1

Topic: Hranitori pasari salbatice

Nu stiu cati dintre voi hraniti pasarile salbatice, dar am decis sa deschid un topic in care sa putem pune poze/ discuta despre diverse tipuri de hranitori homemade/ cumparate pentru pasarile salbatice.

Pentru ca varianta cu hranirea pasarilor pe pervaz nu este prea eficienta/ curata, dupa o lunga perioada , am gasit o modalitate mai usoara, avand in vedere padurea de copaci care a inconjurat blocul in ultimii ani.

Negasind pe la noi variante satisfacatoare de hranitori, am decis sa confectionez eu, ocazie buna de reciclare, de asemenea.
Se pot folosi pet-uri ( sticle) de plastic goale si o multime de modalitati de a le confectiona.

Deocamdata am facut 3 tipuri, potrivite pentru mai multe dimensiuni de pasari ( porumbei, vrabii, sticleti etc)

Ramane doar sa gasesc o modalitate realista de a le agata in copaci, avand in vedere multimea de pisici care isi fac veacul pe langa bloc.

Voi cum procedati?

2

Re: Hranitori pasari salbatice

Si pozele :

3

Re: Hranitori pasari salbatice

super idee smile

o sa incerc sa fac si eu unul...

multumesc de idee

Coco - Micul Alexander - Marele Prieten
2x :malex: 3x :caine: 1x :pisica:  1x :hamster: rusesc pitic
Råman un anonim.

4

Re: Hranitori pasari salbatice

foarte creativ.. bravo e frumos,,

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5

Re: Hranitori pasari salbatice

Multumesc.


Si al 3-lea tip de hranitoare:

6

Re: Hranitori pasari salbatice

Buna idea   :k:

Aici gasiti niste poze cu diferite modele usor de construi https://www.google.de/search?q=futterh% … mp;bih=573

Crescatorie papagali. Oti

7

Re: Hranitori pasari salbatice

ramona12 wrote:

Buna idea   :k:

Aici gasiti niste poze cu diferite modele usor de construi https://www.google.de/search?q=futterh% … mp;bih=573

Multumesc! Cand o sa mai am timp, mai incerc alte variante.

Adaugat: 30-06-2012 14:15

Cea mai simpla hranitoare de pasari salbatice - pasi de construire:

1. avem nevoie de o sticla goala (pet), un cutter, o crenguta si seminte pentru pasari. Optional niste banda adeziva.

2. facem o taietura orizontala cu cutter-ul , in partea de jos a sticlei

3. la mijlocul taieturii orizontale, taiem perpendicular o linie veticala

4. indoim marginile taieturii in interior

5. pentru siguranta, putem lipi o bucata de banda adeziva unde se unesc cele doua parti ale taieturii verticale

6. facem o mica gaura dedesubt ( cat sa incapa grenguta, nu mai mare)

7. umplem sticla cu seminte pentru pasari si o agatam in copaci.




Nota: Se pot folosi diferite marimi de sticle. De asemenea, gaura poate fi mai mica sau mai mare, in functie de tipul pasarilor pe care le vom hrani.
Se pot face mai multe gauri pe aceeasi sticla, asa cum se observa in ultima poza.

Adaugat: 30-06-2012 14:26

Si agatate in copaci:


Din pacate una din ele e deja teren de vanatoare( inca n-am vazut pasari sa vina acolo, dar stau la panda pisici), dar nu am cum sa o urc mai sus, poate doar  sa o atarn ca pe celelalte.

8

Re: Hranitori pasari salbatice

super frumoas..am incercat si eu sa fac una pentru pasarelele din curtea mea si a iesit aproape ca a ta :perusi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

9 (edited by carmeryne 09-07-2012 16:46)

Re: Hranitori pasari salbatice

Foarte interesant subiectul,herbudgies,chiar maine o sa ma apuc sa fac si eu o hranitoare..
Se pare ca si pisicii ii place ideea smile

10

Re: Hranitori pasari salbatice

buna ziua tuturor, am vazut imaginile postate de utilizatorul "herbudgies", cum voi realiza primul set de hranitori vi le voi prezenta la aceasta sectiune creativa.

11

Re: Hranitori pasari salbatice

Si la scara mai mare- dintr-o sticla de 8 litri. E perfecta pentru cei care stau la casa- de pus pe o platforma inalta. MAi greu de agatat in copaci.

Am taiat la baza doua laturi din cele 4 patrate ale sticlei si le-am bagat in interior. Apoi am dat niste gauri ca se leg cu sfoara, sa fiu sigura ca nu se desfac la loc cand torn semintele. Asta e tot.  smile

12

Re: Hranitori pasari salbatice

foarte frumoasa..am sa incerc sa o fac si pe asta deoarece am foarte multe pasarele care vin la mine in curte si mananca ce gasesc :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

13

Re: Hranitori pasari salbatice

ai foarte multe idei frumoase..
la noi tocmai sa treierat graul si este aproape toata curtea intins si vin o multime de vrabiute sa pape si sa se scalde acolo in el.. sper sa reusesc  sa fac si o poza

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

14

Re: Hranitori pasari salbatice

Eu tocmai am agatat una intr-un copac.
Este facuta dintr-o sticla nu prea mare,in care am facut 2 gauri mari,pe unde sa manance si la baza lor o crenguta pe care sa stea.

15 (edited by Statedan 26-09-2014 08:23)

Re: Hranitori pasari salbatice

Hranitoarea mea! Doua peturi de votca, le-am taiat fundurile si le- am bagat una in alta. la partea de sus vine dopul cu carlig iar jos mai taiati un pet luati jumatatea cu fund, faceti doua gauri laterale si o aplicati peste petul cu gura in jos. Tot de componenta asta se prinde si batul. Peste toata instalati am mai adaugat un pet de doi litri ca sa o apere de ploaie.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-09-2014 15:56[/merge_posts_bbcode]

Carligul are un ochi pentru a putea fi agatat la inaltime. eu folosesc o varga de pescuit telescopica de 5M. scoateti ultimul tronson, varful, si infigeti o sarma sau o crenguta in forma de v.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-09-2014 16:35[/merge_posts_bbcode]

Mierle, el

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-09-2014 16:43[/merge_posts_bbcode]

si doamna

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-09-2014 16:45[/merge_posts_bbcode]

Ea e mai deschisa la culoare si nu are ciocul portocaliu

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-09-2014 08:23[/merge_posts_bbcode]

Gugustiuci