1

Topic: Pet Shop-uri

M-am saturat de pet shop-urile de la noi din tara. Toate trateaza animalele ca pe niste obiecte. Ba nu, nici macar atat.

Nimfele si tururelele le-am luat pentru ca stateau in niste conditii mizerabile. Vanzatoarea ne-a spus ca tururelele erau acolo de un an.  :furios: Nu-mi place ca le-am dat bani, dar am simtit ca mi se rupe sufletul pentru ele.

Pet Center-ul din Sun Plaza e absolut incredibil. E un canar pe care-l stiu acolo de cel putin 6 luni, e aproape complet chel. Si data trecuta cand am fost era si un orezar care respira pe gura. Orice persoana careia ii pasa de pasari macar un pic stie ca respiratul cu ciocul deschis e un semn foarte rau. M-am dus sa-i spun vanzatoarei si ghiciti ce a facut - mi-a zambit malitios si mi-a spus ca e "normal".  :furios: Daca n-as fi trait intr-un apartament cu 6 animale le-as fi luat chiar atunci. Nu ma pot gandi decat la faptul ca l-a aruncat la gunoi dupa ce am plecat. La noi asa se rezolva, nu?

Si cu masculul nimfa am avut mari probleme (l-am luat din Animax-ul de la Carrefour Orhideea). A avut o infectie grava respiratorie si digestiva. Mult timp am crezut ca moare. Le-am dat telefon si ne-au spus sa-l aducem inapoi ca o sa ne dea altul. De ce, ca sa-l omorati? Eu il vreau pe asta, dar vreau sa fie sanatos!

Intrebarea mea - se poate face ceva? Credeti ca are vreun rost sa sun la Politia Animalelor sau Protectia Consumatorului? In alte tari e ilegal sa vinzi animale in pet shop-uri sau trebuie sa le asiguri spatiu si conditii foarte bune (ca sa nu mai vorbesc de carnet de sanatate...). Dar la noi nu exista nicio lege pentru pet shop-uri, nu?

2

Re: Pet Shop-uri

Eu nu stiu cum e in alte locuri, mai ales cum e in Bucuresti - dar la noi in magazin, cand vedem ca un animal nu e ok, il trimitem la cabinetul nostru veterinar, unde chiar sunt medici capabili sa trateze animale exotice, nu doar oi, vite si gaini. In caz ca decesul animalului e brusca (de ex infarct la o pasare), trimitem animalul decedat la cabinet pentru autopsie. Asa ne asiguram ca nu e vorba de vreo boala care se poate raspandi si la alte animale sau la oameni. La noi toti clientii au control, tratament si ingrijire gratuita toata viata la cabinetul nostru. Cand cineva cumpara un animal, il inscriem in registrul special: nume, numar telefon, animal achizitonat, in data de x / nr bon y. Clientul semneaza ca animalul achizitionat e clinic sanatos (Are cap si tot ce mai apartine de un animal). In caz ca doamne feri descoperim ca e vorba de vreo infectie sau boala (pana acum nu am patit-o sper sa nici nu fie cazul), putem suna clientul si il putem anunta. De legi nu prea stiu, dar eu consider ca a fi om e mai presus de orice lege. Si noi incercam sa fim oameni buni atat cu animalele, cat si cu clientii nostri, care iubesc animalele, asa cum le iubim si noi.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

3

Re: Pet Shop-uri

shadowdinasty wrote:

De legi nu prea stiu, dar eu consider ca a fi om e mai presus de orice lege. Si noi incercam sa fim oameni buni atat cu animalele, cat si cu clientii nostri, care iubesc animalele, asa cum le iubim si noi.

Imi pare bine sa vad ca mai exista si oameni ca tine la noi in tara, dar, din pacate, magazinul tau e exceptia, nu regula. Si stii cum e la noi in tara, pana nu exista lege si nu le dai in cap criminalilor cu amenzi, nu se face treaba...

Asadar, intrebarea mea ramane.

Banuiesc ca magazinul tau nu face parte dintr-un lant, nu? Imi poti recomanda un pet shop decent in Bucuresti, ca simt ca innebunesc stiind ca le dau bani astora.

4

Re: Pet Shop-uri

Magazinul face parte dintr-un lant mai micut: 4 magazine la noi in oras si un cabinet veterinar.
Eu nu am fost niciodata in Bucuresti, asa ca din pacate nu iti pot recomanda niciun magazin sad

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

5

Re: Pet Shop-uri

ooo Noemi cum s-au schimbat lucrurile la voi la petshop! mare minune ,daca e adevarat nu pot sa zic altceva decat ca ma bucur sincer.

6

Re: Pet Shop-uri

Da, din fericire, din acest punct de vedere s-au inbunatatit fooooarte mult lucrurile! Alina, iti simtim lipsa pe paginile forumului!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

7

Re: Pet Shop-uri

Ma bucur sa vad ca s-a deschis si un topic cu acest subiect.
In suceava sunt mai multe pet shopuri dar cel mai ingrijit este animaxul. Vorbesc serios. Nu am de ce sa le fac reclama dar stiu ca au o echipa foarte ordonata. Animalele(ma refer la pasari in general) sunt ingrijite foarte bine. Le dau vitamine in apa de baut pe care o schimba zilnic sau de doua ori pe zi, le face baita cu pulverizatorul si mancare din abundenta. Pe cand zoomania arata groaznic. Ma refer la animale. Pasarile sunt mereu cu paraziti se vad ca sunt amarate si chinuite si mizeria, apa murdara si poate deloc. coliviile arata groaznic. Rar vezi sa fie curate.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

8

Re: Pet Shop-uri

deyseby wrote:

In suceava sunt mai multe pet shopuri dar cel mai ingrijit este animaxul. Vorbesc serios. Nu am de ce sa le fac reclama dar stiu ca au o echipa foarte ordonata.

Poate s-a nimerit sa angajeze iubitori de animale la acel animax... E clar ca sefilor nu le pasa ce se intampla, altfel ar controla fiecare magazin.

9 (edited by Iusty 17-03-2012 19:04)

Re: Pet Shop-uri

In Brasov pet shop-urile unde au si animale sunt ingrozitoare neutral ..mai ales la pasari si la rozatoare.
Pet shop-ul din Real e oribil. Pasari bolnave, foarte multi hamsteri tinuti intr-o cusca extrem de mica, un porcusor de Guineea singur si slab, papagali mari tinuti in niste custi foarte mici. Mai aveau si iepuri care pur si simplu, zici ca erau pe moarte. Nu am suportat sa stau acolo. E ceva de groaza. Oameni fara minte neutral !
Mai este unul pe Iuliu Maniu..acolo au o mizerie la pasari..nu ma zic. Am si intrebat-o pe vanzatoare unde sunt perusii, mi i-a aratat si mi-a spus ca mai are doar 3 care sunt masculi, si erau femele...

E trist faptul ca in majoritatea pet shop-urilor nu sunt angajati oameni bine instruiti. Macar sa deosebeasca un mascul perus de o femela perus, ca nu e asa de greu. E trist, foarte trist, mai ales ca nici nu poti face nimic. Macar de ar avea posibilitatea sa accepte acte de voluntariat, sa mearga iubitorii de animale sa se ocupe de animale cand pot..o zi pe luna macar sad ...eu chiar as vrea sa fac asa ceva.

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

10

Re: Pet Shop-uri

Si noi, cand am luat prima nimfa, ne-a spus ca e mascul pentru ca are dungi pe coada...  neutral Asta e semnul distinctiv al femelei...

11

Re: Pet Shop-uri

Acum, credca pot spune ca la mine in Jud. Mures in Reghin PET-SHOP-ul este superb. S-a renoit, custi multe, papagali viu colorati, tratati bine, chiar si custile hamsterilor sunt incapatoare, pesti bine hraniti, etc.

smile

Pets :heart: :perus: :perus: - 2 in curand si :ou:

12

Re: Pet Shop-uri

Cel din sun a dat faliment.
Au venit altii acum.

http://ricas.sunphoto.ro/

13

Re: Pet Shop-uri

quesse wrote:

M-am saturat de pet shop-urile de la noi din tara. Toate trateaza animalele ca pe niste obiecte. Ba nu, nici macar atat.

Nimfele si tururelele le-am luat pentru ca stateau in niste conditii mizerabile. Vanzatoarea ne-a spus ca tururelele erau acolo de un an.  :furios: Nu-mi place ca le-am dat bani, dar am simtit ca mi se rupe sufletul pentru ele.

Pet Center-ul din Sun Plaza e absolut incredibil. E un canar pe care-l stiu acolo de cel putin 6 luni, e aproape complet chel. Si data trecuta cand am fost era si un orezar care respira pe gura. Orice persoana careia ii pasa de pasari macar un pic stie ca respiratul cu ciocul deschis e un semn foarte rau. M-am dus sa-i spun vanzatoarei si ghiciti ce a facut - mi-a zambit malitios si mi-a spus ca e "normal".  :furios: Daca n-as fi trait intr-un apartament cu 6 animale le-as fi luat chiar atunci. Nu ma pot gandi decat la faptul ca l-a aruncat la gunoi dupa ce am plecat. La noi asa se rezolva, nu?

Si cu masculul nimfa am avut mari probleme (l-am luat din Animax-ul de la Carrefour Orhideea). A avut o infectie grava respiratorie si digestiva. Mult timp am crezut ca moare. Le-am dat telefon si ne-au spus sa-l aducem inapoi ca o sa ne dea altul. De ce, ca sa-l omorati? Eu il vreau pe asta, dar vreau sa fie sanatos!

Intrebarea mea - se poate face ceva? Credeti ca are vreun rost sa sun la Politia Animalelor sau Protectia Consumatorului? In alte tari e ilegal sa vinzi animale in pet shop-uri sau trebuie sa le asiguri spatiu si conditii foarte bune (ca sa nu mai vorbesc de carnet de sanatate...). Dar la noi nu exista nicio lege pentru pet shop-uri, nu?

Da ,dar fac cu un scop anume .... Fac asta pentru ca oamenii care lucreaza acolo nu au timp sa le dea iubirea necesara ,de aceea le  trateaza asa ...  :bravo:

Animalele sunt cei mai speciali prieteni ,nu trebuie sa ii uitam!

14

Re: Pet Shop-uri

Azi am fost pana in Carrefour Vitantis.E acolo un pet shop oribil.Aveau 3 collie intr-un acvariu fara apa,2 iepuri intr-un alt acvariu tot fara apa si alte rozatoare.Geamurile erau foarte murdare,abia vedeai animalele,iar mirosul insuportabil.O sa fac tot ce pot ca acel petshop sa se inchida.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

15

Re: Pet Shop-uri

Unde locuiesc eu , este un pet shop , unde lucreaza mama unei prietene !
Si pot zice ca animalele sunt in stare buna .....
Odata am vazut acolo un hamster ranit , semi-mort sad
Saracutul ! Deci nici pet shopul de unde am luat hamsterii nu-i ingrijeste bine ...

Animalele sunt cei mai speciali prieteni ,nu trebuie sa ii uitam!