13,401

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

"In memoriam - Bitza-mika !"...puishorul meu scump de care-mi amintesc mereu.   :cry:  -  :grey:  -  :cry:

13,402

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

hai sa-mi prezint si eu noii membrii ai familiei
Lisa- o stiti deja- a mai invatat cat de cat ce-i cu osul de sepie si de unde sa bea apa de la un profesor foarte bun si un nou tovaras de joaca.
L-am luat de la Pacolino si e o minunatie de papagal. mi-a facut un "norocel" in cap, e prieten la catarama cu cainele, sta pe umarul tuturor- conditia de baza e sa ai vreun lantic, cercel, elastic de par, agrafa etc. N=am crezut sa fie atat de bland. a mancat din prima seara (dupa 9 ore pe autocar) si Lisa e indragostita de el. ba din ce-am observat, astia doi au chef si de altele, in afara de joaca.

13,403

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Să-ţi traiască nimfele şi să  ne mai scri noutăţi după ce se acomodează în noua casă.  smile

Ai făcut cea mai bună alegere ! (  "cine ştie cunoaşte "  )    :iubareti:

http://Speedy2013.sunphoto.ro/

13,404 (edited by pinguinul 03-04-2014 12:47)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

o parere daca nu deranjez:nimfa whiteface gri e baiat sau fata?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-04-2014 12:47[/merge_posts_bbcode]

am 2 zile la dispozitie sa o returnez  daca nu e fata asa ca ajutatima sa aflu ce e

13,405 (edited by suana 08-04-2014 07:52)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Din ce vad acolo sub codita ,la penaj,daca ar fi fetita ar trebui sa fie dungate penele.Nu pot fi sigura,nu se vede sub coada foarte bine.
Va salutam si noi  :grey:  :nimfa:  Bombonel si Silver :heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

13,406

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu neaparat, cel gri cu obraji are acele dungi pe coada dar e baiat

13,407

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Bombonel si Silver sunt mnunati  :pup:  Am tot cautat si eu sa imi iau 2 nimfe ca si ei dar nu am gasit la mine in zona  neutral

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

13,408 (edited by getom 15-05-2014 14:01)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

"In memoriam Bitza-mica...! Pe 19 aprilie a.c, a facut 1 an de cand a plecat din mijlocul nostru, sufletelul meu mic si scump pe care nu-l pot uita. -  :cry: -  :grey: -  :cry:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-05-2014 13:13[/merge_posts_bbcode]

In atentia tuturor membrilor forumului ...!
     
      In perioada 16 18 mai 2014, la ROMEXPO Bucuresti, pavilionul C6 are loc deschiderea Targului dedicat animalelor (de companie si nu numai), un eveniment deosebit care se adreseaza in mod special iubitorilor de animale.
       Programul de vizitare este urmatorul: -
       
       Vineri (16.05.2014) - 10.00 - 18.00;
       SAMBATA (17.05.2014) 10.00 - 18.00;
       Duminica (18.05.2014) - 10.00 - 16.00
       
       Mi-ar face mare placere, ca acolo sa intalnesc si prieteni ai forumului,  4.animale.ro, anul acesta mi-am propus sa-l mai aduc inca odata pe nimfoiul Ciufy, care cu siguranta ne va incanta cu prezenta lui.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-05-2014 14:01[/merge_posts_bbcode]

buna ziua va spune "getom", vineri dimineata voi fi la Pet Expo 2014 asa cum am anuntat, cine doreste sa ne cunoastem si sa schimbam impresii despre pasiunea noastra comuna, poate face acest lucru apeland 0737.828.860.

13,409

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna ziua!
Dupa cum mi-am dorit,azi am achizitionat 2 nimfe de ~5 luni(dupa cum a zis doamna de la care i-am luat)
Va rog sa-mi spuneti daca sunt fata si baiat. va multumesc!

13,410

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aiko wrote:

Buna ziua!
Dupa cum mi-am dorit,azi am achizitionat 2 nimfe de ~5 luni(dupa cum a zis doamna de la care i-am luat)
Va rog sa-mi spuneti daca sunt fata si baiat. va multumesc!

Din ce am văzut în poze , cel din stânga pare că e mascul, iar cea din dreapta e femelă.

Dacă pana cea mai lungă din coadă e fără dungi atunci e mascul.

E devreme încă la 5 luni , nu au penajul adult, abia după 8 luni, e mai sigur.

http://Speedy2013.sunphoto.ro/

13,411

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sa-ti traiasca. Sunt foarte frumosi   :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

13,412

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc frumos!

13,413

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna.Ma numesc Victoria si sunt noua pe acest forum.
De cateva luni am cumparat doi papagali nimfa si acum au inceput sa faca oua. Caut mai multe informatii despre hranirea nimfelor in aceasta perioada .
Pina ma familiarizez cu forumul va pprezint pe Sasa (fata)si Coco(baiatul)
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1.0-9/559893_427456554043441_1777283405_n.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/1459224_427453317377098_107610340_n.jpg

13,414 (edited by getom 22-05-2014 16:53)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Hello ! Bun venit in randurile comunitatii noastre.Maine incerc sa va dau ceva informatii despre ele ptr ca si eu am o pereche de pufoshi, bitza-mica & ciufy-mic
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-05-2014 16:53[/merge_posts_bbcode]

informatie ptr toti membrii forumului..am fost la pet expo 2014, daca sunteti curiosi sa vedeti cum era pe acolo intrati pe adresa "paraipan.sunphoto.ro".

13,415

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna!
Va rog sa ma ajutati. Perechea mea are 5 pui de aproximativ o luna. Ieri am scos cuibul si am pus puii pe jos in colivia pentru a nu face iar oua.
Astazi vad ca la vreo 3 dintre pui, in special femela a inceput sa le smulga penele de pe spate, unul din puiuti avand chiar puncte rosii pe spate.
Am scos cei 2 pui care erau mai afectati si urmaresc in continuare sa vad daca le mai face la cei ramasi.
Ce ar putea fi? Care ar fi explicatia?
Puii inca nu mananca singuri. Cu ce pot sa ii hranesc. Sa le pun la mixer ou/morcov si putina apa?
Va multumesc.

13,416

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

De obicei se comporta asa cand vrea sa ii dea afara din cuib, in situatia asta poti sa incerci sa pui cuibul al loc(cu tot cu pui) si sa vezi cum decurge treaba.
De hranit incerca galbenus de ou, amestecat cu apa sau glucoza pana se face pasta si apoi administrat cu seringa, dar fiind marisori vor accepta foarte greu. Intre timp cauta handmix

13,417

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

fox87, incearca sa nu mai dai sfaturi din astea publice. mai citesc si copii. iar amestecul ala nu e indicat puilor.

13,418

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Victoria wrote:

Buna.Ma numesc Victoria si sunt noua pe acest forum.
De cateva luni am cumparat doi papagali nimfa si acum au inceput sa faca oua. Caut mai multe informatii despre hranirea nimfelor in aceasta perioada .
Pina ma familiarizez cu forumul va pprezint pe Sasa (fata)si Coco(baiatul)
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1.0-9/559893_427456554043441_1777283405_n.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/1459224_427453317377098_107610340_n.jpg

Poate gresesc dar cred ca sunt doi masculi,femela este destul de viu colorata.Poti sa pui o poza cu ea in care sa ii putem vedea coada?

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

13,419

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku wrote:

fox87, incearca sa nu mai dai sfaturi din astea publice. mai citesc si copii. iar amestecul ala nu e indicat puilor.

-consider totusi ca este un forum in care lumea are nevoie de ajutor, dar ok am sa ma abtin
-personal am hranit pui proaspat eclozat timp de 4 zile doar cu galbenus de ou cu glucoza, "nu e bun" - sunt de acord ca nu e la fel ca handmix-ul dar decat nimic
-variantele adoptate de unii crescatori in cazul nifelor este sa retraga femela din colivie si sa lase puii in grija masculu

13,420

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

fox87 wrote:
aleku wrote:

fox87, incearca sa nu mai dai sfaturi din astea publice. mai citesc si copii. iar amestecul ala nu e indicat puilor.

-consider totusi ca este un forum in care lumea are nevoie de ajutor, dar ok am sa ma abtin
-personal am hranit pui proaspat eclozat timp de 4 zile doar cu galbenus de ou cu glucoza, "nu e bun" - sunt de acord ca nu e la fel ca handmix-ul dar decat nimic
-variantele adoptate de unii crescatori in cazul nifelor este sa retraga femela din colivie si sa lase puii in grija masculu


in nici un caz nici acel handmix nu e bun pt a hrani puii la mana. e un forum ion care lumea are nevoie de ajutor, dar trebuie si moderate sfaturile.

13,421

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna

Ca deobicei exista "super utilizatori" care se cred super atotstiutori in cresterea si inmultirea nimfelor sau a oricarui fel de pasare. Fiind un forum unde fiecare poate sa-si expuna experienta nu vad nimic rau in sfatul dat de fox87. Ceea ce ai facut gresit tu flo8200 este faptul ca ai scos pui din cuib. Daca mai asteptai un pic ai fi vazut ca ar fi iesit singuri din cuib si atunci parintii iar fi crescut in continuare. Acum exista doua variante: ori parintii nu ii mai recunosc de pui pentru ca ei stiu ca puii lor sunt in cuib sau vor sa depuna o noua serie de oute. Puii daca vrei ii poti creste tu la mana cu handmix gen orlux ( nu il recomand dar cam asta gasesti in Romania in petshop ) sau daca gasesti Kaytee sau Zupreem ( nu prea gasesti decat pe la crescatorii care se ocupa de cresterea la mana ), ori poti face tu o pasta din mar sau morcov, seminte floarea soarelui decojite, ou fiert si apa bagate in blender. Trebuie sa ai grija ca pasta sa aiba o consistenta gen mancare de bebelusi si sa fie calduta. Exista pe net sfaturi despre felul de ai hrani la mana fie cu siringa, fie cu lingurita, cat de calda sa fie mancarea si cat de multa sa fie in functie de varsta puilor.
Grija mare pe viitor si mult succes.

13,422

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Pacolino, ia in considerare ca aici intra si copii, care nu tre sa citeasca toate sfaturile cu tot felul de retete (multe gresite total) de crestere a puilor la mana, si apoi sa chinuie pasarile.

13,423

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si asta este adevarat. Dar acei copii ori ar trebui sa se documenteze foarte bine inainte de a face asa ceva sau ar trebui sa se abtina in a imperechea sau a creste la mana niste pasari. O pasare, ca de altfel orice animalut de companie este un suflet pentru care ar trebui sa iti asumi responsabilitatea ( sa il hranesti, sa ii oferi conditii de viata cat mai bune asa cum si tu iti doresti sa ai ). Stiu ca sunt multi copii care pe moment li se pare foarte funny un pet, dar mai apoi isi dau seama ca a avea grija de el inseamna prea mult si renunta la el. A reproduce un pet nu el acelasi lucru cu a avea mai multe jucarii. Asta ar trebui sa inteleaga unii. Cat despre crescutul la mana nu zic ca sunt intru totul de acord cu el. Dar daca ai perechi care fac oute fertile si le clocesc partial sau sunt neglijente cu ele sunt de acord sa salvezi acei pui. Dat fiindca imi plac foarte mult puiutii am investit ceva bani (vreo 1000euro) intr-un incubator performant si o camera calda. Cred ca unii copii nu si-ar permite acest lucru. Si eu la randul meu am pierdut destul de multi pui pana am invatat eact ce si cum se face cu ei. Dar inainte de asta am citit foarte multe documentatii si am intrebat foarte multi crescatori despre cum se reproduc,cum se cresc si cum se hranesc pasarile. Adevaratele informatii si sfaturi le-am primit in schimb de la crescatorii cu vechime in domeniu. Sunt multe lucruri care sunt scrise in fel de fel de documentatii care mai mult fac rau unui pui decat bine. Sunt mici trucuri care cu greu le aflii dela crescatori. Cel mai bine intrebati la crescatori ce si cum. Nu la cei care sunt "crescatori". Nu la cei care aduc pasari si zic ca sunt din crescatoria proprie.

O zi buna si imi cer scuze de postul acesta lung.

13,424

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna,
Am o problema cu nimfa mea. Din ce am observat se tot scarpina si gasesc in
colivie foarte multe pene.
Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
Va multumesc

13,425

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Pacolino, s-a mai discutat destul pe subiectul asta.