il aveau. mi s-a spus ca e pui de 6-7 luni nu isi pot da seama daca e mascul sau femela. in prima faza am crezut ca e pui acu nu mai stiu ce sa cred mi se pare o femela matura. ma derutat faptul ca e in perioada de naparlire si am crezut ca nu are penajul dezvoltat pt ca e pui dar in prima zi i-a cazut pana lunga din coada, mi se pare foarte ciudat si penajul nu stiu ce sa cred. acu ma gandesc sa nu fie si bolnav.. desi de mancat mananca apa bea i-am dat si fructe am reusit aseara sa manance mar din mana dimineata e foarte agitat. ma poate ajuta cineva cu o parere daca e pui sau matur? am cautat pe net diferente nu reusesc sa-mi dau seama .
Va multumesc!

5,813

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Andrei1ST wrote:

Buna Ziua. Am achizitionat si eu un Micul Alexander din petshop acu 2 zile, a durat o saptamana pana a venit pentru ca nu il aveau. mi s-a spus ca e pui de 6-7 luni nu isi pot da seama daca e mascul sau femela. in prima faza am crezut ca e pui acu nu mai stiu ce sa cred mi se pare o femela matura. ma derutat faptul ca e in perioada de naparlire si am crezut ca nu are penajul dezvoltat pt ca e pui dar in prima zi i-a cazut pana lunga din coada, mi se pare foarte ciudat si penajul nu stiu ce sa cred. acu ma gandesc sa nu fie si bolnav.. desi de mancat mananca apa bea i-am dat si fructe am reusit aseara sa manance mar din mana dimineata e foarte agitat. ma poate ajuta cineva cu o parere daca e pui sau matur? am cautat pe net diferente nu reusesc sa-mi dau seama .
Va multumesc!


sa-ti traiasca si sa te bucuri de el/ea.. eu as zice ca e o fetita matura , tinand cont ca nu are cerculetul in jurul ochilor si dupa penaj tot asa pare . uite cum arata fetita mea la 5 ani . oricum iubeste-o indiferent de situatie .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,814

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna.am revenit si noi.il am pe jadoo de 8luni si acum vine sa il mangai si spune Cucu smile .s-a atasat foarte repede de mn.nu credeam ca o sa fie asa de usor sa il imblanzesc.singura problema la noi este ca in momentul cand este in colivie si bag mana ma ciupeste.si as dorii sa stiu la cat se da la imperechiat?cand ma joc cu el ma prinde cu ciocul de deget si se urca pe mana mea si da din fundulet big_smile .cand trag mana ma prinde iar de deget ca sa il pun intre picioruse.in rest ganganim ca niste bebelusi si facem Cucu.o seara buna la toata lumea

5,815

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ziua,
Aseara am primit un Mic Alexandru galben, caruia i-am pus numele Papi. Pe inelus are insemnele: SK322014. Este puiut si e tare vioi si curios. Din pacate e si foarte sperios si nu ne putem apropia de colivie pentru ca se zbate foarte tare si se loveste, dar incet incet, sunt convinsa ca vom reusi sa ne imprietenim. Noi i-am pus o camera sa il filmeze cat suntem plecati de acasa si il privim live de la serviciu. Problema este ca inca nu a coborat la mancare si nu stiu ce trebuie sa fac sa nu stea flamant/insetat. Ce sfaturi puteti sa imi oferiti?

5,816

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna.stai linistita ca o sa manance.tot la fel ma alarmasem si eu la inceput de ii dadeam sa bea apa dintr-un dop de stica.incearca sa ii pui si mar.jadoo al meu este topit dupa mere.in schimb nu se apropie de banane nici in ruptul capului.si dupa un timp dupa ce se acomodeaza cu tine ca sa il faci sa vina pe deget ademenestel cu mancarea care ii place cel mai mult.eu asa am facut si a functionat.

5,817

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Salut,nu iti fa griji lasa ca o sa manance el si nu il mai bagati in seama el e foarte stresat acuma dar isi revine fara probleme..nu moare el de foame fara grija wink

5,818

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Si inca ceva:nu stiu daca asa sunt ei dar de curand si-a luat si sora mea un papagal nimfa si l-am luat 2 ore la mine pt a se juca cu jadoo.am crezut ca o sa se imprieteneasca dar nu a fost asa.s-a suparat,nu a mai mamcat si s-a imbolnavit rau de era sa moara. am fost cu el la veterinar si nu imi dadea sanse sa traiasc.mi-a dat niste vitamine si ii dadeam banana pisata,ou fiert cu biscuite cu seringa pt ca nu vroia.m-am chinuit tare mult cu el dar a meritat.acum este un galagios si tipa de imi tiuie urechile

5,819

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc mult pentru raspunsuri. Voi pune in practica sfaturile si incerc sa nu ma mai nelinistesc, daca spuneti ca nu sta flamand.

5,820 (edited by marya12 04-02-2015 16:45)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

tomanicoleta wrote:
Raluca26 wrote:

sub nici o forma sa nu ii tai aripile .. eu o am pe paki de 5 ani si nu ma lasa sa o ating nici acum,insa nu mi-am pierdut speranta, vine la mine doar cand are chef dar sa nu cumva sa indrznesc sa pun mana pe ea.

o ce frumos sa iti traiasca!sper sa se imblanzeasca si fiara mea :hihi:  ca atata mi de drag de imi vine sa il iau sa il pup toata ziua  big_smile  dar nu am sanse...momentan sunt multumita ca ma accepta langa cusca si ii pot da mancare printre gratii...cred ca e de bine si asta.paki a ta dupa 5 ani vorbeste?

nu vb , doar imita sunete facute de kiki(marele alex )

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-02-2015 16:45[/merge_posts_bbcode]

Buna.nu stiu daca am facut bine sau dar cand l-am luat pe jadoo anul trecut in aprilie am fost la veterinar pt ai taia di aripi.si inainte de toate am intrebat si intrebat veterinarul daca este bine si mi-a spus ca nu este nici-o problema si este mai bine pt el pt a nu se accidenta.si in felul asta s-a apropiat de mine.si i le tai cam la 3-4 luni pt ca eu stau la curte si am avut neplacerea sa imi scape.avand aripile taiate l-am putut recupera.eu nu sfatuiesc pe nimeni daca sa le taie sau nu.fiecare face cum crede.

5,821 (edited by AndreeaMiha 04-02-2015 19:42)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Chiar daca nu trebuie sa ma ingrijorez pentru ca nu mananca, as vrea sa stiu cat timp poate rezista un papagal fara mancare si apa? De cand m-am intors de la serviciu nu a pus gura pe mancarea din recipiente, abia a descoperit batonul cu seminte din care a inceput sa ciupeasca. Sper ca daca i se face sete/foame sa coboare la recipiente... sunt stresata, desi am inteles ca asa e la inceput...
Oare ar trebui sa ies din camera in care e sa caute singur mancarea, sa se simta in siguranta?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-02-2015 19:42[/merge_posts_bbcode]

Papi

5,822

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

il am pe bubu,care e un fricos din cale afara,cand l-am adus la fel nu a mancat vreo 3 zile,decat asa foarte putin,acum am trecut de etapa asta,azi dupa 2 saptamani am reusit sa ii dau sa manance din mana printre gratii,dar cum?l-am lasat eu 1 zi fara mancare,si apoi sa vezi ce a venit fuguta sa manace din mana mea,a zis bine cine a zis,cu mncarea ii imblanzesti cel mai usor,si mai ales sa speculezi ce ii place cel mai tare,lui bubu ii plac bobitele de rodie,cu alea l-am pacalit sa manace din mana

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,823 (edited by AndreeaMiha 05-02-2015 19:26)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc de raspuns. Eu i-am bagat prin gratii un pic de mar si a ciugulit un pic dimineata. Sper ca i-am deschis apetitul sa coboare sa manance  :-)
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-02-2015 19:26[/merge_posts_bbcode]

Am nevoie mare de ajutor. Puiul meu nu vrea sa manance din recipientele lui. Colivia are 45/70/90 cm si el sta doar pe stinghia de sus. Ieri si azi a ciugulit doar din batonul de seminte agatat de sus, la care poate ajunge in zona lui de confort si un pic de mar azi dimineata.
Am reusit in seara asta sa ii introduc un pic de ou cu pesmet intr-un capacel, printre gratii, dar chiar si asa s-a zbatut pana a daramat stinghia din mijloc si a si tipat de suparare si sperietura ca m-a vazut langa colivia lui atat de mult timp.
Eu as vrea sa ii scot batonul sa il pot determina sa vina singur la recipientele de mancare si apa (apa nu a baut deloc de cand il am).
Ce sa fac? trebuie sa ii si asez stinghia din mijloc inapoi, ma gandesc sa ii scot batonul, ma gandesc sa ii si introduc o jucarie, dar cum sa fac toate aceste lucruri daca el se zbate atat de tare? nu poate sa se raneasca? Ajuutooor! Spuneti-mi va rog ce sa fac!

5,824

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nu am pricep asa de tare,sunt tatic de alexander de 15 zile,dar eu zic rabdare,si nu mai te duce asa des la el in primele zile,nu mai schimba nimic ca il sperii,asta iti spun din experienta mea cu bubu,eu in 15 zile cred ca am vorbit 3 zile din ore puse cap la cap cu el,si iata ca a fact progrese,la inceput cand a inceput sa manance bine din recipientul lui,l-am lasat o zi fara mancare,dar inainte de asta deja nu se mai  zbatea in prezenta mea,si asculta foarte atent cand ii vorbeam,mi-am dat seama ca m-a accepat cand am vazut ca se bucura cand ma vede,sat ,specificul zburlit si scuturat cu strigatul de rigoare,asa ca rabdare

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,825 (edited by AndreeaMiha 07-02-2015 17:04)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc pentru sfaturi. Am reusit sa ii pun stinghia la loc cu greu, pentru ca tot asa s-a speriat si s-a zbatut. I-am dat batonul jos, langa recipientele cu mancare si apa, poate asa le descopera si astept cu interes sa coboare sa manance. Voi incerca pe cat posibil sa nu mai umblu la colivia lui zilele astea sa prinda incredere in noi.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 06-02-2015 14:07[/merge_posts_bbcode]

Cat e normal sa doarma?

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-02-2015 17:04[/merge_posts_bbcode]

Mai devreme stateam pe canapea in camera cu Papi si el dormea. Eu ma uitam la televizor si deodata a sărit ca ars si a început sa zboare prin colivie haotic si sa tipa. Ce inseamna comportamentul asta? S-a speriat de ceva sau a acumulat prea multa energie si in felul asta s-a descarcat? I-am vorbit continuu cat s-a agitat si s-a liniștit in cele din urma. Era si infoiat tare.. stie cineva sa imi explice acest comportament?