5,776

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna Marya12, multumesc ca mi-ai raspuns la mesaj.  Ieri am scris pe youtube unui expert in micul alexandru, se pricepe foarte bine la sfaturi, referitor la ce am intrebat si aici si mi-a raspuns, ca,daca da din cap in fata si in spate inseamna ca ii este foame, iar daca ar fi miscarea stanga-dreapta inseamna ca inca ii este frica,nu s-a acomodat. Il poti gasi pe facebook sub numele de ''Bird Tameness''.  De la cine am cumparat puiul , se ocupa cu cresterea lor si mi-a recomandat sa-i dau inca din seringa sa manance si am luat de la el un ''fel'' de nutrient, care il tin la frigider si il amestec cu apa aproape fierbinte, inca nu ii dau apa,cat timp ii dau aceasta mancare. Dar problema e ca face ''cam moale'' treaba.... big_smile . Osa il sun maine pe crescator, sa vad ce zice despre aceasta. Si al meu este destul de sperios, daca incerc sa pun mana pe el, daca bag mana in ccolivie sa aranjez mancarea sau altceva nu are treaba cu mine.... ii dau din mana seminte,dar le mananca mai mult daca le curat eu de coaja,probabil sunt prea tari inca pt el....Are momente cand asa ar vrea sa iasa din colivie, dar am mai citit ca ar fi indicat sa nu il las afara cel putin vreo 2 saptamani pana se obisnuieste cu cei din casa .... Nu as vrea sa il las in colivie sa se chinuie,dar ma tem ca nu il mai pot prinde dupa...As vrea sa tinem legatura mai des,sa impartyasim pareri despre ei. Pun o poza cu Bobo. Tinem legatura,Raul.

5,777

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ms si eu pentru informatia cu d-ul de pe fb si chiar as vrea sa ii cer si eu niste sfaturi pt ca Jado al meu la inceput l-am invatat sa vina pe deget si sa ma apropii de el dar de cand s-a incalzit afata il mai inchid in colivie pt mai mult timp pt a lasa usile deschise(stau la curte) si a inceput sa se sperie de mn si cand ma apropii de el.nu stiu ce sa fac sa inteleaga ca nu ii fac rau.iar in leg cu datul drumu asa am inteles si eu ca nu e bine sa ii dai drumu decat dupa 2 sapt insa eu i-am dat drumu dupa cateva ore pt ca imi era mila de el sa il las inchis.fiecsre face cum crede ca e mai bine.si mare grija cu geamurile sau cu usile pt ca al meu a fugit o data si noroc ca s-a obijnuit cu numele iar eu il strigam . statea la 2 curti distanta de mine si tipa si el.pana la urma l-am recuperat.

5,778

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ziua la toti,de ieri am un Micul Alex care are in jur de 60 de zile,cel de la care la-m luat mia dat o mancare de pui pe care trebuie sa o pregatesc cu apa si sa i-o dau cu seringa seara iar ziua doar seminte negre umede….PROBLEMA este ca refuza mancarea,am reusit sa-i dau doar putin cu seringa iar de seminte si apa nu se atinge.Crescatorul mi-a recomandat sa nu-i dau altceva,mici macar mar sua alte seminte.Ce sa fac?????

5,779 (edited by alnimanui 08-07-2014 11:49)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ii poti pasa banana si  ii dai cu seringa, poti sa.i faci si mar cu biscuite( din aceea simpli)
.La mine a functionat cand a fost coco laa fel de micut.Cat despre seminte eu i.am dat tot negre dar asa uscate, cand este pregatit le va sparge el.Poti sa ii iei si crengute de mei.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-07-2014 11:49[/merge_posts_bbcode]

Ai rabdare pana se acomodeaza cu tine si noua casuta si ai sa vezi  ca nu o sa ai pribleme cu el cu mancarea pt ca ei sunt fiarte pofticiosi.Important este sa verifici gusa sa nu doarma cu ea goala,poti sa.l mai incerci si cu galbenus de oua, morcov fiert pasat.Sper sa te ajute sfatul meu.

5,780

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Iti multumesc din suflet pentru raspuns,din fericire se pare ca a fost doar o problema de acomodare,acum mananca de toateee,sta pe degetul meu in colivie,ciripeste si el cand vorbesc cu el,semintele le mananca doar inmuiate altfel nu reuseste sa le sparga….cand nu ma vede prin casa incepe sa tipe.Este primul papagal pe care al avem si sunt tare mandra de el.

5,781

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna, Chilly. Am vazut mesajul tau cu micul tau alexandru . E foarte frumos. Am si eu unul care are doar 3 luni si o saptamana si la fel ii dau si eu cu seringa un fel de concentart care il ajuta cu dezvoltarea si cu cresterea. De la cine am cumparat papagalul mi a zis sa ii dau . Il tin la frigider in ceva inchius ermetic si il prepar cu apa aproape firbinte dupa care il amestec , dar nu il dau pana nu se mai raceste. Mi-a mai zis sa nu ii dau deloc apa sa bea pana cand mananca acel concentrat. Al meu sparge deja singur semintele, indiferent de marime si culoare, manacxa banana pisata din bolul lui sau de pe deget, aproape o banana pe zi...  big_smile . am mai aflat ca in aceasta periaoda nu are nimic daca nu mamanca cat ar trebui, iar daca da din cap in fata si in spate mai insistent, inseamna ca ii este foame. Cand se indeparteaza de tine,de seringa nu il forta sa ii mai dai.... Multa bafta cu el. O sa mai revin cu poze.

5,782 (edited by alinab733 13-07-2014 07:45)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Sautare tuturor! Am si eu un micut in varsta de cca 4 luni, este adorabil, prietenos si tare jucaus! Mananca seminte,pelete, cateva fructe si legume. As vrea sa mi spuneti daca este mai bine sa manance semintele germinate sau crude. Am citit ca sunt mult mai bune cele germinate pt ca nu contin atatea grasimi.
Va multumesc
Alina
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-07-2014 07:45[/merge_posts_bbcode]

Nu e nimeni???  :cry:  :cry:  :cry:
A vrea tare mult sa schimbm pareri despre micutzii nostri!
Va astept!
Alina

5,783

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna. Am si eu o problema cu unul din papagali...mai exact cu fetita. Au naparlit amandoi, dar ea acum continua sa ii cada penele si nu arata tocmai cum ar trebui. In rest este vioaie si mananca, tipa, se agita. Nu da semne ca ar fi bolnava sau stresata, dar nu cred ca este in regula sa cheleasca asa. Eventual daca aveti vreo idee ce ar putea sa aiba sau un veterinar unde as putea sa ma duc pentru un consult. Multumesc frumos!

5,784

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nu am mai trecut de mult pe aici asa ca am sa pun cateva poze. Blue sau blumita cum o mai alintam a terminat naparlirea si s-a facut o fetita foarte frumoasa, iar veteranul Roko pt ca asa i-a ramas numele se afla in plina perioada de napralire, dar se va face el baiat frumos si va iesi iar la agatat smile  wink

5,785

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ziua tuturor! Sunt membru nou pe forum insa va urmarec postarile de cateva saptamani. Noi... Suntem4! 4 fiind eu, sotul meu si doi nebuni frumosi! Avem din februarie un Micul Alex  :malex: si de aproape 3 ani un perus  :perus: . Se numesc Paco si Pui Mic! Fac nebunii toata ziua si desigur campion este Paco. Mananca din mana desi cand l-am luat era foarte speriat. Se joaca cu tot ce gaseste si a distrus deja o perdea si jaluzelele. Inca nu are incredere sa stea pe noi dar cred ca am facut progrese caci vine foarte aproape, ne cauta mereu prezenta. Pentru cine are un Micul Alex (cred ca este mascul) as dori sa aflu un raspuns... cat dureaza la ei perioada de imperechere? Dupa cumportament, Paco cred ca trece de cateva zile prin asa ceva... se infoaie, isi deschide aripile si ii tremura putin si tipa mai mult decat pana acum. In rest este un scump, adura marul si alte fruncte si legume, se joaca, este vesel... Eu cred ca are aproape 2 ani si tot de curand a inceput sa i se vada un mic guleras dar deocamdata fara culoare. Multumesc mult pentru orice eventual raspuns! O sa pun o poza cu el insa nu este prea clara... voi reveni cu una mai buna!

5,786

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Bine ati venit in famlia noastra :hug:  E foarte frumos Paco  :heart:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

5,787

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumim pentru primirea calduroasa! Atasez o fotografie cu Paco in februarie (cred ca avea 9 luni). Savureza un morcov!

5,788

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce dragut e  smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

5,789

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

foarte frumos sa iti traiasca  :pup:

5,790 (edited by Suntem4 31-08-2014 15:10)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumim! :malex: Acum ne e tare somn si asteptam sa se stinga lumina! Ne uitam la bec ca la cel mai aprig dusman!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-08-2014 14:49[/merge_posts_bbcode]

Paco va ureaza la multi ani !!

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 31-08-2014 15:10[/merge_posts_bbcode]

Salutari tuturor la sfarsit vara! As avea o intrebare pentru cine stie si are timp sa imi raspunda: nu stiu daca Paco este fata sau baiat. Cred ca are intre un an jumatate si doi. De cateva saptamani i-a aparut un inel foarte verde, mai verde decat restul corpului. M-am gandit ca este fetita. Pe de alta parte tot de 2-3 saptamani isi deschide aripile ca si cand ar vrea sa zboare si le tremura/flutura putin. Are deci trasaturi si de fetita si de baiat... Eu il / o iubesc oricum insa ma intriga acest nou comportament si sunt curioasa... Multumesc pentru orice eventual raspuns!  :floare:

5,791

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Suntem4 wrote:

Multumim! :malex: Acum ne e tare somn si asteptam sa se stinga lumina! Ne uitam la bec ca la cel mai aprig dusman!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-08-2014 14:49[/merge_posts_bbcode]

Paco va ureaza la multi ani !!

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 31-08-2014 15:10[/merge_posts_bbcode]

Salutari tuturor la sfarsit vara! As avea o intrebare pentru cine stie si are timp sa imi raspunda: nu stiu daca Paco este fata sau baiat. Cred ca are intre un an jumatate si doi. De cateva saptamani i-a aparut un inel foarte verde, mai verde decat restul corpului. M-am gandit ca este fetita. Pe de alta parte tot de 2-3 saptamani isi deschide aripile ca si cand ar vrea sa zboare si le tremura/flutura putin. Are deci trasaturi si de fetita si de baiat... Eu il / o iubesc oricum insa ma intriga acest nou comportament si sunt curioasa... Multumesc pentru orice eventual raspuns!  :floare:

Buna. Initial la baietei pe la varsta asta ar fi trebuit sa apara macar un fulg negru. Si fetele fac din aripi asa

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,792

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumim pentru raspuns! S-ar putea sa fie o Pacolina! O sa va anunt daca apar schimbari!

5,793

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

hei ce mai faceti ?? noi am ramas la fel, paki e la fel de rautacioasa

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,794

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna! Astazi m-am decis sa va amuz cu doua poze "before and after"... inainte si dupa baie! Paco (care cred ca este de fapt Pacolina!) arata ceva de groaza dupa baitza, insa apoi se usuca, se consoleaza cu o tufanica si redevine din nou el insusi!  :angel:

5,795

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Bine v-am regasit dupa o pauza destul de lunga,cum am spus,nu am putut sa intru de pe telefon vara asta dar nu v-am uitat!  :hug:
Eu si Paulie facem exercitii de vorbire si speram ca vom reusi sa pronuntam ceva corect.
Am crescut ceva,ne-am maturizat,avem si penele mai frumoase,am invatat sa zburam,am reusit sa facem multe  :heart: .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,796

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

help , am observat ca pako a mea are o unghie de la piciorul stang foarte mare fata de restul, ce sa fac ?? stiti vreun veterinar unde sa merg sa i-o tai ?

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,797

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

tomanicoleta wrote:

help , am observat ca pako a mea are o unghie de la piciorul stang foarte mare fata de restul, ce sa fac ?? stiti vreun veterinar unde sa merg sa i-o tai ?

Ti-am dat un link pe fb.pup

Max-aratinga nanday

5,798

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ziua! sunt noua pe aici si sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu una alta.acum o saptamana am achizitionat un Micul alexander albastru,problema e ca nu e chiar  pui si are spre 2 anisori.e mascul,cred.incet ma pot apropia acum de cusca si ii dau prin gratii cate un sambure sau mar(marul ii place foarte mult).mana in cusca nu o pot baga pentru ca se agita destul de tare...problema este ca i"am dat drumul dupa 4 zile afara si zboara de colo colo se pune pe draperie pe perdele si pe dulap.prima data cand l"am lasat liber nu ma puteam apropia deloc de el deabea la prins sotu sa il bage in cusca...singur nu intra...chiar daca se ia ,,acoperisul" la cusca:).bun astazi i"am dat din nou drumul si am observat ca a venit pe cusca si i"am putut da un sambure 2 3 4...dar...cand e vorba sa ma apropiu de el  sa vina pe deget nu am nici o sansa zboara din nou peste tot si nu mai vrea sa intre in cusca...cum as putea sa il fac sa vina la mine?apropo...musca destul de tare :sol:
A si inca ceva...oare il mai pot invata la varsta asta sa vorbeasca?
Multumesc mult!

5,799

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Raluca26 wrote:

Buna ziua! sunt noua pe aici si sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu una alta.acum o saptamana am achizitionat un Micul alexander albastru,problema e ca nu e chiar  pui si are spre 2 anisori.e mascul,cred.incet ma pot apropia acum de cusca si ii dau prin gratii cate un sambure sau mar(marul ii place foarte mult).mana in cusca nu o pot baga pentru ca se agita destul de tare...problema este ca i"am dat drumul dupa 4 zile afara si zboara de colo colo se pune pe draperie pe perdele si pe dulap.prima data cand l"am lasat liber nu ma puteam apropia deloc de el deabea la prins sotu sa il bage in cusca...singur nu intra...chiar daca se ia ,,acoperisul" la cusca:).bun astazi i"am dat din nou drumul si am observat ca a venit pe cusca si i"am putut da un sambure 2 3 4...dar...cand e vorba sa ma apropiu de el  sa vina pe deget nu am nici o sansa zboara din nou peste tot si nu mai vrea sa intre in cusca...cum as putea sa il fac sa vina la mine?apropo...musca destul de tare :sol:
A si inca ceva...oare il mai pot invata la varsta asta sa vorbeasca?
Multumesc mult!

A gresit dand-ui drumul asa devreme, trebuia a te consulti inainte si aflai ca dupa cel putin 2 saptamani era indicat sa-i dai drumu, nu avea cum sa se acomodeze cu locuinta in 4 zile si nici sa-si stabileasca locul de asezare... tu vrei sa vina din prim zi la tine, nu te grabi, ai nevoie de multa rabdare. suucces. daca mai ai vreo nelamurire intreaba inainte de a actiona .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,800

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc nicoleta.eram nerabdatoare sa il vad.am mai avut in trecut o nimfa...statea numai afara si era foarte atasata de toata lumea inca din primele zile...dar probabil era pui si a fos mai usor...multumesc de sfat o sa il las sa se acomodeze.daca mai aveti ceva sfaturi utile sa ma ajutati pentru el...cam ce ii dati de mancare...eu ii dau mancarica lui si mere.i"am luat si un leganel dar nu ii place...
Multumesc mult!