14,601

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

da? mie imi pare rau ca sta singura si e data la o parte..tre sa-i iau si ei ceva frumos ca cu astia m-am lamurit smile)

http://raramonik.sunphoto.ro/

14,602

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Daca vrei puiuti, separa un baiat si da-l in alta camera, sa nu se vada  perechea cu celalalt.Si eu am 2 baieti si 1 fata, dar ii tin separat, perechea intr-o camera, baiatul celalalt in alta camera.Doar uneori le mai dau drumul la toti sa zboare impreuna, dar acum de cand le-am pus cuibul nu le-am mai dat drumul la toti in aceeasi camera.

14,603

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Buna!De curand am luat o nimfa..Si vreau sa spun ca,Cipi,sta numai dupa ea neutral Nu o mai baga in seama pe Bella deloc neutral Se bat incontinu de cand am luat nimfa :|Acum au si cuib,ar trebui sa se inteleaga si mai bine..Baiatul incearca sa se urce pe fata iar fata il bate grav:( De ce oare?  sad  sad

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14,604

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Ai mei perusi s-au apucat de prostioare... Ieri s.au calcat de vreo 2 ori, masculul ii da seminte in cioc intr.o veselie , ea se baga cu capul in toate cotloanele ...presupun ca isi cauta loc de cuib...insa nu are nasul maroniu...e vreo sansa sa depuna oua acum toamna?

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,605

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Are toate sansele...peste doua saptamani apare primul out, eu zic sa le pui cuibul.  :k:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,606 (edited by elenaxx 14-09-2014 18:31)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

buna seara,

de o saptamana ne-am imbogatit fam cu un nou membru  :dans: si as dori si eu cateva sfaturi despre cum trebuie sa ma comport cu un animalutz asa de mic si gingas. se pare ca la mine nu face nazuri deocamdata, dat fiind faptul ca am fost toata ziua cu el acasa. ma lasa sa il mangai, a inceput sa topaie prin colivie, si nu se sperie cand il aduc aproape de colivie, pe deget, ca sa-l pup big_smile cand ma vede ma saluta si il apuca o frenezie si se arunca direct in vasul cu mancare smile, dar nu l-am vazut sa bea apa, desi ii schimb apa in fiecare zi. cum imi dau seama daca bea apa ? multumesc.
va atasez si o poza cu Goguletul meu big_smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-09-2014 18:31[/merge_posts_bbcode]

am uitat sa adaug poza,cu sufletelul meu smile

14,607 (edited by mereana28 15-09-2014 11:03)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

I.am pus astazi cuibul si astat mai mereu in el...baietelul ii dadea in gura seminte la intrarea din cuib, bachiar se si culcase acolo, dar pana la urma a iesit si doarme pe bara....acum eu sper sa faca puiutib, desiceromul ei este destul de deschis la culoare, in niciun caz maro aprins sau inchis...azi a calcat.o din nou de doua ori. CAT este normal sa fca asta?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-09-2014 11:03[/merge_posts_bbcode]

Pana la urma a dormit in cuib...dar nu a facut deloc caca acolo....a facut de dimineata cand a iesot unul imens....oare este normal?

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,608 (edited by rica 15-09-2014 18:29)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Da, este normal.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-09-2014 18:29[/merge_posts_bbcode]

elenaxx wrote:

cum imi dau seama daca bea apa ?

Poti face un semn pe adapatoare imediat ce o pui si verifici cand o schimbi.
nu prea sunt mari bautori de apa peruseii.
Sa iti traiasca.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,609

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Avem un ouuut. Nu pot sa cred, se pare ca ei s-au calcat mai de mult.

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,610

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

La mai multe.
Avem si noi doua.
Eu le-am pus frunze de salcie uscata in cuib acum.
Vad ca nu au dat nimic afara cum faceau cu rumegusul.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,611

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

A venit si al doilea ou si la noi
Asa citisem udeva ca trebuie talas...oricum si-a aranjat ea pe acolo a mai dat afara l-a mutat de colo colo

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,612

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Si noi avem iarasi oute, azi a facut al-2-lea ou, desi puiutii stau inca in cuib si nu mananca singuri.Fata cloceste iar baiatul hraneste puiutii la gura cuibului care pe 20, respectiv 24 abia fac o luna .

14,613

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Heiii... e prea devreme pentru femela care este slabita deja.
Mare grija.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,614

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Am o intrebare....e normal ca in timp ce perusica depune oua, masculul inca sa o calce???? La mine o calca aproape zilnic....si deja are 5 oua, m-am uitat cu lanterna la ele si doar unul pare infertil...la restul se vad venisoare si embrionul

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,615

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

E normal...nu ai de ce sa te sperii. :k:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,616

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

smile  smile  smile
Al meu cotza si batul de cateva ori pe zi dupa ce calca femela.
Zici ca e masina de cusut.
smile  smile  smile

http://ricas.sunphoto.ro/

14,617

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

AstaZi a iesit primul puisor si subt asa de emotioanata! Cum imi dau seama daca il hranesc? E asade mic ca abia de il vad

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,618 (edited by pitesteanu 04-10-2014 18:16)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

mereana28 wrote:

AstaZi a iesit primul puisor si subt asa de emotioanata! Cum imi dau seama daca il hranesc? E asade mic ca abia de il vad

TE UITI DACA ARE GUSA PLINA
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-10-2014 18:13[/merge_posts_bbcode]

Pitici mei smile

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-10-2014 18:14[/merge_posts_bbcode]

pitici mei

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-10-2014 18:16[/merge_posts_bbcode]

smile

14,619

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Noi avem 2 chelosi mititei si mai avem 2 oute,din care asteptam sa iasa zilele astea si ceilalti fratiori. :ou:  :ou:

14,620

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

:ou:  sa-ti traiasca si sa-ti creasca mari.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,621 (edited by pitesteanu 06-10-2014 20:49)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

setris wrote:

:ou:  sa-ti traiasca si sa-ti creasca mari.


multumesc asemenea
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 06-10-2014 20:49[/merge_posts_bbcode]

multumesc asemenea poate cine stie in primavara ceva puiuti dar mai e mult pana atunci

14,622

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Azi a iesit si la noi puiutul 3 , un ou se vede ca e infertil si stricat....are coaja mai galbena si nu se vede nimic cu lanterna in el. Ar fi ok sa il iau din cuib? Mi e ca daca se intampla cumva si il sparg, Doamne fereste, se imprastie pe acolo cine stie ce
In rest totul e bine, parintii isi fac treaba, puii sunt hraniti....doar ca masculul refuza vehement sa manance ou....mananca foarte mult morcov ,in schimb

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

14,623

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

cand se vor mai mari pui le poti da tu

14,624

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Valabil pentru toţi utilizatorii :

Am propus un concurs cu premii neasteptate !!!!!

Vizitaţi secţiunea Concursuri a forumului, la discuţii despre concursuri.
Astept părerile şi propunerile voastre .

http://Speedy2013.sunphoto.ro/

14,625

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Salutare, voi cum va protejati pasarele in sezonul rece! Ma refer la locatie, le mutati din balcon intr-o camera din casa? EU ma gandesc ca inca este foarte bine sa stea in balcon, balconul este izolat (geamuri termopan), dar temperatura este la fel ca cea din casa aproximativ.