12,926 (edited by petre70 19-09-2013 15:31)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ms foarte mult
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-09-2013 15:31[/merge_posts_bbcode]

dar are cuib in colivie dar nu se duce acolo

12,927

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poi daca e libera...cauta alt loc mai bun
inchide-o

http://ricas.sunphoto.ro/

12,928 (edited by petre70 19-09-2013 15:35)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

scz cit timp sta pe ou femela sincer am ramas cu gura cascata cind am vazut ca o facut ou ii am de 4 ani si pina acum nu am stiut ca am pereche am ceva sanse sa am pe viitor pui
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-09-2013 15:35[/merge_posts_bbcode]

da pt ca ei is liberi prin casa de cind iam luat.trebuie neaparat sa fie la intuneric

12,929

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

deci...aceeasi problema am avut eu cu perusii...liberi si facea oute in trandafiri, jos pe pamant intre frunze.
Am inchis perechea in colivie si am pus cuib si outele in cuib si a intrat la clocit.
Acum intelegi?

http://ricas.sunphoto.ro/

12,930

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da ms mult am sa ii inchid si eu

12,931

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Osa fie tristi o zi doua, dar ce sa faci...

http://ricas.sunphoto.ro/

12,932

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Inchide-i in colivie si vor sta si in cuib.  ii lasi libera abia dupa ce puii is din cuib. bine ca intre timp poti sa le dai reprize de zburdat.

12,933 (edited by getom 20-09-2013 14:20)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

"In memoriam - Btza-mic...!" - suflet pierdut ptr todeauna.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 20-09-2013 14:20[/merge_posts_bbcode]

buna ziua si salutare tuturor forum-istilor "4animale.ro". am revenit cu cateva imagini ale noului cuplu "ciufy" si "bitza-mica" noua pereche a lui ciufy...pot sa va spun ca din primavara si pana in acest moment sau acomodat foarte bine, socializeaza bine, dorm impreuna fara sa se mai bata ca la inceput, se pare ca "ciufy" si-a gasit cu adevarat pereche, ptr mine fiind un prilej de reala bucurie si multumire totodata. din acest motiv ca sa certific inca odata ca totul e "ok" v-am atasat si cateva noi fotograme cu fericitul cuplu. o zi buna va doresc in continuare.

12,934

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ma bucur ca macar Ciufy a trecut mai departe, poate te ajuta si pe tine.
Sa fe intr-un ceas bun.
Bafta in continuare.

http://ricas.sunphoto.ro/

12,935

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumiri celor care au citit postarea...pb e ca au stat izolati timp 4 luni de zile, intr-o locatie la mine unde lucrez si de abia saptamana trecuta i-am adus din nou acasa...le-a trebuit ce-i drept cateva zile sa-si revina la noul habitat, erau cam dezorientati, nu prea stiau ce-i cu ei, unde sunt...i-am lamurit repede ca tot eu sunt "taticutzul lor" si gata acum sunt ok amandoi. ba mai mult de atat sunt tare linistiti abia daca mai scapa cate un "puiu-mic" sau ceva de genul acesta...probabil ca fiind toamna nu mai sunt atat de energici, se insereaza devreme, a mai fost si un pic de frig in cate o zi, asta e. in tot timpul cat au stat departe de casa nu le-am cumparat cuib ca sa-l montez langa colivie deoarece nu am gasit model ptr nimfe, am gasit cu totul alte chestii, nu-i pb se rezolva si acest aspect.

12,936 (edited by lallyis 20-09-2013 23:36)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Salutare.. am si eu iarasi o problema cu zapacitii mei..dupa cateva incercari esuate.. acum avem si noi 2 puiuti de circa 20 de zile (au fost 4 dar pe ultimii doi scosi i-au omorat chiar dupa ce au iesit din ou ).. pe acestia doi i-au hranit si nu am observat sa fie vre-o problema pana astazi cand am vazut ca femela a iesit din cuib cu un tulei de la pui in cioc.. am scos puii sa le fac curat in cuib..erau hraniti bine dar nu mai aveau tulei la mot  mai de loc si am mai observat zone de unde i-au mai fost smulse cate o pana sau cate un  tulei..ce ma sfatuiti sa fac.. sa-i las in continuare in cuib ?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 20-09-2013 23:36[/merge_posts_bbcode]

Sau sa-i iau si sa-i hranesc la mana..? astazi am incercat sa le dau cu seringa putin morcov ou fiert  dat prin blender dar nu au vrut deloc sa deschida ciocul...si am renuntat repede de frica sa nu-i ranesc

12,937 (edited by getom 24-09-2013 18:18)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

buna seara tuturor. vreau sa va arat cateva fotograme cu nimfele mele in momentele lor de relaxare...ce credeti ca fac dupa ce au servit masa de seara...ei bine, stau pe colivie si-si aranjeaza penajul.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-09-2013 18:18[/merge_posts_bbcode]

getom wrote:

buna seara tuturor. vreau sa va arat cateva fotograme cu nimfele mele in momentele lor de relaxare...ce credeti ca fac dupa ce au servit masa de seara...ei bine, stau pe colivie si-si aranjeaza penajul.

12,938

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Poza aceasta am gasit-o pe internet si sper ca posesorul ei sa nu se supere ca o folosesc ,dar deoarece nu am o poza cu ai mei am sa o folosesc pe a lui ca model ... Cam asa aratau si puiutii mei acum 2-3 zile...Acum ii tin separat de parinti.. Dimineata la prima ora ii pun pe fundul coliviei sa-i hraneasca amandoi ..(sub atenta mea supraveghere).. si asta pentru ca am observat ca si femela i-si da interesu chiar bine cand e vorba de hranit..dar dupa 2-3 reprize de hrana se duce langa ei si incepe sa-i smulga,,atunci o scot din colivie si las puii inca o ora cu masculul...care ii hraneste in timpul asta... in acest timp femela face ture pe deasupra coliviei ...la final mai las si femela (tot supravegheata) sa mai intre sa-i mai hraneasca si ea un pic, si cand vad ca devine iar nesimtita iau puii si-i pun in cutia lor cu talas unde se odihnesc in siguranta..si acelasi ciclu il repet la amiaza si seara... in 2-3 zile se vad putine imbunatatiri..apare unde si unde cate un tulei nou..

12,939 (edited by getom 28-09-2013 13:22)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

"In memoriam Bitza-mica...!"...sufletel cun aripiore mic si scump.  :grey: -  :cry: -  sad
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-09-2013 13:22[/merge_posts_bbcode]

getom wrote:

"In memoriam Bitza-mica...!"...sufletel cu aripioare mic si scump.  :grey: -  :cry: -  sad

12,940

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna ziua , am si eu o nimfa fata(asa mi sa zis de la pet shop de catre veterinara de acolo-maxi pet) are cam 7 luni.   O am de 3 sap.

De 3 zile cand sta pe colivie  fara sa fie nimeni in preajma coliviei , isi ridica aripile se apleaca in fata si loveste cu ciocul gratiile coliviei  dupa care incepe sa cante , striga , de toate se repeta de 2-3 ori si se opreste.

Stie cineva de ce face asa?

multumesc mult

12,941

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

E mascul sigur...o femela nu face asa..asta e comportament normal al unui mascul

12,942 (edited by pinguinul 01-10-2013 15:19)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mascul?pai veterinara a zis ca e femela .Da dece face asa?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-10-2013 15:19[/merge_posts_bbcode]

cateva imagini poate ajuta

12,943

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daca canta , si daca are comportamentul ala de ciocanitoare e mascul smile

12,944

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Pai nu prea canta deabia de 3 zile incearca ceva acolo . De ciocanit nu are obiceiul asta doar daca te refereai la ros , asta da, roade orice (grilajul de la colivie, cabluri, jucariile, mai putin blocul mineral si osul de sepie)

Pana acum am crezut ca e fata asa mi s-a zis la petshop si avea nume de fata pana acum. In concluzie, am dubii, de-asta am apelat la voi (forumisti). Comportamentul ei m-a pus pe ganduri.

12,945

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Daca tine aripile ridicate  si danseaza de pe un picior pe altul si loveste cu ciocul batul pe care sta si fluiera (canta) e mascul garantat.. e dansul  lui de cucerire

12,946 (edited by pinguinul 02-10-2013 11:13)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

O mare problema pentru mine ca nu stiu acum daca e baiat sau fata.
Pai ridica aripile in sus si se apleaca in fata si loveste gratile coliviei (cand sta pe colivie). In colivie nu face asa cu toate ca are spatiu , de stat, sta pe ambele picioare. Doar cand doarme sau se relaxeaza sta intr-un picior, si nu "canta"in acelas timp (cand are aripile ridicate si e aplecat).

Are o melodie a lui-ei, in momentul asta "vorbeste" de 10 min , cand am luat-o
de la pet shop nu zicea nimic . Era normal ca nu interactiona nimeni, sau papagali pe acolo. Acum dupa 3 saptamani de stat la mine nu mai stiu daca e baiat sau fata dupa cat vorbeste mai si incearca sa cante cate ceva.

Find complet alb nu imi pot da seama daca e fata sau baiat. Daca ma puteti ajuta mai mult.
Pana acum a avut nume de fata daca asa a zis veterinara de la pet shop - cu jumatate de gura , s-a luat dupa faptul ca l-a vazut mai cuminte cica nu canta acolo. Acum dupa 3 sap a inceput sa "cante"si sa "vorbeasca"
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-10-2013 11:13[/merge_posts_bbcode]

multumesc pentru mesajul privat si pentru lamurire

apreciez ca  ne-ati impartasit din experienta dumneavoastra
MULTUMESC

12,947 (edited by getom 04-10-2013 13:15)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salutare tuturor forumistilor...postez aici cateva imagini cu nimfoiul "ciufy" ca sa vada si altii cat e el de "barbat". ce vedeti aici este comportamentul tipic la pasarea mascul..."ea" pasarea din cuplu nu se manifesta asa, este calma, linistita, nu se agita de colo colo, sta mai mult in colivie si-si admira partenerul.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-10-2013 14:58[/merge_posts_bbcode]

...pentru o mai buna edificare asupra sexului papagalului dvs, postez cateva adrese web unde veti gasi link-uri care va vor explica nelamuririle, incluzand si  planse color: "www.cockatielsociety.or.aucockatiel_mutation.htm" "http://neitokakadut.com" click/galeria/gallery si veti descoperi acolo cam tot ce va intereseaza.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-10-2013 13:15[/merge_posts_bbcode]

"In memoriam Bitza-mica...!" -  :grey:  - un pui mic si scump.

12,948

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Poze noi!
Il am de 6 luni inca nu stiu ce este ea/el!

12,949 (edited by naria 05-10-2013 18:51)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

imi scuzati deranjul ..am o mica mare problema ..un pui de nimfa are ...nici nu stiu cum sa va explic ,..pozele va vor lamuri ..deci este plin de aer ..am in cercat sa apas usor in speranza ca se desunfla ...nimic ...nu am posibilitatea sa merg la vet  ..ce ma sfatuiti
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-10-2013 19:51[/merge_posts_bbcode]

probleme cu atasatul pozelor

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

12,950

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Nu ai ce sa faci decat sa iei un ac de seringa si sa il bagi usor,dar nu iti recomand asta deoarece mai intai ar trebuii sa consulti un veterinar.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.