2,276

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

multumesc. nu stiam. e normal sa am atatea oute?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,277

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ultima data eu am avut 8 oua la zebrutele mele. Din ele au eclozat 6 sau 7 dar au hranit si crescut doar 3 pui.

2,278

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Cam multe oute...ori au depus o serie ,au facut pauza si iar au mai depus o serie ori ai 2 femele.

2,279

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

dydav wrote:

multumesc. nu stiam. e normal sa am atatea oute?

Sunt multe oua pentru o ponta normala iar cele care au culoarea alb-galbuie si se vede "banutul" de aer din capatul rotund, sunt limpezi, nu au pui.  Ouale fertile cu pui viu au o culoare alb mata, nu-mi dau seama bine din poza ta daca sunt 2-3 oua bune....

2,280 (edited by dydav 04-02-2013 21:14)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

nup.. au inceput sa faca oute pe data de 16.01 atunci am gasit 2 oute in recipientul de mancare si leam pus cuibul. si eu ma mir. pana acum mi-au facut cate 4, 5
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-02-2013 21:14[/merge_posts_bbcode]

am pereche ptr ca au avut inca 2 serii de pui

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,281

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

dydav wrote:

si eu ma mir. pana acum mi-au facut cate 4, 5
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-02-2013 21:14[/merge_posts_bbcode]

Si eu am patit asa, la o pereche cu 6 pui, fetita a inceput sa faca iar oua cand puii ei  aveau 2 sapt. si mi-a facut 13 oua. Le-am scos pe rand pt. ca nu statea ea pe ele, stateau puii iar cand acestia au iesit din cuib la 3-4 sapt. nu mai statea nimeni pe ele si s-au racit. Jumate din ele au fost cu pui iar restul limpezi.

2,282

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

eu imi doresc sa am puiuti ! intradevar si mie mi-au trait maxim 3 pana acum. tot se impingeau din cuib si cadeau jos in colivie de asta acum le-am pus cuib asa cutiuta

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,283 (edited by crystyna 05-02-2013 00:16)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Intr-adevar ouale fertile au o culoare alb mata iar in ultimele zile inainte sa iasa puii se inchid foarte mult la culoare, ale tale par galbui. Din ce se vede in poza 7 dintre ele sigur nu sunt fertile.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-02-2013 00:13[/merge_posts_bbcode]

Va prezint si eu puiutul meu pe care l-am crescut cu seringa de la 5 zile, acum are 3 luni :X

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-02-2013 00:16[/merge_posts_bbcode]

:heart:

2,284

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

@crystyna,puisorul e adorabil yikes

2,285

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

e totat anormal....parerea mea e ca a ouat dar nu sunt fertile nici unul

dydav wrote:

multumesc. nu stiam. e normal sa am atatea oute?

2,286

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Neatzza!Astazi este o zi trista pentru mine,coco cinteza mea sa dus spre o lume mai  buna sad era intins in colivie..l-am luat in mana l-am  asezat pe pat si asi misca piciorusu si ciocul  intruna,l-am gadilat dupa gat si am crezut ca a adormit..dar de fapt el murise sad((( RIP coco,nu te voi uitaa! sad((

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,287

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

imi pare rau colega sa aud asta

2,288 (edited by carmeryne 16-03-2013 19:25)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

Neatzza!Astazi este o zi trista pentru mine,coco cinteza mea sa dus spre o lume mai  buna sad era intins in colivie..l-am luat in mana l-am  asezat pe pat si asi misca piciorusu si ciocul  intruna,l-am gadilat dupa gat si am crezut ca a adormit..dar de fapt el murise sad((( RIP coco,nu te voi uitaa! sad((

Vai,imi pare atat de rau sad  :cry: Nici mie nu prea mi-a mers bine....l-am pierdut pana si pe Lucky,carasul meu :cry:

2,289

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Buna seara si bine v-am gasit!In afara de un fox terrier si o pisicuta, am si 3 zebrute australiene, o fata si 2 baieti. Unul dintre baieti are un defect la picior si este mai micut dar foarte vioi si il atin intr-o colivie, iar perechea, in alta colivie.
Dar de cateva zile s-a ivit o problema in cuplu. Fata il bate pe baiat, il alearga prin colivie si se lasa cu multi fulgi zburataciti. Nu inteleg de ce, ca pana acum s-au iubit.
Nu au avut pui pentru ca nu le-am pus cuib, stiind ca daca le pun cuib vor face pui.

catelusa fox terrier, pisicuta si 3 zebre australiene

2,290

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Buna! Din ce am observat si eu la ale mele se bat atunci cand nu prea sunt compatibile...cand le-am ales eu partenerii rar s-au potrivit si nu s-au batut niciodata. Cand am avut mai multi pui de la perechi diferite si s-au ales singuri cum au vrut atunci a fost ok.

2,291

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

crystyna wrote:

Buna! Din ce am observat si eu la ale mele se bat atunci cand nu prea sunt compatibile...cand le-am ales eu partenerii rar s-au potrivit si nu s-au batut niciodata. Cand am avut mai multi pui de la perechi diferite si s-au ales singuri cum au vrut atunci a fost ok.


ale mele sunt pereche de foarte mult timp, dar gata, s-au linistit

catelusa fox terrier, pisicuta si 3 zebre australiene

2,292

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ambele mele perechi au puiuti! debia astept sa mai creasca putin sa vii arat. deocamdata sunt niste pufosenii mici mici :bravo:

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,293

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

lauriciu wrote:
crystyna wrote:

Buna! Din ce am observat si eu la ale mele se bat atunci cand nu prea sunt compatibile...cand le-am ales eu partenerii rar s-au potrivit si nu s-au batut niciodata. Cand am avut mai multi pui de la perechi diferite si s-au ales singuri cum au vrut atunci a fost ok.


ale mele sunt pereche de foarte mult timp, dar gata, s-au linistit


Salut din nou!
Din nefericire, de vreo 2 zile femele nu il lasa nici sa mai manance, il tine numai pe jos in colivie. Cum incearca sa urce il ia la bataie.
L-a lasat si fara fulgi, asa ca l-am mutat cu masculul schiop intr-o colivie.
Doamne ajuta sa nu se bata.

catelusa fox terrier, pisicuta si 3 zebre australiene

2,294

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Buna ziua,

Sunt noua in domeniul pasarelelor si as avea nevoie de o parere din partea voastra, va rog. Sunt fericita posesoare a unei perechi de zebre smile . Stiu ca sunt destul de pretentioase cand vine vorba de incaperea in care locuiesc. Stiu ca nu trebuie sa le tin in bucatarie sau intr-o camera unde se fumeaza. Acum, dilema mare este: sunt mare fan aromaterapie......imi place sa miroasa frumos in camera (locuiesc intr-o garsoniera) asa ca pun ulei aromat in casuta din aia pentru aromaterapie.......le dauneaza cumva zebrutelor acest parfum?

2,295

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

De doua zile s-a marit familia noastra cu 5 zebrute australiene si un pescarus japonez  :bravo:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

2,296

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Vai dar cat de frumoase sunt!! smile sa iti traiasca big_smile poate ii aduci si pescarusului o/un partenera/partener big_smile  :heart:

- Bianca

2,297 (edited by Estera 04-06-2014 14:57)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc Bianca  :pup:  Bineinteles ca o sa ii aduc o partenera cu prima ocazie . Doar ca am luat zebrutele si el a ramas singur saracutul in colivie la magazin si mi-a fost mila de el si l-am luat si pe el. Cand o sa primeasca o sa ii iau partenera pana atunci sta cu zebrutele.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-04-2014 6:25:14 pm[/merge_posts_bbcode]


Micutii mei dragi  :heart:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-05-2014 11:32:28 am[/merge_posts_bbcode]

De vreo saptamana le-am luat pereche si pescarusului si masculului de zebruta care nu avea. Ele sunt micutele.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-06-2014 2:57:25 pm[/merge_posts_bbcode]

Una dintre perechile de zebrute are deja 3 puisori  :bravo:  O sa revin cu poze cat de curand .

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

2,298

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Am o pereche de zebre de mai bine de o luna, le-am luat cuib dar de canari, am pus servetele,ata in cuib, dorm acolo,dar inca nici un ou. Sa incerc sa le schimb cuibul?

2,299 (edited by Estera 27-06-2014 13:11)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Le trebuie umpic de timp sa se acomodeze mai bine cu casa, colivia , cuibul etc. Cand se simt ele pregatte vor face oua. Poti sa incerci sa le schimbi si cuibul sa le pui dinala mpletit .
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-06-2014 1:11:03 pm[/merge_posts_bbcode]

Avem trei puisori la una din perechile de zebrute.  smile  Deja sunt marisori, acum invata sa manance singuri.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

2,300

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Felicitari!!!!  :bravo:  :bravo:  :heart:

- Bianca